Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Aliya

Господин Президент – Чувате ли се какво говорите!?

Препоръчан отговор

Един от основните прерогативи на армията е защита на държавните граници. Ясно и точно е писано и в Закона за отбраната и въоръжените сили.

Ха сега прочети и какви са функциите(задълженията) на гранична полиция! :P

Към кое министерство е Дирекция "Гранична полиция"?

Хора, не гледайте толкова едностранчиво на нещата! Те не са толкова прости, колкото изглеждат на пръв поглед.

Наистина... представяте ли си какво би могло да стане, ако България прати професионалната си войска на Българо-Турската граница?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина... представяте ли си какво би могло да стане, ако България прати професионалната си войска на Българо-Турската граница?

Представям си, представям си. Чакай малко, къде я тази професионална войска. Банда наемници със съмнителни професионални качества. Дали могат да изпълнят(правилно, не с надупено четирибуквие) дори нормативния брой лицеви опори за влизане? Предполагам, че ако те бъдат пратени там, турците ще се предадат от смях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И каква излезе тя, могат да бъдат нападани мирните граждани на една страна и избивани като зайци на работните им места, армията обаче не бива да ги пази!!!

Армията ни може само да пази американските кокаинови полета и петролни рафинерии!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо няма да стане. Нашата страна ще уведоми официално Турция, че изпраща армейски частни на границата й, за да се борят с наплива от нелегални емигранти. Ще поиска и същото от турска страна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще поиска и същото от турска страна.

А с кои държави граничи Турция на юг?

Имаш ли идея, че Турция е оставила границата си с нас(защото сме партньор от НАТО) почти без охрана и повечето и ресурси са хвърлени по южната и граница. Там са Сирия и Ирак...

Да ти обяснявам ли или сам ще се досетиш?!

Съвсем друг е въпросът защо от 1400 човека, които работят в гранична полиция Елхово има само десет наряда... Струва ми се, че проблемът с нашата граница, си е наш проблем и е резултат от неправилното разпределение на ресурсите в гранична полиция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А с кои държави граничи Турция на юг?

Имаш ли идея, че Турция е оставила границата си с нас(защото сме партньор от НАТО) почти без охрана и повечето и ресурси са хвърлени по южната и граница. Там са Сирия и Ирак...

Да ти обяснявам ли или сам ще се досетиш?!

Имаше един турски сериал, който даваха преди няколко години - Брак с чужденец(жена ми ме подсети за името). Комедийка някаква. Грък се жени за туркиня. И двамата млади, но родителите са против брака. Гледал съм няколко епизод. Едно нещо запомних от този филм. Спорят дядото на туркинята с дядото на гърка. Турският дядо каза "70 милиона сме, да плюйнем ще ви удавим". Същата е и историята с турската армия и наша армия. Турция има достатъчно войски за да си пази границите - както тази с нас, така и тези с другите й съседни държави.

Струва ми се, че проблемът с нашата граница, си е наш проблем и е резултат от неправилното разпределение на ресурсите в гранична полиция.

Тук съм съгласен - проблемът на нашата държава с границата ни с Турция, си е наш проблем. Обаче, проблемът на Турция, с границата й с България си е проблем на Турция. И проблемът им не е, че нямат достатъчно "персонал" за да си я опазят. Ако на Турция не й харесват мерките, с които нашата страна се опитва да си опази границата(включително и евентуално използване на армейски части), да вземе мерки и да затегне контрола на границата си. Проблемът е, че ако Турция хваща емигрантите от тяхната страна на границата тези емигранти трябва да останат в Турция. Ако ние ги хванем на наша територия ще трябва да ги държим при нас.

Представи си следната ситуация - емигранти, преминаващи през България за Турция заливат границата. Защо нашата страна трябва да отделя ресурси, за да пази границата и да връща емигрантите обратно, след като може да сложи по един войник/граничен полицай през няколко километра и целия проблем с емигрантите да трябва да се решава от Турция. За какво й са на Турция всичките тези емигранти? Трябват ли й? Ако не й трябват как най-лесно може да се отърве от тях?

Опитах се да намеря колко турски "гранични полицаи" пазят границата на Турция с България и колко пазят границата на Турция с Гърция. Някой ако знае или намери нещо нека да сподели. Да не се окаже, че въпреки, че Гърция е партньор от НАТО Турция пази по-добре границата си с нея отколкото с нас.

