Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

svetla_daneva

уреждане на издръжка на разделени родители без брак

Препоръчан отговор

Здравейте. Надявам се тук да намеря отговор на въпросите си. Имам дъщеря на 1 г 4 м. С баща й се разделихме преди почти 5 м. Живели сме на семейни начала, без сключен брак, но той е признал детето за свое и фигурира като родител в акта й за раждане. Тъй като няма развод е недоказуема фактическата дата на раздялата. Това как трябва да стане и той от кой момент дължи издръжка? Как би следвало да бъде уреден въпросът с издръжката на малката като цяло? Бих искала да уредим нещата като цивилизовани хора и да не се стига до съд и подаване на искове и могат ли нещата да се уредят извънсъдебно? Предварително благодаря за компетентните отговори!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е много компетентно, но най лесно и бързо и без бумащита на документи и тромави юридически и административни услуги може да поговорите да ви дава издръжката на ръка или да превежда сумата на банкова сметка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колегата е прав. Ако бащата признава детето и го обича и иска да се грижи за него, даже и да сте разделени, думата издръжка няма да съществува като проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно съм съгласен с мнението на колегите, но документ с параф отдолу ще подсигури детето ти. Ти си знаеш най-добре с кого си живяла на семейни начала и от кого имаш дете и дали можеш да вярваш на честна дума, но живеем в такова време, че 1 документ те осигурява много по-добре от хиляди обещания и честни думи. Най-добре се обърни към адвокат за съвет или директно отивате при нотариус със цялата фактология за това какво ще дава на детето като издръжка и на кое число, кога ще има право да взима детето и т.н. Слага печата нотариуса, биете по 1 параф и всеки по пътя си без лоши чувства. А конкретно на твоя въпрос от кога дължи издръжка морално погледнато дължи такава от момента на раздялата, а от юридическа гледна точка дължи издръжка от датата описана в документа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите. Кеба, какво имаш предвид под "и т.н" - освен дата на плащане на издръжката и дата, време и място за виждане на детето какво друго би следвало да се впише в документа? Извинете ме, ако въпроса ми ви се струва глупав, но наистина ми трябва трезва мисъл и опит по въпроса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите. Кеба, какво имаш предвид под "и т.н" - освен дата на плащане на издръжката и дата, време и място за виждане на детето какво друго би следвало да се впише в документа? Извинете ме, ако въпроса ми ви се струва глупав, но наистина ми трябва трезва мисъл и опит по въпроса.

Не съм юрист и ти говоря от обща култура. Другото което се сещам сега е както каза ice_lion_01 да минава по банков път превода, ако не дай Боже се стигне до там да не плаща издръжка независимо от причините, ще имаш нещо черно на бяло до кога и колко е плащал с което тогава вече да го задължиш по съдебен път да поеме своята отговорност. И понеже съм убеден, че има и доста други формалности, за които сега не се сещам или въобще няма да ми минат през главата, защото не съм се сблъсквал с точно такъв проблем, те съветвам да се обърнеш към адвокат, което по никакъв начин не ви задължава (теб и мъжът ти) да стигате до съд.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.