Премини към съдържанието
Atanas Petromilov

Колко ток харчи компютъра ми за един месец *ЕОН*

Препоръчан отговор

AMD Sempron Processor 3400+ 1.81 GHz 2560 MB RAM MSI MS 7270 Default system Bios NVidia GeForce GT 520 1GB 12-14 часа вкл Колко ще ми гори това чудо, докато съм си вкл CS 1.6 и Skype!>?

Редактирано от Atanas Petromilov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Моя от подписа лапа по 20 кинта минимум за месеца . Гасне само когато спре тока или има грамотевици :) При тебе по малко от 15 кинта не гори за тоя период. Няма как да го измериш прецизно,но си сметни прииблизително консумацията на компонентите и ще се ориентираш и за сумата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Има начин да разбере колко му харчи. Трябва ти това електромер за един консуматор: post-299273-0-72329500-1341933891_thumb. Разбира се може и друг не е задължително точно този модел но съм чел хубави думи за него.

Редактирано от yHuKaT (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

При два по-мощни компютъра от горния, които работят NON STOP, хладилник, фризер, осветление, пералня, печка, микровълнова и т.н. за сам човек, тока ми е около 40-50 лева месечно в месеците, през които не съм пускал климатик. Единия компютър изобщо не се ползва, предполагам, че неговото потребление е около 5 лева някъде, а другия се ползва главно за филми, телевизия и Интернет около 8-10 часа дневно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Моята конфигурация работи без да спира 24/7, консумацията естествено се променя според потреблението, но прави около 20-тина лв макс сметка. Не съм правил замервания и изчисления на на едно към гьоторе около 140, 150 вата ми гори. 150*24*30 = 108 000 Ват часа, което е 108 Киловат Часа. По тарифата на EON това е 0,09637 лв. и прави 10,40 лв. Само на днесва тарифа!!!!!! Но това на кръчмарска сметка. Реално твоят да ахрчи, колко 15-тина лв на месец... Я да сметнем бе: Athlon II X4 640 е 95W TDP, с включен Cool`n`Quiet, значи колко да е, 50-тина Watts Дъното: Колко беше, с вградено видео 4250 (ако не ме лъже паметта), 15+20 = 35 Вата? Хард диск: 9-10 Вата RAM: 2 плочки 8 W Вентилаторчетата общо, колко да са: 6 Вата, Айде 10 да ги изсилим малко. Монитор, колко да е 30 Вата? Всичко това: 143 Вата. Ми да, добре съм го сметнал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Винаги съм стоял твърдо зад: Ако не ползваш компютъра - гаси го та чак и от мрежата. Топлината и радиацията са по-малко, ен. потреблението също.....

Редактирано от holler_pz (преглед на промените)
    • Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Винаги съм стоял твърдо зад: Ако не ползваш компютъра - гаси го та чак и от мрежата.

Това е много грешно. След една година като се изтощи батерията на дъното която отговаря за запомнянето на настройките на биоса и като си включиш компютъра може да не можеш да го стартираш веднага. Да имаш проблеми заради грешни настройки на биос които си пропуснал да направиш. Компютъра не е електрически двигател да го изключваш от тока централно. Не случайно хората са измислили ATX и TX захранванията. За да не отпада всичко от напрежение. Когато е изключен един компютър захранването дава 5 волта за помнене на настройките и стартиращият бутон. Старите компютри бяха с AT захранвания и се стартираха с задържащ бутон в първичната страна на захранването. Консумацията при изключен компютър е толкова минимална, че не надхвърля 20 стотинки на месец.
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

...

Процесора ти е ~65W, видео карта ~30W, до тука 95W да речем, останалите компоненти +50W та общо си някъде около 150W при пълен товар, във idle да ти е към 100W.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По тарифата на EON това е 0,09637 лв. и прави 10,40 лв. Само на днесва тарифа!!!!!!

;) Мога ли да се прехвърля на ЕОН :) Тая тарифа беше може преди повече от 10 години .

