Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Madonna

Обрязването като обет с Бога.Нужно ли е или не ?

Препоръчан отговор

Смешно е в 21-ви век да се правят религиозни белязвания, които остават за цял живот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Смешно е в 21-ви век да се правят религиозни белязвания, които остават за цял живот.

Смешно е в 21 век, някой да дава акъли за личния живот на другите по-скоро, мислейки си че само той и единствено знае как да живеят хората ;)

А Меркел е права, смешно е да се опитваш да налагаш своите ценности на другите, мислейки си че те са всьо и вся за всички....

Редактирано от Sinbad_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смешно е в 21 век, някой да дава акъли за личния живот на другите по-скоро, мислейки си че само той и единствено знае как да живеят хората ;)

Абсолютно си прав. И докато за политиците и съдиите, коити са "чужди хора", това може да има някакво обяснение, то намесата в остатъка на личния живот на собственото ти дете, за мен е много необяснима... Ролята на родителите е да помагат, не да управляват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абсолютно си прав. И докато за политиците и съдиите, коити са "чужди хора", това може да има някакво обяснение, то намесата в остатъка на личния живот на собственото ти дете, за мен е много необяснима... Ролята на родителите е да помагат, не да управляват.

Явно липсата на подобна намеса на родителите им навреме е накарала точно тези съдии да си мислят че вече като осъзнати личности могат да дават акъли също като теб, а не намесата и прилагането на обрязване в детска възраст ....

Ролята на родителите в изграждането ти е голяма, на обществото около теб също, а не прилагането на един многократно доказал се че е полезен от медицинска гледна точка , отколкото вреден ритуал.... Но явно това като факт е убегнало на така мислещите , за които и мечките и кучетата явно имат по-големи права и привилегии отколкото групи хора :whist: ( да не говорим че впоследствие човек пак може да избере какъв да е живота му, независимо от родителите си и околните )

Айде да не стигаме до прекалена философия, защото ще изглеждате още по-смешен в твърденията си колега съфорумник ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Именно това казвам. Не е нормално да има такава груба родителска намеса в живота на детето, с намерението да го модифицират както те си искат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива са им традициите, колкото и смешни да ни изглеждат.

Ако се забрани обрязването, те ще го правят там, където е позволено, но не мисля, че забраната ще постигне друг резултат, освен възмущение

Не е изключено такава забрана да стане и повод за по-сериозни конфликти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива са им традициите...

Някои имат традиции да избиват кучета по садистичен начин, други трепят делфини в морето... В случая става въпрос за груба намеса на родителското тяло в живота на детето си. Да, тяхно дете е, но това не означава, че е собственост, или роб. Всеки трябва да има свобода на избора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някои имат традиции да избиват кучета по садистичен начин, други трепят делфини в морето... В случая става въпрос за груба намеса на родителското тяло в живота на детето си. Да, тяхно дете е, но това не означава, че е собственост, или роб. Всеки трябва да има свобода на избора.

Да, всеки има право на избор, и именно поради това право, родителите могат да предявят претенции, че им е отнето правото да избират дали да следват традициите си.

Сложно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, всеки има право на избор, и именно поради това право, родителите могат да предявят претенции, че им е отнето правото да избират дали да следват традициите си.

Сложно...

Това дали тези традиции са техни, или на децата им, а? Детето не се ражда с каквито и да е запечатани в гените традиции и не е някаква бездушна материална собственост, да си я дялкат родителите както си искат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това дали тези традиции са техни, или на децата им, а? Детето не се ражда с каквито и да е запечатани в гените традиции и не е някаква бездушна материална собственост, да си я дялкат родителите както си искат.

Така е, но се опитай да видиш нещата от позицията на родителите, които са възпитани да спазват непременно традициите.

Аз това се опитвам да направя, а не твърдя, че децата нямат право на избор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, но се опитай да видиш нещата от позицията на родителите, които са възпитани да спазват непременно традициите.

Аз това се опитвам да направя, а не твърдя, че децата нямат право на избор.

