Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

_D5

Коя Linux дистрибуция да си избера?

Препоръчан отговор

Определено Backtrack 5, но не за разбиване на мрежи

и за какво, има къс сисък с (добре) поддържани мрежови адаптери, особено безжични.... Това е специализирана дистрибуция

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И моята е в списъка ;) . Когато съм я купувал не съм гледал точно това, но явно е било на късмет към автора на темата: пробвай - от това няма да загубиш, а само ще научиш нови и нови неща :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля, че има добра или лоша дистрибуция или добра или лоша графична среда. Та какво ни дава ГНУ/Линукса - шанса да изберем какво наистина искаме като операционна система, от какво се нуждаем. Аз лично съм на мнението, че като се свикне с един пакетен мениджър, човек трудно се нагажда на друг. И като цяло като свикнеш с една дистрибуция не е толкова лесно да минеш на друга. Като пример давам хардуерни компоненти, които допълнително се конфигурират: пръстов четец, защита на твърдия диск и т.н. В Убунту съм свикнал това да става бързо и лесно, просто се инсталират няколко пакета и се правят допълнителни настройки, но в други дистрибуции, които съм ползвал и с които съм експериментирал, не става така лесно. Започва се едно четене по форуми, това как, а онова как? Да не говорим,че /etc папките са напъно различни и всичко, което си свикнал да го правиш по един начин, сега трябва да го правиш по съвсем друг. Аз лично съм минал през какви ли не дистрибуции и за сървър, и за десктоп, и пак се озовавам на стартова позиция - Дебиан за сървър и Убунту за десктоп(не че съм доволен от промените,които направиха). Та в общи линии се отклоних малко от въпроса :( : Ние ли си ме робове на операционните системи или те на нас? ГНУ/Линукс-базираните операционни системи са свободата, която ни дава право НИЕ да избираме било то пакетен мениджър, графична среда и т.н. НИЕ решаваме кое и как ще става в нашия компютър! А вече с коя дистрибуция ще го постигнем, това зависи от самия ЧОВЕК!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mandriva One Е моя съвет за начинаещ

Ако няма опит с Линукс най-добре да пробва с ubuntu.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз мислех да минавам на линукс,защото е по-лека от уиндоус и няма вируси,но като прочетох колко по-сложно става това от колкото мислех и,че не могат да се играят игри...... Ще си остана с добрия стар уиндоус :shock11:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз мислех да минавам на линукс,защото е по-лека от уиндоус и няма вируси,но като прочетох колко по-сложно става това от колкото мислех и,че не могат да се играят игри...... Ще си остана с добрия стар уиндоус :shock11:

Съжалявам, но това е истината, за Линукс се иска малко да почетете, да мислите с главата си, а не next->next->finish

Ако използването на компютъра ви е основно за игри няма смисъл да минавате на линукс

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, да си изкажа и аз мнението за Linux, за съжаление е негативно. От около 5 години се опитвам да мигрирам на Ubuntu, Fedora, OpenSuse, че дори и Gentoo съм слагал на машината ми. Само за протокола игри не играя, не използвам програми за Windows, които нямат аналог за Linux, както и никога не съм имал проблеми с драйверите. Проблема при мен се състои от друго естество. Винаги когато съм се опитал да използвам дадена дистрибуция като основна операционна система, ВИНАГИ малките визуални дразнещи бъгове са ме отвращавали и съм се връщал към Windows, какво имам предвид под дразнещи бъгове: насичащо отваряне на програми, например файловия explorer Konqueror под KDE и Наутилус под Gnom винаги се отваря под някакво забавяне, машината цикли, а това ме изнервя на максимум, например под Windows, explorer-а винаги се отваря за част от секундата без насичане...друг дразнещ бъг във всички дистрибуции, CPU-то винаги се товари повече, постоянно върти вентилатора на лаптопа и искам да кажа, че машината ми е достатъчно мощна i7 процесор използвам, друго което много ме дразни, е че постоянно се казва как Linux дистрибуциите били стабилни и прочие, но това просто не е вярно, пълно е с неграмотно написани програми, които гърмят, чупят се и т.н. без видима причина просто защото е написана некадърно или някъде по кода куца нещо. Та тези малки "проблем-чета" винаги са ме изнервяли и това е причината да си ползвам добрия стар добре вървящ и мазен Windows. За тези, които искат да слагат Linux дистро да са наясно, че ще забелязват малки дразнещи бъгове, които се натрупват във времето и яко дразнят поне мен де....иначе ако изключим тези проблеми едно Ubuntu за начинаещи или Mint хич не е зле... но пак казвам само ако се направи компромис за зле написаните програми и бавно отварящите се вградени такива...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

