Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Trichocephalus

Лекар наби жена в Спешна помощ във Враца

Препоръчан отговор

pconline - абсолютно си прав за всичко, което си изброил, но не даваш никакво решение на проблема и забравяш основната причина да е такова положението :

Публикувано изображение

ние работим по закони и правила, които се приемат в тази сграда.

и тези закони и правила са направени така, че секретарката да полувачва тия бонуси, а лекарят , който те лекува да е с 500 лв заплата, което го озлобява и го кара да те гледа като натрапник.

Тези закони позволиха частните болници да сортират пациентите си и да източват публичния ресурс.

Тези закони задължиха участъковите лекари да станат ЕТ и да започнат да се занимават само със счетоводство и печалба

Тези закони задължиха всички държавни болници да станат ЕАД и шефовете им да сучат пари от където си искат без оглед на морал и човещина.

Тези закони направиха чудовището НЗОК с 4000 служители, които получават заплатите и бонусите си за работа, която спокойно преди години се вършеше цялата от един отдел счетоводителки в МЗ, ама в момента с цел да съществува измислиха тази бюрокрация, която допълнително утежнява работата.

Тези закони задължиха всички лекари да членуват в БСЛ, чиято върхушка прави възможни тези неща.

тъй че нещата не са толвкоа прости и не зависят от редовите лекари в страната.

На нас не ни остава нищо друго освен да емигрираме ( което и правим, а със всеки един знаещ и можещ лекар, който напусне дадена болница качеството на услугите, които се предлагаттам спада драстично.)

кажи какво да се прави при това положение ?

p.s. аз лично имам решение за проблема, но то е свързано с революция от типа на тази, която сме имали през 1944 година и последващ "народен съд", което разбира се не е приложимо днес.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

p.s. аз лично имам решение за проблема, но то е свързано с революция от типа на тази, която сме имали през 1944 година и последващ "народен съд", което разбира се не е приложимо днес.

Повтаряш ми мислите :)

Обаче...

Защо да не е? :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление съм стигнал до извода че лекар трябва да се роди такъв.Не е проблем парите,изпитах го преди 2 седмици.И с пари и без пари пак немаше при кой да ида да се прегледам.Лекаря се ражда такъв.Насила не става.Който лекар работи и хората са доволни беден няма да ходи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм че законите в последните двадесет години се правят с цел да обслужват всевъзможни роднински и не роднински кръгове. Нали тези закони минават през здравно министерство, здравни комисии и би трябвало в тези комисии трябва да има предимно лекари е ако те не мислят за колегите си аз какво да направя? Когато при мене дойде клиент аз не започвам да му се карам каквато и глупост да е направил, а му обяснявам защо е станало така и как за в бъдеще да го избягва. Ако се държа с клиентите си като боклуци следващия път няма да дойдат при мене а при конкуренцията, но в частния случай Пирогов конкуренция няма, и ща не ща следващия път някое от децата като си счупи нещо пак там ще отида, и затова колкото и да се държат като боклук с мене аз нямам алтернатива освен да си изпусна нервите. Единствено ако на мен ми се случи нещо което мога да преживея без да ходя на лекар ще го направя за да не позволя на който и да е да се отнася като боклук с мене. Нека ви разкажа една случка: Представете си, че сте притеснена майка на 6 годишно момче, паднало от дърво със счупен лакът, претърпяло операция и са му сложени два пирона. След три денонощия пребиваване в Пирогов заплащайки по 15лв на ден за присъствие и придремване на табуретка, при поредната визитация се осмелявате да попитате доктора колко време детето ще е с гипс и пирони, защото за три дена никой не е сметнал, че трябва да получите такава информация. Та на зададения въпрос получите отговор "А ми до абитурентсия бал"...............

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и в ИСУЛ са същите -

да те е страх да си им у ръцете, рахатлъка нощен да им развалиш

трай че ще те набият

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли война между лекари и пациенти ?

Публикувано изображениеНасилието трябва да се криминализира

21.06.2012 , публикация във "монитор"

Новината, че лекар е нанесъл побой на жена в Центъра за спешна медицинска помощ във Враца, е до голяма степен стресираща. Оказва се, че пострадалата е подала жалба в РПУ-Враца. Пациентката е посетила спешния център, където е избухнал скандал между нея и лекаря. В хода на разпрата на жената е бил нанесен побой. Криминалистите установили, че мъжът, пребил пациентката, е лекар от София, който е бил на смяна в Центъра за спешна помощ във Враца. Преписката ще бъде изпратена в Районна прокуратура - Враца с мнение за образуване на досъдебно производство.

През последните две години зачестиха случаите на насилие срещу медицински специалисти при и по повод упражняване на професията им. В края на миналата година депутатът от ГЕРБ Станка Шейлекова и група народни представители от почти всички парламентарни групи внесоха искане за промени в Наказателния кодекс. С него се предлагаше по-високо наказание на извършител, който е нанесъл телесна повреда на медицински специалист. Депутатите обаче отхвърлиха предложението.

В началото на април т. г. двама братя от Пазарджик - на 39 и 43 години, пребиха лекар в хирургичното отделение на областната болница и изпочупиха имущество заради смъртта на 63-годишната им майка.

По принцип всяко насилие върху личността – физическо или психическо - се оценява по целия свят като криминално деяние. Насилието върху лекарите не е изключение от това правило и не подлежи на дискусия. Отговорът е, че без никакво съмнение всяко посегателство, включително с обидни квалификации или физическо насилие, върху личността на лекаря или пациента трябва да се окачествява като криминално деяние и да подлежи на съдебно наказание.

Д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация: Агресията е недопустима

..

Публикувано изображение

Не съм запознат подробно със случая във Враца, информацията, която изтече, не е достатъчна, за да направя своите изводи. Но въпреки това насилието под каквато и да е форма е недопустимо, особено в системата на здравеопазване. Категорично не мога да се съглася нито с пациенти, които проявяват агресия към лекуващите ги лекари, а още по-недопустимо е пък лекар, който в крайна сметка изпълнява задълженията си, по този начин да реагира спрямо пациент. Наистина, това е недопустимо поведение и аз се надявам Българският лекарски съюз да вземе сериозни мерки по отношение на този лекар, защото това е недопустимо в която и да било държава. Дори пациентът да проявява агресия, което се случва и при някои заболявания, в крайна сметка лекарят би следвало да не отвръща с агресия. Има си начини за справяне с подобна ситуация и хора в съответните отделения, охрана и т.н., които могат да се справят с агресивни пациенти, така че нищо не оправдава подобно поведение.

Всяко посегателство е нарушение на чисто човешките и личностните права, разбира се, че лекарите също трябва да бъдат добре защитени и в крайна сметка и пациентите да проявяват необходимото уважение. Лекарите повече от всички знаят, че понякога агресивното поведение би могло да се дължи на други причини, да речем на заболяване. Така че случаят наистина е много сериозен и алармиращ. Би следвало да има много сериозна реакция както от страна на лекарския съюз, така и от страна на компетентните органи.

Това напрежение в отношенията лекари пациенти за съжаление ескалира и очевидно трябва да се вземат мерки. Досега имаше случаи на агресия от страна на разгневени и недоволни пациенти, като че ли за пръв път чувам за такъв случай, в който лекар да проявява агресия. Каквато и да е истината, каквато и да е причината за това, в крайна сметка медикът очевидно е бил на работа в този момент и би трябвало точно той да знае как да реагира. Агресията не е начинът, по който би следвало да се разреши един конфликт.

Иван Игов, психолог: Професията често води до изчерпване

Публикувано изображение

Лекарската професия има най-високия процент на така наречения синдром на професионалното изчерпване или бърнаут. Хората, които имат нужда от професионална помощ, често не са единствените, които страдат. Професионалните лица, като доктори, терапевти, социални работници, също са застрашени от емоционално и психологическо “прегаряне” познато като бърнаут. Когато дадено лице, подаващо подкрепа, помощ или провеждащо определена терапия, достигне това състояние се наблюдава един вид отдръпване от професионалните задължения, намаляване на мотивацията, апатия и понижаване на самочувствието.

Намалява загрижеността, която по принцип трябва да се проявява от страна на лекуващите лица. Освен това се наблюдава поява на песимизъм, който постепенно измества първоначалната положителна настройка.

Всичко това води до откъсването от грижите за пациентите. Лекуващите започват да гледат на тях просто като на отделни "случаи" и да ги третират по нехуманен начин.

Лекарите в състояние на бърнаут често показват раздразнителност и гняв. Лошото поведение се рационализира, като се прехвърля вината върху хората, за които по принцип трябва да се полагат грижи. Представата, че професията на лекаря или терапевта е едно вълнуващо преживяване, където ще бъдат заобиколени от състрадателни колеги, и чрез която ще допринасят за доброто на пациенти, готови на сътрудничество и изпълнени с благодарност, в повечето случаи е погрешна. И сблъсъка с този факт може да доведе до ранно разочарование.

Пациентът носи със себе си и предава на лекаря предимно негативни емоции ако си позволят непрекъснато да съчувстват и съпреживяват болката на другите, медиците трудно биха издържали на ситуацията. Прекомерното отдръпване от пациента обаче води до апатично отношение и механично изпълнение на задълженията.

От всичко това става ясно, че бърнаутът има две жертви терапевта, от една страна, и пациента, от друга, защото не получава качествена помощ.

