Премини към съдържанието
Последвайте Kaldata.com в Google Новини за да научавате първи най-интересните новини! ×
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Добрите висши учебни заведения в България


Препоръчан отговор

В тази тема ще ви помоля да напишете мнението си относно ВУЗ-ответе в България. Става дума за проблема със завършването на определена специалност в даден ВУЗ и невъзможността да си намерите в последствие работа (добреплатена) по специалността. Кои според вас са най-добрите специалности и ВУЗ-ове...които ви дават основата да си намерите доходосна работа после??? Очаквам отговорите ви..:)

Редактирано от ostavime (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гости Завоевателят

Всичко зависи от амбицията. От труда, който ще положиш. Иначе ако си мърляч и най-добрата специалност няма да ти осигури доходоносна работа (ако изобщо завършиш)

Вузове колкото искаш, аз препоръчвам МЕИ, някои специалности в Софийски университет, ВИАЗ.

ЕДИТ: Редактирай името на страната, в която живееш(м)! Срамота е да се сбърка!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

E явно са редактирали името на БЪЛГАРИЯ преди мен...много се извинявам за тази грешка....замислям се дали с такъв правопис като моя дали въобще може да се завърши ВУЗ....още веднъж се извинявам.БЪЛГАРИЯ.

Редактирано от uzun0v (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

....замислям се дали с такъв правопис като моя дали въобще може да се завърши ВУЗ....

<{POST_SNAPBACK}>

Охооо, може и още как. Имах колеги гърци, които знаеха по 10 думи на български и пак успяха да завършат. (УНСС)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Охооо, може и още как. Имах колеги гърци, които знаеха по 10 думи на български и пак успяха да завършат. (УНСС)

<{POST_SNAPBACK}>

E все пак става дума за УНСС :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така е.В днешните университети не е важно колко акъл имаш.

А накрая като вземеш диплома не е гаранция,че ще си намериш работа.

Ако нямаш подходящите връзки и 5 висшета няма да ти помогнат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

E все пак става дума за УНСС :)

<{POST_SNAPBACK}>

Какво те кара да мислиш, че само в УНСС е така?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всичко зависи от амбицията. От труда, който ще положиш. Иначе ако си мърляч и най-добрата специалност няма да ти осигури доходоносна работа (ако изобщо завършиш)

Вузове колкото искаш, аз препоръчвам МЕИ, някои специалности в Софийски университет, ВИАЗ.

ЕДИТ: Редактирай името на страната, в която живееш(м)! Срамота е да се сбърка!

<{POST_SNAPBACK}>

Завоевателят, ВИАС е съкращение от Висш Институт по Архитектура и Строителство, така че нали се сещаш, че се пише със "С" накрая.

През 1990 г. е преименуван на Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия (УАСГ).

А относно темата - мисля че всеки може да каже кой е най-добрият университет според него и за него, но не може да твърди, че е НАЙ-ДОБРИЯТ в България.

Аз уча в УАСГ и мисля, че той е най-добрия ВУЗ. biggrin.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да се твърди за даден университет, че е най-добрия при положение, че всеки ВУЗ е специализиран в дадена област. Все пак мисля, че всеки човек има влечение към дадена професия и това би трябвало да наклони везните при избор на университет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За реализация - зависи от много работи - късмет (да си на точното място в точното време) ,връзки ,упоритост ,дали учиш това което си искал или по необходимост (примерно да позабавиш казармата ,или не са те приели друго и т.н.).Важното е да се съчетае полезното с приятното...но не винаги се получава.Аз иначе уча последна година Екология - ЕООС (Екология и опазване на околната среда) и се надявам да се отворят нови работни места когато (ако) влезем в Е.С. 2007 г.Харесвам си специалността и университета (Тракийски Университет - Стара Загора) и за тази спецалност е един от най-добрите (после е Пловдив и така).Понеже аз съм от града и сигурно си мислите че така не се усеща студенсткия живот ,но не е така поради причини които няма сега да обяснявам (живея си самостоятелно и си правим купончета ,но омръзна и май магистратурата ще е към София - където макар да не обичам мръсотията,задръстванията => там са парите).Иначе ме е яд че не уча Информатика или някоя от специалностите в Габрово ,но съм на "ВИЕ" с МАТЕМАТИКАТА и така това че се занимавам с компютри от доста време (повече софтуер по-малко хадрудер) не ми е донесло много доходи ,защото когато нямаш документите...(ми това е бюрокрация) :clap:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Изкарвам достатъчно пари и без да съм завършил университет. И много мои приятели правят същото. Още повече са тези, които са завършили, но работата им няма нищо общо с това, което са завършили. Така че връзка между образованието, работата и добрите доходи почти отсъства. Още повече, че университета самичък няма да те направи специалист по еди-какво-си. Вярно, при търсенето на работа факта че си завършил тази специалност ще е предимство. Но въпроса е преди всичко какво можеш, а не какво си учил.

