Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

_D5

Коя Linux дистрибуция да си избера?

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Роска ще се пробвам първо на виртуалка 2-3 пъти да вида кое как  и после на харда :) Капитане ,Центос  е в твойта категория на мене  ще ми е много труден  със всичките тези ограничения с  лицензираните  пакети и драйвери. Единственото дето съм пробвал Дженту базирано е Сабайон и ако Калкулейта е лесен като него  ще се оправя.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Роска ще се пробвам първо на виртуалка 2-3 пъти да вида кое как  и после на харда :) Капитане ,Центос  е в твойта категория на мене  ще ми е много труден  със всичките тези ограничения с  лицензираните  пакети и драйвери. Единственото дето съм пробвал Дженту базирано е Сабайон и ако Калкулейта е лесен като него  ще се оправя.

Не мисля че лицензираните пакети ще са проблем. Но си избери диструбуция с която си запознат. (или поне със същия механизъм за управление на пакети)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми до сега ръчкам само Дебилиан :) и гледам се около неговите деривати да се мотая,че тъкмо понаучих някоя и друга команда в конзолата  и то с четене  и подсказване от тук и в чочо Гугъл . Гледам се на мързеливите дистибуции да се меткам :) ,където всичко става  с 3 клика и ако може да не е в конзола още по добре. Имам един познат дето от Слака не мърда и не е работил и 10 минути  в графичен режим . Щом и интернет  в града прекара и вече 10 години имаме и ние тука в дълбокия прованс връзка със света  значи разбира  от пустия слакауер . Той такова нещо като мишка в линукс не признава,всичко в конзолата и пише по цяла нощ нещо дето на мене ми е се едно на китайски .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук има набор от най-съществените команди.. Няма на Български поне аз не намерих, но и на Македонски се чете

https://wiki.spodeli.org/index.php/%D0%A3%D0%BF%D0%B0%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE:%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, бих желал да ми предложите подходяща Linux дистрибуция (безплатна) при условие, че съм напълно начинаещ и за първи път ще използвам Linux. Попринцип не искам да е някаква ограничена версия, по възможност за по-напреднали - да мога да администрирам и да позволява настройка до всеки детайл. Също така как стои въпросът с драйверите (имам лаптоп HP 4540s), ще имам ли проблем с тях. Вариант да програмирам на C# (+ изпълнение на приложенията), HTML, JavaScript е на платформата Mono? Програми като Photoshop, браузъри (Chrome, Mozilla), програми за отваряне на docx документи и подобни ще работят ли под тази дистрибуция? От къде мога да изтегля предложената дистрибуция? Благодаря на отзовалите се!

Редактирано от Мартин Николов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

............ при условие, че съм напълно начинаещ и за първи път ще използвам Linux. Попринцип не искам да е някаква ограничена версия, по възможност за по-напреднали - да мога да администрирам и да позволява настройка до всеки детайл. .........................

.

Не може да се съберат в едно изречение тези неща.

Иначе всички са безплатни,дори и платените дистрибуции но за определен период от време.

Обясни точно какво искаш да кажеш със "да мога да администратирам и да позволява настройка до всеки детайл"

На всяко едно дистро можеш да инсталираш софруера който си написал.

Обясни по-точно и бих ти предложил дистро :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най близкото  до Windows  предполагам търси човека. Магея,Убунту,Кубунту,Минт  предполагам ще му свършат работа.Администриране и напълно начинаещ се изключват взаимно :) Метни един поглед в темата за  снимки на десктопа  в Линукс раздела да се ориентираш  коя графична среда ще ти е  най удобна а за програмите  може  на всяко дистро да си инсталираш каквото ти трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....... Магея,Убунту,Кубунту,Минт  предполагам .......

Настройка до всеки детайл няма как да се получи като ползва бинарно дистро.За тази цел си има Slackware и Gentoo ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дърпай едно Xubuntu 12.04 и започвай да учиш света на Linux.

Успех с начинанието!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

tux ти къде го хвърли на дистибуции за професионалисти :) Айде да почне от по лесните пък после да  се хвърля на хард кор дистрибуциите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е той човека сам си пожела дистро за напреднали :) нека пробва една от двете дето Тукс е предложил :D . ( това в рамките на шегата )

Аз бих му предложил Арчбанг хем е с опенбокс и ще си го разкраси както си желае хем не е за начинаещи а е и ролинг а за пълните права в системата това го има всяко дистро.