да си изкажа и аз мнението за Linux, за съжаление е негативно. От около 5 години се опитвам да мигрирам на Ubuntu, Fedora, OpenSuse, че дори и Gentoo съм слагал на машината ми.

....

Я, това е много интересно и много лаишко, особено частта за чупещите се програми. Лично поддържам повече от 100 сървъра, работещи под линукс и не съм забелязал програми постоянно да се чупят. Иначе корпорации като ИБМ нямаше да разрешат служителите им да избират дали да ползват Линукс или WIndows за десктоп ОС и да ползват 95% от сърврите си в инфраструктурата, базирани на тази ОС. Извинете ме, но от писанието ви струи нежелание да почетете и да се научите. И така не сте успели да видите някои сериозни преимущества, които обаче не са мигаща, святкаща, шизофренично шарена десктоп среда....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз да си призная не съм много по четенето,това което го знам за уиндоус(преинсталации,настройки...) го знам от опит ;) И май в скоро време няма да минавам на друга операционна система :P И не,не го ползвам главно за игри,например аз "висна" постоянно в нет-а слушам музика,гледам филми и т.н. ;) Все пак благодаря за отделеното време да ми отговорите :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз да си призная не съм много по четенето,това което го знам за уиндоус(преинсталации,настройки...) го знам от опит ;) И май в скоро време няма да минавам на друга операционна система :P И не,не го ползвам главно за игри,например аз "висна" постоянно в нет-а слушам музика,гледам филми и т.н. ;)

Все пак благодаря за отделеното време да ми отговорите :)

Е, при Линукс се иска малко повече четене. Освен това трябва да се пренастроите да вършите нещата по Линукския начин. Иначе за горните неща няма никакъв проблем да се правят и под линукс

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Всеки, който пита "да мина ли на Linux?" не му трябва да минава на Linux, защото е явно че няма необходимият набор знания и не познава операционната система.

Човек трябва да си каже-"Аз трябва" или "Аз искам", а не да се чуди "Дали", защото "Дали-то" е несигурност и немалка вероятност просто да зареже начинанието, защото не може да прави нещата по Linux-кият начин :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки, който пита "да мина ли на Linux?" не му трябва да минава на Linux, защото е явно че няма необходимият набор знания и не познава операционната система.

Човек трябва да си каже-"Аз трябва" или "Аз искам", а не да се чуди "Дали", защото "Дали-то" е несигурност и немалка вероятност просто да зареже начинанието, защото не може да прави нещата по Linux-кият начин :)

Най-добре е да се прави с аз искам. Дали-то не е толкова лошо, колкото предварително наложената миграция, без да се познават възможностите на системата, без да се стъпва на тях и без да има реална потребност.

Linux-кият начин не е толкова циментирана и важна концепция. Лошото е, когато се подхожда с никаква концепция.

Много често, по-опитните потребители на Windows, знаейки че Linux-а е по-гъвкав, компилират някакви непрактични или невъзможни концепции и се самоизмъчват с тях. Ако първо се поработи малко повече в Linux среда, човек вече придобива представа кое е добре и дали наистина си струва.

Аз мислех да минавам на линукс,защото е по-лека от уиндоус и няма вируси,но като прочетох колко по-сложно става това от колкото мислех и,че не могат да се играят игри...... Ще си остана с добрия стар уиндоус :D

Windows в различните и версии е достатъчно лека. Много мъчно някои потребители на Linux успяват да постигнат по- добри резултати, като това зависи много от конкретния хардуер и подбраната софтуерна компилация. Освен това за комфортна работа е ноебходимо да се прекара 2 или 3 пъти повече време в настройки, отколкото при Windows. Като за неопитните потребители това време може и да е доста повече.