B-boy[styLe]

едно е да се занимаваш със софтуер, друго е да го пишеш. Но нито аз съм имал проблеми с това, както казах без изобщо да имам висше, нито някои от приятелите ми, които не са завършили Информатика или друго такова образование, а работят като програмисти :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не аз не съм казал че съм програмист...просто се занимавам с административна дейност ,но просто няма търсене в моя град...Половината зали ги затвориха ,защото фалираха или не си бяха платили лиценза и една или друга институция ги затвори...а при доставчиците на Интернет не съм пробвал ,защото не съм се занимвал с "мрежи" чак толкова надълбоко ,а повечето фирми са с тяхни си хора които оправят компютър като "замръзне" с рестарт...Просто трябва да се "вреш" да създаваш контакти ,да обменяш опит и така.Просто говорих по темата и главно за дали ще си намеря работа като еколог а не нещо свързано с PC!!!

Е който търси намира не се оплаквам :)

Поздрави !!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се че за сега има интерес към темата, която би дала на мн кандидатсващи,които все още не са решили какво точно ще учат, някаква база за сравнение между вуз-увете от хора, които са опитали всичко на свой гръб. Като начало наистина всичко зависи от самият човек, защото ако си се отдал на някаква професия пълноценно и основната ти идея е да успееш няма просто нещо което би те спряло, но все пак става дума за България(без лоши мисли, но тук реалностите доста се различават от другаде...надявам се че това в най-скоро време ще се промени). Тук реалностите са други, повечето с изключение на наитина най-добрите трудно си намират работа в България особено ако са от провинцията...това е истина..а голяма част най-добри отпрашват за чужбина....а за останалите остава да се молят на съдбата и да използват връзки. Освен това искам и друго да кажа има доста голяма насоченост към икономическите специалности...и странно как се оказва че почти все втори се оказва икономист (пък колко е икономист той си знае) а останалите са прависти...нямам нищо против това НЕ ИСКАМ ДА ОБИДЯ НИКОЙ , но все пак трябва да се насочим към тези специалности които в последствия може да се появи недостиг за в бъдеще. Според мен човек трябва да мисли в преспектива. Именно за това МОЛЯ да изразите мненията си тук. Може да ме сметнете за прагматик, но за мен добрата специалност е тази която след това ще доведе до добра реализация след завършването ми т.е. да мога да си живея нормален живот а не да се чудя как да свържа двата края. Но според мен все още в нашите вуз-уве се кандидатства поради различни причи нямащи нищо общо с добрата реализация за в бъдеще...едни искат да не ходят казарма...други от няма и няма как-някак си е станало модно...трети ги натискат родителите...и няма значение каква специалност си важното е да си вътре и да кажеш че си вишист. Имам познат, който учи специалност която може да реализира единствено в Австралия..странно нали?! Но все пак системата е виновна..не може да е 'фраш' с университети знайни и не знайни...като има как защо пак да не уча ...това всеки си го казва ..няма значение че в последствие тези 5 години са пълна загуба на време. А колкото до УНСС -'слухове' нищо повече...но май е повече....а и не се отнася само до УНСС...в повечето университе става тоя номер..все пак вие студентите знаете по добре...не се обиждайте

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Темата е добра и полезна.Аз карам магистратура по Електрообзавеждане и електроенергетика и съм много доволен от това,което уча.Но според мен,избора на висше учебно заведение зависи от специалноста,която искаш да учиш.Защото е много важно начина на преподаване и хората,които го пратвят.Мисълта ми е,че София далеч не е най-добрия избор винаги.Има и други алтернативи и трябва да се проучи добре въпроса от човека,който е решил да кандидатства.Най-добре е да се питат приятели и познати от различни ВУЗ-ове.ТОва е според мен

