Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

(Тук започват гъзовете и облаците в съотношение 17:32).

1. Толкова ни е все в гъзa, че вече ни е през кура.

2. Жабче подскача в хладната утрин подир дъха си.

3. Нещата мълчат различно. Проговорят ли, казват едно и също.

4. Подписва щефът новия указ и сладко попръдва.

5. Сред брезите - мокър гарван - огледало за луната.

6. Щурец - до глезени в мъглицата нагазил.

7. Къде е тръгнал този скитник? Така и си отмина - само цвета на шапката му помня.

8. Двеста путки в Парламента новата луна гласуват, с по един тампон в гъзa.

9. Извор в полето! Първата глътка е бог, втората е тъгата.

10. Имало указ да го преместим в другия крачол.

11. Олеле майко, заклещи си шефът яйцето в пъпа на Пена!

12. Внимавай щурче, престарял е баща ми, ще го препънеш!

13. На вратите на рая табелка с надпис: "Не чукай! Чукам!"

14. Кос под дъждеца, кални крачета, шапка от капка.

15. Откъде си, премръзнала птицо, та ме гледаш с очите на мама?

16. Раче сгушено на дъното се взира в юлската луна.

17. Пролет е, гледай, по мустака на шефа - косъм от путка!

18. Не казвай на врабеца, че лети. Ще падне!

19. Пеперуда се блъсна в камбаната. Никой не чува.

20. Каква е тази участ бе народе, какъвто и байряк да се развее, дръжката му ти е все в гъзa!

21. Какъв изящен стил. Заслушва се кълвачът. Тояжка на слепец.

22. Не можеш едновременно да кажеш: "Аз съм!" и "Свободен съм!"

23. Чу ли, плюшеното мече каза ТАТКО на сирачето!

24. Нали е Президенство, госпожа, та и салфетките за дупе са с герба на България!

25. Толкова съм уморен! Мъчих се да убедя детето, че цветята не говорят.

26. Взира се Буда: И в този живот - нищо.

27. Зимно слънце, спи врабецът леко смръщен от лъчите.

28. Разцъфтяват тополите, в Парламента - нежен дъх на пръдня.

29. Който взема, казва - Бог е с мен! Който дава, казва - Бог е в мен.

30. Коя е думата, която Бог не знае? - Бог.

31. Мокро жабче се притиска в хълбока на мъглата.

32. Седемнайсет бодигарда, с пръст на спусъка се вслушват в задника на Президента.

33. Прелетя мушица и отнесе малко прах от планината.

34. Как да позная душата? - С душата си.

35. Притихва славеят за миг, дълбоко вдишва тишината.

36. Седемнадесет мушици край върлата си играят на дъждец.

37. Мирис на облак. Птиците чакат с отворени човки.

38. Браво бе куре, как смогна с тази заплата да хванеш трипер!

39. Възседнеш ли бъчвата, възседнал си и Потопа.

40. След всяка капка на дъжда - различна тишина.

41. Не докосвай пространствата между думите, за да има къде да се движат звездите.

42. На оръжия братя - въведен е данък чикия!

43. Вместо да следваш плача на камбаните, следвай смеха на децата.

44. Една пича въшка се почесва по пичката.

45. Отвъд стените - дъжд. Дъжд отвъд дъжда.

46. Хегел е чела, а не ще да го духа - брей че мръсница.

47. Да те ебa или да - това е въпросът!

48. Ти, който търсиш своя път, до тази шапка приседни - тук пътят сам ще те намери.

49. Храст крайпътен, който ми прошепна: Ако сам със себе си говориш, не говориш с недостоен спътник.

(Тук гъзовете и облаците завършват в съотношение 17:32, за да отстъпи място на послеслов, тъждествен на рецепта за инкрустация на бисери в лайно.)...

