Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Aliya

Господин Президент – Чувате ли се какво говорите!?

Препоръчан отговор

увеличаване правомощията на Плевнелиев

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/10/31/2410777_abv_i_plevneliev_obsudili_ideiata_za_uvelichavane_na/

вие какво разбрахте

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

увеличаване правомощията на Плевнелиев

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/10/31/2410777_abv_i_plevneliev_obsudili_ideiata_za_uvelichavane_na/

вие какво разбрахте

Не става въпрос за правомощията само на Плевнелиев, а и за правомощията на всеки бъдещ Президент на България.

Вървим към полупрезидентска република, което одобрявам, както съм казвала неведнъж.

Редактирано от Мойра (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Президентът Плевнелиев или лъже, или на 17 ноември 1989 г. е бил на митинг като активист на БКП

12 Ноември 2014

Иван Бакалов

Miting1-1989.jpg
На тази снимка от 17 ноември 1989 г. се виждат двата плаката, цитирани от президента Плевнелиев. Носят ги четирима души, противно на неговия разказ. Ако се съди по шрифта и начина на изработка, това са плакати, направени професионално от организаторите на митинга - ОФ и БКП, което издава, че Плевнелиев може да е бил на този митинг като активист на БКП, член на ръководството на партията във ВМЕИ “Ленин”. Някои коментират, че Плевнелиев е видял снимката в “24 часа” и си е измислил историята.

Президентът Плевнелиев направи гаф, за който в цивилизована държава ще му поискат оставката. Споменът как е посрещнал новините за свалянето на Живков на 10 ноември издава, че той най-вероятно или лъже, или е бил на първия казионен митинг пред парламента на 17 ноември по партийно поръчение, като активист на БКП.

Както е известно Плевнелиев е бил член на БКП като студент и член на ръководния орган на партийната организация във Висшия машинно електротехнически институт “Ленин” (на т. нар. вузовски комитет на БКП).

Ето какво казва Плевнелиев (по записа на “Дарик радио”):

„Понеже питате къде бях на 10 ноември. Да ви кажа една тайна. Бях на площада и бях на митинга. Точно в този ден с мой приятел Илиян Попов ремонтирахме неговото студентско общежитие. Когато чухме по новините - аз тогава бях пети курс, че има събиране в Народното събрание и ще се извършва промяна в държавата. Като студенти двамата с него нарисувахме на два тапета плакати. Единият с надпис: „Съд за виновниците”, а на другия написахме: „Дворците на БКП да станат болници и училища”. С тези два плаката ние отидохме на прословутия митинг. Това, което много ме впечатли, е, че когато отидохме там се опитахме да дадем единия плакат на други хора, но никой не го пое. Никой не смееше да вземе втория плакат. Това е моят 10 ноември.”

Президентът е длъжен да изясни дали е направил грешка или е излъгал. Но и в двата случая се компрометира. На 10 ноември вечерта няма митинг пред парламента. Не е имало и съобщение в новините, че ще има събиране в Народното събрание, както той твърди. Сесия на парламента е имало чак една седмица след пленума на 10 ноември, на 17 ноември, когато Живков е освободен и от поста председател на Държания съвет и на негово място е избран Петър Младенов.

За свалянето на Живков като генерален секретар на ЦК на БКП на пленума на 10 ноември е съобщено във вечерните новини, когато навън вече е тъмно. Никой не е организирал спонтанен митинг пред парламента, не е имало плакати.

Но в медиите се появи снимка, на която се виждат двата плаката, които описва Плевнелиев. Тази снимка очевидно не е от нощна София, вечерта след новината за свалянето на Живков. Тя е от първия митинг след 10 ноември, на 17 ноември пред парламента, ден преди първия опизиционния митинг пред храма “Св. Александър Невски”. Този първи митинг пред парламента е казионен, организиран от Отечествения фронт и БКП. На снимката се вижда сегашният хотел “Радисън” отзад, тогава гранд хотел “София”. Очевидци от онова време си спомнят и плакатите.

Казионният митинг беше организиран от Пенчо Кубадински, по негова инициатива (това Кубадински го казва лично, в интервю пред пишещия тези редове през 1994 г.). Кубадински разказва, че в Политбюро обсъждали, че за 18 ноември се готви митинг на зараждащата се опозиция. Тогава предложил да организира митинг. Казал - “Дайте и на мен да направя един митинг”. Луканов и Младенов с неохота се съгласили.

Трибуната на митинга беше на официалния вход на парламента, срещу паметника. Там бяха Добри Джуров, приветстваха го с викове, като взе думата. Беше и самият Пенчо Кубадински, Луканов, Младенов. Оперната певица Гена Димитрова изпя химна по микрофона, без музика. Целия площад беше плътно запълнен с народ. Бяха докарани плакати от партийни организации, добре подготвени, професионално изписани. Имаше организирани групи от Градския комитет на БКП и от ОФ.

Независимо, че митингът беше организиран от БКП, на него дойдоха и много хора със свои плакати, неорганизирани от властите. Такива хора, обаче, не можаха да отидат близо до трибуната. Организирани групи в тълпата им пречеха да отидат напред. Чак към края на митинга, когато официалните лица на трибуната си тръгнаха, той прерасна в спонтанен, множеството се струпа пред парламента, но нямаше вече оратори и озвучителна уредба, народът полека се разотиде.

Като се съди по двата плаката, които цитира Плевнелиев, тях ги държат четирима души - по един на всяка дръжка на пракатите. Тоест, не отговаря на истината, че са били двама, а други не са искали да поемат единия плакат. Друг любопитен детайл е, че плакатите на Плевнелиев и приятелят му са професионално изписани и не изглеждат да са върху тапети. Ако човек загледа буквите, те са маниерни, с определен шрифт, каквито рисуват само художници. Например буквите на “СЪД ЗА”, или изписването на буквата И. Например плакатът вдясно на снимката изглежда любителски направен, по начина на изписване на буквите, няма и дръжки, а и съдържанието му е такова, че не изглежда да е от организаторите. Всичко това говори, че ако президентът Плевнелиев е бил с тези плакати вляво, както твърди, най-вероятно те са от организаторите на митинга. Като член на вузовския комитет на БКП на ВМЕИ “Ленин” вероятно е бил извикан да участва в митинга.

В коментари в интернет вчера се появиха и други предположения. Президентът е видял снимката публикувана в “24 часа” и текста на плакатите, и си е съчинил историята. Но не е познал датата. Снимката е от 17 ноември, не от 10 ноември.

Дори да не е съчинена история по снимка, това показва, че Плевнелиев не помни точно как е посрещнал новината на 10 ноември. Нещо, което помнят добре мнозинството българи, които са се вълнували от режима и политиката.

Не е срамно да си бил член на БКП. Срамно е да се пишеш опозиционно настроен, а да са те изкарали на митинга като активист на БКП. Срамно е и да съчиняваш истории по снимка, с които да се изкарваш политически активен, а в действителност да не помниш деня 10 ноември.

Което и да е вярно от всички възможни обяснения, това е непростим гаф за президента. При всички положения Плевнелиев е длъжен да даде обяснение, с което да признае истината. И да понесе отговорност за думите си.

http://e-vestnik.bg/21663/prezidentat-plevneliev-ili-lazhe-ili-na-17-noemvri-1989-g-e-bil-na-miting-kato-aktivist-na-bkp/

no comment

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чисто хипотетично тази снимка може да не е от вечерта ,за която говори президента. Възможно е да са размахвали тези плакати в някой следваш ден отново ,и тогава да е имало кой да носи вторият.

Редактирано от KiriL Cox (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чисто хипотетично тази снимка може да не е от вечерта ,за която говори президента. Възможно е да са размахвали тези плакати в някой следваш ден отново ,и тогава да е имало кой да носи вторият.

Всичко е възможно.

Росен Плевнелиев в "Туитър" за това къде е бил на 10.11.1989 "След новината за промените с моя приятел направихме плакати. И спонтанно, без да е нужно някой да ни организира, отидохме пред парламента", пише президентът

"Имах смелостта да изляза с ясна гражданска позиция, днес някои се опитват да обърнат тази истина срещу мен, написа Росен Плевнелиев в "Туитър".

10 ноември е възприемана като символична дата за началото на прехода, а не просто квадратче от календара, е написал президентът.

Повод за реакцията му са ироничните реакции по повод на думите му от вчера, че още на 10 ноември 1989 г. Плевнелиев е участвал с плакат в митинг в центъра на София.

