Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

_D5

Коя Linux дистрибуция да си избера?

Препоръчан отговор

...

Остави дебиан/a е за задръстени :P !!

Именно.Направил си правописна грешка ,пише се ДебиЛиан  :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей!

Ако търсиш rolling дистро, което да е със Гноме3(10)  , то най добре се спри на Арч/линукс (не Manjaro).

- Rolling release!

- Последен софтуер преди всеки. (Gnome.3.10) (KDE.4.11)

- Pacman

- AUR/PKGBUILDs 

- Archwiki/forums (най доброто място за информация)

- ...

Други варианти за Gnome/rolling:

Sabayon: http://www.sabayon.org/

Остави дебиан/a е за задръстени :P !!

Продължавам с лутането си из LINUX дебрите след като през последните два-три месеца пробвах доста дистрибуции стигнах и до Sabayon.Направих си буут флашка и при опит да заредя от нея се появява логин на sabayon тръгва да зарежда след , което на черен екран дава някакви бързо сменящи се проблеми свързани с fglrx , следва черен екран с искане за localhost и password и след това екран с разноцветни артефакти , който се оправя само с рестарт от бутона.

Дали и тази дистрибуция не е като (RedHat , Mageia и Мandriva),които няма как да се стартират от флашка.

Благодаря

П.П. В интерес на истината RH стартира от флаш , но няма графичен интерфейс и най-вероятно ще може да се стартира/инсталира но трябва много писане.

П.П.1 Ако има значение в момента съм с Уин 7 и Netrunner.

Редактирано от Joll1Roger (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снощи инсталнах от диск Chakra  защото от флашка не пожела. Сега се боря като свиня с тиква да инстална Ace stream player и е чудо от пакети :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снощи инсталнах от диск Chakra  защото от флашка не пожела. Сега се боря като свиня с тиква да инстална Ace stream player и е чудо от пакети :)

На Арч Линукс би могъл да ги подкараш. Както и на всяка Gentoo базирана система, там аз лично съм ги добавил и подкарал да работят.

http://data.gpo.zugaina.org/ROKO__/www-plugins/acestream-plugin/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Продължавам с лутането си из LINUX дебрите след като през последните два-три месеца пробвах доста дистрибуции стигнах и до Sabayon.Направих си буут флашка и при опит да заредя от нея се появява логин на sabayon тръгва да зарежда след , което на черен екран дава някакви бързо сменящи се проблеми свързани с fglrx , следва черен екран с искане за localhost и password и след това екран с разноцветни артефакти , който се оправя само с рестарт от бутона.

Дали и тази дистрибуция не е като (RedHat , Mageia и Мandriva),които няма как да се стартират от флашка.

Благодаря

П.П. В интерес на истината RH стартира от флаш , но няма графичен интерфейс и най-вероятно ще може да се стартира/инсталира но трябва много писане.

П.П.1 Ако има значение в момента съм с Уин 7 и Netrunner.

Снощи дръпнах Sabayon-a и го направих на USB Flash , както бе описано в техния гайд - същата история - даже не пишеше и нищо за fglrx...а, и на всичкото отгоре се излигавих и написах произволно потребителско име и измислена парола и т'ва взе, че като че ли се лог-на и изчезна некъде из черния екран... беше много фън като за първи опит :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

характеристиките на компютъра ми са следните 

CPU: intel pentium 4 L2 512kb 3.00GHz

Video card: 96MB

HDD: 120GB

RAM: 1GB

та въпросът мие следният коя лилукс дистрибуция да избера за да работи добре.

ползвал съм Ubuntu,Xubuntu,Bodhi linux, 

ще пробвам и Slax.

ако някои може да ми помогне благодаря предварително!! :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

характеристиките на компютъра ми са следните 

CPU: intel pentium 4 L2 512kb 3.00GHz

Video card: 96MB

HDD: 120GB

RAM: 1GB

та въпросът мие следният коя лилукс дистрибуция да избера за да работи добре.

ползвал съм Ubuntu,Xubuntu,Bodhi linux, 

ще пробвам и Slax.

ако някои може да ми помогне благодаря предварително!! :)

Lubuntu ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според вас коя дистрибуция ще върви най-добре на този компютър:

1. Intel Core 2 Duo E6600 (2.40 GHz, 4 MB, 1066 MHz FSB), Клокнат до 3.4~ GHz

2. Дъно: 945GCM5-F V2 (MS-7267).3. 3 GB GB RAM DDR2 O.C. до 1000 MHz4. Intel GMA 950 224 MB5. Монитор: 19"6. Seagate 160 GB SATA-II 8 MB.