Извън темата.

Нел, не приемай това като лична забележка към теб или като опит да те обидя по някакъв начин. Прави ми впечатление, че все по-често по форуми, и навсякъде из нета се използва буквата И, когато трябва да се ползва Й. Аз също допускам правописни грешки, като най-честата ми грешка е неправилното(според приетите норми) използване на пълен член, просто защото въпросният пълен член за мен е една голяма глупост. Та затова и не си правя труда да го изписвам както трябва. Давам пример за И и Й:

почти без охрана и повечето и ресурси са хвърлени по южната и граница

На мястото на оцветените букви И трябва да се използва Й.

Редактирано от A.com (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Off:

Shift + бутона x (ь) = ѝ. Й/й се използваше при по-старите клавиатури като заместител на ѝ, просто защото тогава се въвеждаше с никому неизвестна петклавишна комбинация (Alt + 0768). Отделно във всички офис пакети и до ден днешен си има опция за избор и въвеждане на символа. В момента употребата вече се счита за неправилна.

Често по технически причини вместо ѝ в тези случаи се използва буквата й, но това се счита за грешка.

/Off.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Off:

Shift + бутона x (ь) = ѝ. Й/й се използваше при по-старите клавиатури като заместител на ѝ, просто защото тогава се въвеждаше с никому неизвестна петклавишна комбинация (Alt + 0768). Отделно във всички офис пакети и до ден днешен си има опция за избор и въвеждане на символа. В момента употребата вече се счита за неправилна.

/Off.

Това за Shift + X не го знаех. Благодаря.

Та като не го знам използвам й. Може и да е грешно, но поне по-лесно можеш да разбереш за какво става въпрос, докато използването на съюза И на мястото на местоимението Ѝ, променя цялото изречение и смисъла става съвсем друг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

И поради защо така?

Според правилата:

1. Буквата Й се употребява само в комбинация с други букви. Самостоятелното употребяване на Й е недопустимо (поне на български език).

2. Ударената буква и (И́) и и кратко (Й) имат различно мнемонично и фонетично значение т.е. не са взаимозаменяеми (освен че имат различни имена, те и изглеждат, и се пишат различно, за да се отличават видимо и фонетичните им стойности).

От по-горните две следва, че:

*. Личното местоимение от единствено число, женски род и не може да бъде записано с й.

*. Думите завършващи в единствено число на й, в множествено число се записват с последна буква и. Например, един Плебей - много Плебеи, един Хербарий - много Хербарии, един Портупей - много Портупеи.

*. Думите с предпоследна и последна гласни букви в единствено число, се записват с и на последно място в множествено. Например, една Батерия - много Батерии, една Порция - много Порции, една Фея - много Феи.

Та, Кака може и да е сбъркала други рабути, но ц'рвените и и-та, са си баш правилно изтипосани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И поради защо така?

Според правилата:

1. Буквата Й се употребява само в комбинация с други букви. Самостоятелното употребяване на Й е недопустимо (поне на български език).

2. Ударената буква и (И́) и и кратко (Й) имат различно мнемонично и фонетично значение т.е. не са взаимозаменяеми (освен че имат различни имена, те и изглеждат, и се пишат различно, за да се отличават видимо и фонетичните им стойности).

От по-горните две следва, че:

*. Личното местоимение от единствено число, женски род и не може да бъде записано с й.

*. Думите завършващи в единствено число на й, в множествено число се записват с последна буква и. Например, един Плебей - много Плебеи, един Хербарий - много Хербарии, един Портупей - много Портупеи.

*. Думите с предпоследна и последна гласни букви в единствено число, се записват с и на последно място в множествено. Например, една Батерия - много Батерии, една Порция - много Порции, една Фея - много Феи.

Та, Кака може и да е сбъркала други рабути, но ц'рвените и и-та, са си баш правилно изтипосани.

Ами, като не знам как да изпиша ѝ какво да използвам, за да може поне малко от малко смисъла на изречението да се запази, при положение, че някой се сети в Й да види ѝ? Според приетите норми са правилно изписани. Според смисъла на изречението правилно ли са изписани?

Така изписано:

ти какво разбираш?

- повечето ресурси на Турция са хвърлени на нейната южна граница?