Дневна тарифа 0,09637 + добавка за зелена енергия - 0,01110 + цена за пренос през електропреносната мрежа – 0,00910 + цена за достъп до електропреносната мрежа – 0,00623 + цена за високоефективно комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия– 0,00383 + цена за "невъзстановяеми разходи"– 0,00338 + 20% ДДС и пак не я докарвам нещо покрай минимум 20 ст за киловат :)

ПП. А то имало още цени за достъп / за пренос + 0,01013 + 0,00788 + 0,03988 + 0,00788

общо 0,14967 + 20% ДДС / 3ст / = 18 ст киловат - явно изпускам нещо - би трябвало да са около или над 20 :no-no:

http://www.eon-bulga...ices_actual.htm

Редактирано от jonov (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Е... Взех я от нета, 1-вия резултат :D Аз фактури не получавам и не гледам колко плащам, теглят си от сметката ми и не се разправям с редене на гишета. Честно казано даже не знам колко ток плащам на месец... 20 стотинки викаш? 108 * 0,2 = 21,60. Пак горе долу колко смятахме на ум.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това е много грешно. След една година като се изтощи батерията на дъното която отговаря за запомнянето на настройките на биоса и като си включиш компютъра може да не можеш да го стартираш веднага. Да имаш проблеми заради грешни настройки на биос които си пропуснал да направиш. Компютъра не е електрически двигател да го изключваш от тока централно. Не случайно хората са измислили ATX и TX захранванията. За да не отпада всичко от напрежение. Когато е изключен един компютър захранването дава 5 волта за помнене на настройките и стартиращият бутон. Старите компютри бяха с AT захранвания и се стартираха с задържащ бутон в първичната страна на захранването. Консумацията при изключен компютър е толкова минимална, че не надхвърля 20 стотинки на месец.

Хайде стига глупости. holler_pz е прав. ATX захранванията съществуват с малко по-различно предназначение и там постоянно има напрежение чакащо, за да може да се реализират Soft On/Wake функциите, които да могат да будят компютъра при подходяща конфигурация или да може да се включва компютъра без ключ. Консумацията при изключен компютър може и да е минимална, но що иде реч до батерията за CMOS паметта на BIOS- ми тя е 1лв. Като се изтощи, което ти гарантирам, че става за много повече от 1година, се сменя елементарно и евтино.
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Премислил съм нещата. Когато пътувам за 3-4 дни, го гаса и от мрежата, поради горе споменатите от мен + съображения за сигурност. Когато не го ползвам - само shutdown за 17ч и после 7ч работа. През тези 7 часа настройките са : "изкл. монитора след 15 мин., а компютъра да заспи след 30 мин." ако се наложи. Задължително, когато спя машината е изкл. Така бягам дори от минималния шум, затоплянято и вредното радио излъчване + ел. потребление. Това, което казваш за изтощаването , не говоря за голям период. Батерията поддържа времето и настрийкити в биоса. За 2-3-4 дни не се изтощава. Вече 3-4 години е така. П.П. Cool'n'Quiet cpu и PowerPlay gpu са активни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пич я да те питам, скубеш ли от контакта пералнята, печката, климатика, микровълновата, миалната, телевизора, машинката за комари, демонтираш ли девиаторните ключове в коридора че и те имат диоди дет хабят ток, UPS-a, зарядното за телефона, откачаш ли вентилатора в банята, абсорбатора в кухнята, рутера, приемника на цифровата телевизия, стационарния телефон, звънеца на вратата, домофона. Ако пропускаш нещо от тия неща не си зелен а само се правиш на зелен.

Почва да ми се повръща от зелени човечета вече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Е малко се изхвърляте. И аз изключвам неща като няма да ги ползвам. За да мога да ги ползвам пак дори и след като е треснало нещо по жицата. И прозорците си затварям - не само да не ме окрадът ами и като завали да не бърша вода из къщи. Не ми е за няколкото лева отгоре или за природата - за мен ми е...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Всеки си ръководи живота, както желае. Никой не насилвам за нищо.

