Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Link: AtlasX - оптимизирана за стари компютри и лаптопи Linux-дистрибуция

Wankata

Препоръчан отговор

Ровейки в интернет за нещо съвсем друго, случайно попаднах на тази съвсем нова холандска дистрибуция. Направи ми впечатление слоганът над статията, публикувана на сайта й - "Desktop Operating System suitable for 10 year old and newer pc's, mini computers, laptops and netbooks". Е, рекох си, що да не взема аз да я пробвам. Live. Изтеглих я, записах я на DVD, рестартирах и... останах приятно изненадан. Многоезична поддръжка (с над 50 езика, включително български), поддръжка на VPN, ppoe, DSL и Wireless, Debian-базирана, приятен интерфейс с графичната среда Enlightenment и, най-важното - изключително бърза. Разполага със стандартните инструменти и богат набор програми, множество сървъри за обновяване (не знам каква е поддръжката й в това отношение, а и вероятно е рано още да се каже, но по-важното е, че работи добре). Недостатък е наличието само на 32-битова версия. Друг недостатък е изтеглянето от два възможни (засега) торент тракера с малко сийдъри или по http от любителски мирър от САЩ с варираща в големи граници скорост.

We are happy to announce the next generation Debian-based OS, with Enlightenment as the main desktop. This brand new Operating System listens to the name AtlasX.

The idea for AtlasX started about a year ago. The big (regular) Linux Operating Systems didn't fit our needs anymore, mainly because the heavy use of systemresources, too much dependencies, less flexibility and unstable behavior in some distro's. And the new kernel (3.x.x) loves laptop batteries. The third and most important reason was the need for a fast and clean desktop. Enlightenment is our first choice, although it's heavily under developement, it's stable enough, does the job very well and is suitable for daily personal computing. For business and/or small office we recommend Gnome.

For those folks who are still searching for the perfect balance between a reliable and fast desktop OS: Try AtlasX.

Публикувано изображение

Скрийншоти

Домашна страница

Сваляне:

- като торент:

http://www.mininova.org/tor/13203699

http://www.legittorr...63686cac3afa330

- по http:

http://randomweirdne..._x86-32_dvd.iso

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Wankata, имам 2 въпроса :)

Ползваш ли е17!?

Първия ми въпрос е от къде мога да задам на xkb switcher клавишна комбинация, за да не си играя да сменям със мишката. Засега си играя да сменям с това

setxkbmap -model pc101 -layout se,bg -variant ,phonetic -option grp:lctrl_lshift_toggle

но е някак си тъпо да го правя при положение, че сичгурно има по човешки начин :)

И втория ми въпрос е за ecomorh.

Имам го инсталиран но като го пусна и ми вади грешка, че вече има пуснат друг композитен мениджър

Знаеш ли нещп по въпроса!?

Публикувано изображение

Uploaded with ImageShack.us

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В дебиан- базираните дистрибуции, настройването на клавиатурната подредба е елементарно. 1. Проверяваш, дали ти е инсталиран пакета keyboard-configuration Ако конфигуратора на клавиатурната подредба е инсталиран, тогава пишеш в терминала 1. su 2. dpkg-reconfigure keyboard-configuration след като ти се отвори конфигуратора, избираш български, вариант, клавиши за превключване на подредбите и вида на клавиатурата. След като конфигурирането приключи - затваряш терминала Промените влизат в сила след рестарта. В Убунту е същото, просто трябва да се сложи едно sudo пред командата. Успех !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление, на Е17 dpkg-reconfigure keyboard-configuration не ми влиза в положението. Ползвам две различни езикови подредби и там започват да се получава неудобството. Е17 си има графичен модул xkb switcher, в който добавям две клавиатури, но мога да ги сменям само с мишката. Има някакви клавишни комбинации, които обаче не разбирам какво вършат и защо са там. Засега със setxkbmap си оправям да има клавишна комбинация, но тя пък няма нищо общо с модула на е17. Мога да добавя setxkbmap в xorg, но не искам, понеже имам ГНОМ 3, ЮНИТИ, КДЕ, XFCE и не знам какви може да са страничните ефекти, ако добавя нещо такова в xorg. Не искам да ги махам, защото искам да ползвам различните програми идващи с различните среди. Ecomorh е като Compiz, но за е17. Там пък изпада в противоречие Ecomorph с друга среда която се зарежда, но като не помня кое по какъв ред съм слагал, а и не знам как да проверя кой композитен мениджър използвам. Предполагам само, че е KDM, ако е това което си мисля. е17 е хубав и лек за използване, но явно няма много фенове и аз не знам по какви причини. Ще поровя още в нета и дано намеря някакви готови решения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При леките графични среди два варианта на бг подредбата се съмнявам, че е възможна. Но и тези среди не са за всеки и трябва да се съобразяваш с ограниченията. Не случайно ти препоръчах dpkg-reconfigure keyboard-configuration защото в Убунту няма файл xorg.conf и ако искаш да правиш промени, първо трябва да генерираш такъв. Което не само е излишна занимавка, но може да доведе до допълнителни усложнения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

всъщност оказа се по лесно отколкото си мислех..., не е необходимо да се бърника с терминал в графичен интерфейс има настройки и там има инпут, и клавишни комбинации, откъдето вече човек може да си постави комбинация по желание за всяко желано действие

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване