Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Повече от ясно е че една от причините да ползваме Линукс е GPL. :P Пък и мн ясно че няма да плащам за съпорт тъй като смятам че съм достатъчно ограмотен да поддържам сам един Десктоп с Линукс. :speak:

Редактирано от MDMA (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повече от ясно е че една от причините да ползваме Линукс е GPL. :P

Пък и мн ясно че няма да плащам за съпорт тъй като смятам че съм достатъчно ограмотен да поддържам сам един Десктоп с Линукс. :speak:

Е, точно заради горния лиценз аз мога сам да си поддържам и изброените по-горе, не е невъзможно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, точно заради горния лиценз аз мога сам да си поддържам и изброените по-горе, не е невъзможно

Правиш излишен офтопик!!! Аз не плюя по тия дистрибуии ако си останал с такова впечатление. :) Просто за начинаещи са идеални и лесно им се слагат 3Д екзотиките, към които всички новаци първо се втурват. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!Виждам,че доста хора решават да пробват Линукс,но не им се чете.Предлагам им да гледат филма Revolution OS,subtitles .Филмът отговаря на някой много важни въпроси като:

Какво е операционна система?Това е въпрос,който Microsоft не са си задавали скоро...

Какво е Unix (Linux)?

Защо се появява Unux?

Що е open source?

Защо Лнукс е безплатен?

....

Приятно гледане!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правиш излишен офтопик!!! Аз не плюя по тия дистрибуии ако си останал с такова впечатление. :rolleyes: Просто за начинаещи са идеални и лесно им се слагат 3Д екзотиките, към които всички новаци първо се втурват. :hush:

Не съм сигурен че изказването ми е офтопик. Просто "хвърлям въдицата" и ако някой се поинтересува ще му обясня как става това. Нали форума е за това - да се обменят идеи и знания :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!Виждам,че доста хора решават да пробват Линукс,но не им се чете.Предлагам им да гледат филма Revolution OS,subtitles .Филмът отговаря на някой много важни въпроси като:

Какво е операционна система?Това е въпрос,който Microsоft не са си задавали скоро...

Какво е Unix (Linux)?

Защо се появява Unux?

Що е open source?

Защо Лнукс е безплатен?

....

Приятно гледане!

Това не е от най-разумноте идеи, защото за разлика от други операционни системи при линукс няма как да се мине без четене!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да кажа на тези,които предлагаха openSUSE като вариант,че грешат с това предложение.Човекът е написал,че иска да гледа филми и да слуша музика,а както добре знаем,че при тази дистрибуция има защита,която забранява възпроизвежданито на *.mp3 , *avi формати(както и мн. други).

Мойто предложение е Kubuntu,няма да съжаляваш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не е от най-разумноте идеи, защото за разлика от други операционни системи при линукс няма как да се мине без четене!

Да!Филмът е от 2001г. и не може да ти обясни как да си настройш Линукса.Наистина трябва да се чете много!Тук се разказва историята на Unux,преплитаща се по интересен начин с тази на Microsoft Публикувано изображение Все пак аз много неща съм си обяснил с този филм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В последно време отговорът може да е и:

Mepis

PClinuxOS

Tilix (bg)

BAST (bg)

Vector

Sidux

Sabayon

Mandriva

A след 1 час съсредоточено четене и водене на записки от:

debianbgworldpress.com

а също и целият блог за повечко време, дори и Debian.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да кажа на тези,които предлагаха openSUSE като вариант,че грешат с това предложение.Човекът е написал,че иска да гледа филми и да слуша музика,а както добре знаем,че при тази дистрибуция има защита,която забранява възпроизвежданито на *.mp3 , *avi формати(както и мн. други).

Мойто предложение е Kubuntu,няма да съжаляваш!