- нещо, което аз не мога да преразкажа ако се използва съюза И

Както написах, повода не бе да обидя Нел или когото и да било. И аз правя грешки, понякога от бързане, понякога от незнание, понякога го поправям, понякога не. Обаче, заместването на местоимение със съюз, според мен, е по-вредно от изписването на Й(когато искам да покажа, че използвам местоимение) вместо И. На лист хартия никога не бих допуснал подобна грешка, както и Нел предполагам, както и повечето от вас. Обаче съм виждал и на хартия да се пише И вместо ѝ. Не толкова често, колкото в интернет, но съм го виждал. Причината явно е, че не всеки знае как да изпише ѝ. И аз до преди няколко минути не знаех.

Жена ми ми каза преди няколко дни, че в бгмама имало тема "Как да отглеждаме децата си в къщи"? В кои/чии къщи попитах?

Последно и спирам с офтопика. Най-противно ми е да видя или чуя "Благодаря, за което". Когато, преди години, за първи път чух това словосъчетание се зачудих защо казващият го спря да говори, защото очаквах да си продължи изречението. По-късно разбрах, че това "Благодаря, за което" е новия и модерен начин да благодариш на някого. Вече се е превърнало в нещо като неписано правило, защото го чувам и виждам ежедневно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да се пише и вместо ударено и́ е отдавна прието в масовия печат. Ако не се лъжа още в началото на 18ти век от гражданският печат отпадат всички диакритически знаци. Двадесетина години по-късно се връщат ченгела на й и точките на йотовите производни ( і, ї, Ї, ё, Ё - като при йот и еьо точките не са задължителни за писане или печат). Малкото сръбско j идва в азбуката им нейде из 19ти век. На български единственият диакритически знак задължителен за изписване е ченгела показващ краткостта на й. Всички други декорации се слагат, само в материалите за начално образование или там където е наистина нужно да се види, коя е ударената буква (изписване на диалектни или чужди форми, там където общите познания не само не помагат, но и пречат на възприятието). Всички други случаи се считат, че са контекстно детерминируеми дори и при омонимите като въ́лна и вълна́ употребени в едно изречение...

Понастоящем, в Unicode таблицата са предвидени знаци, които са placeholders тоест заемат собствено място в текста и такива, които не са placeholders т.е. заемат мястото под или над предишния или следващия символ в текста, за тях се казва, че допълват или декорират основният символ. Такива допълнителни или декориращи са символите от таблицата с индекси \x0300 и \x0301 (Combining Grave Accent and Combining Acute Accent) и двата могат да се употребяват за декорация при ударение на желана буквичка.

П.П. Настоящето го пиша не назидателно, а като анализ на интересен проблем, заслужаващ поне няколко думи и носещ малко от малко бъдещи ползи

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами, като не знам как.....

Извън темата. Ако използвате „БДС“, използвайте бутона, който е м/у „Shift“ и „ю“: \|

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да се пише и вместо ударено и́ е отдавна прието в масовия печат.

П.П. Настоящето го пиша не назидателно, а като анализ на интересен проблем, заслужаващ поне няколко думи и носещ малко от малко бъдещи ползи

Дори и да е назидаделно пак е полезно. Аз не напразно споменах, че не искам да обидя никого. Пък и научих как да пиша ударено и, което нямаше да се случи, ако не се бях обадил.

Въпреки приетото в масовия печат, аз не съм съгласен местоимение да се заменя със съюз. Все някога ще се стигне до ситуация, в която да се чуди човек местоимение ли е изписаното И или съюз. Хем си имаме начини дадено нещо да се изписва правилно хем се чудим как да ги заобиколиМ, та кашата да стане по-голяма.

chochomen, ползвам фонетика.

Редактирано от A.com (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А аз съм на БДЖ!

И се чудя този президент, който върна няколко закона, за да защити интересите на едрите капиталисти и монополисти чужденци в страната ни, който намали цената на българското гражданство, но пък пледираше за уедреното продаване на нашите ВиК дружества на чужди монополи, защо веднъж поне не се загрижи и за бедните българи, за тези, за които БДЖ е жизнено важният транспорт!

Наскоро политиците ни родни си купиха нови лъскави автомобили за 40 милиона лева, а именно с толкова бе орязан бюджетът на БДЖ и българските пътници.

