Премини към съдържанието
Последвайте Kaldata.com в Google Новини за да научавате първи най-интересните новини! ×
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

70 градуса много ли са за процесор?


Препоръчан отговор

Здравейте на всички. Преди няколко дена си взех ново пц: z77-pro4 M intel i5-3570k saphire HD7850 2x4gb vengeance corsair SATA III 1TB WD BLUE Но ми се струва,че процесора прегрява ... без никакви натоварвания температурата на отделните ядра е между 40-55 градуса, а като цяло на процесора показва 40, а при натоварване( влизане в някой от най-новите игри ) вдига до 70-75 градуса на отделните ядра, а като цяло на CPU показва 60 . Та въпроса ми е, допустими ли са тези температури ? Могат ли да навредят по някакъв начин на процесора, а и на другите компоненти ? Ако смятате,че са прекалено високи тези температури, предложете решение ( дали друго охлаждане за процесора или някакъв друг вариант ) .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички.

Преди няколко дена си взех ново пц:

z77-pro4 M

intel i5-3570k

saphire HD7850

2x4gb vengeance corsair

SATA III 1TB WD BLUE

Но ми се струва,че процесора прегрява ... без никакви натоварвания температурата на отделните ядра е между 40-55 градуса, а като цяло на процесора показва 40, а при натоварване( влизане в някой от най-новите игри ) вдига до 70-75 градуса на отделните ядра, а като цяло на CPU показва 60 . Та въпроса ми е, допустими ли са тези температури ? Могат ли да навредят по някакъв начин на процесора, а и на другите компоненти ? Ако смятате,че са прекалено високи тези температури, предложете решение ( дали друго охлаждане за процесора или някакъв друг вариант ) .

Това температурите в БИОС ли са, или са отчетени от програма? Не е нормално да се отчита температура за целият процесор по-ниска от тази за ядрата, примерно в момента на мен ми сочи по 35о за ядрата и 46о за процесора като цяло. Впрочем може и да не е съвсем ненормално като се има предвид супер мизерното изпълнение на Интел с дебела термопроводяща подложка между кристала и капачката, поради мизерните конструктивни възможности на Енджинейрите на компанията. Все пак температурите ако са отчетени правилно не са опасни, защото за този процесор са отпуснали границата до цели 105о, ако не се лъжа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами температурите ги гледам от AIDA64(копие на еверест) . И при натоварване когато я отворя ги показва по 70 градуса и веднага докато изляза от игра падат на 50-60 . Така ,че мисля докато стигна биоса няма да видя наистина колко е ? Или просто програмата греши ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да пробваш с HW monitor и др.подобни програми и след това да свериш показанията им.Да не забравя и един много важен уред-пръстомера :wink12: ,може и с него да пробваш...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами температурите ги гледам от AIDA64(копие на еверест) . И при натоварване когато я отворя ги показва по 70 градуса и веднага докато изляза от игра падат на 50-60 . Така ,че мисля докато стигна биоса няма да видя наистина колко е ? Или просто програмата греши ?

Нормални са за настоящият степинг на процесора, който самите Интел-ци признаавт че има проблем освен с решението за предаване на топлина между кристала и капачката на процесора, но още повече от извеждането на топлината до повърхноста на самият процесорен кристал. Три-"портовата"(Tri-gate) технология едва сега с този процесор за пръв път се използува, ами доста неща не са изгладени при тези процесори. Въпреки това при нормално използуване или с малък оверклок, не би имало проблем при използуването с боксовият охладител, за средни стойности на оверклок се изисва топмодел въздушно или дори течностно охлаждане(и определено не миниАТХ платка, макар и избраната да е с досататъчно осигурена електрически за среден по размер клок, с тези нагъсто разположени елементи не бих рискувал) . Очаква се със следващият степинг на процесора, който е предвиден за краят на лятото, или началото на есента най-сериозните "ръбове" в дизайна да бъдат "позагладени", но дали и колко ще се разбере когато излязат от завода и бъдат тествани.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има проблеми с топлоотвеждането на тия процесори. Причината е, че вместо традиционната планарна се използва тримерна (3D) структура на транзисторите. чипът е с по-малка площ спрямо Sandy Bridge - 160 срещу 216 квадратни милиметра, като в същото време броя на ранзисторите е 1.4 милиарда срещу 1 милиард при SB. Транзисторите, които са на повърхността са хладни, но тия в дълбочинасе нагряват, а няма измислен добър начин за отвеждането на топлината към малката контактна площ с охладителя. Това е теорията, а практиката показва, че през лятото и по-точно при горещини като през последните дни, компонентите се нагряват доста. Не може да очакваш в стаята ти да е 30 градуса ( поне в моята е толкова), а процесора да работи на 35 или 40.