Родителите им... едва ли точно са възпитани, по-скоро са дресирани...Трябва ли това да ги задължава, или да им дава права да налагат своите, хм, мании на децата си? Разбирам когато детето отрасне достатъчно, че нещо все пак да разбира, да го осведомят какво представлява тяхната традиция или религия и то да реши, по собствена воля, дали ще ги спазва...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложно...

Имаш право на избор, докато не отнемаш правото на друг. Както каза колегата горе, това не е добитък, та да го жигосваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива са им традициите, колкото и смешни да ни изглеждат.

Ако се забрани обрязването, те ще го правят там, където е позволено, но не мисля, че забраната ще постигне друг резултат, освен възмущение

Не е изключено такава забрана да стане и повод за по-сериозни конфликти.

Сложно...

За мен тези традиции са много далече от смешното, щом са свързани с насилствено причиняване на страдание и болка. А какво значи "традиции"? За циганите е традиция да правят деца на по 13-14 години, но по законите на всички познати ми държави това се смята за педофилия. И кое е по-важно, да се спази традицията или да се спазят законите? А какво да кажем за традициите на някое канибалско племе? Дали членове на такова племе, преселили се в Германия или в друга държава ще продължат традиционно да изяждат хора?

Германия е цивилизована светска държава и има изградена законодателна система, следователно религиозните правила са длъжни да се подчинят за законодателството. Всяка една държава има правото да изработва собствени закони в съответствие с народопсихологията на нейните граждани. Всички имигранти са длъжни да спазват тези закони, а не да внасят собствени от техните държави. Това е една нормална проява на уважение към държавата, даваща им възможност да работят и живеят нормално.

Редактирано от dimadoctor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хората, които спазват задължително тази традиция са способни на още по-жестоки неща, ако ги задължат да не я спазват.

Те трябва да бъдат убеждавани и убедени, а не задължавани и задължени.

Това е една нормална проява на уважение към държавата, даваща им възможност да работят и живеят нормално.

Нима фанатиците са способни да проявяват уважение към когото и каквото и да било?!

Тях имам предвид.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Седя и се чудя, как може такива малоумия да поствате сектора и сие групата за правта на детето, ами вземете да застреляте и вашите че са ви дали такава насока на мислене тогава... Или по скоро на безсмислие и опити да докарате вода от десет кладенеца през десет планини... Какви права на дете бе драги ми зрители , ако детето имаше права каквито вие държите да има, то тогава закона трябваше да му разреши и да гласува от пеленаче, да му разреши да прави каквото си иска .... С извинение как не се усетихте малко от малко че малоумието дето се опитвате да прокарате никъде го няма.... Било зврство, айде не на мен тия, аз лично съм обрязан и не смятам че е било зверство, не повече отколкото когато ми махнаха апандесита, не повече отколкото когато ме държаха на системи, или бях с дернажа.... По голямо зверство за мен е да отгледаш малоумник, осакатен умствено с набити в тиквата комплекси от нещо, а не обрязването..... :mad: Добре че запада не пада на толкова ниско ниво като вашето, и дори самата Меркел си го признава, че с това мнение само смешници виреят а не разумни хора....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен неправилно уедряваш и обобщаваш. Родителите заместват изцяло волята на децата си с идеята да защитават правата им. Но има случаи, в които дори и с добри намерения, самите родители поставят детето в позиция, в която /поне на теория/ се приема, че интересите им се разминават. Точно за такива случаи са предвидени особените представителства и представителства за конкретния случай. Сиреч дори и по закон се допуска, че не всяко добро родителско намерение задължително води до положителен резултат в живота на детето. Лошото в случаи като този, който се обсъжда е, че в крайна сметка въпроса се политизира и се стигат до обсъждания точно на такава основа – религиозна, малцинствена, идейна и всякаква друга, която всъщност измества центъра на цялата идея. Споделям мнението, че ако се мисли много надълбоко, дори и избора на името на едно дете, може да се причисли към накърняване на интересите му, но това отново би било изместване от същината на проблема. Защото поправимите във времето последици нямат нищо общо с последици, водещи до трайно осакатяване на едно човешко същество, та дори и то да е само теоретично и статистически да не се случва на всеки. А традициите – нали вече не са това, което бяха?! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

................

