Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

AntoanStankov

Поставяне на още вентилатори

Препоръчан отговор

Здравейте! Искам да разбера има ли някакъв начин да закача още вентиалтори. 1 или 2 броя не съм сигурен още, но проблема е друг. В момента съм със заети конектори за вентиалторите , т.е възрзал съм ги. Единия е за процесора, а другия за кутията(отпред, отзад няма значение). Искам да закача поне още 1 вентилатор, за да има нормален поток - вкарване - изкарване. Обаче няма къде да го закача.По дъното всичко е заето... Мислих доста и стигнах до 2 извода.

1 - да си пусна кабели от захранването.

2 - да вържа 2 вентилатора на 1 конектор.

Моля за съвети :)

Дъното е Asus k8v-mx http://www.asus.com/...#specifications. Кутията е Foxconn, доста старичка, от 2004г. Компютъра се държи добре, но ми се иска да го облекча максимално от към температура. Лятото си му е добре на климатик, но все пак :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ма то вентилатора можеш да го закачиш за молекса на захранването. По-свестните вентилатори си идват с такъв преходник направо. Можеш да си вземеш и Fan Контролер с който даже може да регулираш оборотите на вентилаторите (аз съм с един евтин, но вече година и половина работи безотказно) А може и "по български" да ги вържеш. п.п. Има и разклонители за изходите от дъното, ако искаш от там. Никакъв проблем да добавиш вентилатори, както виждаш- опции много!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тези 2 идеи са ти безумица ;) едно такова кабелче ще ти оправи проблема ;) - http://iskampc.com/phobya-y-adaptor-4pin-molex-to-4x-3pin-12v-sleeved-30cm-black.html - вкарваш буксата в захранването и имаш още 4 - 3 пинови конкторчета за вентилатори ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря!!!

Значи вземам един Fan Controler и към него мога да вържа вентилаторите + регулиране на техните обороти. Извинявам се ако нещо не съм разбрал както трябва, но историята с охлаждането ми е още непонятна. :S

тези 2 идеи са ти безумица ;) едно такова кабелче ще ти оправи проблема ;) - http://iskampc.com/phobya-y-adaptor-4pin-molex-to-4x-3pin-12v-sleeved-30cm-black.html - вкарваш буксата в захранването и имаш още 4 - 3 пинови конкторчета за вентилатори ;)

Извинявай по едно и също време сме писали. Наистина това е супер!! Проблема е решен :P

Благодаря много!! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Това е от молекса на захранването кум 3-pin кънектор за вентилатор.

=============================================================================

Аз съм с този Фан Контролер GEMBIRD FSCP-2. Захранва се от молекс от захранването и има изходи за 4 вентилатора, на които да управляваш оборотите.

Публикувано изображение

Това е разклонител за от дъното

Публикувано изображение

А това е схема как да го вържеш "по български" към захранването, като зависи как го вържеш може да е 12 Волта, 7 Волта или 5 Волта.

Поздрави и лека вечер!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря!!!

Значи вземам един Fan Controler и към него мога да вържа вентилаторите + регулиране на техните обороти. Извинявам се ако нещо не съм разбрал както трябва, но историята с охлаждането ми е още непонятна. :S

Извинявай по едно и също време сме писали. Наистина това е супер!! Проблема е решен :P

Благодаря много!! :)

Ако температурите ти са нормални няма смисъл да слагаш повече вентилатори. По-добре е да се направи профилактика на компютъра ако е по-стар.

Ето все пак малко инфо ако ти трябва:

http://sofiacomputers.net/ohladiteli-ventilatori.php

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако температурите ти са нормални няма смисъл да слагаш повече вентилатори. По-добре е да се направи профилактика на компютъра ако е по-стар.

Компютъра е доста стабилен и на 1, 2 месеца се чисти редовно, а на 9-12 месеца термопасти(видео, процесор, чипсет). Просто леко подобрение на въздушния поток. Нищо друго :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Компютъра е доста стабилен и на 1, 2 месеца се чисти редовно, а на 9-12 месеца термопасти(видео, процесор, чипсет). Просто леко подобрение на въздушния поток. Нищо друго :)

Е на 1 година да сменяш термопаста не е нужно, но продухването през 2-3 месеца е идеално. Ако имаш възможност отвори кутията и направи една снимка да видим има ли смисъл от вентилатори. Колегита ще си кажат тежката дума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз да изкажа лично мнение: Предпочитам Фан Контролер, защото регулирайки оборотите, регулираш и шума. И винаги може да са на по-ниски обороти/шум, когато не е необходимо и на по-високи, когато трябва. Да кажем- играеш игра и ти трябват високи обороти, но когато просто браузваш надали искаш да ти шуми на макс, а и надали имаш нужда от толкова силен въздушен поток. През дъното може да се регулира и с програма в повечето случаи, но едно е да влизаш и да настройваш с програма, друго е да врътнеш няколко копчета на кутията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снимки сутринта ще кача. Относно шума - никога не ми е пречело,че се чуват. Ще огледам в моя град, какво ще предложат и евентулано ако не ми хареса нищо ще поръчам през някой сайт :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тези 2 идеи са ти безумица ;)

Кое точно в идеите на колегата е безумица?

