Премини към съдържанието
ftpkid

10 неща,които трябва да имате предвид при избор на Линукс дистро!

Препоръчан отговор

Така гледам,че за много хора е трудно да си изберат Линукс дистрибуция,за това и започвам тази тема...Като цяло не е много трудно,защото основните неща по които се различават различните дистрибуции са:графична среда(GNOME,KDE,Xfce,LXDE...),мениджмънт на пакети(RPM,Apt,dpkg,urpmi),Shell(Unity) и предварително включен софтуер!Отново това са основните разлики!Всъщност в Линукс света,почти всички дистрибуции са базирани на Debian,Red Hat и Slackware,но това само за допълнителна информация.Въпреки,че тук съм написал десетте най-важни неща,все пак е важно да си направите проучването и да направите няколко опита или с VM или чрез,така нареченото LiveCD,за което съм писал по-надолу.И така нека видим десетте неща за които трябва да помислите преди да си инсталирате Линукс дистрибуцията:

#1 100% "open source" или не?

Много хора не знаят,че това подлежи на обсъждане.Много хора просто си мислят,че всички дистрибуции са с 100% отворен код,защото всички са под GPL. Някои дистрибуции са със собственически драйвери.И често те са напълно нужни.Примерно за лаптопите,за да работи wireless,често са нужни собственически драйвери.Ако искате 100% свободен софт,тогава погледнете тези дистрота:

• gNewSense
  • Ututo
  • Dynebolic
  • Musix
  • Blag
#2 Мениджмънт на пакети

Тук,често много хора се объркват.RPM срещу Apt срещу dpkg срещу urmi.Някои ще кажат,че са,общо-взето,едни и същи:Всички имат и GUI и от command line,но по много причини(според мен) APT e по-добрия избор...но за обикновения потребител,най-важното ще е графичния потребителски интерфейс(GUI)!Но според мен,ако искайте питайте и по-опитните Линукс потребители...просто няма база за сравнение между Synaptic i GnoRPM...Ако искате APT,ще използвате Debian-базирана дистрибуция,а ако искате RPM ще ползвате Red Hat-базирана дистрибуция...а за urpmi Mandriva.

#3 Йерархия на директориите

При много дистрота е различна.Пример:При базираните на Fedora система,за да стигнете до init: /etc/rc.d/init.d;в Debian-базираните:/etc/init.d;

#4 Графична среда

Това е най-явната разлика за почти всеки потребител.Въпреки,че и да сте с ОС на GNOME,вие винаги може да си инсталиране KDE,но някои просто искат да си инсталират ОС и да я използват без да се занимават с инсталиране на графични среди,което понякога не е много лесна работа.KDE подлежи на повече настройки, има повече екстри,но яде малко повече ресурси.Ако сте на по-стара машина използвайте xfce или LXDE.LXDE от всички други графични среди...яде най-малко ресурси.Така че,ако имате по-стара машина,то тогава е по-добре да си инсталирате дистрибуция с LXDE или xfce;напр:Убунту базираните Lubuntu (LXDE) и Xubuntu(xfce).Разбира се,ако сте на нормална машина,то разгледайте коя графична среда ви е най-удобна и използвайте нея.И не четете по форумите,че GNOME 3.x бил тъп и неудобен.Според мен това е по-скоро мнението на доста опитни потребители,на които просто не им харесва много,много промяната.

#5 Сигурност

Като цяло Линукс е много по-сигурна от която и да е ОС,но все пак не всички са наравно сигурни.Всъщност има дистрибуции,които са изцяло посветени на сигурността(Trustix),за която се говори,че била най-сигурната.Така че ако сте луди на тема "Сигурност" си инсталирайте Trustix

#6 Предназначениe...

Не всички използваме компютрите си за едно и също.На някои им трябва ОС за сървъри.На други мултимедия.На други среда за разработка.На други пък просто им трябва workstation за сърфиране из Нета и др.Не знам защо,но се говори,че Fedora е най-добрата ОС за разработка.Аз лично винаги съм си ползвал Убунту,но както и да е.Ако искате за сървъри...е тогава едва ли сте начинаещ потребител и няма да четете тази статия и сигурно ще сте по-запознати и от мен,но все пак...CentOS и Debian...просто класа...През юли 2010 CentOS победи Debian,като най-използваната операционна система за сървъри.Но през януари,тази година,Debian отново е на първо място.Ако сте обикновен потребите(офис приложения,поща,Уеб),може с всяко дистро.

#7 Хардуер

Тази част е малко гадна.За използването на wireless-Ubuntu.Точно тук не съм изключително запознат,така че ще направите малко проучване.

#8 Употреба на лаптоп

Специално за лаптопите е малко по-различно,защото има някои неща,като хибернацията,която е присъща при лаптопите,но не винаги се поддържа от някои дистрота.Най-добре е да потърсите с Google.Но това е също дост важен аспект.

#9 Инсталация

Тук имате два избора:

• купувате си CD и си я инсталирате
  • купувате си компютър с инсталирана Линукс дистрибуция.
Ако никога не сте си инсталирали ОС,не се плашете,не е трудно.Повечето Линукс дистрибуции(с редки изключения) са с GUI инсталатор.А в Линукс света е даже и по-лесно:LiveCD.Така може да си инсталирате ОС на това LiveCD и да буутвате системата от там.Ще върви(ОС) малко по-бавно от обикновена инсталация,защото е само на CD и бързината доста зависи от това колко RAM имате.Така може да видите как дистрото ще реагиран а хардуера и как вие ще реагирате на дистрото.Лично според мен инсталацията на Убунту е по-лесна от тази на Windows ;)

Ако все пак инсталацията не е ваша работа,тогава си намерете компютър с предварително инсталирано дистро.Много производители на хардуер са предприели тази стъпка:Dell,HP и други,но не мога да се сетя сега.

#10 Общество

Този аспект е също важен.Линукс е повече от едно ядро,Линукс е общество!Ако се чувствате,е принадлежите към нещо повее,ако искате това общество тогава:Ubuntu!

Е това са десетте неща.Но в крайна сметка всичко стига го избор.

За нови потребители,бих препоръчал една дистрибуция,за която чувам наскоро(пробвал съм я,да) и това е ElementaryOS.Както сочи името това е една елементарна операционна система.Красива,приятна и всичкия необходим софтуер е включен.Базирана е на Убунту.

Редактирано от FaceGoogler-2 (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, това, което си сътворил е пълна каша. Само може да обърка хората, а не виждам с какво може да им помогне.

Не знам правиш ли разлика между безплатен и свободен софтуер. GNewSense e базирана на Ubuntu, a Musix - на Debian Lenny. И двете съдържаха несвободен софтуер. Първата дистрибуция, която излезе, изцяло със свободен софтуер е Debian 6 Squeeze. Самата Lenny е вече без поддръжка, така, че в безсмислено да споменаваш който и да е неин дериват. Доколкото си спомням, gentoo - базираната Ututu също съдържаше несвободен софтуер. Останалите не съм ги и чул.

Изобщо не личи да правиш разлика между пакетен мениджър и пакетна система.

Относно графичните среди - има доста по- леки от LXDE, но тази графична среда е най- леката от графичните среди за масовият потребител.В смисъл - без да се иска много умение за да я настроиш.

Относно сигурността и това, което си писал по- надолу - нищо не се разбира. Всяка дистрибуция е сигурна, стига да спазваш елементарни правила за сигурност. Само глупаците си премахват root паролата или слагат такава от типа на 1234, user, root и т.н.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, това, което си сътворил е пълна каша. Само може да обърка хората, а не виждам с какво може да им помогне.

Не знам правиш ли разлика между безплатен и свободен софтуер. GNewSense e базирана на Ubuntu, a Musix - на Debian Lenny. И двете съдържаха несвободен софтуер. Първата дистрибуция, която излезе, изцяло със свободен софтуер е Debian 6 Squeeze. Самата Lenny е вече без поддръжка, така, че в безсмислено да споменаваш който и да е неин дериват. Доколкото си спомням, gentoo - базираната Ututu също съдържаше несвободен софтуер. Останалите не съм ги и чул.

Изобщо не личи да правиш разлика между пакетен мениджър и пакетна система.

Относно графичните среди - има доста по- леки от LXDE, но тази графична среда е най- леката от графичните среди за масовият потребител.В смисъл - без да се иска много умение за да я настроиш.

Относно сигурността и това, което си писал по- надолу - нищо не се разбира. Всяка дистрибуция е сигурна, стига да спазваш елементарни правила за сигурност. Само глупаците си премахват root паролата или слагат такава от типа на 1234, user, root и т.н.

Темата,като цяло е написана за нови потребители.Извинявам се,ако съм допуснал грешки,някои са нарочно,но както и да е.А това,което каза за GNewSense ,съжалявам,ама не съм толкова сигурен.LXDE нарочно съм я написал,че е най-лека.Някой,който е нов потребител няма да се метне на Slackware с GNU Bash...Не мислиш ли така?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега прочетох, че от gnewsense е премахнат несвободният софтуер. За това аз се извинявам. Но тази дистрибуция също е мъртва и не виждам какво ще помогнеш с тези неактулни данни на когото и да е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега прочетох, че от gnewsense е премахнат несвободният софтуер. За това аз се извинявам. Но тази дистрибуция също е мъртва и не виждам какво ще помогнеш с тези неактулни данни на когото и да е.