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Аз уча в Стопанска академия "Д.А.Ценов" - Свищов и общо взето за някои неща е по-добра от УНСС, за други не чак толкова, но основното предимство на УНСС е че е в София и всеки гледа да се замъкне в "големия" град, аз лично предпочитам да не ходя там където имаш много възможности, от които, я хванеш някоя възможност, я не просто както има много възможности за реализация има и голяма безработица там, иначе уча Застраховане и Социално Дело, което според мен има перспектива в момента, особено като погледнем как се наизвъдиха една купчина застрахователни дружества, но то си е казано, че трябва да имаш и малко връзки след това, за да се реализираш в областта, за която си учил, освен ако не си много добър в това, което искаш да работиш, защото да си го признаем в България малко работодатели биха търсили, хора за работа, които току що прохождат там и пред тях биха предпочели хора, които са професионалисти и биха вършили работа, а не тепърва да трябва да ги учат.

Това е от мен като цяло, а по основния въпрос, няма най-добър ВУЗ, поради факта, че са разделени като специализация, неможем да сравняваме МЕИ с УНСС или УАСГ, имат много различия и няма как да бъдат сравнени, така че от темата има смисъл когато се сравняват ВУЗ-ове с еднаква насоченост, като Техническите университети в различните градове, и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Ако почитаемия Фьодор Михайлович възкръсне и отиде на изпит по Наказателно право в СУ,тези хора ще му напишат 2 и ще му кажат,че той не знае нито какво е това ПРЕСТЪПЛЕНИЕ,нито що е то НАКАЗАНИЕ.Ще го изкарат малоумник с най-голям кеф,ще беснеят,че не е научил определенията,които са си изсмукали от пръстите(всеки,който е от асистент нагоре си има свое и за едно понятие бройката достига до 10).Накрая със саркастична усмивка ще му връчат едно календарче,напомняйки му,че годината е 2005 ,края и ще го пратят в книжарницата да остави 200 лв. за малоумните им учебници.

Всеки един професор/доцент си има теория за всяко едно понятие..."Действието има обективна и субективна страна..Обективната страна е система от телодвижения ..бла бла"...Оттам нататък определението на "действието" придобива своите "характеристики","функции","особености","методи на разглеждане","насоки на развитие" и т.н. като и те си имат своите характеристики,функции,насоки...После ти се обяснява нещо просто с думи сложни и се завърта един омагьосан кръг като накрая човек забравя откаде е тръгнал и какво изобщо учи...Незнам,може би аз съм тъп .На изпит замяната на една дума с неин синоним може да струва много ,защото според тези хора има доста голяма разлика и е обяснено надълго и нашироко разликата между важно и значително,атрибут и част,инструмент и способ и др...Изобщо материята,която предлагат е крайно неприятна,достигаща до абсурдна.За един единствен предмет тази абсурдност е поносима,но за 10 годишно е опасна.Наизустяването на безсмислени неща в големи дози и предлагането на значителни количества теория,която не е подкрепена с подходящи примери,помоему е вредно за психиката на нормалния човек,чийто ум търси практическо приложение на знанията си...

Накратко казано буквализмът и дребнавостта на тези радетели на науката са убийствени.Претенциите им също са доста големи,което ги накара да въведат още 3 задължителни изпита в последните 4 години,като преподавателите се съсипаха да пишат учебници и изпаднаха в дребнави теоритични спорове относно понятия от Правото на ЕС,Международното Частно право и др..

Оня ден по ТВ гледах за случай на младеж,който се самоубил заради депресия,предизвикана от изпит.Водещите на предаването доста бързо отхвърлиха идеята,че това е възможно и приеха,че самоубийството е заради някакви доходи от наследство,към които чичото имал претенции,та той го бил подтикнал - някакви лозя!!! - нещо,което според мен слабо вълнува един 22 -годишен човек.

Ще се въздържа този път да цитирам Моканина!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами в днешно време каквато и специалност да завършиш не мисля,че ще е добре платена.Пък и като се замисля колко много корупция има в цялата държава и всички институции направо ми се отщява да уча висше образование!Ама нали ... както те прецака животът! :wors:

:bye:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 месеца по-късно...

Здравейте!

Търся съвети и насоки... Не съм се ориентирал още твърдо в архитектурата, но все пак къде е най-добре, в Софийския ли и добър избор ли е (архитектурата), погледнато в перспектива? Ако някой учи или е завършил такава специалност ще съм му благодарен да сподели от опит. ;)

П.П. Ако не е правилната тема, кажете... сякаш имаше специална тема за неориентирани, сега не я намирам.

Редактирано от GFreeman (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави ново...