Дали вентилаторът ще си стои с конектора или ще му оголиш кабелчетата, или пък дали ще го свържеш директно към молекса или ще мине през разклонител, е абсолютно едно и също от електрическа гледна точка. А паралелно към един молекс могат да се свържат толкова на брой вентилатори, че докато захранването усети някакъв товар, на теб ще ти е писнало от живота. Така или иначе няколкото молекса на захранването също са свързани паралелно един спрямо друг.

Иначе конекторът на дъното е с по-ограничена мощност, тъй като ако не се лъжа, напрежението на него не е директно от захранването, а от отделна верига на дъното. Друг човек беше питал скоро за това и ако правилно си спомням, по груби сметки се получаваше, че могат безопасно да се свържат два-три вентилатора паралелно към един конектор на дъното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое точно в идеите на колегата е безумица?

Дали вентилаторът ще си стои с конектора или ще му оголиш кабелчетата, или пък дали ще го свържеш директно към молекса или ще мине през разклонител, е абсолютно едно и също от електрическа гледна точка. А паралелно към един молекс могат да се свържат толкова на брой вентилатори, че докато захранването усети някакъв товар, на теб ще ти е писнало от живота. Така или иначе няколкото молекса на захранването също са свързани паралелно един спрямо друг.

Иначе конекторът на дъното е с по-ограничена мощност, тъй като ако не се лъжа, напрежението на него не е директно от захранването, а от отделна верига на дъното. Друг човек беше питал скоро за това и ако правилно си спомням, по груби сметки се получаваше, че могат безопасно да се свържат два-три вентилатора паралелно към един конектор на дъното.

ми за мен си е безумница ... като си има разколнителчета за не повече от 5-10 лв. и чиста работа , няма оголвания , няма нищо ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ми за мен си е безумница ... като си има разколнителчета за не повече от 5-10 лв. и чиста работа , няма оголвания , няма нищо ;)

За който се плаши от "направи-си-сам" - да, така е.

Иначе още един начин: плюсчето на вентилатора към жълто на молекса, минусчето към коя да е метална част на кутията - и ето ти 12V. Аналогично и за пет...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За който се плаши от "направи-си-сам" - да, така е.

И за тези които не разбират... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имаш възможност отвори кутията и направи една снимка да видим има ли смисъл от вентилатори. Колегита ще си кажат тежката дума.

Ето снимки

https://www.box.com/s/800ac759cdd9fe23d0bc тук е поставения внтилатор. Да вкрава свеж въздух на хардовете

https://www.box.com/s/e9ffffa19162021b3a9d а тук под захранвеащия блок може да се постави още 1 вентилатор.

Забравих да спомена че максималния размер за вентиалторите е 80mm

Поздрави и лек ден!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отзад наистина ще е добре да имаш един 80 мм изкарващ и ако наистина нямаш свободни конектори на дъното, го свържи към захранването директно.

Друго обаче видях на снимката, което ме притеснява, май имаш подути кондензатори? :

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам точно 4 броя надути. Сега почивните дни ако съм вкъщи ще ги сменя. Ама нали времето го дават горещо, може да се поразхладя на морето :) Иначе и 4-те кондензатора са еднакви 820uF за 6.3V. Ще ги сменя в най-лошия случай другата седмица :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам точно 4 броя надути. Сега почивните дни ако съм вкъщи ще ги сменя. Ама нали времето го дават горещо, може да се поразхладя на морето :)

Иначе и 4-те кондензатора са еднакви 820uF за 6.3V. Ще ги сменя в най-лошия случай другата седмица :)

Сменят се всичките, които са от съответния модел не само подутите. Ако може да го правиш супер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мога да го правя все пак това уча :D (последна година в училище, след това продължавам - нямам спиране!! ) :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Купих си вентилаторче, сложих го, а със него сложих и малко гъзарийки. Сложих 2 лентички с диоди. Едната няма как да я видите на снимките, понеже беше 5см и я залепих на внетилатора(под захранването т.е новичкия) и свети надолу - ако се загледате ще я видите. Забравих да спомена, че нямаше точните кондензатори и направих поръчка. Може би другата седмица ще пристигнат :) Лека вечер и благодаря на всички за мненията и съветите. Ако имате някакви питанки относно "малката цигания" :D питайте смело :)

post-327584-0-09766000-1346352084_thumb.

post-327584-0-81110200-1346352084_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честито! Изглежда добре. Все пак това си е въпрос на вкус и автора има пълното право да си го направи както на него му харесва. Кутията е подредена, това ми харесва на мен, а и приятно свети. Поздрави и лека и спокойна вечер!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще използвам темата да не създавам нова. Искам да ви попитам кой от двата варианта би бил по-ефективен от гледна точка охлаждане: 1. 200 mm вентилатор на 800rpm 2. 120 mm на 2000 rpm, като тук може да са и няколко. Не изпитвам чак такава нужда от охлаждане, температурите в момента са: Дъно: 45, Процесор: 29, Видео: 65, Хард: 45. Мисля този вентилатор да охлажда дъното и видеото, пък колкото стигне и до харда. Какво мислите вие? Като цяло модификацията е повече гъзарийка, защото се оглеждам за светодиодни вентилатори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип 200 mm на 800 rpm, амааааааа нали се сещаш, че всеки модел има характеристика "обем въздушен поток". Та ако дадеш конкретни спецификации можем да поговорим по-точно. Кутията каква е и колко вентилатора има в момента?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кутията е стара. Остана само един вентилатор отзад (80 mm най-вероятно). Имах и отпред при харда, ама бръмчи като стаен вентилатор и го откачих.

Ето го големия - http://www.sky.bg/De...s.aspx?ID=16846

Ето го и малкия - http://www.sky.bg/De...s.aspx?ID=16074

Като съвместимост няма проблем, ще я дупча.

П.П: Оп, 700 rpm бил.

П.П 2: Гледам тук по параметри Air Flow, че на големия е повече. Т.е. като е на по-ниска скорост би трябвало да вкарва повече въздух и да е по-тих?

Признавам си, не разбирам много от охлаждане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този: COOLER MASTER Fan 120mm Blue LED, 2000 rpm, 19 dB точно ми е на кутията отпред да вкарва студен въздух; пред него са двата харда и температурите им не надвишават 32 градуса. На двата, които си избрал им дават едни и същи стойности на шум, а реално 120мм-вия не е никак шумен, но това е относително за всеки, на мен не ми пречи. По-големия е с по-голям капацитет на изместен въздух и в същото време с по-ниски обороти, което е логично поради по-големия му размер. Та аз ти препоръчвам 200 мм, от гледна точка на това, че при по-ниски обороти ще е по-ефективен и по-тих от 120 мм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Костадин Данов
      Здравейте!
      Работя върху създаването на един уебсайт, собствен проект с програма "УебпейджМейкър" .
      Пълен аматьор съм и за това съм избрал тази програма и към момента ми харесват възможностите и начина по който се получават нещата. Главната цел на сайта е проучване дали услугата , която ще предлагам ще бъде търсена
      За тази цел обаче искам да направя бланка/пренасочване към поща, не знам как се нарича точно. 
      Идеята е следната: потребителя харесва това което вижда и иска да изпрати запитване , като в страницата искам да сложа полета за дата , име, имейл на потребителя и бутон "изпрати" , който аз да получа на имейла на страницата и съответно да му отговоря. Възможно ли е това да се направи с тази програма? Ако да- как? Ако не- здраве да е!
      Весели Празници!

• от Raze
      Здравейте. Някой може ли да даде идея? Взех този вентилатор:
      http://www.praktiker.bg/bg/Fan/ВЕНТИЛАТОР-ЗА-БАНЯ-ELPLAST-WK-10/p/447424
      Проблема е, че вместо да дърпа той духа, когато се монтира в отвора на отдушника. Мястото е такова, че трябва вентилатора да е тръбен и без излишни стърчащи части - отвора е много близо/допрян до стената. Няма опции за свързване, освен кабели 0 и фаза. С размяна на кабелите не се променя посоката на въртене. Не е от бройката, това е втория такъв, който слагам и пак не "дърпа". Може ли да не правя нещо както трябва или просто си е така този модел? Ако се сложи обратно му се вижда задната част и кабела, което не е оферта.
    • от Георги84
      Здравейте,
      искам да си сменя вентилатора в банята, но когато  го свалих видях това на снимките по-долу. Признавам, че съм много зле с битова техника, кабели и т.н, така че се извинявам ако е тъп въпроса,
      но не трябва ли да има син кабел за нула и още един за фаза? И как да ги откача, или да ги режа направо?

• от colio99
      Здравейте.Проблема е следния - охладитела на процесора боксовия,перката по-точно започна да шуми,не силно но дразнещо.Смених термопастата но не помогна.Минава ми през ума че не е пазена /втори собственик съм/ и някъде е изкривена и затова бучи леко.
      Въпроса ми е мога ли да я сменя със другия боксов охладител който имам ?  Спира ме причината че на тази която е сега пише 12VDC 0.60A DELTA , а на тази която искам да сложа новата пише DC12V 0.20a NIDEC .Поздрави..
    • от Marto_BG
      Здравейте отново. Преди два дни си купих вентилатор на deepcool 120mm със синя подсветка. Когато пусна компютъра новия вентилатор който съм го сложил отпред шуми доста силно. Имате ли идея как да намаля шума от вентилатора. Благодаря на тези които отговорят!  Ето малко информация за вентилатора:
      Ниво на шум 26,8dB
      Обороти в минута 1300 rpm

• Дарение

• Добави ново...