Колега, не се заяждам,но...дефинирай ми "мъртва",какво имаш предвид,че била мъртва ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ubuntu 8.04. Ползвал ли си?. Ако си я ползвал - ползваш ли я в момента ? Заради тази дистрибуция бях качил skype 2.0 на няколко места в мрежата, за да могат хората да ползват тази програма под нея. За разлика от Debian Lenny в Ubuntu 8.04 можеше да се инсталира единствено стабилният скайп, а не бета версиите от официалният сайт.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма жива,мъртва.Може да са и спрели поддръжката и вече да не пускат нови версии,но от сайта им все още може да се изтегли.Може и да е пълен shit,но има хора,които я ползват...Когато написах статията,просто написах за тези,които помня,че са 100% опен-сорс,а някои,като GNewSense потърси в Нет-а,но не видях поддържа ли се или не.Няма значение...хубаво е това,че го забеляза и написа,сега и други знаят и най-вероятно няма да си я изтеглят...моя грешка...но все пак не съм правил огромно проучване,така че...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма жива,мъртва.Може да са и спрели поддръжката и вече да не пускат нови версии,но от сайта им все още може да се изтегли.Може и да е пълен shit,но има хора,които я ползват...Когато написах статията,просто написах за тези,които помня,че са 100% опен-сорс,а някои,като GNewSense потърси в Нет-а,но не видях поддържа ли се или не.Няма значение...хубаво е това,че го забеляза и написа,сега и други знаят и най-вероятно няма да си я изтеглят...моя грешка...но все пак не съм правил огромно проучване,така че...

Немалко хора допускат тази грешка и търсят Ос, която е изцяло с отворен код. Това е най-малкото глупаво и изпадане в дебилианщина. Има достатъчно добри програми, които не са с отворен код, но заслужават място в инсталацията, джава, акробат и доста специализирани....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Немалко хора допускат тази грешка и търсят Ос, която е изцяло с отворен код. Това е най-малкото глупаво и изпадане в дебилианщина. Има достатъчно добри програми, които не са с отворен код, но заслужават място в инсталацията, джава, акробат и доста специализирани....

Това бе относно статията,но аз лично не се интересувам дали е с изцяло отворен код или не...но някои явно ги интересува и затова и го написах в статията...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това бе относно статията,но аз лично не се интересувам дали е с изцяло отворен код или не...но някои явно ги интересува и затова и го написах в статията...

Въпросът е че това е глупаво (да се държи на такава ОС), при избора си човек трябва да се ръководи от рациото, не от емоциото, особено когато иде реч за нещо, което ще е пред очите ни доста време :)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

gnewsense е изключена от списъка на дистрибуциите в Distrowatch. Мога да ти подаря няколко диска с нея, ако искаш да я ползваш. Както и 10-15 диска с Ubuntu 8.04. Последната не беше никак буклук. Напротив - беше много добра, но вече една година е без поддръжка. Никакви обновления за сигурност, никакви обновления за програмите. С всеки изминал ден активните хранилища за софтуер намаляват. Да не говорим, че старото ядро не поддържа много от новият хардуер.

Въпросът е че това е глупаво (да се държи на такава ОС), при избора си човек трябва да се ръководи от рациото, не от емоциото, особено когато иде реч за нещо, което ще е пред очите ни доста време :)

По принцип е така. Аз бях много негативно настроен, че изхвърлят фирменият софтуер от Debian 6. Но когато я инсталирах, останах очарован. Беше много по- добра от Lenny. Надявам се с отварянето на кода на NVidia и ATI, нуждата от използване на лицензиран софтуер да става все по- малка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

По принцип е така. Аз бях много негативно настроен, че изхвърлят фирменият софтуер от Debian 6. Но когато я инсталирах, останах очарован. Беше много по- добра от Lenny. Надявам се с отварянето на кода на NVidia и ATI, нуждата от използване на лицензиран софтуер да става все по- малка.

Явно целта ви е дескто, защото за мен е много по-важно да има добра джава машина (SUN, IBM), а дали ще има видеоконтролер е отделна тема :)

П.П. И по-добре архивирайте файловете си и направете чиста инсталация на CentOS 6.2, минимална, след това добавяйте каквото пожелаете

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предпочитам да инсталирам CENT OS от Live CD - то на 6.0. Имам навик /придобит от Ubuntu/ винаги да свързвам системата към мрежата преди инсталацията и затова предпочитам Live CD-та за инсталация. Нищо, че ще чакам повече след yum update.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предпочитам да я инсталирам CENT OS от Live CD - то на 6.0. Имам навик винаги да свързвам системата към мрежата преди инсталацията и затова предпочитам Live CD-та за инсталация. Нищо, че ще чакам повече след yum update.

има диск за мрежова инсталация, направете я с него, няма смисъл да слизате толкова ниско във версиите. А и няма да се налага да ъпдейтвате много неща :)

П.П. Ето го за 32 битова инсталация: http://centos.skknet.net/6.2/isos/i386/CentOS-6.2-i386-netinstall.iso

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен, дали в диска за мрежова инсталация е влючен модул rt73usb. А и няма да ги свалям на ръце тези ъпдейти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен, дали в диска за мрежова инсталация е влючен модул rt73usb. А и няма да ги свалям на ръце тези ъпдейти.

Нищо не ви пречи да опитате, това са по-малко от 200 мегабайта :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Утре ще опитам. Едно CD не е голяма загуба. Сигурно съм записал около 1000 като гледам стройните редички с кутии, в които съм ги наредил.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.