Принципно - хубаво е да знаем кое как ни вреди и как да се пазим от него,

как да харчим и пестим ресурсите -нашите и природните и т.н. и т.н.

Към : Atanas Petromilov В кауфланф гледах ват метър,

на който си избираш 1 или 2 тарифи със съответните цени

и у-вото ти пресмята задълженията без ддс.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пич я да те питам, скубеш ли от контакта пералнята, печката, климатика, микровълновата, миалната, телевизора, машинката за комари, демонтираш ли девиаторните ключове в коридора че и те имат диоди дет хабят ток, UPS-a, зарядното за телефона, откачаш ли вентилатора в банята, абсорбатора в кухнята, рутера, приемника на цифровата телевизия, стационарния телефон, звънеца на вратата, домофона. Ако пропускаш нещо от тия неща не си зелен а само се правиш на зелен.

Почва да ми се повръща от зелени човечета вече.

Да те поправя ;) звънеца е от стълбищното и не трябва да му дреме , така или иначе ще се раздели на всички във входа :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В момента нямам уред, но преди време правих измервания на компютъра от подписа в различни режими и резултатите бяха горе-долу следните:

Shutdown - 0W

Hibernate - 0W

Sleep - 0-1W

Idle - 90-100W

Load(3D shooter) - 180-220W в зависимост от играта

От тогава не го гася, а ползвам sleep нагласен на 15 мин. - хем не харчи ток, хем се събужда за 2 секунди с едно кликване на мишката, хем нямам грижа да не забравя да го угася. Монитора по спецификация го дават 40W и 1W в sleep/stand by, ама не се сетих да измеря. Предполагам, че както го ползвам със съилно намалени яркост и контраст да е към 30W.Та като сметнем средно 6 часа на ден load по 250W по 30 дни се получават около 45kW,около 3 часа idle по 120W по 30 дни, грубо 11kW, и там ~10W от монитор, колонки, рутер които работят 24/7 по 30дни са още 7kW и излиза грубо(ама съвсем грубо) около 63kW на месец по 0,16лв. е около 10лв. на месец по цени от преди увеличението от 1 юли. :P Ако компютъра работи натоварен 24/7 вече картинката ще е съвсем друга, но пак повече от 20-25лв. на месец надали ще стигне. Е, ако сте със силно клокнат 8-ядрен Булдозер/Core i7, Crossfire/SLI с висок клас видеокарти и т.н. тия изчисления хич не са верни, ама средностатистически домашен компютър с около 6-10 часа ползване на ден ще е грубо 10-15лв. на месец.

Да те поправя ;) звънеца е от стълбищното и не трябва да му дреме , така или иначе ще се раздели на всички във входа :)

Моя е включен в контакт в антрето. ;) И харчи от моя ток. ;) А и стария ми беше вързан към таблото на апартамента, така че пак си го плащах аз. :P Редактирано от Людмил (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пич я да те питам, скубеш ли от контакта пералнята, печката, климатика, микровълновата, миалната, телевизора, машинката за комари, демонтираш ли девиаторните ключове в коридора че и те имат диоди дет хабят ток, UPS-a, зарядното за телефона, откачаш ли вентилатора в банята, абсорбатора в кухнята, рутера, приемника на цифровата телевизия, стационарния телефон, звънеца на вратата, домофона. Ако пропускаш нещо от тия неща не си зелен а само се правиш на зелен. Почва да ми се повръща от зелени човечета вече.