Чудя се между Lubuntu, xubuntu и Linux Mint.

Редактирано от Greak (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според вас коя дистрибуция ще върви най-добре на този компютър:

1. Intel Core 2 Duo E6600 (2.40 GHz, 4 MB, 1066 MHz FSB), Клокнат до 3.4~ GHz

2. Дъно: 945GCM5-F V2 (MS-7267).3. 3 GB GB RAM DDR2 O.C. до 1000 MHz4. Intel GMA 950 224 MB5. Монитор: 19"6. Seagate 160 GB SATA-II 8 MB.

Чудя се между Lubuntu, xubuntu и Linux Mint.

Ментата ми се струва най-удачна за тази конфигурация. Зависи обаче с коя среда на теб ще ти е по-удобно, затова си направи един лайв диск и тествай. След това инсталирай смело което ти допадне най-много.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ментата ми се струва най-удачна за тази конфигурация. Зависи обаче с коя среда на теб ще ти е по-удобно, затова си направи един лайв диск и тествай. След това инсталирай смело което ти допадне най-много.

Ами скоро ще си купя една видео карта сигурно 256 MB DDR3 (Знам, че е доста слаба, но е по-добра от GMA 950 :D ), докато събера пари за нова конфигурация (в момента събирам, решил съм да е APU).  И ще сложа по тежка дистрибуция. Иначе ще пробвам ментата. И да попитам, как стоят нещата с драйверите за Linux на APU-тата ?

Редактирано от Greak (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами скоро ще си купя една видео карта сигурно 256 MB DDR3 (Знам, че е доста слаба, но е по-добра от GMA 950 :D ), докато събера пари за нова конфигурация (в момента събирам, решил съм да е APU).  И ще сложа по тежка дистрибуция. Иначе ще пробвам ментата. И да попитам, как стоят нещата с драйверите за Linux на APU-тата ?

Едва ли би имал проблеми, по-скоро за новите карти се пишат най-бързо драйверите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво мога да сложа на стар лаптоп - cpu 1ghz, ram 256 hdd 20gb  ?

Другия ми вариант е CPU AMD Sempron 2200 RAM 4x256 (1gb) Video Ati redeon 9550, но на тази машина нямam hdd.

Никога не съм се занимавал с линукс и ще ми е интересно да го видя. Изтеглих убунту 13.10 <ahttps://www.kaldata.com/forums/uploads/emoticons/default_smile.gif' alt=':)'>

Някакви съвети за начинаещия?

Надявам се да пиша на правилното място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво мога да сложа на стар лаптоп - cpu 1ghz, ram 256 hdd 20gb  ?

Другия ми вариант е CPU AMD Sempron 2200 RAM 4x256 (1gb) Video Ati redeon 9550, но на тази машина нямam hdd.

Никога не съм се занимавал с линукс и ще ми е интересно да го видя. Изтеглих убунту 13.10 <ahttps://www.kaldata.com/forums/uploads/emoticons/default_smile.gif' alt=':)'>

Някакви съвети за начинаещия?

Надявам се да пиша на правилното място.

За Ubuntu забрави. Ако толкова държиш на него - Lubuntu. Базиранo e на LXDE Desktop средата. Ето ти линк и към други леки дистрота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момчета, и моя компютър не е кой знае какво. В момента съм с Уиндоус XP, но както знаете, през април месец му спират поддръжката (още един стимул да мина на Линукс). Колебая се между Lubuntu и Xubuntu. Коя от двете е по-лека? Имам и други въпроси като за много начинаещ - програмите съвместими с Ubuntu, са съвместими и с другите нейни модификации, нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая Lubuntu е най-леката, но Xubuntu ще ти се стори по-привична. Причината е десктоп обкръжението. При любунту иска ръчички, тоест, натрупан опит и знания. Иначе и двете са си *бунту и инсталират програми, и приложения от родителя Ubuntu  по еднакъв начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая Lubuntu е най-леката, но Xubuntu ще ти се стори по-привична. Причината е десктоп обкръжението. При любунту иска ръчички, тоест, натрупан опит и знания. Иначе и двете са си *бунту и инсталират програми, и приложения от родителя Ubuntu  по еднакъв начин.