Смисълът в създаването на една организирана общност, като например една държава, е грижа за най-бедните, болните, старите и невръстните нейни членове, които оставени сами и без грижа не биха оцелели. 

Държавата не е ООД, не е корпорация, не е и вълча глутница, в която само най-силните и безпощадните да грабят за себе си, а всички останали да бъдат оставени на произвола на съдбата или просто .. изядени!

Редактирано от Aliya (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алия, стига си му вменявала пълномощия, които не му се полагат по Конституция на този наш президент, а?

То хубаво мрънкаш за влаковете, ама задаваш ли си въпроса кой ги плаща загубите на тази компания?

Не са ли същите тези бедни работещи, учещи и проч. хорица, дето ги жалиш?!

Хайде, няма нужда да се правите на толкова интересни! Губеща е БДЖ и това факт!

Дарки, благодаря за защитата, Кака! :*

Опитах се да намеря колко турски "гранични полицаи" пазят границата на Турция с България и колко пазят границата на Турция с Гърция. Някой ако знае или намери нещо нека да сподели. Да не се окаже, че въпреки, че Гърция е партньор от НАТО Турция пази по-добре границата си с нея отколкото с нас.

Тц. :D  Гърция си пази по-добре границата, отколкото ние.

bwy1421133075d.JPG

Така изглежда Гръцко-турската граница.

Проблемът е, че ако Турция хваща емигрантите от тяхната страна на границата тези емигранти трябва да останат в Турция. Ако ние ги хванем на наша територия ще трябва да ги държим при нас.

Хубаво. Така е.

Имам обаче въпрос: Като пратим нашата армия на НАШАТА граница, няма ли да е същото?

Защо тогава толкова се напъвате да има войници на границата ни?

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво. Така е.

Имам обаче въпрос: Като пратим нашата армия на НАШАТА граница, няма ли да е същото?

Защо тогава толкова се напъвате да има войници на границата ни?

Благодаря за снимката.

Ако армията стои на граничната бразда кандидат емигрантите едва ли ще търчат с отворени обятия към тях. А може и да го направят. Тук не се наемам да прогнозирам какво ще се случи.

След като Гранична полиция не е в състояние или не иска да си свърши работата кой трябва да ни пази границата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За БДЖ президентинът ни се прави на ни чул ни видял и отново най-бедните българи ще трябва да плащат цената на политическата софра.

Виж обаче за Трансатлантическото търговско споразумение се оказа, че президентът не само е чул, но и го подкрепя, както заяви в официалното си обръщение към наскоро посетилия ни външен министър на Англия. Не стига централизираното европейско смазване на родния дребен бизнес чрез купища ненужни бюрократични тежести, ами сега и американските ГМО технологии за генно разболяване на човечеството ще се ширят свободно на българския пазар, като окончателно довършат свободата на българското традиционно екологично селско стопанство. 

И така, както е тръгнал президентинът да подкрепя едрия капитал и монополизма на чуждите, взе че потвърди и ангажимента си пред Джон Кери да използва народната пара за закупуване на военните модернизирани безсмислици на американските оръжейни магнати за "модернизиране" на армията, която той лично унищожи като личен състав!

И няма как да не теглим чертата на равносметката - за американски изтребители има президентинът на народа, а за народните влакове няма! Няма и за народното здраве! Няма и за майчинските на майките!

За чуждия монополизъм винаги има този президент, за родния българин никога няма!

Чий президент е той!?    

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо Плевнелиев посрещна Джон Кери на входа на Президентството?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Плевнелиев: Който си прави сметки за президентските избори, ще сбърка

Всеки, който си прави отсега сметките за президентските избори, ще сбърка. Това каза президентът Росен Плевнелиев на пресконференция по повод три години от встъпването си в длъжност.

"Българският народ ще накаже всеки, който през 2015 година се прави сметките, а не работи по национални проблеми. Абсолютно убеден съм, че политиците трябва да се фокусират върху това, което трябва да се върши. Рано е, нека 2015 година е годината на действието, а не на сметките", заяви Плевнелиев.

България премина през комбинация от тежки кризи през изминалите три години, а 2014 г. бе година на тежка политическа нестабилност, припомни държавният глава. Той приветства демонстрирания от партиите конструктивен политически подход в края на 2014 г. и ясните приоритети на управляващата коалиция.