„След новината за промените с моя приятел направихме плакати. И спонтанно, без да е нужно някой да ни организира, отидохме пред парламента. Отидохме, за да изразим публично реакция и позиция! С нашите плакати! И не бяхме сами! Тогава аз имах смелостта да изляза с ясна гражданска позиция. Това е историята ми, която днес се опитват да обърнат срещу мен, както се опитват да подменят и истината за 25-те години преход. И нека тези, които сега иронизират, да кажат как са реагирали на тази новина”, пише още президентът в профила си.

Мнозина се усъмниха за това дали е имало митинг на самия 10 номеври 1989 г., както и дали президентът не говори за демонстрациите няколко дни след това. Други обаче си спомниха за десетки млади и не толкова млади хора, излезли пред парламента на самия 10 ноември 1989 г.

http://www.vesti.bg/rosen-plevneliev-v-tuityr-za-tova-kyde-e-bil-na-10.11.1989-6027258

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Президентът Плевнелиев или лъже, или на 17 ноември 1989 г. е бил на митинг като активист на БКП

12 Ноември 2014

Иван Бакалов

Miting1-1989.jpg

На тази снимка от 17 ноември 1989 г. се виждат двата плаката, цитирани от президента Плевнелиев.

Президентът е длъжен да изясни дали е направил грешка или е излъгал. Но и в двата случая се компрометира. 

http://e-vestnik.bg/21663/prezidentat-plevneliev-ili-lazhe-ili-na-17-noemvri-1989-g-e-bil-na-miting-kato-aktivist-na-bkp/

no comment

Скандалът с Плевнелиев се разраства - http://no-comment.bg/face-to-face/skandalyt-s-plevneliev-se-razrastva.2213

На ход са Плевнелиев и съветниците му. Ако замълчат, означава, че наистина имаме за президент ирландска пастирка, която може би е хванала гората или полето, за да си търси стадото. Защото другото, електорално стадо, вече няма да се върже на евтините номера на един тарикат на дребно. Тежки думи са това, но е тежко и да те подценява и обижда президентът ти, който на всичкото отгоре ти се води и баща на нацията!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скандалът с Плевнелиев се разраства

Ама, разбира се, няма как да е иначе в България, особено за глутниците комплексари, които само чакат удобен момент, за да излеят словесната си помия в нета и извън нета.

Спомням си го този ден много добре и авторът на статията(Иван Бакалов) ще ме извини, но знаехме от радиото(програма "Хоризонт") още следобед, че Тато е свален от длъжност генерален секретар на БКП, а вечерта имаше репортаж по телевизията. Тогава телевизията нямаше целодневни програми.

Дали е имало хора пред Народното събрание в София онази вечер, не знам(все пак телевизията и радиото бяха под абсолютен контрол и цензура), но съм склонна да смятам, че е имало, след като аз, провинциалното момиче, знаех че нещо е станало и се радвах, то какво ли са знаели и колко ли са се радвали будните софиянци...

А дали президентът ни е бил там, дали се изживява като своего рода дисидент и свободомислещ човек, оставям на неговата лична съвест.

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мнозина се усъмниха за това дали е имало митинг на самия 10 номеври 1989 г., както и дали президентът не говори за демонстрациите няколко дни след това. Други обаче си спомниха за десетки млади и не толкова млади хора, излезли пред парламента на самия 10 ноември 1989 г.

Твърде вероятно е да е имало хора пред парламента, защото еуфорията беше масова.

Едва ли обаче са носели плакати.

На 10 ноември валеше дъжд и духаше вятър, това го помня, защото хукнах като луда да търся телефонен автомат, за споделя радостта си с майка ми.

Според мен снимката от материала на Бакалов не е от 10 ноември.

п.п. На мен ми е все едно какво е казал президента, защото изказването му не засяга пряко нито настоящето, нито бъдещето на България, за разлика от други негови изказвания.

Редактирано от Мойра (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Президентът се извини за 10 ноември

За тези, които решиха и гледаха конкретно директната дата и са разбрали именно за нея, разбира се, аз им се извинявам. Това заяви пред журналисти президентът Росен Плевнелиев по повод на разказаната от него лична история за това къде е бил на 10 ноември 1989 г.

"Приемам 10 ноември не като конкретна, а като символична дата и начало на прехода в България. Една цел е постигната. Говорим за прехода и личните истории от прехода. И дали тя се е случила на 10-и или на 11-и, или на 12-и, или на 18-и, за мен това няма голямо значение", каза Плевнелиев.