Изтеглих лубунту, мисля че бързо се уча така че се надявам да нямам проблеми :)

а ако имам ще ви тормозя, докато не се науча :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изтеглих лубунту, мисля че бързо се уча така че се надявам да нямам проблеми :)

а ако имам ще ви тормозя, докато не се науча :)

OK. Aза нямам нищо против намеренията ви. Самият аз бях в възхита от любунту, защото изгряваше и изгасваше буквално за делта те време. Издразни ме поведението на курсора и това ме отведе до mate под LinuxMint. Иначе в lubuntu нещата се свеждат до човъркане в xml/cfg файлове. Няма ги шарениите и това го прави пъргав.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А на Lubuntu могат ли да се инсталират различни ефекти и анимации? Все пак да не е чак толкова дървен на вид. Не държа да е нещо като Ubuntu или Kubuntu, имам в предвид най-елементарните ефекти - прозрачност на менюта и прозорци, различни типове иконки, и други такива подобни? Из нета пишеше, че Xubuntu също е сред най-леките дистрибуции. В момента я имам на флашка и като я разглеждам ми се вижда "по-красива" от Lubuntu. Аз съм с 2 гигабайта рам-памет, и в аналога на уиндоуския Task Manager в Xubuntu, видях, че ми хаби около 10%. Преди няколко месеца бях пробвал и живо Lubuntu, но не помня то колко процента рам ми хабеше, та да направя сравнение. Предполагам разбрахте каква е идеята ми - баланс между: лекота, бързодействие и функционалност. За това се колебая между тия 2 дистрибуции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А на Lubuntu могат ли да се инсталират различни ефекти и анимации? Все пак да не е чак толкова дървен на вид. Не държа да е нещо като Ubuntu или Kubuntu, имам в предвид най-елементарните ефекти - прозрачност на менюта и прозорци, различни типове иконки, и други такива подобни? Из нета пишеше, че Xubuntu също е сред най-леките дистрибуции. В момента я имам на флашка и като я разглеждам ми се вижда "по-красива" от Lubuntu. Аз съм с 2 гигабайта рам-памет, и в аналога на уиндоуския Task Manager в Xubuntu, видях, че ми хаби около 10%. Преди няколко месеца бях пробвал и живо Lubuntu, но не помня то колко процента рам ми хабеше, та да направя сравнение. Предполагам разбрахте каква е идеята ми - баланс между: лекота, бързодействие и функционалност. За това се колебая между тия 2 дистрибуции.

Lubuntu използва LXDE, което пък ползва OpenBox за windows manager. Ето как можете да имате прозрачност - http://urukrama.wordpress.com/openbox-guide/#xcompmgr

Xubuntu от друга страна ползва XFCE, което пък от своя страна ползва xfwm4 за window manager. Прозрачност можете да постигнете с xfwm4-tweaks-settings - включително сенки под прозорците и менютата.

Не съм сигурен дали LXDE поддържа ефекти при манипулирането на прозорците и менютата. При XFCE мисля, че няма такива по подразбиране. xfwm4 не поддържа такива. Можете да сложите Copmiz или нещо подобно за да ви се завие свят, но първо проверете дали видео картата ви ще се държи прилично.

Ако се чудите какво е window manager, то имайте предвид, че при Linux DE (Desktop Environment) има няколко различните елементи на desktop-а ви (за разлика от Windows) се управляват от различни "програми" най-общо казано. window manager или мениджър за управление на прозорци се грижи за декорацията на прозорците, за местенето им, първоначалното им позициониране, за виртуалните десктоп-и и т.н. При XFCE например иконите на десктопа ви ще се управляват от xfdesktop, ако ползвате Gnome ще се управлява от nautilus и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да пробваш с  Linux Lite което е базирано на Убунту и текущата версия  е от 12.04LTS .  Десктоп средата е XFCE . Леко е пипнато да не стартира една грамада глупости  и върви доста лекичко. 

Публикувано изображение

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за мненията, момчета! Ще умувам още известно време. Ако изникне нещо ще се обръщам към вас. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ubuntu или Mint ? Знам, че разлика почти няма, но все пак кое дистро е по-доброто според вас ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за  двете има писано бая и тука и в нета на 100 езика.  Имат лайв версии и нищо не ти коства да  ги пробваш кеф ти на виртуалка кеф ти да инсталираш на някой 20 ГБ  дял  .  Дет се вика  На вкус и цвят другар няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз отдавна съм ги пробвал и двете :) Просто търся и чуждото мнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз отдавна съм ги пробвал и двете :) Просто търся и чуждото мнение.

Аз бих ги инсталирал и двете в дуал буут ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...