Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Svet17

Компютърна конфигурация

Препоръчан отговор

Бъркаш чипсета с изработката на самата дъна платка. А примигването на тока не се усеща при качествено захранване, а не е заради дъното.

п.п.

Аз съм с H55 дъно и си работи като слънце без проблем, даже с клокнат процесор.

E, аз съм с Р55, но преди да се спра на него бях си харесал едно за 150 лв с Н55, после следваха 3-4 дни четене на форуми и се прежалих да се бръкна още 150 лв...

А относно чипсета и платката, те нещата са навързани - когато трябва да правиш евтино решение режеш и от чипсет, и от платка, от компоненти. Това е оправдано, ако ще правим офис комп на счетоводителката, която няма да го натова ри толкова. Но момчето прави геймърска машина с карта за 400 и отгоре лева. Значи тая машина трябва да е по-балансирана.. Според мен де.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересен спор водите, ама се хванах за последното - "Но момчето прави геймърска машина с карта за 400 и отгоре лева..." Ами като прави геймърска конфигурация, да отвори портомнето колкото трябва. Наистина, ако искам да изсмуча от пръстите си машинка за игри, ще трябва да икономисам отнякъде. Въпросът е откъде. Ако там отговорите, цена няма да имате.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересен спор водите, ама се хванах за последното - "Но момчето прави геймърска машина с карта за 400 и отгоре лева..." Ами като прави геймърска конфигурация, да отвори портомнето колкото трябва. Наистина, ако искам да изсмуча от пръстите си машинка за игри, ще трябва да икономисам отнякъде. Въпросът е откъде. Ако там отговорите, цена няма да имате.

Ами щом е заделил дотук 1600 лева, ще се напъне да събере още 200 за по-читаво дъно и малко по-добро захранване евентуално.

Аз лично на негово място бих си взел дъно с Z68, или в краен случай с P67.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами щом е заделил дотук 1600 лева, ще се напъне да събере още 200 за по-читаво дъно и малко по-добро захранване евентуално.

Аз лично на негово място бих си взел дъно с Z68, или в краен случай с P67.

Да кажем, че човека няма пари. Взема по-скъпо дъно и пести отнякъде. Откъде? Ако взема за база конфигурацията на Людмил, освен по-слаба видеокарта не виждам друго. Може би една GTX560ti или HD7770 в много по-лошия вариант, ама с нова технология. :P В крайна сметка за какво е скъпо дъно, като няма да се клоква? И от какво по-напред да спести човек при 1200 лева бюджет за цяла конфигурация? А, сетих се. Човека казва, че имал друга щайга. Все ще може да ползва кутията. Така и така клок не може да направи с тая интелска конфигурация, не му трябва и кой знае каква вентилация с тая хладна видеокарта...Ами има начин явно, само дето тук първо се хващате/ме за гушите и после намираме решенията ;)

ПП: И едно лично мнения за кутията. Не си заслужава нещо по-евтино от 150 лева, ако ще се сменя тоя компонент. Иначе вземаме някакви половинчати решения, дето почват да ни създават главоболия в бъдеще.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тия процесори са 32нм и са по 60-80W - не им трябва никаква суперяка захранваща схема, че да работи стабилно и безпроблемно машината. Не са ламите Nehalem или дъртите Core 2 Quad, дето даже беше задължително да се ползва дъно с добра захранваща схема и 8-pin 12V конектор.

Добрата стабилизация значи максимално ниски амплитуди на напрежението и изгладени пулсации. Това няма нищо общо с консумираната мощност, тъй като амплитудите и пулсациите са качествена характеристика на напрежението.

Понякога се случва един мощен компютър след 1-2 години да започне да работи тромаво, въпреки че всичко му изглежда наред, и ако са взети мощни процесор и видео карта, но са сложени на евтино дъно, не трябва да има нищо чудно в това, че компютърът не работи добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пичове, зачетох се в едно форумче и хората са си написали: The overall performance of the H61M is very decent. Тук ключовата дума е ПОНОСИМА (descent). Е, то аз ако давам толкова кинти, едва ли ще искам като цяло компа ми да има поносима производителност... Ами утре младежа, който и без това спомена, че ще гледа и филми, реши нещо да си прави монтажи на HD-клипчета (то апетитът идва с яденето), тогава пак комп ли ще сменя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По тази логика, защо ни е захранване за 200 лева, като има перфектни по 30 лева и даже са повече ватове? Защо да даваме 150 лева за кутия, като това е само една ламарина, а има перфектни кутии по 25 лева? Има си причина някои неща да са по-евтини, и това важи и за дъната. Най-малкото, има разлика в качеството на изработка и на използваните компоненти. В марковите машини може и да слагат евтини дъна, но ако ги правят за офис, а там не се предвиждат ъпгрейди, клокове или навързване на много периферии и карти, нито се гони върхова производителност (освен при специални нужди, като видео обработка, дизайн и т.н.). И всъщност, това, че са орязани от към слотове и конектори, не значи, че са направени с евтини или некачествени компоненти. Може да са със стари чипсети и т.н., но са тествани да работят стабилно в рамките на гаранцията. Е, поне би трябвало, ама и при марковите няма гаранция, че са качествени, още се сещам за една партида компютри Леново, дето им изгърмяха на всичките дъната в рамките на гаранцията (3 години).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бъркаш чипсета с изработката на самата дъна платка. А примигването на тока не се усеща при качествено захранване, а не е заради дъното.