НАВА И ВУЛГАРНОСТТА КАТО ПЪРВО ОСВОБОЖДЕНИЕ Поезията нава сякаш най-добре съвпада с динамиката на времето. Хората са напрегнати, подлудени - нямат сили да четат дебели книги, нито имат пари да си ги купят. Това, което могат да вземат от изкуствата, те искат да го получат с един поглед. Нава постига целта с един звук, един образ, едно действие, едно вдишване и издишване. Какво значи да се постигне нава? Да направиш вдишване и издишване едновременно. Но поради самата си краткост, нава поезията изисква огромни пространства от вътрешна тишина. Само така може да се реализира медитативната си енергия. Нужно е предварително очистване на съзнанието от непосилните напластявания на деня. Вулгарността е добър способ за това. С една псувня, българинът смъква от плещите си цели векове. Той не е така добродушно ироничен в псувните, какъвто например е турчинът, нито така бъбриво пъстър, като сърбинът. Но той може да бъде зловещо сугестивен. Да вземем само начина, по който един будкаджия се справи със своя конкурент и политически опонент: - "Да ти сера в гъзa!". Ако читателят успее да си представи как на практика би станало това, картините на Бош или Дали ще му се сторят залъгалки за малки дечица. Или да вземем историята за оня българин, който от ядене на развалена храна получил такова разстройство, че трябвало в "Пирогов" да му преливат лaйна. Но да навлезем в дълбоката философия, за да видим, че ако индусът постига истината чрез съзерцание на пъпа си, българинът е отместил гледната точка съвсем малко по-надолу - "Питай си хyя!". Интересно защо се говори за някакви въпроси, "що никой век не разреши": - Какъв е смисълът? Какво е Бог? Как Бог сътвори света? Защо живеем? Накъде да вървим? - Питай си хyя. Е, да, всичко това е отвратително, разбира се, и аз не се съмнявам, че извисените нашенски интелектуалци пърдят така да се каже, тайно от себе си. Мнозина се възмущават, че вулгарното навлезе в поезията. Те го отдават на маниерничене, на изчерпване или на лошо възпитание. Възможно е. Но нека не се забравя и това, че екзистенциалната аксиома на българина съдържа едно "ще ми пръднат на кура", което не би могло да се каже по никакъв друг начин. Вулгарното е ефикасен взривен механизъм за първично очистване. Добрата псувня избистря мисълта с един замах. Именно тя може да осигури онези няколко мига тишина след взрива, в която да прозвучи истинската нава.

материалът е копиран от тук

(предоставен е линк към .doc файл)

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дарки, в първият момент като прочетох заглавието си помислих да не би..... този Иван да си ти. :rolleyes: Дзен по български. Писах , писах , но какъв е смисъла.... Това ми се заби в главата. 9. Извор в полето! Първата глътка е бог, втората е тъгата.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напомни ми онази истина, че хубавият човек не задържа лоши неща в себе си. :) Как можа да постнеш това преди заспиване… Тогава, когато човек се освобождава от напрежението и е истински. А дори не знам точното определение за това. Облаците като продукт на гъзовете ли да ги разглеждам – това се чудех. После си помислих, че това е отговора на трагедията на тънкопикаещите… Налягането, породено от постоянната хватка на благоприличието, което, като всяко нещо отвъд границите, се превръща в излишен излишък. Страхът да не сбъркаме. Желанието непременно да сме прави. …дори поезията си увиваме в целофан, защото чувствеността и преживяното са с пижамен привкус… Спи ми се и може би за това пиша тук… Иначе не бих си позволила. Човек е истински, когато разказва усещанията си и не държи непременно да е прав. Най-малкото, защото няма елемента на войнстващата несдържаност. Отстъпчива и полуспяща, неможеща да бъда така вулгарна, защото не го нося в себе си по принцип, бих се присъединила обаче към облаците… А разбирам, че дори не разбирам, а просто усещам... ---------------------------------------------------------- Всяка моя невидима целувка, превръща сърцето ти в часовник, отброяващ крачките. В края ще разбера дали се приближавам… -----------------------------------------------------------

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли да помоля, на темата да се сложи знака, за забранено за потребители под 18 годишна възраст?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дарки, в първият момент като прочетох заглавието си помислих да не би..... този Иван да си ти. :rolleyes:

Щеше ми се да съм аз...

Дзен по български. Писах , писах , но какъв е смисъла....

Той определя поезията си като нава, Онези духове от славянската митология населяващи света Нав...

Това ми се заби в главата.

9. Извор в полето! Първата глътка е бог, втората е тъгата.

Това не спира да кънти в моята...

Напомни ми онази истина, че хубавият човек не задържа лоши неща в себе си. :) Как можа да постнеш това преди заспиване… Тогава, когато човек се освобождава от напрежението и е истински. А дори не знам точното определение за това.