Linux наистина е по-защитен откъм зловреден софтуер. Освен това има много по-добра система за управление на програмите, позволяваща по-адекватна и лесна поддръжка, автоматично надграждане на (почти) всички програми, изобщо не се забавя с времето и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчайте ми някоя Линукс дистрибуция която ще върви добре на един стар лаптоп VIA C7 M 1.5GHz; и 512MB DDR http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=528560 Сега има инсталиран ХР. Притеснявам се главно заради VIA. До колкото знам нямат подръжка на Линукс(може и да греша). Линукса ще се ползва за интернет и чат. Обезателно трябва да е с български интерфейс, че собственика му е много зле с английския(по-зле е дори от мен).Пробвах Ubuntu 10.10 , но едва-едва върви машината, да не казвам как беше с Kubuntu.Мисля да пробвам Mandriva. Лошото е че лаптопа е толкова слаб, че като инсталирах Virtual Box за да видя къде-какво ще тръгне, направо умря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да си избереш дистро което най-много ще ти хареса и като вид, и като функционалност си вземи един презаписваем диск и пробвай която искаш дистрибуция като Live CD/DVD Дьщеря ми е с Asus EeePC 4G Surf и няма никакви проблеми с УСУ 7 Нетбук, но ще тествам и едно Kubuntu на него защото новото УСУ 8 ще е с KDE Не ти казвам да избереш УСУ, но лично за мен щом се занимават Бьлгари с него ще го ползвам винаги!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kubuntu 11.10 за потребител мигриращ от windows е супер подходяща-с KDE е,бърза,няма бъгове,супер стабилна.Ubuntu 11.10 е отвратителна.С това unity и gnome 3...леле мале,по-нестабилна е и от windows.Да не говорим и че не е удобна.Опитаха се да направят нещо ново,и направиха-нещо което отврати потребителите на убунту,и ползващите mint се увеличиха с 40%(въпреки че са с gnome 3,там няма unity а MGSE което е изключително готино).Така че моят съвет е -ако искате дистрибуция с kde- kubuntu e избора,ако искате да е с gnome(или kde-то не ви е допаднало)тогава mint е идеален.

Редактирано от VESSSKO95 ™ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На по стар и по слаб лаптоп от този( CPU Duron 1 GHz, 512 sdr ram, 8MB video) ползвам УСУ Мини 7 почти без забавяне. Въвел съм някои ограничения, като съм изключил флаш рекламите в Опера и Файерфокс, За гледане на филми и клипове ползвам UMPlayer и Minitube и като цяло върви много добре. Още повече по преведен на български Линукс надали има, за разлика от стандартния бг пакет. Ако искаш още по лек ти препоръчвам Lubuntu.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах " УСУ Мини 7", но изобщо не тръгна.15 минути се въртя диска в устройството - все черен екран, само от време-на време излизаше някакви размазани цветни линии.Пробвах "Puppy"(на руски език), като че ли върви добре, за сега няма проблем.Направих една "снимка" с Acronis, и ще поразгледам и други дистрибуции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сьмнява ме, че изобщо не ти се е свалило исото както трябва! Направи ли ми MD5 проверка преди да го запишеш на диск? От флашка пробва ли? Едва ли си опитал всичко вьзможно за да го подкараш, а ако искаш вярвай се подкарва много по-лесно от Пупи! И интресно как си подкарал Аркониса - той не беше ли само за Уиндоус или има и Линукс версия?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко от УСУ съвсем точно е свалено и записано на диск(на други компютър тръгва без грешка),но лаптопа си знае неговото.Впрочем,на втория опит успя да се инсталира(след близо един час), но много тежко работи.За да отворя една празна папка, лаптопа "мисли" не по-малко от 10 секунди.С флашка не става - няма опция в биоса да тръгне от usb-то. Акрониса ми е на boot-ващ диск. Пробвах с още четри дистрибуции, но като че ли Lubuntu работи най-добре.На всички инсталирани дистрибуции забелязах един съществен проблем - лаптопа не реагира на поставена флашка.По-точно, открива че е включена, но чак след 15 минути??.Пробвах с usb мишка, но като я мръдна има забавяне с поне пет секунди.Всеки път като поставя флашката трябва да пиша lsusb, че да може да се покаже.Има ли начин да се управи този проблем?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи в твоя случай за да го подкараш трябва да направиш следното: Още когато се покаже пьрвия прозорец в който те пита дали да стартира като лайв или да избереш друга опция натикаш Tab и пишеш nomodeset или aspm_pcie=force (с едно от двете би трябвало да стане без проблеми), или мисля, че ставаше да избираш и след натискане на F6 ! Точно с nomodeset подкарах УСУ 7 Нетбук версията на лаптопчето (по-горе го написах: Asus EeePC 4G Surf) и сега си работи без никакви проблеми! ;)

