Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ето защо съм горд, че съм БЪЛГАРИН! Ние, Българите - произход, религия, знания, теории, доказателства

Гости lili-zora
 Сподели

Препоръчан отговор

Алгор, когато един човек, иска да бъде чут, той трябва да МОЖЕ да накара другите да го чуят или прочетат! Това е умение, и .......в момента Валкирия просто не можа да ме спечели .....като читател! Четях, до момента , в който ......усетих прилива на злонамерена хапливост....Воденето на спор е моя сила , не я демонстрирам и няма да го правя ...........Това е цяла наука ......и неоспоримо е , че е умение! Тихо , дори и с недотам издържани или издържани стойности в темата си , ме спечели на своя страна .........точно с умереното си и мълчаливо трудолюбие, да събира, да вписва, да търси , да намира........Изкуство е да накараш хората да те прочетат....И да се води дискусия, спор, и хапливо махленско каране са много различни неща ........поне за мен! С теб няма да споря, защото както казах и на Трих си те обичкъм....., това е ! Уважавам всяко мнение , което е изказано , но не засяга личностно или не обижда персонално .......

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 1,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Ведре, цитатът на Любен Дилов(харесвам и бащата и сина) е великолепен, истинен и точно на място. Историята помни много "герои", които всъщност са били предатели за Родината и държавата си. Само едно име ще спомена - Георги Димитров. Аз още не мога да си простя, че съм го смятала за герой, защото така ме учеха и ми спестяваха онова другото... Ти каза, че си мислела да предложиш тази тема на синчето си. Предложи му я. Той трябва да знае, че в живота има и величие, и падение. От падението човек трябва да се учи, от величието да се пази. И още една горчива истина, казана в прав текст: "Каква е тази участ бе народе, какъвто и байряк да се развее, дръжката му ти е все в гъзa!" - Иван Методиев Е, не е ли вярно това? Тъжна усмивка. Вярно е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нел, може би аз не обясних с точните думи, това срещу , което възроптах! Ако някои постове се изчистят от злобливи подмятания , личностни нападки, хапливи определения , обръщения ,сравнения, .........То, аз наистина бих го предложила за прочит .....Но, не желая да му предоставя , четенето на реплики, които цапат .......Мненията изложени от две , три или десет гледни точки .....са интересен прочит , но махленските разговорки, лекичко олекотиха темата ......Да се изкажеш, без да използваш обиден тон, а просто да се аргументираш ......това е което търся! А не го открих! Изложеното от всички тук ......има своя стойност и ценност, но кръчмарските подвиквания .......е , той това го чете непрекъснато и навсякъде , а и го чува навсякъде! Бих допълнила цитати , които мен са ме впечатлили, бих цитирала и един многоуважаван от мен автор Стефан Цанев, бих се аргументирала .......бих...намесила , това което аз съм прочела ,чела или чета .....бих намесила моето мнение .....Не оспорвам чуждото прозрение от прочетено , напротив .....радва ме , че има мислещи хора !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравей другарчИ пионерчИ Нел;

искам да ти кажа;че въобще не прочетох твоите пет реда;но те докладвах.Докладвах те щот не си горда българка.

:D

Отличен 6-

Пропусна онази "мила" кампанийка, в която българи е трябвало да вписват "македонец" като народност в паспортите си.

По предложение на самият "... пръв учител Димитров", изобщо цялата малоумна политика на България по македонския въпрос...

Вярно не съм горда българка. Пфу! :)

п.п. пишлеме се пише - означава недораслек

п.п.п. откога третокрасниците учат как се прави резюме?

Много умни днешните пионерчета ей! :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мдааа;само дето не разбрах след като" бацилус булгарикус" е една от българските гордости;защо българите продадоха патента за него на японците?!?!?!

Не виждам кое е лошото, че Япония плаща милиони всяка година на България за да имат бактерията и за да си пишат на етикетите "Български йогурт" Редактирано от ПеЧеН ЛиГлЮ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Плаща всяка година друг път.Въпроса ми е защо се продаде българската гордост.?!?!