Ето и едно информативно четиво на български език, че са малко подобни статии, написани на разбираем език.

http://pcworld.bg/19...rocesori&page=1

Може да пробваш с HW monitor и др.подобни програми и след това да свериш показанията им.Да не забравя и един много важен уред-пръстомера :wink12: ,може и с него да пробваш...

С пръстомера трудно ще стане. Процесорът е хладен на повърхността, вентилаторът също. Проблемът идва от дълбочина.

ПП: Обърни внимание на линка който дадох и особено в частта за овърклок. Там се говори за 90 градуса с водно охлаждане и около 4.7 GHz. А тоя процесор работи на по-високи средни честоти от предшественика си SB. Нали се сещаш, че когато някой пуска нов продукт е необходимо да оправдае повишената цена. Това неминуемо води и до по-висока температура дори при нормални натоварвания. Аз затова никога не бих си купил тая серия, освен ако нямах мощни видеокарти, работещи в SLI или CF. Заради PCI-E 3.0 естествено. Ако и ти нямаш две накачени видеокарти, не виждам защо си дал повече пари за тоя процесор, след като с един 2500K лесно се изравняваш след клок, макар че ако питаш мен, клок не е нужен за да вършиш работата си добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям колегата... За съжаление не винаги всичко е "ток и жица" и тези процесори се оказаха малко калпави. За пореден път, че не най-новот е най-доброто и че няма производител, който да е защитен от грешки. За това не харесвам фенщината в компютърният свят, защото за 6 месеца само може да се обърне всичко. Сега, това не е фатална грешка (ако може даже да се нарече такава) и тн и не е като ниската производителност на Булдозерите, но е хубаво за сравнение!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички.

Преди няколко дена си взех ново пц:

z77-pro4 M

intel i5-3570k

saphire HD7850

2x4gb vengeance corsair

SATA III 1TB WD BLUE

Но ми се струва,че процесора прегрява ... без никакви натоварвания температурата на отделните ядра е между 40-55 градуса, а като цяло на процесора показва 40, а при натоварване( влизане в някой от най-новите игри ) вдига до 70-75 градуса на отделните ядра, а като цяло на CPU показва 60 . Та въпроса ми е, допустими ли са тези температури ? Могат ли да навредят по някакъв начин на процесора, а и на другите компоненти ? Ако смятате,че са прекалено високи тези температури, предложете решение ( дали друго охлаждане за процесора или някакъв друг вариант ) .

Предполагам си със боксовия охладител, и също предполагам че е и от този тип:

Публикувано изображение

И личното ми мнение е че трябва да го смениш със например Cooler Master Hyper 212 Evo, Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev 2.

, но можеш да пробваш и това:

Отиваш във биоса и изключваш Турбото на процесора, при по-голям товар както е във случая дори и игри, вместо на @3,4Гхз процесора започва да работи на @3,8Гхз. Но освен честотата му се вдига и напрежението, и във някои случаи е дори повече от необходимито и бокса увсива, особено сега във жегите. Тоест като изключиш турбото процесора ще си седи само на @3,4Гхз, но температурите може да му паднат доста - това го препоръчвам дори и ако процесора не прегрява - пък и разлика във производителността няма да видиш. Защото при мене също трубото ми вдигаше честотата до @3,8Гхз, и напрежението със първите биоси на мойто дъно отиваше на 1,32, е успях да го стабилизирам със 1,28в на @4,3Гхз - след пъдейт на биоса като че ли бяха намалили напрежението на около 1,28-29, ама така или иначе турбото го ползвам ако искам да клоквам и си правя настройките ръчно, не ги оставям на автоматично.

....Не е нормално да се отчита температура за целият процесор по-ниска от тази за ядрата, примерно в момента на мен ми сочи по 35о за ядрата и 46о за процесора като цяло....

