Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, Аз съм на 14 години,но имам намерения да се занимавам и да уча IT.Искам да ми дадете съвети да ми разясните всичко ако може.кои език е най лесен и такива. Благодаря Предварително

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Аз съм на 14 години,но имам намерения да се занимавам и да уча IT.Искам да ми дадете съвети да ми разясните всичко ако може.кои език е най лесен и такива.

Благодаря Предварително

1. ИТ не е само програмиране, по-точно програмирането е една много малка част от ИТ

2. Дефинирайте лесен език, за всеки (в зависимост от начина му/й на мислене) различни неща са лесни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

off До къде води чата на шлокавица ! Още от заглавието и груба правописна грешка. Дано компилаторите да ги направят по интелигентни че иначе ...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма лесен и труден език. Има сериозно учене, безсънни, нощи и доста нерви. Естествено накрая всичко се отплаща. IT както е написал Капитана са огромно нещо. Ще трябва да си избереш. Дай малко повече информация какво мислиш да правиш в бъдеще, за да може да те ориентираме или да дадем мнение. И не се притеснявай ако въпросите са ти тъпи. По добре сега да са тъпи, когато си на 14 години, отколкото когато си станал специалист.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. ИТ не е само програмиране, по-точно програмирането е една много малка част от ИТ

2. Дефинирайте лесен език, за всеки (в зависимост от начина му/й на мислене) различни неща са лесни

ем разяснете ми..ако може

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Налягай си парцалите и учи /най-вече математика/! Вземи добра диплома за средно образование /над 5.50/ и кандидатствай в "Техническия университет" в София!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Налягай си парцалите и учи /най-вече математика/! Вземи добра диплома за средно образование /над 5.50/ и кандидатствай в "Техническия университет" в София!

:laughing4::laughing5:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:laughing4::laughing5:

Добре се заливаш от смях, но имаш ли по-добро предложение?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре се заливаш от смях, но имаш ли по-добро предложение?

Да.

r0ssk0o В никакъв случай не прахосвай 4 години от живота, чакайки в МЕИ-то да те научат на програмиране (не дай си боже да ти се падне една конкретна преподавателка там), ами да захващай който си решиш език от сега - като понаучиш нещо, ще разбереш по-точно искаш и винаги можеш да продължиш да учиш него. В интернет има ужасно много неща, които са общи за програмирането като алгоритми, дизайн на софтуер и т.н. Както каза Emokostov това което ти трябва е много много четене. И колкото от по-рано започнеш толкова по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да.

r0ssk0o В никакъв случай не прахосвай 4 години от живота, чакайки в МЕИ-то да те научат на програмиране (не дай си боже да ти се падне една конкретна преподавателка там), ами да захващай който си решиш език от сега - като понаучиш нещо, ще разбереш по-точно искаш и винаги можеш да продължиш да учиш него. В интернет има ужасно много неща, които са общи за програмирането като алгоритми, дизайн на софтуер и т.н. Както каза Emokostov това което ти трябва е много много четене. И колкото от по-рано започнеш толкова по-добре.

Предложи по-добро учебно заведение в България, където може да изучава IT технологии. Иначе, всеки може да бъде най-добрия, самоук програмист или IT специалист, но без образование и ценз трудно ще пробие в България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предложи по-добро учебно заведение в България, където може да изучава IT технологии.

Каквото и да предложа, няма гаранции, че след 4 години ще бъде същото. В този сектор нещата се изменят много бързо. Но щом си рекъл - "Информатика" в Софийския?

Иначе, всеки може да бъде най-добрия, самоук програмист или IT специалист, но без образование и ценз трудно ще пробие в България.

Тук изобщо не си прав.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ем разяснете ми..ако може

Имате технически съпорт, имате валидатори/QA, имате ОС администратори, имате администратори на бази данни, имате интегратори, имате билд инженери и сигурно още десетки специалности

Каквото и да предложа, няма гаранции, че след 4 години ще бъде същото. В този сектор нещата се изменят много бързо. Но щом си рекъл - "Информатика" в Софийския?

