Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. Днес, когато се прибрахме, видяхме, че кучето някакси е докопало живачен термометър и го е счупило... по плочките имаше много малки топчета живак, разбира се направихме всичко, което е необходимо за тях. Не ни се случва за първи път, за това нямаше паника и помещението се почисти както трябва.

Друго обаче ме притеснява - това, че кучето може да е погълнало малко живак (евентуално). Доколкото знам живакът не се разтваря в организма и не е опасен, трябва да е изчака да се изхвърли от организма сам, чрез изпражнения. Пък и знам, че живакът е термометъра е супер малко количество и не е опасен...

Какво можете да споделите по въпроса? Дали за кучето ни има опасност? Да кажа, че то е малка порода, 5/6кг...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Живакът е силен невротоксин, оказващ влияние върху функциите на мозъка и на нервната система. Той е опасен за здравето както като първичен живак – срещащ се в термометрите, така и като в органична форма – т.нар. метилживак, какъвто се открива в рибата. Особено е опасно влиянието му върху бременните жени и малките деца (нараства вероятността от поява на церебрална парализа, глухота, слепота).

При възрастните хора хроничното отравяне с живак може да доведе до загуба на паметта, треперене, загуба на зрението.

За обезвреждане на разлят живак се използва сяра. Течният живак лесно се свързва с прахообразна сяра при стайна температура, и образува живачен сулфид, който е неразтворим във вода и стабилен при обичайни температури.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поглъщането на живака може и да не е вредно (не бих пробвал лично :) ), но се изпарява лесно на стайна температура, а вдишването на парите на живака причинява всичко описано в горния пост...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При нас проблема не е изпаряването (за него знам всичко описано във втория пост, чела съм го многократно и съм го прилагала), въпроса е за поглъщането от кученцето..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
herra, ако аз бях на твое място и наистина се притеснявах за кученцето, веднага щях да го заведа на лекар, а нямаше да си губя времето да задавам въпроси във форум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. Днес, когато се прибрахме, видяхме, че кучето някакси е докопало живачен термометър и го е счупило... по плочките имаше много малки топчета живак, разбира се направихме всичко, което е необходимо за тях. Не ни се случва за първи път, за това нямаше паника и помещението се почисти както трябва.

Друго обаче ме притеснява - това, че кучето може да е погълнало малко живак (евентуално). Доколкото знам живакът не се разтваря в организма и не е опасен, трябва да е изчака да се изхвърли от организма сам, чрез изпражнения. Пък и знам, че живакът е термометъра е супер малко количество и не е опасен...

Какво можете да споделите по въпроса? Дали за кучето ни има опасност? Да кажа, че то е малка порода, 5/6кг...

Не - няма опастност за кучето ви .

Да, правилно казвате, че количеството е твърде малко, а живакът при поглъщане не е тоскичен.

Съберете всички "топченца",, поръсете повърхността със сяра на прах, а събраното количество изхвърлете на уточнените във Вашия град места ( ако не ги знаете - питайте общината по местоживеене къде е предвидила контейнери за опасни отпадъци) .

Тъй като виждам, че редовните форумни "специалисти" започнаха да ръсят мозъци и да пълнят поредното място със спам и съвети нямащи отношение към реалноста - темата се затваря - на въпросът ви е да даден отговор.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.