И пералнята, и печката, и микровълновата, и зарядното на телефона изключвам от контакта, ако не ги ползвам. Телевизора не ми работи 24/7, а е на StandBy. Компютъра ми е по-личен от телевизора, та гледам да го пазя идея по-добре. Също така гледам да избягвам ненужната консумация, не оставям компютър/лаптоп включен 24/7, защото е особено глупаво и безсмислено, при условие, че когато спя не го ползвам, а само свети или бръмчи. А и ме е страх от токови удари. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Държа да имам постоянен достъп до компютъра си, моя, както и на други... Затова са 24/7... Значи, по някакви сметки, компютъра ми консумира около 15 лв ток... Ако го включвам и изключвам... сигурно ще са 13,50... Ами благодаря за голямата икономия...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Държа да имам постоянен достъп до компютъра си, моя, както и на други... Затова са 24/7... Значи, по някакви сметки, компютъра ми консумира около 15 лв ток... Ако го включвам и изключвам... сигурно ще са 13,50... Ами благодаря за голямата икономия...

Да не говорим колко са полезни моментните пикови напрежения при включване. Това е както, ако една крушка непрекъснато я пускаш и гасиш, дори когато излизаш за мъничко от стаята се оказва, че не е по-икономично, а и изгаря по-бързо. Аз лично не обичам да си гася компа, искам да мръдна мишката и да е готов за ползване.

Лично предпочитание.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Първия комп. от подписа ми, премерен с ватметър, подобен на този от 3 пост. - при пуснат стрес-тест на всички компоненти (AIDA 64) - 118 Вата - Компа е пуснат, но нищо не прави (чака ме милия :D ) - около 50 вата. Процесора е 65 вата с вкл. Cool'n'Quiet . Като пари - проверете цените при вашия местен електрофеодал!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И пералнята, и печката, и микровълновата, и зарядното на телефона изключвам от контакта, ако не ги ползвам. Телевизора не ми работи 24/7, а е на StandBy. Компютъра ми е по-личен от телевизора, та гледам да го пазя идея по-добре. Също така гледам да избягвам ненужната консумация, не оставям компютър/лаптоп включен 24/7, защото е особено глупаво и безсмислено, при условие, че когато спя не го ползвам, а само свети или бръмчи. А и ме е страх от токови удари.

Вероятно аз не съм се изразил съвсем ясно. Коментара ми е свързан най вече с твърдението

Винаги съм стоял твърдо зад: Ако не ползваш компютъра - гаси го та чак и от мрежата.

Топлината и радиацията са по-малко, ен. потреблението също.....

доколкото виждам и ти не дърпаш кабела не телевизора и компютъра от мрежата.

Скоро четох няква брошура относно санирането на сгради и там имаше същите /ще се въздържа да ги квалифицирам въпреки че много ми се иска/ съвети. Даже пишеше да си боядисаш покрива бял, което не съм видял някой да прави/как ли се боядисва асфалт който се сменя през 2-3 години/.

За всички тия еко ентусиасти да ги питам а таблетите и тях ли гасят като не ги ползват или го оставят на стенд бай, защото така също се харчи излишен ток. Като ги срещна тия зелени идеи "дръпни шалтера" защото телевизора и монитора ти харчат цял ват докато са на стенд бай ми се драйфа.

Пределно ми е ясно, че сега ще почнат обяснения от типа ама аз го дърпам от контакта за да не изгори. докато ме няма. От какво от пренапрежение на ел. мрежа ли? Ами ако пренапрежението се появи докато го ползваш тогава кво правиш гледаш как гори просто.

За защита от пренапрежение се прави застраховка на имуществото защото ако ел. дружеството се наака докато те няма и хладилника, който не си дръпнал от контакта се запали и покрай него ти изгори жилището и изключените от мрежата електроуреди ......

Сега някой ще каже ама аз си пазя РСто от гръмотевици.

Е като гасите РСто от контакта дърпате ли и мрежовия кабел? Аз не и не съм имал никога проблем защото от 12 години откакто имам мрежа ползвам истинска мрежова карта докато на комшиите съм ги сменял по незнам си колко пъти докато и на тях не им сложих хубави карти и доставчиците не си вкараха кабелите под земята.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Капка по капка вир става.

Да не говорим колко са полезни моментните пикови напрежения при включване. Това е както, ако една крушка непрекъснато я пускаш и гасиш, дори когато излизаш за мъничко от стаята се оказва, че не е по-икономично, а и изгаря по-бързо. Аз лично не обичам да си гася компа, искам да мръдна мишката и да е готов за ползване.Лично предпочитание.

Хайде стига с тези изтъркани пикови напрежения, това не ти е токоизправител отпреди 70години, качествените захранвания могат да стабилизират моментално напрежението в определените еталонни граници. Тия несъвършенства в технологиите можеш да ги изтъкваш при някой компютър от пре Правец типовете, не в съвременната техника.

Вероятно аз не съм се изразил съвсем ясно. Коментара ми е свързан най вече с твърдението

доколкото виждам и ти не дърпаш кабела не телевизора и компютъра от мрежата.

Скоро четох няква брошура относно санирането на сгради и там имаше същите /ще се въздържа да ги квалифицирам въпреки че много ми се иска/ съвети. Даже пишеше да си боядисаш покрива бял, което не съм видял някой да прави/как ли се боядисва асфалт който се сменя през 2-3 години/.

За всички тия еко ентусиасти да ги питам а таблетите и тях ли гасят като не ги ползват или го оставят на стенд бай, защото така също се харчи излишен ток. Като ги срещна тия зелени идеи "дръпни шалтера" защото телевизора и монитора ти харчат цял ват докато са на стенд бай ми се драйфа.

Имам лаптоп и не ми се налага мрежовият кабел да вадя - няма такъв. Телевизорът на СтендБай харчи 2-5W, но работещ денонощно компютър дори в Idle хаби повече ток и шуми безкрайно излишно, безсмислено. Застраховки? Ха-ха... Виж сега, блокира ти вентилатора на компютъра, прегрява и става проблем. А докато е под твой надзор можеш да го видиш навреме. На мен телевизора ми е 21инча туба, къде струва сега 100лв. Хладилникът не е толкова скъп за ремонт, но на компютъра пазя ценна информация, а и ремонтът и частите за лаптоп са по-скъпи от ремонт на телевизор туба. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

..............

Колега продължаваш да не ме разбираш. От една страна на барикадата сме. Не съм казал че съм против телевизора да стои на стенд бай, а да му дърпаш кабела от контакта !!!!!! Като не ти трябва РСто загаси го, ако те мързи Win7 ще го направи вместо тебе ама не му дърпай кабела!!!!

Най-много ме изненада изказването ти за вентилатора. До сега бях с впечатлението че си горе долу в час но ......Да взема да те светна. Вентилатор докато се върти НЕ блокира, умира като го спреш изстине, спече се и не тръгва повече. Или пък да вземеш да ми обясниш, ако вземе пък случайно да спре вентилатор така докато си работиш ти как точно ще го разбереш и какви мерки ще предприемеш?

И айде стига глупости извъртяхме темата, а тя е колко би харчило едно РС за месец в пари. Отговора се върти между 15 и 20лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

...Не съм казал че съм против телевизора да стои на стенд бай, а да му дърпаш кабела от контакта !!!!!! Като не ти трябва РСто загаси го, ако те мързи Win7 ще го направи вместо тебе ама не му дърпай кабела!!!!

Най-много ме изненада изказването ти за вентилатора. До сега бях с впечатлението че си горе долу в час но ...

Дай причина защо да не му дърпам кабела от контакта, освен ако не ме мързи?Аз лаптопа си го изключвам и от контакта - смятай. Аз съм си солидно в час, но може би съм виждал как на една Nvidia MX440 както си работеше/бръмчеше охлаждащият вентилатор така си и блокира, беше за смяна - факт. По-добре не ме святкай, защото знам какво съм видял и какво съм направил и мога спокойно да кажа, че далеч не съм невежата, който се опитваш да ме изкараш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.