Според изследване на БЛС подобно професионално изкривяване имат 50% от лекарите в България в различна степен. Този синдром се изразява в състояние на физиологично, емоционално и умствено изчерпване, хронична преумора, чувство за безпомощност и безсилие, негативни възприятия и отношение към работата, към живота и другите хора. Човек става циник, за да оцелее. Ситуацията наоколо, мизерната обстановка, в която повечето лекари работят, ниското заплащане наистина ги изгаря. Този синдром при тях е изключително висок и съвсем логично е да се увеличава и насилието. Такива случаи има постоянно. Насилието нито ескалира, нито намалява поне от 5-6 години. Същото нещо се случва и в училището между ученици и родители. Ако съпоставим нещата, те горе-долу са едни и същи. Причината е, че не виждаш смисъл в това, което работиш. Просто не си даваме сметка че хората, които всеки ден се срещат с хора и се сблъскват през цялото време с техните проблеми и трудности, са изложени на огромни рискове. За да се справим с този проблем, ние всички трябва да им предоставим условия, за да работят в една по-добра и по-щадяща среда. А иначе насилието ще продължи. До голяма степен цинизмът на лекарите и на преподавателите в университетите и това, че се отнасят небрежно към пациентите или ученици, това, че всичко се случва, всъщност е резултат от това изгаряне в професионалната област и реално ние имаме все по-малко професионалисти като лекари.

И ако трябва да направим опит за обобщение, то ще е, че както почти навсякъде и тук решението се намира в стремежа към постигане на баланс. От една страна, да се постави акцент върху грижите за пациента, а от друга вниманието към личните нужди на лекаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Случката няма да я коментирам - излишно е! А за конкуренцията лъжеш се има - болница Царица Йоана и въпреки мнението на:

и в ИСУЛ са същите -

да те е страх да си им у ръцете, рахатлъка нощен да им развалиш

трай че ще те набият

Придружавал съм до там 2-3 пъти близък човек и поне аз съм доволен от това, което направиха. И понеже нашият случай не беше най - спешният там бях свидетел на доста по спешни случаи, които минаха и т.н. НЕдоволен не видях. Освен една група от ромски произход, които бяха за почти същото като нас (не бяха спешни) и въпреки това държаха тон на всички и персонал и пациенти, и охрана, че ще им умре детето (което видиму му нямаше нищо и след малко като ги приеха и доктора излезна и обясни, че на детето просто му няма НИЩО сериозно) наистина родителите се страхуват за децата си ама да настояваш да минеш пред хора в инвалидни колички и на легла видимо много по - зле... Имайте търпение пред тези кабинети защото ако си мислите, че на запад е по - различно се лъжете. Отиваш със счупен крак и те първа ти дават да попълваш една бланка ... а тук за такова нещо те вземат веднага. Уважение към лекарите като цяло имам и отивам с уважение в кабинета на всеки един от тях (по принцип с останалите хора се отнасям така, че да си заслужат уважението не го давам по презункция) и ако той ми покаже, че не го заслужава - не му го давам вече...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съдът оправда лекар, обвинен в побой над пациентка

Окръжният съд във Враца оправда напълно обвинения в побой над пациентка д-р Стефан Стефанов. За това съобщават местни медии. Изданието „Конкурент” напомня, че първоначално ординаторът от спешното отделение на МБАЛ Враца е бил осъден от районния съд. На първа инстанция лекарят е бил признат за виновен и му е била наложена административна глоба в размер на 2500 лева. След като д-р Стефанов е обжалвал присъдата, той е бил окончателно оневинен. Жалбата за побой срещу лекаря бе подадена от недоволна пациентка в края на май миналата година. Според жената медикът предизвикал скандал и след това й нанесъл побой. От своя страна д-р Стоянов твърдеше, че пациентката е била агресивна и се е държала арогантно. В крайна сметка по време на делото в окръжния съд свидетели са потвърдили, че лекарят е бил принуден да се защитава, защото жената се нахвърлила върху него и се опитала да скъса дрехите му(zdrawe

(zdrave.net)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
... В крайна сметка по време на делото в окръжния съд свидетели са потвърдили, че лекарят е бил принуден да се защитава, защото жената се нахвърлила върху него и се опитала да скъса дрехите му(zdrawe

(zdrave.net)

Док, тая е била някоя сексуална маниачка :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Док, тая е била някоя сексуална маниачка :)

Не, скандалджийка, която налита на бой. 

Нима не си виждал подобни индивиди по улиците и в градския транспорт ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, скандалджийка, която налита на бой. 

Нима не си виждал подобни индивиди по улиците и в градския транспорт ? 

Виждал съм. Ама жалкото е че нападението над служебни лица не е криминализирано.. Та тази скандалджийка да поседи на топло и следващия път да размисли много дали да напада, вдига скандали и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...