Sinbad, ако това си е бил твой личен избор / за което имам известни съмнения /- ОК, прави каквото ти душа и препуциум искат, никой не те критикува. Става дума за всички останали, които се водят от родителите към кварталния сюнетчия "да стават мъже", без изобщо да им се дава право на избор. СРавнението с апендицит е, меко казано, неподходящо, защото апендиксът ти е махнат с цел да доживееш сегашните дни да можеш да ни обвиняваш сега във форума. Много добре, че си имал дренаж, защото това е част от адекватното лечение. Нали забелязваш думата "лечение"? Едва ли обрязването може да влезе в същата категория.

А пък за правата на детето- ами децата си ги имат във всяка една европейска държава. Ела опитай да нашамариш едно дете в Германия, Австрия, Франция или Швеция. Мигом може да се окажеш с отнети родителски права и с наказателно постановление. Като следствие от "малоумни" закони, приети и гласувани от "малоумните" правителствата на споменатите държави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

..............

Изобщо май не вдянахте от това което казах нали?

Никой не оспорва правата на детето като беззащитно малко човешко същество , но май забравяте че тези права са му дадени от обществото и родителите му, а не просто написани от извънземни или други. И за израстването му като някаква личност пак това общество отговаря по своите етични норми и критерии... Ако не сте забравили обрязването е норма играеща не само изразяване на религиозна черта , а имаща и други предимства ( макар и не спешна, и тука сравнението с апендицита е почти на място, защото ако аз съм имал проблеми с него и е махнат, на доста други се маха профилактично, а някои дори си отиват от този свят с него без да са имали проблеми )

НО вие тука пак говорите и сравнявате нещата с права на възрастен индивид с изградено Аз, е сори, но според всички критерии дори на запада това става доста късно в някои страни дори след 21 години, а дотогава насочването на индивида е задача на семейството му и обществото около него ( те определят правата му , и задълженията съшо ). Ако те практикуват нещо, което е доказала се практика и няма проблеми с него , и за тях то има дълбок морален смисъл , кои сте вие да казвате че не може да го направят, че нямат право да го направят защото видите ли вие сте решили че според ваша различна някаква логика изкривена това е едва ли не осакатяване , смях в залата както се казва...

П.С Мерил, традициите са такива каквито се следват, а те са създадени за добро, а не с презумция да водят до нещо лошо.. не познавам общество дори и канибалите дето бяха споменати ( да не говорим за други кървави като ацтеки, маи ) да са правили нещ с идея за злото на собственото си общество , няма такава бира никъде... И детето като порасне нищо не му пречи да прави каквото иска с живота си ако реши и има волята.. май забравяте чее обрязването се практикува и като наложително от медицинска точка понякога ..

Всичко останало с това че било варварство, осакатяване, отживелица, са избиване на комплекси ... май трябва да се припомни на немците ( и не само , на някои господа тука също ) че когато на изток където са обрязвали, са имали улично осветление, канализация , разцъфтявала е науката и обществото, царяла е свобода по-голяма отколкото сега има в голяма част от света, самите немци са тънели в мизерия и са говорили на немски само с конете си ( леко цитирам ;) ) ,и са спели заедно с прасетата си в кочини )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изобщо май не вдянахте от това което казах нали?

Аз май вдянах, но това не ми пречи да не мисля като теб. Сам казваш, че родителите и обществото определят правата на едно дете, включително и регламентирайки в кой момент органите на реда трябва да се намесят, ако те са накърнени.

Ставаше въпрос, че еволюцията в мисленето на човека води до промяна и на обществото като цяло, а от там и необходимостта от промяна на нормите, с които това се урежда. За това и законодателните промени вървят като следствие на промяна в обществените отношения. Какъв е проблема, ако нещо, което до сега е работило като модел, но вече е морално остаряло или разминаващо се с обществените нагласи - да бъде променено.

Всичко на този свят търпи развитие. Нужно ли е да си говорим азбучни истини?

А за традициите - няма лошо, разбира се. Та те са нашият етикет за идентичност. Но пък и при тях важи същото - търпят развитие във времето. Едно време булките са целували ръка на свекъра и свекървата, а сега си хвърлят жартиера на момците. Примерът ми е с намигване в сухата тема.

