Премини към съдържанието
saint_jazz

Как да инсталирам линукс на Asus Eee 701

Препоръчан отговор

Имам един лаптоп Asus Eee 701, който в момента е на уйндоус. Първоначално беше на линукс, който искам пак да върна, но нямам диск. Изтеглих от официалният сайт на Асус някакъв Linux source code, като в него има много програмки за лаптопа но изсипани в една обща папка. Правих опити да запиша информацията на диск и през външно CD да инсталирам линукса, но ми изважда съобщение че това не е стартиращ диск. Ако някой може да ми даде някакви напътствия за инсталацията или направо да ми прати ISO файл на оригиналния диск (или да каже къде го има). Помагайте хора. :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изтегляш от тук: http://learnfree.eu/lang/bg/ версията за нетбук. Качваш на флашка и инсталираш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще пробвам предложението на andreygg, а по принцип линукса на асуса е специално разработено за него. За това не съм посочил каква е версията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това може да ти помогне http://unetbootin.sourceforge.net/

още един глас за това предложение - с програмката може да се качат на флашка голям набор линукси, и даже да се дръпнат през нея актуалните версии
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма проблеми да инсталираш и от външно CD. Просто трябва да свалиш ISO файла и да го запишеш на диска като изображение. След това рестартираш компютъра и ако от настройките на биоса е рзрешеноп машината да стартира от CD, Live CD-то или инсталаторът ще тръгнат. Ето ти примерен ISO файл на Lubuntu http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/11.10/release/lubuntu-11.10-desktop-i386.iso Сваляш и записваш на диск като изображение /Burn Image/. Нетбучето е много слабо и повече от Lubuntu не ти трябва.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не се получи, с никое предложение. Всички версии на линукс който предложихте имат изискване за минимално пространство от 4,2ГБ а лаптопчето е с 4. Все пак ако някой има оригиналната дистрибуция ще е супер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не се получи, с никое предложение. Всички версии на линукс който предложихте имат изискване за минимално пространство от 4,2ГБ а лаптопчето е с 4. Все пак ако някой има оригиналната дистрибуция ще е супер.

опитайте с минимална инсталация на CentOS и след това си добавете графична реда по избор

Минималната инсталация заема около 650 мегабайта+swap (ако решите че имате нужда)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@cybercop не си много сигурен! На няколко места вече го писах но на дъщеря ми лаптопчето Asus Eee PC 4G Surf е къде къде с по слаби параметри, а вече година е само с УСУ, и то от както е излязла последната 7-ма версия е все с нея!

@saint_jazz ето ти решението за 4-те гигабайта как да ги прескочиш ;)

Значи... стартираш живата флашка (или CD щом имаш), и от изпълняваш в терминал (това преди да стартираш инсталатора):

gksu gedit /usr/lib/ubiquity/plugins/ubi-prepare.py
Ще ти се отвори една камара сорс код, на който не бива да обръщаш внимание.

Използвай търсенето в Gedit за да намериш реда

return min_disk_size
и го промени на

return 1
Запиши файла, затвори го, и пробвай да инсталираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изпробва ли това? http://learnfree.eu/netbook/download Това е доста орязана версия и е точно за този тип лаптопи /т. нар. нетбуци/. Цялата дистрибуция е 795 МВ. Лично не съм я пробвал, но трябва да стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изпробва ли това? http://learnfree.eu/netbook/download Това е доста орязана версия и е точно за този тип лаптопи /т. нар. нетбуци/. Цялата дистрибуция е 795 МВ. Лично не съм я пробвал, но трябва да стане.

795 MB архив, висока компресия. Колко място заема след инсталацията ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

795 MB архив, висока компресия. Колко място заема след инсталацията ?

Не повече от 3 гигабайта ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко повече от Ubuntu 10.04. Не мога да разбера кое му е орязаното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко повече от Ubuntu 10.04. Не мога да разбера кое му е орязаното.

Да, но УСУ 7 е базирано на Убунту 11.04 - виж то колко заема след инсталация (защо въобще го сравняваш с 10.04?)!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, но УСУ 7 е базирано на Убунту 11.04 - виж то колко заема след инсталация (защо въобще го сравняваш с 10.04?)!

http://img403.images...151280x1024.png

Lubuntu 12.04 с Libreoffice, който е доста обемен. Ако избере Abiword ще си спести около 150 - 200 MB. Не ми се измерва и смята излишно.

Unity не ползвам и не знам колко дисково пространство заема тази графична среда. Но не съм я и препоръчвал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://img403.images...151280x1024.png

Lubuntu 12.04 с Libreoffice, който е доста обемен. Ако избере Abiword ще си спести около 150 - 200 MB. Не ми се измерва и смята излишно.

Unity не ползвам и не знам колко дисково пространство заема тази графична среда. Но не съм я и препоръчвал.

УСУ 7 не е с Unity а с Gnome2.x

Междо другото съм пробвал доста дистрота за лаптопчето, но само с УСУ 7 Нетбук въври безпроблемно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

УСУ 7 не е с Unity а с Gnome2.x

Междо другото съм пробвал доста дистрота за лаптопчето, но само с УСУ 7 Нетбук въври безпроблемно!

И RHEL 6? Хм, позволявам си да се съмнявам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам, как ще сравня УСУ с Убунту 11.04, без да взема предвид графичната среда. А в Ubuntu 11.04 тя е Unity. Знам, че доскоро УСУ беше с Гном 2 и затова го сравних с Убунту 10.04. Самото ядро с хедърите е около 100 MB. Дори модулите за хардуера не са определящи за обема, който дистрибуцията заема. Основната разлика идва от графичните среди, вида и броят на инсталираните приложения. Доколкото знам, УСУ е твърде щедро от към приложения, въпреки, че самата gnome-core е доста икономична откъм всякакъв тип ресурси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.