Това донякъде е така, но не напълно. В стремежа си да изпълняват напълно софтуерните лицензи Novell са сключили договор само с определено компании или фирми, представляващи определен код. Възможните решения са тук:

http://en.opensuse.org/Restricted_Formats

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми дойде и моя ред да посъветвам и аз човека ;)

1. Препоръчвам дистрибуция с Live CD инсталация - по елементарна е

2. КДЕ или ГНОМЕ ( графични работни среди )

и 3то като прибавя това за мп3-тата и за филмите да има вградени плеъри, кодеци и т.н

препоръчвам PClinuxOC 2007

http://www.pclinuxos.com/ - официален сайт, също може и да го свалиш от там. Успех

Аз съм почитател на чистия Debian i kubuntu за мен е боза судо тфа судо онова ;)

Редактирано от darkl0v3r (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... kubuntu за мен е боза судо тфа судо онова :rolleyes:

Ами много отговорно наистина, големите разбирачи явно работят през цялото време с root права, защото това все пак е Линукс, така че трябва да е 100% сигурен и няма никакъв проблем, поне на своя компютър да се изживяваш като истински супер администратор :)

П.С: За пояснение, смисълът от командата sudo е, да не се работи никога като root все едно такъв потребител не съществува въобще (първият създаден потребител автоматично поема ролята на администратор на системата). Това разбира се не е вярно, защото root наистина съществува и не може иначе, базовата система, така е изградена, че не може да се премахне, но понеже в *бунту не се и използва директно, не е задена парола за него и затова за административни операции се използва командата sudo съчетана с вашата парола. И накрая една новинка, в Убунту 8.04, ще има един push button за включване и изключване на административния достъп до настройките, без да е необходимо да се ползва sudo или вариациите му (gksudo, kdesu). това нещо се нарича PolicyKit:

post-31872-1201373328_thumb.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Искам да попитам няколко неща: 1. Виждам, че не обичате Кубунту... толкова ли е кофти да си с КДЕ, а не с Дебиан? 2. Кога излиза Убунту 8? 3. Лесно ли се модифицира външния вид на Убунту 7.хх ? 4. Занимавам се с видеоенкодинг (е, не постоянно) и обичам да гледам филми с висока резолюция с кодекс на Матрошка. Мога ли да правя това през Линукс? И къде е по-добре - в ХП или в Линукс среда? Благодаря за отговорите!

Редактирано от mutha (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Искам да попитам няколко неща:

1. Виждам, че не обичате Кубунту... толкова ли е кофти да си с КДЕ, а не с Дебиан?

2. Кога излиза Убунту 8?

3. Лесно ли се модифицира външния вид на Убунту 7.хх ?

4. Занимавам се с видеоенкодинг (е, не постоянно) и обичам да гледам филми с висока резолюция с кодекс на Матрошка. Мога ли да правя това през Линукс? И къде е по-добре - в ХП или в Линукс среда?

Благодаря за отговорите!

Ще се опитам да отговоря.

1. Това е въпрос на личен избор. Само да уточня, че KDE е десктоп среда, а Debian е дистрибуция. KDE десктоп може да имаш с Ubuntu (Kubuntu общо казано е Ubuntu + KDE + приложения за KDE), с openSUSE, с Fedora, с Mandriva, с Debian и т.н.

2. Ubuntu 8.04 e планиран за края на април тази година - (200)8.04.

3. Мисля, че е лесно. Както и на всяка друга дистрибуция. За KDE тук има каквото се сетиш.

4. Отговор по тази точка трябва да изчакаш от някой по-запознат. Има вариант на Ubuntu насочен към мултимедия и графика - Ubuntu Studio. Тук можеш да погледнеш какви са видео приложенията за KDE и дали ще ти свършат работа. Най-добре е сам да пробваш и да прецениш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относто Убунти-излиза точно на всеки 6 месеца!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От Tilix и Ubuntu с кое е по-добре да започна като съм абсолютен начинаещ?

Редактирано от Raych (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някъде някога се чудим какво да пробваме. Ако е операционна система - става трудно и се чудим доста. Пробата не боли, повярвай ми. Имаш доста варианти за избор: да си дръпнеш Тиликс или Убунту, като пробваш LiveCD или малко по-трудното - да направиш инсталация на абсолютно безплатна операционна система с отворен код.