"По-важното е друго. Моят старт на прехода е с ярък спомен за двата плаката от тапети и с приятеля ми пред Народното събрание. Това е моят 10 ноември и моята лична история, за която бях попитан", добави той.

http://www.banker.bg/obshtestvo-i-politika/read/prezidentut-se-izvini-za-10-noemvri

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да се издири приятелят и да се попита какво точно се е случило. Не че не е невъзможно и той да послъже.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

п.п. На мен ми е все едно какво е казал президента, защото изказването му не засяга пряко нито настоящето, нито бъдещето на България, за разлика от други негови изказвания.

Не че е направил кой знае какъв гаф ,просто постави още една черна точка върху имиджа си.Все пак президента не бива да е човек при който тялото изпреварва мисълта.

Г-н Плевнелиев не изолирано явление , а доказателство '' че ги стигнахме американците'' ->   Бушизми  ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Плевнелиев: Новините на турски не ми пречат

"Не разбирам какъв ще бъде позитивният ефект за страната от такъв акт - да лишиш хората от нещо вече постигнато". Това заяви президентът Росен Плевнелиев в отговор на въпрос трябва ли да се премахнат, или преместят в друг тв канал новините на турски език. "Не вярвам, че когато се отменят новините на турски език, ще повишим стандарта на живот, ще станем по-демократични и ще стимулираме икономиката, ще създадем работни места или българите ще живеем по-добре. Ако някой е на обратното мнение, нека да го докаже.

Не разбирам, защо през XXI век - века на интернет и комуникацията, ние трябва да си служим със забрани. Днес е толкова лесно да се осведомиш на всякакъв език", коментира Плевнелиев и допълни: "Например освен българските медии аз следя и поне 10-ина чужди - на немски и на английски език. Ако знаех турски, щях да чета и на турски. Ако знаех гръцки - също. Съзнателният човек на XXI век има право на максимален обем информация, за да може да вземе сам своето логично, обосновано решение".

http://www.standartnews.com/balgariya-politika/plevneliev_novinite_na_turski_ne_mi_prechat-261718.html

Еми прав е човека, даже аз казвам да ги направят поне 30 минути и да ги пускат сутрин обед и вечер, веднага след българските новини. По този начин ще има равенство и ще заприличаме повече на европейска демократична държава. Ашколсун, г-н Президент!

Редактирано от DropTheBeat (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Плевнелиев: Новините на турски не ми пречат

Малко си закъснял с информацията, но няма проблем :D  никога не е късно, щом има нещо за оплюване! Вече успях за няколко дни да прочета изказванията на стотици "баш българи" в баш български стил(няма да цитирам).

"Не вярвам, че когато се отменят новините на турски език, ще повишим стандарта на живот, ще станем по-демократични и ще стимулираме икономиката, ще създадем работни места или българите ще живеем по-добре. Ако някой е на обратното мнение, нека да го докаже" - из мнението на президента.

И аз съм съгласна с него. Защото тези новини ги има от 15 години(не ми се е случвало да ги чуя, най-вероятно защото съм на работа по това време).

Хубаво.

Да ги премахнат.

И какво от това?

Ще се отчете като дейност на правителството ли?

Това се нарича популизъм. При това евтин.

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм съгласна с него. Защото тези новини ги има от 15 години(не ми се е случвало да ги чуя, най-вероятно защото съм на работа по това време).

Хубаво.

Да ги премахнат.

И какво от това?

Ми да. Работата е о*рана вече, защо да не я о*ерем още? Тези новини показват колко малко достойнство има България за да позволи по Българската национална телевизия, да се чува турска реч. Ама нали и без това вече ги има, що да ги махаме?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно се чудех след "големия гаф" по повод 10 ноември, какво ще е следващото, с което ще се зачепят... Е, дойдохме си на думата - новините на турски език. Няма лабаво. Трябва да има нещо.

И това се оказа стара новина. Ми сега?! Давайте следващия проблем/гаф/ужас/, зад който да стои президента...

Имам усещането, че това също е някаква нужда, която е била мачкана в годините и сега непременно трябва да се истеризира до край. Какво имам предвид - това, че навремето не можеше да се гъкне срещу авторитетите, е довело много хора до положение да развенчаят всички авторитети. Без значение има ли за какво или не. Така - защото могат... Просто за удоволствието да се консумира по един криворазбран според мен начин свободата на словото и въобще свободата... Може би... Гадая, защото лично в мен не напира желанието непременно да оплюя някого, само защото мога да го направя безнаказано. Разни хора... и причината винаги е вътре, не от вън.