Тц, не е това за което си говорим, СУ е прекрасно учебно заведение, но е прекалено теоретично

Аз също подкрепям МЕИ-то, инженерна специалност, (сигурно, защото аз самият съм инженер) :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тц, не е това за което си говорим, СУ е прекрасно учебно заведение, но е прекалено теоретично

Аз също подкрепям МЕИ-то, инженерна специалност, (сигурно, защото аз самият съм инженер) :)

Ами и аз съм учил в МЕИ-то, но програмирането, може много повече да се нуждае от теория отколкото от инженерни знания. Зависи за какво пишеш. Ако си програмист на вградени системи, (като мен) тогава ти трябва и хардуер, няма как. А между другото в МЕИ-то не ме научиха на нищо което не знаех за програмирането... Може би щото бях комуникации.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами и аз съм учил в МЕИ-то, но програмирането, може много повече да се нуждае от теория отколкото от инженерни знания. Зависи за какво пишеш. Ако си програмист на вградени системи, (като мен) тогава ти трябва и хардуер, няма как. А между другото в МЕИ-то не ме научиха на нищо което не знаех за програмирането... Може би щото бях комуникации.

За теорията съм съгласен изцяло. А мен успяха в МЕИ да ме научат на едно нещо и то ми помага цял живот: не да помня информацията, а да помня къде мога да я намеря. И съм благодарян на шефа на катедрата за това че макар да бяхме машинна специалност всеки семестър сме учили някакво ИТ, от числени методи до цифрова електроника
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи факт е ,че програмирането е 99,9% практика.Тоест ти ако искаш и в Харвард отиди,пак може да не си добър програмист.За да си добър програмист,най-важното е да имаш практика.Но това съвсем не означава да имаш голям опит в някоя фирма.Голям опит се постига и с някакви си твои малки или големи проекти.А и сега с Интернет,даже и само средно образование да имаш можеш да станеш и по-добър програмист и от най-големия отличник в Харвард.Просто ти трябва много детерминация и мотивация!Иначе трябва да решиш къде точно ще разработваш.В Уеб,за Десктоп,мобилни приложения и т.н.И да се концентрираш там.Но не боли да знаеш поне:C/C++,Java,C#,PHP,HTML/CSS/JS,Python,Perl и др. има,но...ами това:чети,чети,пиши,пиши и не се страхувай да грешиш и да питаш!!!Експериментирай и се учи от провалите си.Ако си съсредоточен и си сериозен относно софтуерната разработка няма значение в кой Университет си отишъл.Мога да ти дам веднага примери за софтуерни разработчици,които после са станали предприемачи или просто са създали нещо много добро...и крака им никога не им е стъпвал в университет...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи факт е ,че програмирането е 99,9% практика.Тоест ти ако искаш и в Харвард отиди,пак може да не си добър програмист.За да си добър програмист,най-важното е да имаш практика.Но това съвсем не означава да имаш голям опит в някоя фирма.Голям опит се постига и с някакви си твои малки или големи проекти.А и сега с Интернет,даже и само средно образование да имаш можеш да станеш и по-добър програмист и от най-големия отличник в Харвард.Просто ти трябва много детерминация и мотивация!Иначе трябва да решиш къде точно ще разработваш.В Уеб,за Десктоп,мобилни приложения и т.н.И да се концентрираш там.Но не боли да знаеш поне:C/C++,Java,C#,PHP,HTML/CSS/JS,Python,Perl и др. има,но...ами това:чети,чети,пиши,пиши и не се страхувай да грешиш и да питаш!!!Експериментирай и се учи от провалите си.Ако си съсредоточен и си сериозен относно софтуерната разработка няма значение в кой Университет си отишъл.Мога да ти дам веднага примери за софтуерни разработчици,които после са станали предприемачи или просто са създали нещо много добро...и крака им никога не им е стъпвал в университет...

Не, този факт е тотално грешен, разходете се из разделите за програмиране и ще видите стотици примери на хора, които не знаят как да обърнат квадратна матрица или да намерят максимална стойност на вектор. АКо нямате солидна подготовка и не разбирате от математически методи не ставате за нищо. Алгоритмите а основата!!!
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, този факт е тотално грешен, разходете се из разделите за програмиране и ще видите стотици примери на хора, които не знаят как да обърнат квадратна матрица или да намерят максимална стойност на вектор. АКо нямате солидна подготовка и не разбирате от математически методи не ставате за нищо. Алгоритмите а основата!!!

Относно математиката:ДА ЗНАМ!!И съм го споменавал не веднъж из форума,но както и да е.Не разбрах,защо факта,че програмирането е почти изцяло практика,да е грешен.Аз и 14134 книги за ООП,примерно,да прочета пак няма да мога да го разбера,нали?Аз лично не се занимавам от много време и изключително сложни алгоритми и математики не съм ползвал,е ползвал съм,но не нещо на изключително високо ниво.Но,примерно,един уеб дизайнер,той пак си се води програмист...но на него пък не му трябват алгоритми...Но както и да е,автора не е казал нищо за уеб дизайн,но говори по принцип.Вероятно сте чували за Шон Паркър .И като малък е хаквал и сайтове на ФБР,сега е предприемач,но и добър програмист и никога не е отивал в университет.Това ми бе и мисълта,че можеш да успееш много и без да отиваш в най-престижния университет,а не без да учиш.Просто исках да стане ясно,че мита,че за да имаш много знания и умения трябва да си отишъл в университет.Автодидактизма е голямо нещо!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно математиката:ДА ЗНАМ!!И съм го споменавал не веднъж из форума,но както и да е.Не разбрах,защо факта,че програмирането е почти изцяло практика,да е грешен.Аз и 14134 книги за ООП,примерно,да прочета пак няма да мога да го разбера,нали?Аз лично не се занимавам от много време и изключително сложни алгоритми и математики не съм ползвал,е ползвал съм,но не нещо на изключително високо ниво.Но,примерно,един уеб дизайнер,той пак си се води програмист...но на него пък не му трябват алгоритми...Но както и да е,автора не е казал нищо за уеб дизайн,но говори по принцип.Вероятно сте чували за Шон Паркър .И като малък е хаквал и сайтове на ФБР,сега е предприемач,но и добър програмист и никога не е отивал в университет.Това ми бе и мисълта,че можеш да успееш много и без да отиваш в най-престижния университет,а не без да учиш.Просто исках да стане ясно,че мита,че за да имаш много знания и умения трябва да си отишъл в университет.Автодидактизма е голямо нещо!

Защото програмирането не е само писане на код, а и мислене. А за предприемачи - мога да ви дам много по-добър пример, Бил Гейтс, и той е писал програми в началото. Но не това е важното, а бизнес усета

П.П. И не смесвайте тези неща, това че някои някога са били програмисти не ги прави добри или много добри в тази насока. И аз съм писал код за управление на бойни глави преди 25 години но това не ме прави добър програмист :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото програмирането не е само писане на код, а и мислене. А за предприемачи - мога да ви дам много по-добър пример, Бил Гейтс, и той е писал програми в началото. Но не това е важното, а бизнес усета

Да мислене и то бая мислене е...но Гейтс пък е учил "Право" не "Информатика" той също се е самообучавал и предполагам,че е бил и добър програмист,освен добър предприемач.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре момчета ще започна да уча C++ да знаете че започвам от нищото,смисъл незнам нищо ,но това не е пречка ще науча.ако може да ми препоръчате книги от сорта на как да започна..и такива подобни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, Аз съм на 14 години на пълно начинаещ даже нямам прецтава как да започна но ще видим.Искам да попитам каква е разликата между C++ и Java кое какви предимства има за какво се използва и такива.Защото се чудя какъв език да започна да уча

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Аз съм на 14 години на пълно начинаещ даже нямам прецтава как да започна но ще видим.Искам да попитам каква е разликата между C++ и Java кое какви предимства има за какво се използва и такива.Защото се чудя какъв език да започна да уча

Няма смисъл да пускате друга тема!

А за разликата: ами това са два доста различни езика за програмиране, и двата си приличат по това че са обектно ориентирани, но примерно единия се компилира до изпълним файл (С++) докато джава се компилира до байткод, който трябва да се пусне във джава виртуална машина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за това по-добрия вариант си е C++.Защото в пазара за крайни потребители много повече се използва C++ (поправете ме ако греша)!Точно,защото Java се изпълнява във VM.И трябва да е инсталирана предварително,за да може да се използва програмата.

Редактирано от FaceGoogler-2 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за това по-добрия вариант си е C++.Защото в пазара за крайни потребители много повече се използва C++ (поправете ме ако греша)!Точно,защото Java се изпълнява във VM.И трябва да е инсталирана предварително,за да може да се използва програмата.

Възможно е за крайните потребители да е така, но базата на сървърно базирани приложения е много по-голяма, а там джавата е безспорен доминант

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.