Редактирано от plamen74 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По проблема с USB-то ще може ли да помогнеш?То, ако беше за мен все някакси ще се оправя, но как да обясня на моя човек,дето хабер си няма от компютри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По проблема с USB-то ще може ли да помогнеш?То, ако беше за мен все някакси ще се оправя, но как да обясня на моя човек,дето хабер си няма от компютри.

Ако хардуера ти не се поддържа коректно от ядрото, вероятно проблемът с USB е драйвърен. По старото USB1.1 има проблем с някои флашки, а и трансфера му е по бавен. Но твоето мисля че е USB2.0. Доколкото видях лаптопа поддържа Vista, така,че проблемите ти вероятно идват от по "екзотичният" хардуер. JARските лаптопи имат проблеми с Линукс, наскоро се опитвах да инсталирам на един 13" и тръгна коректно само gOS Linux, която вече не се поддържа.

Тъй като вероятно нямаш опция в Биоса за стартиране през USB, можеш да опиташ bootable Live USB, като чрез Unetbootin(има версия и за Уиндоус) си качиш имидж фаила на флашка и го буутнеш през нея. Първо си запиши на диск Plop Bootmanager, задаваш от Биоса стартиране от CD/DVD, Plop се зарежда, избираш опцията USB и ще можеш да стартираш линукса през флашката, която предварително си поставил в някое от usb-тата. Така ще можеш да качваш различни лайв линукси на флашка и пробваш кой ще тръгне като хората. В http://distrowatch.com/ можеш да избираш.

http://unetbootin.sourceforge.net/

http://www.plop.at/en/bootmanagers.html

http://www.plop.at/e...tmanagerdl.html

Редактирано от izen (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако хардуера ти не се поддържа коректно от ядрото, вероятно проблемът с USB е драйвърен. По старото USB1.1 има проблем с някои флашки, а и трансфера му е по бавен. Но твоето мисля че е USB2.0. Доколкото видях лаптопа поддържа Vista, така,че проблемите ти вероятно идват от по "екзотичният" хардуер. JARските лаптопи имат проблеми с Линукс, наскоро се опитвах да инсталирам на един 13" и тръгна коректно само gOS Linux, която вече не се поддържа.

Тъй като вероятно нямаш опция в Биоса за стартиране през USB, можеш да опиташ bootable Live USB, като чрез Unetbootin(има версия и за Уиндоус) си качиш имидж фаила на флашка и го буутнеш през нея. Първо си запиши на диск Plop Bootmanager, задаваш от Биоса стартиране от CD/DVD, Plop се зарежда, избираш опцията USB и ще можеш да стартираш линукса през флашката, която предварително си поставил в някое от usb-тата. Така ще можеш да качваш различни лайв линукси на флашка и пробваш кой ще тръгне като хората. В http://distrowatch.com/ можеш да избираш.

http://unetbootin.sourceforge.net/

http://www.plop.at/e...otmanagers.html

http://www.plop.at/e...tmanagerdl.html

Отдавна четох за "Plop Bootmanager" и ме е яд, че тогава не запаметих адреса на статията.Сега вече няма да пропусна.

Благодарности.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ровейки се за пореден път в търсене на подходяща Линукс дистрибуция която да е базирана на Дебиан-Убунту ( по-лесно ми е с такива ) и в същото време да е максимално близка до Windows ( като визия) попаднах на Zorin OS 5.2 http://zorin-os.com/ . Убунту базирана е и визията и супер приятна за окото ( има възможност да се сменя изгледа буквално с 2 клика ) , ако някой все пак има по- подробно наблюдение върху нея нека да ги сподели . Аз смятам да я пробвам :)

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...