Ето инфо за Тиликс: http://distrowatch.com/table.php?distribution=tilix

И за Ubuntu: http://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntu

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моят избор е Kubuntu 7.10 ;)

Страхотна операционна система Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До сега съм работил с UBUNTU,KUBUNTU,SUSE,а в момента съм с MANDRIVA2008 от която съм много доволен

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам следният въпрос: Наблюдавал съм, че някои дистрибуции излизат на големина като за CD (около 700 MB), а други са за DVD (около 4 GB). Каква е разликата, защот никъде не видях разлики посочени между две едноименни дистрибуции при двата вида големина в сайтовете (предполагаме е и невъзможно предвид разликата в големината). И все пак, Ubuntu не съм забелязал да има DVD версия, но Mandriva има такава. DVD версиите са платени или?! Каква е функционалната разлика между две такива дистрибуции по големина (дори да са едноименни)!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам следният въпрос:

Наблюдавал съм, че някои дистрибуции излизат на големина като за CD (около 700 MB), а други са за DVD (около 4 GB).

Каква е разликата, защот никъде не видях разлики посочени между две едноименни дистрибуции при двата вида

големина в сайтовете (предполагаме е и невъзможно предвид разликата в големината).

И все пак, Ubuntu не съм забелязал да има DVD версия, но Mandriva има такава.

DVD версиите са платени или?! Каква е функционалната разлика между две такива дистрибуции по големина (дори да

са едноименни)!?

Разликата е никаква. При тези, които са на СД се разчита да си изтеглиш останалите пакети през интернет, докато при другите голямата част от софтуера е на диска. При платените има допълнителен софтуер, който не е под ГНУ лиценза

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам следният въпрос:

...

И все пак, Ubuntu не съм забелязал да има DVD версия, но Mandriva има такава.

DVD версиите са платени или?! Каква е функционалната разлика между две такива дистрибуции по големина (дори да

са едноименни)!?

И Убунту има DVD версия:

http://cdimage.ubuntu.com/releases/hardy/r...04-dvd-i386.iso

Разликата е просто в броя на пакетите, които ги има на CD и DVD версиите. При CD версията има по-малко на брой софтуер. При DVD разбира се има повече :wors:

Убунту има в хранилищата си десетки хиляди пакети и няма как да бъдат събрани на едно CD или едно DVD дори. Въпрос на избор е какво да теглиш.

Пример: Целия Дебиан е на 4 DVD-та или 24 CD-ta ;) Но си има и нет инстал, при който теглиш едно 180 MB .iso ;)

Другото идва по нет-а ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми дойде и моя ред да посъветвам и аз човека ;)

1. Препоръчвам дистрибуция с Live CD инсталация - по елементарна е

2. КДЕ или ГНОМЕ ( графични работни среди )

и 3то като прибавя това за мп3-тата и за филмите да има вградени плеъри, кодеци и т.н

препоръчвам PClinuxOC 2007

http://www.pclinuxos.com/ - официален сайт, също може и да го свалиш от там. Успех

Аз съм почитател на чистия Debian i kubuntu за мен е боза судо тфа судо онова ;)

Той PCLInuxOS-a като му обновипш хранилищата и като почнеш да инсталираш нещо се мъдри и чуди по 9 часа.... Инъче е красив, лесен и има всичко, даже и кодеци има, което е супер. Ама проклетия synaptic страшно много го бави милият. Та лично впечетление само споделям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той PCLInuxOS-a като му обновипш хранилищата и като почнеш да инсталираш нещо се мъдри и чуди по 9 часа.... Инъче е красив, лесен и има всичко, даже и кодеци има, което е супер. Ама проклетия synaptic страшно много го бави милият. Та лично впечетление само споделям.

Еми не е виновен PCLinuxOS, сървъра е на майната си и връзката е бавна. Това мъдрене и чудене , ако случайно си забелязал, е докато тегли пакетите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !
      Не успявам да инсталирам VIBER на Linux Mint 18 XFCE 
      (заедно с лаптопа са описани в подписа ми)

Свалих си .deb пакет за Линукс Убунту от сайта на Вайбър
      Опитах от терминал и с GDebi
      Не става. Излиза ми съобщение, че това не е deb пакет.