Президентът отново призова за широко политическо съгласие и за общи действия за реформи. Ще доведа докрай инициативата си за провеждане на национален референдум за промяна на изборните правила, категоричен бе Плевнелиев.

"Ще работя за това 2015 година да бъде година на реформи. Зададохме смислени приоритети в енергетиката, модерна инфраструктура, дългосрочно планиране в страната. Зададохме посоката за продължаване на реформите в енергетиката, сигурността и други", каза още президентът.

Плевнелиев заяви, че като президент посочва проблемите и действа прагматично въпреки атаките срещу него, противопоставяйки се на олигархията. Той определи като „висш акт на задкулисие“ ситуацията около предложението „медиен олигарх“ да стане шеф ДАНС. Без да спомене името на Делян Пеевски, президентът каза, че по този повод е снел доверието си от правителството на Пламен Орешарски.

По думите му решително и ефективно е било действието за подкрепа на банковата стабилност у нас. Моделът на КТБ трябва да бъде разграден, а не възпроизведен отново, подчерта Плевнелиев, като според него над милиард лева държавни пари са били спасени „от фалита на специалната банка“, след като служебният кабинет на Марин Райков прие решение не повече от 25% от парите на едно дружество да са в една банка.

Необходим е решителен отпор на демократичния свят в защита на върховенството на закона и защитата на ценностите на Европа, заяви държавният глава. Искам България да не е пасивен член на НАТО, а с ясна позиция и добре оборудвана професионална армия, каза още той.

По думите му днес се прави опит върховенството на закона в Европа да бъде заменено от върховенство на интересите и това е крайно опасно. Анексирането на Крим беше немислимо, но се случи, посочи държавният глава. Той обяви, че се противопоставя на лансираната от Русия политика на велики сили и периферия.

България може и е длъжна да добави стойност към ЕС, а не да стои безмълвно в ъгъла и да играе ролята на нечий троянски кон, подчерта той.

Плевнелиев подчерта, че повече отвсякога ЕС се нуждае от подкрепа и доверие, за да отговори на надигащия се популизъм и национализъм. Президентът беше категоричен, че сме длъжни да бъдем активни и да извоюваме достойното си място в региона.

Той се спря и на ситуацията у нас и посочи, че 2014 година е била на политическа нестабилност и противопоставяне, свръхдефицит, спрени еврофондове. Президентът оцени, че назначените от него две служебни правителства са свършили достойно работата си и са успокоили обществото.

http://www.banker.bg/obshtestvo-i-politika/read/plevneliev-koito-si-pravi-smetki-za-prezidentskite-izbori-shte-sburka

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да оборудва "българската" национална армия професионално със свръхскъпото американско въоръжение, президентът трябва да оборудва себе си ... със сърце!

И най-сетне да забележи дали останаха живи българи в България, и ако да - имат ли хляб на софрата си!

И да си спомни, че българският народ никога, ама никога не изприпка с чупка в кръста да се кланя на който и да е поробител и душманин на народа ни!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Именно такива като теб казват, че НАТО ни задължава да участваме във война и да станем обстрелна мишена!!!

А може би заради НАТО ще трябва и сами да се погребваме!?  

Редактирано от Aliya (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Крадецът вика: Дръжте крадеца! ;)

Агресорът вика: Нападат ни, помощ!

Живеем във  времето на Лъжата, където черното се маскира зад бялото, агресорите пищят до небесата, че някой ги нападал, монополистите се тюхкат, че бъдещите им печалби (като че ли някой е длъжен да им ги гарантира) са заплашени и затова: дайте да ви изтребим до крак!

България не е страна в ничия война и не бива да бъде!

Още повече, че границата ни е разграден двор за обучените джихадисти! А на територията ни безплатно се разполагат чужди бази, които ни правят лесна мишена за отстрелване.

Но за президентина това не е проблем, той отдавна ще се е скрил я в някой таен специално за него приготвен бункер, я зад океана в лъскав стъклен офис... докато бомбите помитат децата ни!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но за президентина това не е проблем, той отдавна ще се е скрил я в някой таен специално за него приготвен бункер, я зад океана в лъскав стъклен офис... докато бомбите помитат децата ни!

пепел ти на езика

за децата ни, не за тоя

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...