п.п. Хубаво е човек да приема нещата лично, но тогава и е застрашен да допусне най-големи грешки и трябва да поеме риска от това. Винаги е по-добре да се отдръпне една крачка назад, за да види картинката в цялост. Но... и това си иска моженето.

Редактирано от Merryl (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз май вдянах, но това не ми пречи да не мисля като теб. Сам казваш, че родителите и обществото определят правата на едно дете, включително и регламентирайки в кой момент органите на реда трябва да се намесят, ако те са накърнени.

Ставаше въпрос, че еволюцията в мисленето на човека води до промяна и на обществото като цяло, а от там и необходимостта от промяна на нормите, с които това се урежда. За това и законодателните промени да вървят като следствие на промяна в обществените отношения. Какъв е проблема, ако нещо, което до сега е работило като модел, но вече е морално остаряло или разминаващо се с обществените нагласи - да бъде променено.

В не малко мюсюлмански държави мисленето и отношенията в семейството, са още като от преди средновековието. Дори в доста от богатите с петролни находища, където внесоха и се харчат огромни пари, и техниката и инфраструктурата са последен писък на модата, в умовете особено на по-обикновените хора още свети мъжделиво добрата стара маслена лампа на Аладин, каквато и пророка вероятно е ползувал. Самата религия и то съвсем не случайно слага пранги на развитието към съвременно общество и семейни отношения(което в някои случаи е дори за добро, но далеч не за всички)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ставаше въпрос, че еволюцията в мисленето на човека води до промяна и на обществото като цяло, а от там и необходимостта от промяна на нормите, с които това се урежда. За това и законодателните промени да вървят като следствие на промяна в обществените отношения. Какъв е проблема, ако нещо, което до сега е работило като модел, но вече е морално остаряло или разминаващо се с обществените нагласи - да бъде променено.

А за традициите - няма лошо, разбира се. Та те са нашият етикет за идентичност. Но пък и при тях важи същото - търпят развитие във времето. Едно време булките са целували ръка на свекъра и свекървата, а сега си хвърлят жартиера на момците. Примерът ми е с намигване в сухата тема.

п.п. Хубаво е човек да приема нещата лично, но тогава и е застрашен да допусне най-големи грешки и трябва да поеме риска от това. Винаги е по-добре да се отдръпне една крачка назад, за да види картинката в цялост. Но... и това си иска моженето.

Не говорим истини само че ;) ако не си забелязала дори мотивите на съда са смешни оправдания за вредност като цяло уж, а не като частичен случай от цялото... какъвто е случая.. По тази логика да забранят колите, шофирането, защото те убиват повече хора в света за дни отколкото са пострадали от обрязване през всички векове досега ...и да се оправдават че защитават детето понеже то нямало глас

Така че не си говорим истини Мерил, говорите лицемерно вие, в опита си да оправдаете също такъв лицемерен акт на някакви лицемерни ( или просто глупави в най-добрия случай ) съдии .. Нещо което не вреди като цяло да се забрани, е къде оства по-важния стожер и морална ценност- свободата на хората да избират собствения си живот, и да възпитават децата си както те смятат че е правилно поне докато те почнат сами да го правят.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не говорим истини само че ;) ако не си забелязала дори мотивите на съда са смешни оправдания за вредност като цяло уж, а не като частичен случай от цялото... какъвто е случая..

Ами честно казано не съм се задълбала много в мотивите, но аз го разбирам и приемам така - като са нямали конкретната възможност да осъдят лекаря, те не са избягали от съвестта си и са продължили в посоката, в която са намерили законовата възможност да изразят своето мнение. Което им прави чест. Още повече, че са съзнавали и предвиждали целият този послеващ дебат и че хвърлят камъка в езерото.

А и не виждам какъв е проблема, ако наистина човек има възможност сам и съзнателно да вземе решение...

Лично аз не приемам дори дупченето на ушите за обички на дете... Като порастне, може да си пробие дупка и... а бе, където си хареса.

Различни сме. Нормално е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...