Гугъл показа, че и други са имали същия проблем,
      https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=269712

има и решение :
      https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=47&t=258067&hilit=viber

но от постовете разбирам, че, изглежда VIBER има проблем с начина, по който създава .deb пакета 
      и решението е било, чрез изтегляне на .rpm , преформатиране в .deb
      и чак тогава инсталиране.
      Даже авторът на решението дава линк към файла, който е направил, но е за 64 битова версия ...
      а аз съм с 32 битова ...

Моля за съвет или линк, ако някъде вече е публикувано решение на конкретната или подобна ситуация.

Предварително ви благодаря !

P.S. Пиша същия въпрос и в темите за Минт и за начинаещи в Linux ... знам ли къде ще се види по-рано и ще се намери решението.
      Моля да ме извините !
    • от rado7318@abv.bg
      Има много лесен начин да разберем Windows или Линукс е по добър!
      1. Ако се продават лаптопи, на които може да работи само Windows ще се купуват ли?   ДА!
      2. Ако на лаптопите може да работи само Линукс?
      Е , ще кажете то си има такива- Chromebook със Google Chrome OS.
      Следователно проблема на останалите Линукс дистрибуции е, че просто не са достатъчно разработени и на този етап са по скоро платформа за мазохисти. Не може безброй малки фирмички с по 5-6 програмисти да направят завършен качествен продукт, който да се равнява на продукта на фирми като Microsoft, Google или Аpple, нали?
    • от Недко
      Здравейте !

Днес опитах да задействам Скайп, но не иска да ме "впише".
      Завърта анимацията с кръжащите точки ... и изключва.
      Опитах да го деинсталирам със Софтуерния мениджър,
      стигна до 75 % и спря.
      Изпълних едни команди :
      sudo apt-get autoremove --purge && sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean

при което се появи и изречение, че почиства нещо, останало от Скайп.
      След това потърсих да инсталирам Скайп отново,
      но вече го няма в списъка на предлаганите пакети
      (или приложения, простете, аз съм начинаещ в Линукс вече около 9-10 години и 3 линукса).
      Вече без Скайп ли ще я караме ? 
      (Забравил съм откога не съм го ползвал)

А всъщност си търсех начин да изпробвам микрофона на едни мултимедийни слушалки втора употреба,
      без да звъня на никого. (В Скайп имаше такава възможност)

Моля за съвет или за линк, ако вече е отговаряно на тези въпроси.
      (Много теми виждам по темата, но докато ги прегледам всичките,
      ще стане ... утре... ).

Предварително ви благодаря !
    • от cybercop
      Пускам тема за един универсален метод за инсталиране на Firefox, независимо от дистрибуцията.
      Първо сваляте пакета от официалния сайт. Най- добре е да го направите от списъка с локализациите, за да се избегнат грешки с автоматичното разпознаване на локализацията и архитектурата.
      https://www.mozilla.org/bg/firefox/all/
      Браузъра е окомплектован с езиковата добавка, българските речници и дори шрифтове.
      Разархивирате пакета, отваряте файловия мениджър с администраторски права и поставяте папката firefox от архива в /opt директория.
      Снимка
      С това, браузъра е инсталиран.
      За да го ползвате комфортно е добре да направите един  стартер за менюто на програмите, който да сложите в /usr/share/applications и един пряк път до изпълнимия файл на приложението, който да сложите в usr/bin за да го ползва графичната среда за файловите асоциации (MIME типовете).
      Пускам един пакет  в който има готов стартер и пряк път и откъдето да поглеждате, кое, къде се намира, защото съм описал директориите подробно.
      Връзка
      При излизане на нова версия, браузъра ще ви покаже уведомление за това и автоматично ще ви препрати към връзка от която да я изтеглите. Сваляте архива с новата версия, разархивирате и  поставяте папката (firefox) на мястото на старата в /opt директорията. Цялата операция отнема няколко секунди. Прекият път и стартера си остават същите. Те се създават еднократно.
      Успех !

• от GermanecaBG
      Сигурен съм, че в този форум има почитатели и ползващи Arch Linux, така че нека да споделят тук своето мнение.
      Ето и официалната страница
      Ето и общ списък с приложения, сортирани по категории, като справка за тези, които търсят пакети цък
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.