Препоръчаха ми ги. Потърсих ги. Обсъдихме ги. Споделих ги с вас...

Облаците като продукт на гъзовете ли да ги разглеждам – това се чудех. После си помислих, че това е отговора на трагедията на тънкопикаещите… Налягането, породено от постоянната хватка на благоприличието, което, като всяко нещо отвъд границите, се превръща в излишен излишък. Страхът да не сбъркаме. Желанието непременно да сме прави. …дори поезията си увиваме в целофан, защото чувствеността и преживяното са с пижамен привкус…

Облаците са онези разбиващи 32 небрежни изреченийца, които се раждат под пъпа на 17 цинични истини. Няма нищо вулгарно. Само съотношение 17:32. Толкова хармония в това число, а то дори не е и Пи...

Спи ми се и може би за това пиша тук… Иначе не бих си позволила. Човек е истински, когато разказва усещанията си и не държи непременно да е прав. Най-малкото, защото няма елемента на войнстващата несдържаност.

Отстъпчива и полуспяща, неможеща да бъда така вулгарна, защото не го нося в себе си по принцип, бих се присъединила обаче към облаците… А разбирам, че дори не разбирам, а просто усещам...

----------------------------------------------------------

Всяка моя невидима целувка, превръща сърцето ти в часовник, отброяващ крачките. В края ще разбера дали се приближавам…

-----------------------------------------------------------

Какво не разбираш? Гледам, че и ти прописа нава на прима виста...

Може ли да помоля, на темата да се сложи знака, за забранено за потребители под 18 годишна възраст?!

Писателят не сложил такъв знак на книгата си. Нито редактора на материала. Нито отговорният редактор на издателството. След като толкова по-умни и вещи в занаята си хора не са го сторили, защо аз да го правя? Има модератори, ако те решат, са в силата си да го сторят.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той определя поезията си като нава, Онези духове от славянската митология населяващи света Нав...

По нощите не е ли страшно да се ходи там?

Това не спира да кънти в моята...

Да, и още и още..

Облаците са онези разбиващи 32 небрежни изреченийца, които се раждат под пъпа на 17 цинични истини. Няма нищо вулгарно. Само съотношение 17:32. Толкова хармония в това число, а то дори не е и Пи...

Преди време ме накара да погледна на солените бомбони с друго око, явно имат някакво действие. Та сега и през ум не ми мина /въпреки, че май съм от хората забили поглед в пъпа си/, да открия в това шепа лимонтозу.

Мерил, вярно прописа, че дори и моята магия за сън не и подейства навреме. :D

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По нощите не е ли страшно да се ходи там?

Там е вечна нощ, защо мислиш навите гледат да избягат от Нав в Яв. Страшничко ще да си е!

Преди време ме накара да погледна на солените бомбони с друго око, явно имат някакво действие. Та сега и през ум не ми мина /въпреки, че май съм от хората забили поглед в пъпа си/, да открия в това шепа лимонтозу.

Не знам за какво лимонтозу говориш, но намерих кутията от солените бомбони. Ще я снимам и щи я покажа :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчаха ми ги. Потърсих ги. Обсъдихме ги. Споделих ги с вас...

Благодаря, че си ги споделил с нас. Усетил си, че ще ги приемем.

Винаги съм мислела, че за да разберем - трябва да приемем. Това не е за всеки. Всеки може да приеме, след като разбере...

А за вулгарното и цинизма как да кажа - просто не на всеки се отдава небрежните изречения да са бисери, да изплетат облаците около числото 17 и да превърнат съотношението в хармония. Явно навите, неродени в Нав, не са нави. Не знам.