п.п.

Аз съм с H55 дъно и си работи като слънце без проблем, даже с клокнат процесор.

Не е ясно докога ще работи обаче.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз все още не видях нито един истински довод в полза на скъпо дъно за среден клас конфигурация. Абсолютно никакъв овърклок не може да се прави така или иначе, нито ще се ползват повече от 8GB RAM, нито пък видеокартата има отношение към това дали се слага на дъно за 120 или на такова за 200лв.

gothicrock, искаш да кажеш, че евтино дъно не може да изглади пулсации и да осигури ниски амплитуди ли? Защо? И след като се ползва качествено захранване, което подава необходимото напрежение в норма, то от какво ще дойдат пулсациите, че да ги оправя дъното? А относно "производителността" на дъното?!? wtf? Дай да сложим Celeron G540 и HD6450, че да останат пари за Z68 дъно за 300лв. което ще качи производителността с 0,5% спрямо такова за 120лв. Говорим за среден, дори по-скоро нисък клас геймърска конфигурация с ограничен бюджет и последната грижа в такав платформа трябва да е дъното. Пак да питам, инженерите на Интел, ASUS, Gigabyte, AsRock и т.н. малоумни ли са, че пускат нисък клас дъна с поддръжка на висок клас процесори?

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=asrock_h61m&num=1

http://www.bcchardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=10190&Itemid=40

Дайте някъде някой нещо да е писал, че се получават нестабилности в работата или влошена производителност заради нисък клас чипсет. Говоря специално за LGA1155, не ми давайте за доводи някой идиот опитал да овърклокне 140W Phenom на AsRock N68.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак да питам, инженерите на Интел, ASUS, Gigabyte, AsRock и т.н. малоумни ли са, че пускат нисък клас дъна с поддръжка на висок клас процесори?

Инженерите имат най-малкото право на глас в тези неща, мога да го кажа от личен опит и наблюдения. Това си е до маркетинг. Ако можеха и за 5лв дъно, което подържа i7 щяха да пуснат и щеше да има хора които да го купят и да му сложат точно този процесор. (offtopic: Щом има хора, които си купуват чисто ново порше кайен и му слагат газова уредба, че много горяло...)

Дай да сложим Celeron G540 и HD6450, че да останат пари за Z68 дъно за 300лв. което ще качи производителността с 0,5% спрямо такова за 120лв

Oчевидно нещата трябва да са съизмерими. В началната конфигурация беше предложено дъно за 85лв. от 80 до 120 си е +50%... Работя с подобен хардуер и личният ми опит показва, че некачественото изпълнение на един и същ компонент, прави потресаващи неща с производителността на софтуера. (и после програмистите - тоест като мен го отнасят що било бавно.) Нямам опит с конкретните дъна и не мога да дам обективно мнение, но ми се струва неразумно, щом другите компоненти не са от най-евтините, точно от дъно да спестиш 40лв...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

gothicrock, искаш да кажеш, че евтино дъно не може да изглади пулсации и да осигури ниски амплитуди ли? Защо? И след като се ползва качествено захранване, което подава необходимото напрежение в норма, то от какво ще дойдат пулсациите, че да ги оправя дъното? А относно "производителността" на дъното?!? wtf? Дай да сложим Celeron G540 и HD6450, че да останат пари за Z68 дъно за 300лв. което ще качи производителността с 0,5% спрямо такова за 120лв. Говорим за среден, дори по-скоро нисък клас геймърска конфигурация с ограничен бюджет и последната грижа в такав платформа трябва да е дъното. Пак да питам, инженерите на Интел, ASUS, Gigabyte, AsRock и т.н. малоумни ли са, че пускат нисък клас дъна с поддръжка на висок клас процесори?

Колкото и качествено да е захранването, амплитуди и пулсации в напрежението винаги остават. Качествените захранвания работят с толеранс от 1% - това значи, че стойността на изходното напрежение може да варира в рамките на 1%. Всяка качествена техника е изчислена да работи в този клас. Това ще рече, че винаги има нужда от допълнителна стабилизация след захранването.

Но не става въпрос само за това! Високият трансфер на данни има нужда от качествена хардуерна среда - дъното не е просто една платка с интерфейси, а е една платка, която свързва и осъществява трансфера на информация между различни модули в системата. Например регулацията на трансфера между северния и южния мост е доста сложен процес, а не е просто връзка между два модула на дъното.

И не на последно място, по-скъпото дъно е направено от повече на брой и по-качествени компоненти - споменатият по-горе клас на точност се постига с повече на брой качествени компоненти (например, кондензатори).