Всъщност е напълно нормално и така трябва да е - ядрата трябва да са по-топли от самия процесор. Да и аз имах 2 процесора на с.775 където капачката беше по-топла от ядрата, честно казано нямам обяснение във hardwarebg мисля че имаше някъде обяснение за това който иска да го потърси, но сега със 2600к ядрата са по-топли от процесора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://forums.hardwa...re-3727509.html нормална е температура .Провери с http://www.kaldata.c...atid=1&id=51136 тази програма.И виж как ще грей процесора.Но най-добре почисти го от прах цялата конфигурация и смени термопастата или си купи винтиларот някой мощен да охлажда процесора повече.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Възможни причини: 1. Грешно отчитане на датчика, ако не: 2. Лош контакт между процесора и охлаждането - термопастата, ако не: 3. Лош контакт между кристала и капачката - пак термопастата, ако не: 4. Лоша бройка. :( NB: При проблеми с температурите може да се използва и сваляне на капачката на процесора, като кристалът има директен контакт с охладителя, но има доста дискусии доколко това е добро решение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам кого да цитирам .... За това като цяло . Вече парите са дадени и пц-то е взето ( супер много пари са това за мен, дори може да се каже,че за близките 1-2 месеца нямам право да похарча и 20 лв .... ) Като цяло си работи добре, най-новите игри вървят перфектно на макс графика. За сега проблем виждам само в температурата на процесора , а днес се забеляза и нещо по видеото което по-долу ще обясня. Днес рискувах и натоварих процесора до 90 % и вдигна температури на ядрата до 80 градуса. Значи за в жегите предполагам долу-горе това му е лимита 80-85 градуса ( надявам се,че няма да се окажат фатални в даден момент) И ако от прегряване нещо замине процесора , гаранцията покрива ли всичко ?! Та относно видеото . Когато влизам да играя "lineage 2" се забелязват много трудно, но все пак се виждат едни вълнички по монитора, както когато се снима с камера някой от старите монитори , но в доста по-малък размер и почти незабележими. След това влязох и в "counter strike 1.6" и там на моменти както си играех, ми се появяваха леки драскотини по екрана сякаш виждам декстопа през играта - за 1 час игра се появиха 1-2 пъти,но все пак да го отбележа .. може да е важно . А вчера странно защо, но като пусках клип в youtube на HD и супер много лагваше картината на всички клипове, които отварях . След рес на пц всичко се оправи и си работеше перфектно, но отново да отбележа ,,не му разбирам много и предпочитам всичко да кажа,а вие да споделите какво мислите,, Възможно ли е топлината на процесора да вреди по-някакъв начин на видеото ? Защото като бутна тавана на кутията, когато играя някой игра, доста качествено си пари ... Ако смятате,че нещо не е както трябва, да звъня на хората от които го купих и да питам как ще се процедира ..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кутията как я охлаждате? Има възможност за поставяне на допълнителни вентилатори ако се налага. Лагването на видеото от Ютюб има различни причини да се случва. Както стара, или неподдържана от текущата версия на браузера версия на Флаш-а, проблем с някои драйвери, слаб интернет...който може да е и от забиване на мрежовият контролер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кутията как я охлаждате? Има възможност за поставяне на допълнителни вентилатори ако се налага.

Лагването на видеото от Ютюб има различни причини да се случва. Както стара, или неподдържана от текущата версия на браузера версия на Флаш-а, проблем с някои драйвери, слаб интернет...който може да е и от забиване на мрежовият контролер.

Кутията се охлажда само от 2-та вентилатора към нея ( един от пред и един в страничния панел) и двата вкарват въздух на вътре . Ясно ми е,че е желателно да сложа 1-2 отгоре които да изкарват топлия въздух извън кутията, но за сега не разполагам с средства и ще трябва да почака поне месец .

Та относно видеото . Когато влизам да играя "lineage 2" се забелязват много трудно, но все пак се виждат едни вълнички по монитора, както когато се снима с камера някой от старите монитори , но в доста по-малък размер и почти незабележими.

След това влязох и в "counter strike 1.6" и там на моменти както си играех, ми се появяваха леки драскотини по екрана сякаш виждам декстопа през играта - за 1 час игра се появиха 1-2 пъти,но все пак да го отбележа .. може да е важно .

За това някакви идеи ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Отзад на кутията нямаш ли място за вентилатор!?Аз имам един вентилатор, чисто нов 80мм, но се върти с 4000 об/мин и е малко шумничък и затова не го ползвам(ползван е около 5 мин. не повече), но пък прави доста голям въздушен поток.Ако искаш дай на лични да се разберем да дойдеш да си го вземеш, ще ти го подаря,аз така или иначе не го ползвам, поне в жегите като играеш игри да го включваш да ти вади топлината отвътре ..... ще си го хванеш отзад на комп-а и пак ще свалиш някой друг градус ..... За София става въпрос .... п.п. другия вариант е да си махнеш страничните панели на кутията за по-добро охлаждане!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди няколко дена си взех ново пц:

.....Но най-добре почисти го от прах цялата конфигурация и смени термопастата .....

