Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

yakinii

избора на обектив било трудна работа

Препоръчан отговор

Както всеки начинаещ любител фотограф :rolleyes: и аз съм пред избора на обектив и не бих отказала малко помощ. Дилемата е следната обичам да снимам всичко -пейзажи (предимно),хора ,предмети ,животни ,улични сцени ...всичко което ми хване погледа.Затова съм се спряла на 4 обектива съобразени и с финансовите ми възможности : 1 - Nikkor AF-S 16-85/3.5-5.6 G ED VR DX 2 - Nikkor AF-S 18-200/3.5-5.6 G ED VR DX 3 - SIGMA AF 10-20MM F/4.0-5.6 EX DC 4 - TAMRON SP AF10-24MM F/3.5-4.5 Di II LD Aspherical (IF) Тялото е Nikon D60..... И аз като всички незнаещи ще помоля за съвет, кой от тези обективи обединява снимането на "всичко" :shy11: Извинявам се за дилетанския въпрос,но това е простата истина :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На D60 много ще му отива един 18-105 VR. 16-85 е малко по-добър като цяло, но е двойно по-скъп. 18-200 наистина покрива по-голям обхват, но вече е с компромиси в картинката, а и цената му също е висока. Той е по-скоро за туристически цели. Едва ли ежедневно ще ти трябват непрекъснато и 18, и 200 мм, за да се оправдае покупката му. Имал съм Sigma 10-20. Прекрасен обектив като оптика. Но перспективните изкривявания в широката част са много големи, и са необходими известни опит и умения, за да се снима добре с него. В крайна сметка реших, че чак толкова широко не ми е нужно :) , и го продадох. Накратко - препоръчвам ти 18-105 VR, Ако ти останат пари, замисли се за някой твърд светлосилен - 35/1.8G или 50/1.8G.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип съм съгласен с RudeBoy, че е по-добре 18-105 VR + такъв с фиксирано растояние, но личният ми опит показва, че голяма част от потребителите, никога не купуват заместник на "универсалния" си обектив. Ако мислиш, че такъв е и твоят случай, може би е по-добре да се бръкнеш за 16-85. Освен това според мен разликата в дължините между 16-18 ще се усети повече отколкото 85-105 за универсален обектив.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми пейзажи не снимам, та не знам кво ти трябва за тях. За улични сцени, май 18-200мм ще ти осигури спокойствие. Ама няма да ти върши работа за ситните гадинки, щото трябват поне 300мм. Значи, трябва ти един 28-300мм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като не професионалист ползвам Тamron 18-270mm f/3.5-6.3 di ii vc pzd

И съм доволен има 15Х зуум нещо което притежават само сапунерките

гореспоменатия VR и доста добро пиезо моторче

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като не професионалист ползвам Тamron 18-270mm f/3.5-6.3 di ii vc pzd

И съм доволен има 15Х зуум нещо което притежават само сапунерките

гореспоменатия VR и доста добро пиезо моторче

Това чудо в български магазин струва 1200 лв. Прегледах ревюто му в Photozone.de - не си заслужава. Осакатява апарата, и го превръща в "сапунерка"

По-добре е наистина компактен апарат, ако толкова искаш голям зуум. За 450 лв. може да се купи нещо такова:

Публикувано изображение

Като оптика е по-добър от Tamron 18-270. Дава по-широк ъгъл, с компактни размери е, и спокойно може да се носи навсякъде. Ако се снима на открито на дневна светлина, после с малко обработка могат да се докарат снимки, които на екрана на монитора почти да не отстъпват на DSLR.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На D60 много ще му отива един 18-105 VR.

16-85 е малко по-добър като цяло, но е двойно по-скъп. 18-200 наистина покрива по-голям обхват, но вече е с компромиси в картинката, а и цената му също е висока. Той е по-скоро за туристически цели. Едва ли ежедневно ще ти трябват непрекъснато и 18, и 200 мм, за да се оправдае покупката му.

Имал съм Sigma 10-20. Прекрасен обектив като оптика. Но перспективните изкривявания в широката част са много големи, и са необходими известни опит и умения, за да се снима добре с него. В крайна сметка реших, че чак толкова широко не ми е нужно :) , и го продадох.

Накратко - препоръчвам ти 18-105 VR, Ако ти останат пари, замисли се за някой твърд светлосилен - 35/1.8G или 50/1.8G.

Тъй като голям опит и умения ми липсват :shy11: Sigma-та отпада ,но ми се иска нещо по-широко та ще взема да се бръкна за 16-85 .Благодаря ви за отговорите определено ми помогнаха да наклоня везните... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.