Ето от къде можеш да го свалиш http://sourceforge.net/projects/archbang/files/Testing/ а за да го разгледаш е нужно само да му напишеш името в Гугъл

П.п. Това са тестови версии това не означава че е бъгаво просто не са инсталирани всички пакети в момента последното което инсталирах беше март имаше 6 програми на кръст

Редактирано от evgeny81 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, реших да започна със ОС Slackware, въпреки че почти всички я отбягнахте, защото била сложна и "като за професионалисти", смятам да се мъча с нея. Предполагам има доста документация, така че ще имам какво да чета. Относно начинаещ + администриране не мисля, че са взаимно изключващи, едва ли ще съм първият човек, който ще започне да се учи от трудното по трудния начин.

Сигурен съм, че за в бъдеще ще се виждаме по-често в този форум. :)

Благодаря ви за всички отговори!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, реших да започна със ОС Slackware, въпреки че почти всички я отбягнахте, защото била сложна и "като за професионалисти", смятам да се мъча с нея. Предполагам има доста документация, така че ще имам какво да чета. Относно начинаещ + администриране не мисля, че са взаимно изключващи, едва ли ще съм първият човек, който ще започне да се учи от трудното по трудния начин.

Сигурен съм, че за в бъдеще ще се виждаме по-често в този форум. :)

Благодаря ви за всички отговори!

Ами не е дистрото със най-добрата документация изобщо :)

Сложна колко да е сложна просто те кара да мислиш какво правиш и как да го направиш.От какво имаш нужда от един пакет и т.н

Но направи си пълна инсталация (нещо което избягвам да правя) и най-добре изтегли current iso.Ако имаш въпроси питаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново, инсталирах си Slackware 14.0 и успешно стартирах системата. Първоначално ми направи впечатление, че лаптопа (HP 4540s - i5) грее доста повече - с около 15-25 градуса повече (с Win8 около 35-40 градуса max, със Slackware 50-55+) . Не съм инсталирал още драйверите, видях че повечето са от 2012 и са за SuSe (предполагам, че това не е проблем?) и няма дравейвер за Chipset-a.

Преди да инсталирам Slackware-a на лаптопа, го инсталирах на настолния, който е доста стар и Linux-a след startx и даваше черен екран и реших да го махна, но по неправилния начин като му форматирам системното устройство и то взе, че даде грешка и сега не иска да ми разпознае дяловете (освен 1, който не мога да го направя абсолютно нищо), не мога да стартирам никоя ОС и се мъча с Hiren's BootCD да форматирам целия хард, но досега неуспешно.

ЕДИТ: Проблема с настолният компютър е оправен...

Някой, ако може да удари едно рамо, ще съм му много благодарен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново, инсталирах си Slackware 14.0 и успешно стартирах системата. Първоначално ми направи впечатление, че лаптопа (HP 4540s - i5) грее доста повече - с около 15-25 градуса повече (с Win8 около 35-40 градуса max, със Slackware 50-55+) . Не съм инсталирал още драйверите, видях че повечето са от 2012 и са за SuSe (предполагам, че това не е проблем?) и няма дравейвер за Chipset-a.

Преди да инсталирам Slackware-a на лаптопа, го инсталирах на настолния, който е доста стар и Linux-a след startx и даваше черен екран и реших да го махна, но по неправилния начин като му форматирам системното устройство и то взе, че даде грешка и сега не иска да ми разпознае дяловете (освен 1, който не мога да го направя абсолютно нищо), не мога да стартирам никоя ОС и се мъча с Hiren's BootCD да форматирам целия хард, но досега неуспешно.

от жив диск изтривате всички партиции и след това създавате каквито са ви нужни и започвате инсталация от СД

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сваляш един жив диск, примерно на PMagic за твоята архитектура на процесора, стартираш го в режим по подразбиране или в режим на малко RAM памет, създаваш нова таблица на дяловете и правиш, каквито си искаш дялове на него.

Относно дистрибуцията - само Slackware ли тества на този лаптоп ?