Не разбирам навите, които са само облак, а не част от хармония, дали са нави. За това и самата аз, когато опитах, предпочетох само облака и си гледах само нагоре. Щом няма да е бисер, нека е поне чиста снежинка, която просто ще се разтвори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дарки, съжалявам, но за мен това е пълна простотия. Не смятам че ползването на цинизми (до ниво на простащина) повишава естетическата стойност на едно произведение. Единственото, което виждам е принизяване на езика до нивото на простолюдието примесено с голяма доза натурализъм. Ако това е съвременната литература мисля да си остана с Балзак, Юго, Твен, Вазов, Смирненски....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако всеки разбираше всичко, нямаше да има специалисти Капитане. Не виждам защо трябва да съжаляваш, че нещо не ти харесва. Това е твоят поглед върху нещата и той е също толкова стойностен, като всеки друг. Но тези по-долу, не бих нарекъл нито вулгарни, нито цинични, нито просташки : ... ... ... 12. Внимавай щурче, престарял е баща ми, ще го препънеш! ... 15. Откъде си, премръзнала птицо, та ме гледаш с очите на мама? ... 19. Пеперуда се блъсна в камбаната. Никой не чува. ... 23. Чу ли, плюшеното мече каза ТАТКО на сирачето! ... ... ... тези и още други... П.П. Аз понеже съм от простолюдието, харесах всичките 49 стихчета...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък видях цялото произведение така : Първа картина : 2. Жабче подскача в хладната утрин подир дъха си. 14. Кос под дъждеца, кални крачета, шапка от капка. 16. Раче сгушено на дъното се взира в юлската луна. 27. Зимно слънце, спи врабецът леко смръщен от лъчите. 31. Мокро жабче се притиска в хълбока на мъглата. 35. Притихва славеят за миг, дълбоко вдишва тишината. Втора картина... 3. Нещата мълчат различно. Проговорят ли, казват едно и също. 9. Извор в полето! Първата глътка е бог, втората е тъгата. 34. Как да позная душата? - С душата си. 40. След всяка капка на дъжда - различна тишина. 41. Не докосвай пространствата между думите, за да има къде да се движат звездите. 43. Вместо да следваш плача на камбаните, следвай смеха на децата. 45. Отвъд стените - дъжд. Дъжд отвъд дъжда. 48. Ти, който търсиш своя път, до тази шапка приседни - тук пътят сам ще те намери. 49. Храст крайпътен, който ми прошепна: Ако сам със себе си говориш, не говориш с недостоен спътник. В третата картина просто не се загледах...

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Toзи е оригинален като турски анцуг, а използването на вулгарни думи не го прави интересен, явно това е била идеята му, ама нещо куца. Благодарение на... на Светльо Витков е далеч по-добра от тези писаници

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дарки, съжалявам, но за мен това е пълна простотия. Не смятам че ползването на цинизми (до ниво на простащина) повишава естетическата стойност на едно произведение. Единственото, което виждам е принизяване на езика до нивото на простолюдието примесено с голяма доза натурализъм.

Ако това е съвременната литература мисля да си остана с Балзак, Юго, Твен, Вазов, Смирненски....

Напълно те подкрепям! В този "нейви"(от морската пехота на USA, където са известни в невъздържаният вулгаризъм)смисъл, на "Гумените глави" кажи-речи всичките парчета са шедьоври. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако всеки разбираше всичко, нямаше да има специалисти Капитане. Не виждам защо трябва да съжаляваш, че нещо не ти харесва. Това е твоят поглед върху нещата и той е също толкова стойностен, като всеки друг. Но тези по-долу, не бих нарекъл нито вулгарни, нито цинични, нито просташки :

....

Мисля че малко подценяваш естетическото ми чувство. Вярно че може да съм остарял и закостенял, но подобни словоизлияния не ме впечатляват и ако го правят оставят в мен неприятно чувство.

Мисълта се губи в тази накъсана и/или цинична и/или откровено просташка реч

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, все си има вкусове :)

Лично аз съм чел и къде-къде по-вулгарни произведения, тъй че не ми правят впечатление изразните средства на автора.

Хенри Милър да не би да е с по-мек език ?

От всичко обаче ми хареса само едно :

Извор в полето! Първата глътка е бог, втората е тъгата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност той не е автор на повечето неща, просто ги е събрал в една книга. Някои от тези стихчета са стари лафове, това за пичата въшка е много старо, а един Бог знае другото от коя хайку книга е взето ^^

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

25. Толкова съм уморен! Мъчих се да убедя детето, че цветята не говорят. :clown: !

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че малко подценяваш естетическото ми чувство. Вярно че може да съм остарял и закостенял, но подобни словоизлияния не ме впечатляват и ако го правят оставят в мен неприятно чувство.

Мисълта се губи в тази накъсана и/или цинична и/или откровено просташка реч

Естетиката Капитане, е категория подчинена на субективни критерии...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естетиката Капитане, е категория подчинена на субективни критерии...

О, да, но никой не отрича че картините на Моне например са красиви. Докато за горните редове може много да се поспори. Все пак има общоприети критерии за естетика

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как това, се вписва в общоприетите критерии за естетика Капитане?