PS: Пускането на определени серии от дъна се определя най-вече от маркетинговата стратегия на съответната фирма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато пулсациите са в норма не виждам каква роля играе дъното да ги регулира, а ако са извън нормата заради скапано захранване и най-скъпото дъно може да опука мосфетите. Да, скъпото дъно, както и скъпата кола, и скъпия телевизор са направени с по-висококачествени компоненти, но това не е причина да се купуват само такива. "Високият трансфер на данни има нужда от качествена хардуерна среда" я ми обясни тук по-подробно, че нещо не схващам. :) Отдавна мина времето на Zida, Accorp и подобни измишльотини правени в завод за селскостопанска техника, че да се опасяваш от лоша изработка при ниския клас хардуер. Изсмукваш си от пръстите някакви остарели теории само и само да докажеш невярната си теза, че видиш ли дъното било най-важния компонент, но така и не доказа с ревюта или практически примери, че съществуват някакви проблеми ако се ползва Core i5 и HD7850 на дъно за 120лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Високият трансфер на данни има нужда от качествена хардуерна среда" я ми обясни тук по-подробно, че нещо не схващам. :) Отдавна мина времето на Zida, Accorp и подобни измишльотини правени в завод за селскостопанска техника, че да се опасяваш от лоша изработка при ниския клас хардуер. Изсмукваш си от пръстите някакви остарели теории само и само да докажеш невярната си теза, че видиш ли дъното било най-важния компонент, но така и не доказа с ревюта или практически примери, че съществуват някакви проблеми ако се ползва Core i5 и HD7850 на дъно за 120лв.

Електрониката работи в режим на автокорекция, а това е много важно за трансфера на данни - тези неща са описани много добре в теорията на информацията. Така че тук нещата не опират само до стабилизацията на напрежението, а още повече и до ефективния трансфер на информация в системата, което зависи от дъното. От ефективността на трансферa на информация зависи работата на всеки един модул в компютъра, особено на процесора, видео картата и паметта, като тяхната работа допълнително зависи и от стабилизацията на системата, която дъното дава.

Ревютата в интернет освен всичко друго се пишат и с маркетингови цели. А и това са неща, които са свързани с принципите на електрониката и са базисни знания, които не се черпят от ревютата в интернет. Всеки е свободен да си купува каквото иска дъно, аз просто казвам защо си заслужава да се инвестира в качествено дъно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак не ме убеди, че в евтиното дъно ще има проблем. Дай практически пример, където ясно се виждат подобни проблеми, а не някакви теории писани преди 60 години.

Такива производители, които наблягаха на хартиени екстри и продаваха скъпи платки с теоретично страхотни възможности и теоретично много стабилни, при това с големи маркетингови трикове фалираха и изчезнаха от пазара - Epox, DFI, Abit, Chaintech та хич не ми говори, че всичко е маркетинг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак не ме убеди, че в евтиното дъно ще има проблем. Дай практически пример, където ясно се виждат подобни проблеми, а не някакви теории писани преди 60 години.

Такива производители, които наблягаха на хартиени екстри и продаваха скъпи платки с теоретично страхотни възможности и теоретично много стабилни, при това с големи маркетингови трикове фалираха и изчезнаха от пазара - Epox, DFI, Abit, Chaintech та хич не ми говори, че всичко е маркетинг.

Без да искам да влизам в спора, кое е за предпочитане, ще допълня, че на дъната със сокет 1155, може да поставиш най-мощния процесор или видеокарта, независимо кой чипсет /Н61,Н67,Р67,Z68/ ще избереш, без да загубиш от тяхната функционалност. Всичко останало е до необходимост, т.е. искаш ли да ползваш вграденото видео, да ползваш SLI, да клокваш, да имаш повече слотове, портове и т.н. Това дали по-скъпото дъно ще издържи повече, е въпрос на обслужване. Аз обичам да имам по-голям избор от възможности, затова избирам малко по-скъпите дъна, но ако някой иска да закачи само една карта, процесор, рам и хард и да блъска игри, то и евтиния вариант ще трябва да му свърши работа. Ако му потрябват обаче допълнителни екстри, то евтиното дъно, ще е ограничено в този случай. Така че всеки преценява кой чипсет да избере, според нуждите си и така да сведе избора си до 4-5 дъна, а от там и до крайното решение...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:offtopic_s: Този месец 3 евтини дъна ми минаха през ръцете, минуса им е че всичко е много наблъскано. Прекалено малка е платката. Не забелязах да ограничават или спъват по някакъв начин работата на процесора. 2006г. си купих евтино бюджетно дъно сокет AM2 наблъскано с всички възможни екстри за онова време. В един момент реших да сложа дву ядрен процесор и в кварталното магазинче ми се присмяха, процесора нямало да работи и още един куп глупости. Познайте дали продавача се оказа прав, дъното си работи и до днес при това с четириядрен процесор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Написал съм достатъчно по въпроса - който иска да чете. По-горе съм дал пример с едно дъно и проблеми в мрежата. А и много често, например, при дефектирала RAM причината може да е в дъното, но дефектът е на RAM-та и няма как да се установи, че проблемът е бил от дъното. ;)

И това определено не са теории от 60-те години. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси на всички за отговорите. Вече поръчах конфигурация, която отговаря на моите нужди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси на всички за отговорите. Вече поръчах конфигурация, която отговаря на моите нужди.

Ако не е тайна сподели какво си избрал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.