Бих те посъветвал да пуснеш една 64 битова LMD с МАТЕ и да видиш как се държи http://www.linuxmint.com/edition.php?id=100

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите. Оправих проблема като форматирах целия хард. Всъщност сигурен съм, че има по-безопасен и лесен начин да премахване на ОС (спец. Slack), понеже и на лаптопа си сложих Slackware-a, ако стане така, че трябва да го махна - въобще не ми се иска пак да минавам по същите стъпки или да имам проблем с Win8 (повреди с boot файла и т.н.), бихте ли споделили прост начин за премахване или ресурс в интернет пак ще ми свърши работа.

Относно проблема с температурите, дали ще спаднат, ако инсталирам драйверите, ако не - то тогава мисля, че Slackware-a не е подходящ за моя лаптоп?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Настройка до всеки детайл няма как да се получи като ползва бинарно дистро.За тази цел си има Slackware и Gentoo ;)

Слакуер също е бинарно.

За Source базирани още и Sorcerer, Source Mage, Lunar, Crux, Free/Net/Open BSD

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите. Оправих проблема като форматирах целия хард. Всъщност сигурен съм, че има по-безопасен и лесен начин да премахване на ОС (спец. Slack), понеже и на лаптопа си сложих Slackware-a, ако стане така, че трябва да го махна - въобще не ми се иска пак да минавам по същите стъпки или да имам проблем с Win8 (повреди с boot файла и т.н.), бихте ли споделили прост начин за премахване или ресурс в интернет пак ще ми свърши работа.

Относно проблема с температурите, дали ще спаднат, ако инсталирам драйверите, ако не - то тогава мисля, че Slackware-a не е подходящ за моя лаптоп?

Слакуер идва с огромного количество софтуер за разлика от Убунту подобните.Така че, би трябвало да имаш драйвер.То Линукс и ACPI остави.

Когато махаш Слакуер и си задал на бутлоудера де се инсталира в/у мбр нормално после да имаш проблем.Можеш от инсталационното двд на слакуер със syslinux веднага да оправиш мбр на Бозко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://sourceforge.net/p/os-uninstaller/wiki/Home/

Имам спомен , че има и БГ , поне ако се инсталира като пакет беше .

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи на кое ти трябва драйвер.И нормално за всички Линукс Дистрибуции е да грее повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

1GB Ram

Intel Pentium 4  3.5Ghz

- Slackware 14 KDE ще се държи ли добре?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не. Ще работи, но не достатъчно ефективно. Дистрибуцията няма голямо значение, основен консуматор е графичната среда и стартираните приложения. Избери си друга графична среда или увеличи паметта с още 1 GB.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не. Ще работи, но не достатъчно ефективно. Дистрибуцията няма голямо значение, основен консуматор е графичната среда и стартираните приложения. Избери си друга графична среда или увеличи паметта с още 1 GB.

Паметта си е напълно достатъчна. Важният фактор е видеокартата. Ако не можеш да ползваш 3д ускорение, ще е кофти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

1GB Ram

Intel Pentium 4  3.5Ghz

- Slackware 14 KDE ще се държи ли добре?

Няма да имаш никакъв проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от GermanecaBG
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
    • от MasterOfPupets2
      Здравейте преди няколко дена си инсталирах Kali Linux на стария ми компютър и започнах да разучавам. Целта ми беше и все още е една единствена: обучение. Пробвах се да разбия собствения си инстаграм но не стана. Някой има ли опит в тази сфера и може ли да отдели малко време да ми каже това онова. Отново казвам само с обучителна цел.
    • от The Piper
      Имам проблем с принтер HP M1120N,инсталирам му "hplip 3.19.5" и всичко се инсталира без проблем.След това иска някакъв плугин и ми дава грешка.
      Linux Mint 19.1
      Cinnamon 4.0.10
      Ядро 4.15.0-50
      Грешката е следната:
      HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.19.5) Plugin Installer ver. 3.0 Copyright (c) 2001-18 HP Development Company, LP This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to distribute it under certain conditions. See COPYING file for more details. Plug-in version: 3.19.5 Installed HPLIP version: 3.19.5 Number of files to install: 64 Plugin installation failed error: Python gobject/dbus may be not installed error: Plug-in install failed. Някой ако може да помогне,защото вече два дена са занимавам с този принтер.

• Дарение

• Добави ново...