Публикувано изображение

Или пък това?

Публикувано изображение

Според мен никак. Но това не пречи нито на Салвадор Дали - нито на Франциско Гоя да са гении (въпреки красотата на картините на Моне)...

Количествените критерии не са от първостепенна важност, когато става въпрос за усет, за възприятие, за заряд, за предаване на чувства. Никой не е сложил рамка и затворил изкуството в границите на невинната красота. То е тук да ни затрогва и въздейства, а използваните средства са въпрос на избор на артиста. Инак нямаше да съществуват Чарлз Буковски, Шарл Бодлер и Джон Кийтс...

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как това, се вписва в общоприетите критерии за естетика Капитане?

Или пък това?

Според мен никак. Но това не пречи нито на Салвадор Дали - нито на Франциско Гоя да са гении (въпреки красотата на картините на Моне)...

Количествените критерии не са от първостепенна важност, когато става въпрос за усет, за възприятие, за заряд, за предаване на чувства. Никой не е сложил рамка и затворил изкуството в границите на невинната красота. То е тук да ни затрогва и въздейства, а използваните средства са въпрос на избор на артиста. Инак нямаше да съществуват Чарлз Буковски, Шарл Бодлер и Джон Кийтс...

Дарки, едно произведение може да е гениално без да е красиво. Прости ми странния вкус, но тези не са красиви, даже са гадни, особено първото!
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дарки, едно произведение може да е гениално без да е красиво. Прости ми странния вкус, но тези не са красиви, даже са гадни, особено първото!

Точно това се опитвам да кажа - не е необходимо всички произведения да са красиви. А вкуса е персонален и това не го прави верен или неверен, добър или лош. Някои неща са такива каквито са, без да е необходимо да им се слага етикет...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно това се опитвам да кажа - не е необходимо всички произведения да са красиви. А вкуса е персонален и това не го прави верен или неверен, добър или лош. Някои неща са такива каквито са, без да е необходимо да им се слага етикет...

Е, ако не са красиви поне да а гениални :) А това по-горе не е нито едно от двете :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не са нито красиви, нито гениални. Просто банда богаташи някога(може би все някога в началото всичко е тръгнало като идея от само един), са решили да дадат стойност на произведенията на някои художници, за да могат да влагат и печелят от тях средства и имидж(бр.п. "престиж")...Покрай тези богаташи и техните поколения, пък са се навъртели надушили печалбата, банда алчни критици и историци, които са създали техните легенди и начините да бъдат възвеличавани с определени описания с вложени в тях PR техники, характерни за съответният жанр. С това съвсем не отричам, естетичните качества на някои от произведенията на тези художници, нито финеса на владеене на художествените техники и ефекти за постигане на съответната визия. Но това определено не важи за всичките им, а в доста от случаите дори за повечето от произведенията им. Което не пречи, всяка една новооткрита драскулка на някои от направените известни художници, да се продава на безумни цени, именно заради направеният(нагласеният) им имидж.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, ако не са красиви поне да а гениални :) А това по-горе не е нито едно от двете :D

А, виж това е въпрос на лична оценка. Други хора ги оценяват по друг начин.

Не са нито красиви, нито гениални. Просто банда богаташи някога(може би все някога в началото всичко е тръгнало като идея от само един), са решили да дадат стойност на произведенията на някои художници, за да могат да влагат и печелят от тях средства и имидж(бр.п. "престиж")...Покрай тези богаташи и техните поколения, пък са се навъртели надушили печалбата, банда алчни критици и историци, които са създали техните легенди и начините да бъдат възвеличавани с определени описания с вложени в тях PR техники, характерни за съответният жанр. С това съвсем не отричам, естетичните качества на някои от произведенията на тези художници, нито финеса на владеене на художествените техники и ефекти за постигане на съответната визия. Но това определено не важи за всичките им, а в доста от случаите дори за повечето от произведенията им. Което не пречи, всяка една новооткрита драскулка на някои от направените известни художници, да се продава на безумни цени, именно заради направеният(нагласеният) им имидж.

И в заключение... Пролетарии от всички страни обединявайте се! Долу богатите, които развращават изкуството с парите си. И... т.н. Но това в съответната тема. Тук не се разглежда такъв случай...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.