Пич просто къртиш с реплики някой трябва да ти ги записва. Според тебе колко прах е насъбрала тая конфигурация за няколко дена.

Към автора.

Можеш ли да дадеш модела на кутията или поне да кажеш захранването предполагам е горе разположено, иначе само с вкарващ вентилатор отпред и на страничния капак ще е странно.

А за вентилатора ако можеш да монтираш 12см перка на тавана пиши ще ти подаря една, макар че тези който са продали конфигурацията би трябвало да решат проблема. Проблем в процесора причинен от прегряване няма как да се докажа така че няма как ти се оспори гаранцията. На този тип процесори освен ако не си го млатил с 10кг чук няма причина да откажат гаранция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Но най-добре почисти го от прах цялата конфигурация и смени термопастата или си купи винтиларот

Нали трябва да има и такива проблясъци,бе колега @pconline.Иначе диалога ще бъде скучен и монотонен,а приказката трябва да си върви с малка доза майтап,подхранван именно от такъв тип фразеология.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Здравейте, отново . Нямаше ме известно време и като цяло изключих за темата .

Пич просто къртиш с реплики някой трябва да ти ги записва. Според тебе колко прах е насъбрала тая конфигурация за няколко дена.

Към автора.

Можеш ли да дадеш модела на кутията или поне да кажеш захранването предполагам е горе разположено, иначе само с вкарващ вентилатор отпред и на страничния капак ще е странно.

А за вентилатора ако можеш да монтираш 12см перка на тавана пиши ще ти подаря една, макар че тези който са продали конфигурацията би трябвало да решат проблема. Проблем в процесора причинен от прегряване няма как да се докажа така че няма как ти се оспори гаранцията. На този тип процесори освен ако не си го млатил с 10кг чук няма причина да откажат гаранция.

Кутията е Colorfull Raynor Tower , а захранването е Seasonic 520 и е долу разположено, а кутията си е така с 2-те перки на страничния и предния, които вкарват въздух .

Отзад на кутията нямаш ли място за вентилатор!?Аз имам един вентилатор, чисто нов 80мм, но се върти с 4000 об/мин и е малко шумничък и затова не го ползвам(ползван е около 5 мин. не повече), но пък прави доста голям въздушен поток.Ако искаш дай на лични да се разберем да дойдеш да си го вземеш, ще ти го подаря,аз така или иначе не го ползвам, поне в жегите като играеш игри да го включваш да ти вади топлината отвътре ..... ще си го хванеш отзад на комп-а и пак ще свалиш някой друг градус ..... За София става въпрос ....

п.п. другия вариант е да си махнеш страничните панели на кутията за по-добро охлаждане!

Относно това с подаряването на перки, чак не го вярвам като го чета . Лично за мен това е като чудо да се срещне в България , някой да ти помогне без да иска нещо в замяна, та дори и 2-ма човека .

Ако все още разполагате с съответните перки и имате желание да ги дадете, пишете на лс, ще съм ви много благодарен. Далечко съм от София , но ще измисля нещо .

Поздрави! Благодаря на всички, които се опитват да помогнат !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пич просто къртиш с реплики някой трябва да ти ги записва. Според тебе колко прах е насъбрала тая конфигурация за няколко дена

Как да не може, ако играе в мазето? :D
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Странна е тая работа с вентилаторите в кутията. След като захранването е с долно разположение неговия вентилатор не е изкарващ за кутията защото обслужва само и единственно захранването. Взима въздух от под кутията и веднага го изкарва отзад. Странно е и това че идва с два вкарващи вентилатора един отпред и един отстрани. Така като гледам кутията отзад има място за един 80 или 92мм вентилатор и подозирам две места за 120мм вентилатори на горния капак. При два вкарващи ще са ти нужни и два изкарващи със същия или по-голям дебит за да се образува въздушен поток в кутията. Ако над РС то няма преграда монтирай ги отгоре. Или монтирай един горе и спри този който е отстрани, защото ако има два вкарващи и един изкарващ ще е по добре но входящия поток не трябва да е по-голям от изходящия защото така потока вътре се насмита.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

×
×
  • Добави ново...