Едит - не казвам, че всеки не следва да понася отговорностите си и да върши работата си прецизно. Аз също не харесах, когато президента ни поздрави за Нова година от затъмнено помещение, без да има никакви атрибути на държавността покрай него. Обаче нещата се поправиха. Говоря заради злословенето ей така, заради спорта... без с това да се постига каквото и да е градивно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да отиде Роско със същите плакати пак там и отново ще е актуален... Ето това ни е прехода...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно се чудех след "големия гаф" по повод 10 ноември, какво ще е следващото, с което ще се зачепят... Е, дойдохме си на думата - новините на турски език. Няма лабаво. Трябва да има нещо.

И това се оказа стара новина. Ми сега?! Давайте следващия проблем/гаф/ужас/, зад който да стои президента...

Новината е от 10 ноември, не е много стара, а? И освен това, мисля, че президента трябва да защитава българските интереси, преди всичко. А да има новини на турски по националната ни телевизия, и президента да одобри това, не е ли подигравателно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Стара новина" отнесох към новините на турски език, а не на изказването на президента по повод 10 ноември. 

Не знам до кога ще се налага да се връщам и да си разяснявам постовете си... На вас например, не ви ли е по-обидно да се хвърляте в патетичен отговор на пост, който дори не сте дочели и не сте разбрали?! 

Относно изказването на президента за новините на турски - първо, не считам, че това е подигравателно за когото и да било. Второ - турското малцинство е най-голямата малцинствена група в страната ни и президента, като президент на всички граждани на Република България, е длъжен да мисли за всички граждани като за равноправни, без оглед националната им принадлежност или вероизповедание, още по-малко партийната им принадлежност. 

Какво се очаква от него - да разруши етническия мир, за да се хареса на националисти и патриотари, които грешно разбират патриотизма?! 

Много ли харесахте министър Москов от трибуната на НС?! "Това, че един етнос е подчинен, а върхушката краде безконтролно, е лош модел" 

Айде сега да отнесем това изказване към българите и върхушката, която краде безконтролно! Е?! Дали истерията му бе заради принципа или заради етноса?! Но на всички им хареса това поведение на един министър. Ето нещо, което не прави чест на един държавник, но на всички им хареса! А беше гаф - парекселанс! 

Значи - когато сме честни - нека сме честни във всичко, а не на парче. Иначе честността се обезсмисля... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Стара новина" отнесох към новините на турски език, а не на изказването на президента по повод 10 ноември. 

Не знам до кога ще се налага да се връщам и да си разяснявам постовете си... На вас например, не ви ли е по-обидно да се хвърляте в патетичен отговор на пост, който дори не сте дочели и не сте разбрали?! 

Именно тази новина, в която пише, че президента е одобрил новините на турски е от 10 ноември.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След всичко написано, единственото, което ви впечатли е поредността на новините, коя от коя дата е и коя е по-стара... Наистина няма смисъл... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След всичко написано, единственото, което ви впечатли е поредността на новините, коя от коя дата е и коя е по-стара... Наистина няма смисъл... 

Е няма, така е. Аз си изказах мнението и тук спорът се изчерпа. Мога само да пусна един много хубав цитат от Путин по темата с малцинствата и техните права:

1376618_663933443631285_535426897_n.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Именно тази новина, в която пише, че президента е одобрил новините на турски е от 10 ноември.

Ако президента е президент на цялата нация и на всички българи, как точно очаква някой той да се произнесе за забрана на новините на турски?!?!

Първо го плювате, че не е обединител.

После го плювате, че е разединител.

После го плювате, че иска да привлече инвестиции.

После го плювате, че тия инвестиции били руски и не трябвало.

После го плювате, че нямало инвестиции, пък било те и руски.

После го плювате...

Плювате...

...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

плюеме го щото някой ни го натресе!тоя и за цар не става! :) :) :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде, айде...

Кой гласува и го избра с...колко бяха...над 60-65 процента?

Като кажете това за натрисането направо ме втриса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде, айде...

Кой гласува и го избра с...колко бяха...над 60-65 процента?

Като кажете това за натрисането направо ме втриса.

добре,да не плюваме напразно,дайте да видиме какво свърши тоя човек през тая година,все пак взе свит бюджет от 5,6 млн. лв.???

Редактирано от glen (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...