Не е продадена... все едно да питаш защо Русия си е продала тяхната гордост "калшников"

и второ да плащат... патентно право + за името "Български йогурт"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

.Абеее изобщо ти;ако си божествена; си само един път такава;пък аз два пъти. :whist:

не разбрах , тук ли трябваше да кажем : Оууууу, и да замълчим почтително и с респект! :shy11:

Обаче ти пък си красиво българско цвете;щот нямаш лошаво сърце.Затуй та поздравявам:

и аз съ припознах в това сфете , чувствам се поздравена ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Красивата България през погледа на един талантлив фотограф! http://seen.evgenidinev.com/

Избрани снимки: http://www.evgenidinev.com/how/

За десктоп: http://www.evgenidinev.com/wallpapers/

Публикувано изображение

Редактирано от Tiho (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Последно много харесах ето този наш художник, който е един от многото примери за талантливи и достойни българи:

Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

Илия Пейков (1911-1988) е известен като първият художник изобразил космоса преди историческия полет на Гагарин. Заради своя оригинален художествен стил - отначало рисува с пръсти космически пейзажи, комети, падащи здезди - е наричан „пионер на космическата живопис”. Родом от гр. София, той живее дълги години в Италия. Първоначално работи в ателието на брат си, скулптора Асен Пейков, на прочутата улица „Виа Маргута” в Рим, средище на творци и ценители на изкуството през 60-те и 70-те години на ХХ век. Илия Пейков е носител на многобройни награди в областта на изкуството. На 2 юни 1971 г. е удостоен с най-високото италианско държавно отличие - „Кавалер на Италианската република“. През 1980 г. получава най-голямата българска държавна награда за принос в изкуството и културата - златен медал „Кирил и Методий“. На 19 ноември 2007 г. на негово име е наречен площад в Рим, между улиците „Алберто Бури“ и „Енцо Бенедето“. През 2011 г. по повод 100-годишнината от рождението му е удостоен посмъртно с отличието „Почетен гражданин на Севлиево”. Картини на Илия Пейков се съхраняват в редица музеи и частни колекции в Европа, САЩ, Бразилия, Палестина, Венецуела, Хондурас, Коста Рика и Южна Америка. Братята Асен и Илия Пейкови са измежду най-известните художествени представители в Италия в периода след Втората световна война и същевременно артисти с международна слава. Илия Пейков е и първият председател на българското земляческо дружество в Италия „Васил Левски“.

Илия Пейков - галерия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Китка от български народни песни :):

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=eZqXiij6SUc

Родопите. Мисля, че е едно от Смолянските езера:

Публикувано изображение

Песен „Горда Стара планина“. Текстът е много хубав и ми напомня за химна на България. Не знам дали имат нещо общо мелодиите, но няма да се учудя:

Публикувано изображение

Събор в Родопите:

Публикувано изображение

•Bulgaria is one of the oldest European countries

•It used to be land of the Thracians, and a particular hero called Spartacus was born there

•Bulgaria ranks 3rd in Europe (after Greece and Italy) for its number of archaeological treasures

•Bulgaria has the oldest orthodox slavic church in the world

•The Bulgarians were the first people to put the Cyrillic alphabet to use after its inception in the 9th century

•Bulgaria and Denmark were the only two countries to save their jews during the holocaust

•The Bulgarian army is the only force in the entire world which has never lost a single flag, despite activily participaing in wars in Europe since the 19th century

•The first wrestler in the world with 1500 wins and only 2 losses is the Bulgarian Dan Kolov

•The world's first digital watch was invented by Peter Petrov (of Bulgaria)

•Bulgaria has established itself as a popular tourist destination, with millions tourists visiting its Spa, Mountain and Sea restorts as well as its arceholgical sites and cultural monuments

•The oldest gold treasure in the world was found in Bulgaria (in 294 graves were found 3000 gold objects dating back more than 6000 years)

•The only nations in the world that use the bagpipe as an instrument are Scotland, Ireland and Bulgaria.

•The inventor of the first electronic computer John Vincent Atanassoff is of Bulgarian origin. Professor John Atanassoff, together with graduate student Clifford Berry, built the world's first electronic digital computer, at Iowa State University, between 1939 and 1942

•The bulgarian folk song "Izlel e Delio Haidutin" was sent in deep space on the board of the US Space Probe -Voyager I as part of a collection of our Civilization's finest cultural artefacts - a message to an alien intelligence

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цветан Радославов създава песента "Горда Стара планина" около 1885 г., воден от патриотични чувства. Т.е., той написва и музиката и текста. Песента претърпява много промени в следващите години, а през 1964 г. става Химн на НРБългария под името "Мила Родино", и остава като химн на РБългария. Нотният текст, който си публикувал е на Цв. Радославов и е същият както на Химна ни. Tiho, kak се гордееш, че си българин, без да знаеш най-емоционалния символ на държавността?

Редактирано от Efe (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

•Bulgaria is one of the oldest European countries

•It used to be land of the Thracians, and a particular hero called Spartacus was born there

•Bulgaria ranks 3rd in Europe (after Greece and Italy) for its number of archaeological treasures

•Bulgaria has the oldest orthodox slavic church in the world

•The Bulgarians were the first people to put the Cyrillic alphabet to use after its inception in the 9th century

•Bulgaria and Denmark were the only two countries to save their jews during the holocaust

•The Bulgarian army is the only force in the entire world which has never lost a single flag, despite activily participaing in wars in Europe since the 19th century

•The first wrestler in the world with 1500 wins and only 2 losses is the Bulgarian Dan Kolov

•The world's first digital watch was invented by Peter Petrov (of Bulgaria)

•Bulgaria has established itself as a popular tourist destination, with millions tourists visiting its Spa, Mountain and Sea restorts as well as its arceholgical sites and cultural monuments

•The oldest gold treasure in the world was found in Bulgaria (in 294 graves were found 3000 gold objects dating back more than 6000 years)

•The only nations in the world that use the bagpipe as an instrument are Scotland, Ireland and Bulgaria.

•The inventor of the first electronic computer John Vincent Atanassoff is of Bulgarian origin. Professor John Atanassoff, together with graduate student Clifford Berry, built the world's first electronic digital computer, at Iowa State University, between 1939 and 1942

•The bulgarian folk song "Izlel e Delio Haidutin" was sent in deep space on the board of the US Space Probe -Voyager I as part of a collection of our Civilization's finest cultural artefacts - a message to an alien intelligence

Редактирай това да е на български или го махни от поста...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абеее изобщо ти;ако си божествена; си само един път такава;пък аз два пъти. :whist: Обаче ти пък си красиво българско цвете;щот нямаш лошаво сърце.Затуй та поздравявам:

Благодарско за хубавите думи и хубавата песен, ама да знаеш, че нито съм цвете за мирисане :), нито съм божествена, само за сърцето уцели. Добро си ми е сърчицето, тупка ли тупка... :)

Tiho, kak се гордееш, че си българин, без да знаеш най-емоционалния символ на държавността?

Еви, прости на младостта! :*

Спомних си кампанията, в която имаше мнения за връщане на стария химн- "Шуми Марица" . Помня, че непрекъснато си повтарях: "О, не, не, не го правете!" Причината за това беше една незабравима(за мен) емоционална реакция на малката ми дъщеричка(тогава беше на около 3 години). Нямаше ток, бяхме самички и аз реших да и попея. Не помня как стигнах до химна, но кагато запях припева: "Мила Родино, ти си земен рай...", от очичките на детето закапаха сълзици.

Много ни е силен химна. Много.

А за тези, които не знаят, ще пусна първият химн на България - "Шуми Марица".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами щот съм мешано .

От ляво на дясно съм българско сперматозоидче; отдясно на ляво митохондриално еврейче.

Егати мешаната скара е станало.

То това дето някой се брои за еврейче, е такава условна работа, че си е повече някаква вяра в нещо си там, отколкото доказуем тип генетично наследство.

Като ги гледа човек какви белички са се заселили в израел и едновременно какви мургави си имат там, та си вика че нещо някои трябва да не са баш евреи де.

Не ти ти остава нищо друго сигурно, освен да вземеш да се гордееш че си българка, щото онова другото там е измислена работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Еви, прости на младостта! :*

...

Много ни е силен химна. Много.

...

Е, добре. :*

Тихо, научи Химна на България н-а-и-з-у-с-т! :nono:

Редактирано от Efe (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цветан Радославов създава песента "Горда Стара планина" около 1885 г., воден от патриотични чувства. Т.е., той написва и музиката и текста. Песента претърпява много промени в следващите години, а през 1964 г. става Химн на НРБългария под името "Мила Родино", и остава като химн на РБългария.

Нотният текст, който си публикувал е на Цв. Радославов и е същият както на Химна ни.

Tiho, kak се гордееш, че си българин, без да знаеш най-емоционалния символ на държавността?

http-~~-//youtu.be/n7QwMkE-sws

Чувствата са нещо различно от знанията, Efe, и много често не зависят от тях. Сигурно разбираш това, но ако не - то ще го разбереш с времето :). Освен това най-емоционалният символ е нещо индивидуално за всеки човек. За теб това може да е песента "Мила родино", за други българи може да е например старият химн на България "Шуми Марица" (да използвам навременното включване на Нел :)...) или нещо друго. Оценявам пояснението, което даваш за песента, Efe!

Редактирай това да е на български или го махни от поста...

Прочетох правилата на форума. Според тях е желателно, а не задължително, да се използва български език и да се превеждат даваните цитати (ако са на друг език). Аз много рядко слагам нещо на английски, така че не може да се каже, че прекалявам с използването му . В момента нямам време за да правя превод на текста. Смятам, че е по-полезно да го има в темата дори и както е. Ако някой от останалите участници има възможност, нека помогне с превеждането му.

Български символи:

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чувствата са нещо различно от знанията, Efe, и много често не зависят от тях. Сигурно разбираш това, но ако не - то ще го разбереш с времето

Какво пиеш? :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прочетох правилата на форума. Според тях е желателно, а не задължително, да се използва български език и да се превеждат даваните цитати (ако са на друг език). Аз много рядко слагам нещо на английски, така че не може да се каже, че прекалявам с използването му . В момента нямам време за да правя превод на текста. Смятам, че е по-полезно да го има в темата дори и както е. Ако някой от останалите участници има възможност, нека помогне с превеждането му.

В много грешна посока си тръгнал... (аз също - да ме пита човек защо не трия, а се опитвам с добро...)

Ако беше прочел правилата, щеше да видиш и т. 2.19, но явно си стигнал до там, където ти изнася.

Извън това, обаче, да ти кажа две думи.

Не знам защо го правя - и да ме питаш нямам отговор...

Идеята ми с превода е съвсем различна от посоката, която си възприел.

Виж си заглавието, виж си претенцията за значимостта на темата и след това виж написаното на английски.

Разбираш ли ме?

Да?

Съмнявам се...

пп. Дай моля те и българските символи на английски.

Нищо, че нямаш време да си преведеш "гордостта", а 1 час и половина висиш в темата...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Идеята ми с превода е съвсем различна от посоката, която си възприел.

Виж си заглавието, виж си претенцията за значимостта на темата и след това виж написаното на английски.

Разбираш ли ме?

Да?

Добре, според теб фактът, че мнозинството от българите са образовани и владеят чужди езици не е ли предимство, което трябва да се използва? Аз, като създател на тази тема, не виждам проблем в нея да има някой и друг материал на език, различен от българския. Но даденото да е от полза за дискусията, разбира се.

Разпространение на българската култура във времето на Първото българско царство:

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Боже, колко мъка има по този свят, Боже! Публикувано изображение

Бате, какви дискусии, какви пет лева, какъв жълт трамвай?!?!

Опитах простичко да ти кажа - не е сериозно в тема за гордост от това, че си БЪЛГАРИН, да се пише на английски.

Както не е сериозно в тема в руски форум за това че са горди, че са руснаци, да се пише на китайски.

Или в германски форум да се пише на полски.

И т.н.

За символите шопска салата, сирене и баница няма да кажа нищо...

Аз лично съм далече от тези идеали и ако това споделят повечето българи и се оприличават с тези манджи, определено започвам да се замислям дали съм българин, баси.

Обичам това папкане, но не се оприличавам като национална идентичност с тях. :nono:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Изложба "Кирилицата - Българската азбука"

https://plus.google....696520366195729

„Кирилицата” е дело на тридесет пловдивски художници и е съставена от също толкова платна, всяко от които представлява буква от българската азбука. Картините са изработени с живописни средства по избор на художниците, предимно маслени, темперни и акрилни бои, текстил. Буквите са разпределени на авторите чрез жребий. Обединяваща нишка на експозицията представлява и идентичният размер на платната: 90/90 см. Така творческият прочит на всяка буква е представен на публиката като кадър от своеобразна фотолента, запечатала, иначе, невидими особености на авторския стил. Въздействаща, неочаквана и много лична интерпретация на буквите – това е запазената марка на пловдивската група художници.

"Кирилицата" рисуваха: А - Михаела Иванова, Б - Станимир Видев, В - Маргарита Джарова, Г - Бисер Дамянов, Д - Венета Маринова, Е - Емилия Арабаджиева, Ж - Ицко Мазнев, З - Жорж Трак, И - Валери Ценов, Й - Матей Матеев, К - Ангел Гешев, Л - Недко Итинов, М - Георги Щърбев, Н - Никола Певичаров, О - Кольо Карамфилов, П - Васко Стоев, Р - Ангел Василев, С - Румен Жеков, Т - Ангел Китипов, У - Вълчан Петров, Ф - Румен Нечев, Х - Николай Няголов, Ц - Димитър Кирчев, Ч - Владимир Генадиев, Ш - Атанас Хранов, Щ - Нели Ценова, Ъ - Николай Кучков, Ь - Ангел Пачаманов, Ю - Лили Кичукова, Я - Димитър Келбечев

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване