Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

pconline

Охлаждащи подложки за лаптоп

63 гласували потребители

1. 1. Използвате ли охлаждаща подложка за вашия лаптоп?

• ДА
      29
    • НЕ
      34
  2. 2. Какъв е ефекта от подложката според Вас?

• отличен
      2
    • положителен
      21
    • минимален
      32
    • никакъв
      8

Препоръчан отговор

Понеже доста често в теми се дъвчат едни и същи неща за ефекта от охлаждащите подложки нека да направим малко практични тестове. Лично на мен ми е трудно да преценя дали инвестицията си заслужава защото ефекта е леко съмнителен, а има и негативи при използването на такива подложки. Затова нека тези който имат подложки да направят тест за ефекта от тях. 1. Кажете какъв е модела на лаптопа с който сте провели теста. 2. Ако е възможно направете снимка на долния капак за да се види наличието и разположението на охлаждащите отвори ако има такива. 3. Натоварете лаптопа с тест да кажем "Стрестеста на Айда" за около половин час и покажете нимка на температурите пир: а) използване на лаптопа без подложка върху твърда равна повърхност б) използване на лаптопа върху подложка но без включен/и вентилатори в) използване на лаптопа с акткивна подложка По този начин всички ще придобият представа ефективен ли е този тип охлаждане, до колко, обоснована ли е инвестицията и т.н. При използването на подложки има спорни моменти. Но лично аз, а предполагам и повечето не са имали възможност да ги изпробват. 1. Когато е онструиран лаптопа производителя е заложил отвори през който да преминава нужното количество въздух за правилното охлаждане на лаптопа и добавянето на n-броя вентилатори физически няма как да увеличи количеството въздух поради размера на отворите и наличието на вентилатор зад тях. 2. Дори и по някакъв начин да се постигне преминаването на повече въздух отколкото е дебита на вентилатора в лаптопа то това е вероятно да доведе до по-бързата амортизация на този вентилатор и нужда от подмяната му. 3. Дори и по някакъв начин да се постигне преминаването на повече въздух през лаптопа, то тогава идва момента че повече преминал въздух означава повече преминала и отложена прах. 4. Охлаждането на корпуса на лаптопа не влияе чувствително/според някой изобщо/ на температурата на компонентите понеже между тях няма директен топлообмен. 5. Идеята на лаптопите е да са максимално мобилни, а повечето подложки не са особено мобилни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лаптоп HP Compaq 615, а охлаждащата подложка беше CM Notepal U2. Много съжалявам, че я купих, тогава беше към 45-50 лева... Разликата на температурите беше в рамките на статистическата грешка- около 5 градуса надолу. За съжаление вече не знам къде съм я забутал, а и не ми се търси. Моите отговори са: - НЕ (не ползвам) - минимален (не си заслужава инвестицията)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

..

3. Натоварете лаптопа с тест да кажем "Стрестеста на Айда" за около половин час и покажете нимка на температурите пир:..

Защо стрес теста на Аида? Толкова е смотан че не е истина, според мен като се тестват такива подложки е далеч по-добре да се натовари със някой истински тест и да се види във най-добрия случай колко ще ти смъкне подложката, а именно Prime 95 27.7 (тегли се от страницата му), и за хората ползващи лаптопи със Sandy/Ivy Bridge и/или отделни видео карти да се включи заедно със Прайма и Unigine Heaven, за да може и картата да се натовари като хората.

..

1. Когато е онструиран лаптопа производителя е заложил отвори през който да преминава нужното количество въздух за правилното охлаждане на лаптопа и добавянето на n-броя вентилатори физически няма как да увеличи количеството въздух поради размера на отворите и наличието на вентилатор зад тях.

2. Дори и по някакъв начин да се постигне преминаването на повече въздух отколкото е дебита на вентилатора в лаптопа то това е вероятно да доведе до по-бързата амортизация на този вентилатор и нужда от подмяната му.

3. Дори и по някакъв начин да се постигне преминаването на повече въздух през лаптопа, то тогава идва момента че повече преминал въздух означава повече преминала и отложена прах.

4. Охлаждането на корпуса на лаптопа не влияе чувствително/според някой изобщо/ на температурата на компонентите понеже между тях няма директен топлообмен.

5. Идеята на лаптопите е да са максимално мобилни, а повечето подложки не са особено мобилни.

1. Обикновенните лаптопи (говоря до 1500-2000лв някъде) имат само по-една перка (аз със повече не съм виждал), другите които са по-скъпите като на Asus ROG серийте например където струват по 2000-3000лв са със май две перки. И тази перка си смуче въздуха от дупките под нея, често има и странични дупки, които са настрани от вентилатора и те не се "облагодетелстват" много от него.

2. Не съм много сигурен, защото нередовното чистене на самата перка води до още по-бързо разтракване.

3. Не е задължително, при мен подложката събира доста голяма част от праха, и така чиста само нея по-често.

4. То това е ясно, зарад това като се взима подложка е по-добре да се взима със голяма перка покриваща почти цялата долна част на лаптопа или поне перка 140мм или по-добре 200мм, а не да гониш дупките по лаптопа със две три 40-ки или 60-тки.

Макар че не съм сигурен и те колко ще са ефектвини, инак имам Cooler Master Notepal Infinite EVO, който също няма особена ефективност, даже е нулева, дръжа го единствено защото както казах по-горе той събира почти целия прах и държи лаптопа малко по-високо от повърхността на бюрото, та и да има прах по-него лаптопа не го засмуква.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

..............

Дал съм примерна програма не задължавам никой да тества точно с нея.

Идеята е да се натовари без подложка да се вдигнат температурите на макс.

След това да се сложи подложка без да се включват вентилаторите за да се установи какво влиание оказва повдигането на лаптопа от съответната подложка.

Да се включи подложката за да се види при натоварено положение и температури вдигнати на макс с колко ще спаднат.

Идеята е да се види с колко градуса допринася в крайна сметка съответната подложка за по-доброто охлаждане.

Не претендирам да съм измислил перфектната тема. Темата е отворена за предложения така, че ако има такива ще я променям.

Относно отворите по лаптопите силно се надявам, че инженерите са ги поставили с цел да прекарват известно количество въздух през компоненти който имат нужда от охлаждане, но в крайна сметка всичкият въздух излиза през едно място което си има ограничен дебит.

Съгласен съм, че не поддържането на чист вентилатора води до неговото разбиване.

Ето една добра препоръка да се обръща внимание на подложки снабдени с филтри който допълнително да пречистват въздуха влизащ в лаптопа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дал съм примерна програма не задължавам никой да тества точно с нея.

Идеята е да се натовари без подложка да се вдигнат температурите на макс.

След това да се сложи подложка без да се включват вентилаторите за да се установи какво влиание оказва повдигането на лаптопа от съответната подложка.

Да се включи подложката за да се види при натоварено положение и температури вдигнати на макс с колко ще спаднат.

Идеята е да се види с колко градуса допринася в крайна сметка съответната подложка за по-доброто охлаждане...

Е то точно това не е желателно всеки да бенчи който със каквото намери за добре, че така променливите стават много голями- зарад това е по-добре да се пускат един и същ тест от всички.

...Относно отворите по лаптопите силно се надявам, че инженерите са ги поставили с цел да прекарват известно количество въздух през компоненти който имат нужда от охлаждане, но в крайна сметка всичкият въздух излиза през едно място което си има ограничен дебит...

Е как ще излиза от едно място? Той въздуха влиза и излиза от където си поиска, винаги ще си намери пролука, перката е да насочва въздуха със каква сила да преминава през радиатора, а не насочва изцяло въздушния поток във лаптопа - същото се отнася и за компютърните кутии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е то точно това не е желателно всеки да бенчи който със каквото намери за добре, че така променливите стават много голями- зарад това е по-добре да се пускат един и същ тест от всички.

Идеята не е да се правят тестове за да се сравняват различни машини та да има значение кой какъв тест ползва. Идеята е на една машина независимо с какъв тест да се види температурата с товар, с товар и подложка и с товар и включено охлаждане не подложката.

Е как ще излиза от едно място? Той въздуха влиза и излиза от където си поиска, винаги ще си намери пролука, перката е да насочва въздуха със каква сила да преминава през радиатора, а не насочва изцяло въздушния поток във лаптопа - същото се отнася и за компютърните кутии.

Хайде сега прочети какво си написал и се опитай да го разбереш. Не знам как да определя твърдението ти че при наличието на вентилатор на даден отвор това ще позволи на въздух и през друг отвор просто няма как да се случи всички останали отвори стават входящи, а изходящия ще е само този след вентилатора. В някаква много голяма заблудя си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3. Дори и по някакъв начин да се постигне преминаването на повече въздух през лаптопа, то тогава идва момента че повече преминал въздух означава повече преминала и отложена прах.

Повечето нови лаптопи имат прахови филтри и това не е проблем :) Моя лаптоп HP 625 има такива и много, много малко прах събира за 1 месец :D А аз го чистя вече по-рядко през месец и половина по някой път и през 2 месеца -:- различно :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята не е да се правят тестове за да се сравняват различни машини та да има значение кой какъв тест ползва. Идеята е на една машина независимо с какъв тест да се види температурата с товар, с товар и подложка и с товар и включено охлаждане не подложката..

Значи някой може да натовари даден процесор със прайм (който принципно е тест за стабилност), а друг може да пробва със някой гейм бенч или някой рендър например който товари процесора доста по-малко и съответно грее по-малко. Кажи къде му е обективността на това и какъв смисъл има темата тогава?

..Хайде сега прочети какво си написал и се опитай да го разбереш. Не знам как да определя твърдението ти че при наличието на вентилатор на даден отвор това ще позволи на въздух и през друг отвор просто няма как да се случи всички останали отвори стават входящи, а изходящия ще е само този след вентилатора. В някаква много голяма заблудя си.

Хах, дали? Нали се сещаш че за да направиш въздушния поток във дадена кутия на 100% от няколко вентилатора, то те трябва да са тип турбини, покриващи целия преден панел, да няма други отвори по кутията и въздуха да преминава от предната до задната страна, без да се отклонява. А сега ако можеш да поясниш как така един вентилатор по-средата на лаптопа (подчертавам - който си има дупки от където да смуче необходимия му въздух) определя целият му въздушен поток?

Тоест сега искаш да ми кажеш че излишния въздух във кутията стои кротко и чака евентуално някога да бъде засмукан от вентилатора навън от кутията, или ако пък изкарващите перки са повече и/или по-бързи и вкарващите (ако има такива) не смогват, тоест става вакум така ли? :D

Пак казвам със перките насочваш въздуха от къде да влиза (евентуално да охлажда нещо) и излиза (от където да излиза топлия въздух който принципно винаги се качва на горе), за да можеш да създадеш някакъв въздушен поток, но пак не го контролираш на 100% - и то ти трябват за целата няколко на брой, със една, дори две перки нищо не правиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи някой може да натовари даден процесор със прайм (който принципно е тест за стабилност), а друг може да пробва със някой гейм бенч или някой рендър например който товари процесора доста по-малко и съответно грее по-малко. Кажи къде му е обективността на това и какъв смисъл има темата тогава?

Хах, дали? Нали се сещаш че за да направиш въздушния поток във дадена кутия на 100% от няколко вентилатора, то те трябва да са тип турбини, покриващи целия преден панел, да няма други отвори по кутията и въздуха да преминава от предната до задната страна, без да се отклонява. А сега ако можеш да поясниш как така един вентилатор по-средата на лаптопа (подчертавам - който си има дупки от където да смуче необходимия му въздух) определя целият му въздушен поток?

Тоест сега искаш да ми кажеш че излишния въздух във кутията стои кротко и чака евентуално някога да бъде засмукан от вентилатора навън от кутията, или ако пък изкарващите перки са повече и/или по-бързи и вкарващите (ако има такива) не смогват, тоест става вакум така ли? :D

Пак казвам със перките насочваш въздуха от къде да влиза (евентуално да охлажда нещо) и излиза (от където да излиза топлия въздух който принципно винаги се качва на горе), за да можеш да създадеш някакъв въздушен поток, но пак не го контролираш на 100% - и то ти трябват за целата няколко на брой, със една, дори две перки нищо не правиш.

Независимо какъв тест се ползва, след като той натоварва процесора на 100% то процесора ще вдигне максимална температа в зависимост от околната среда и идеята е в този момент да се провери с колко подложката ще я свали.

Не говорим за правилно оформен въздушен поток в настолно РС. В лаптопите потока е такъв какъвто е заложил производителя в повечето случаи оформен от едни вентилатор, при малко модели с два.

За да ме разбереш ще ти кажа че говориш откровени глупости твърдейки, че при наличието на вентилатор въздуха ще излиза през някой друг отвор освен този след вентилатора. На отвора зад вентилатора се създава положително налягане което се стреми да изтласка въздуха навън, на всички останали отвори в различна степен ще се формира отрицателно налягане или вакум и оттам освен да влиза въздух няма какво друго да се случи. Да вземеш да обясниш как според теб в един лаптоп се формира излишно количество въздух? Такъв ефект е възможно да се постигне когато дебита на вкарващите вентилатори е по-голям от дебита на изкарващите и да тогава въздухът ще излиза от където му е удобно но това е само при неправилно сложени вентилатори.

Що се отнася до формирането на 100% поток, което е малко странно като определение са достатъчни един изкарващ и един вкарващ вентилатор с еднакъв дебит. При всички останали варианти когато излизащото количество въздух е различно от влизащото ще се получава или повишено налягане в кутията което ще доведе до излизане не въздух и от други отвори или обратното, вакум което довежда до влизане на въздух и през други отвори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах лаптоп Fujitzu siemens с АМD процесор,загряваше доста през лятото(варираше от 60 до 90 градуса)и му купих охлаждаща подложка с два вентилатора.Духаха под него,точно където му бяха оставили решетки за входящия въздух. Разлика в температурите повече от 5% , не се усещаше.Второто му лято лаптопа прегря и си замина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гласувах за положителен ефект.За мен инвестицията си заслужава .Единственият негатив е ,че действително вкарва малко повече прах и се налага по-често почистване . Имам лаптоп Lenovo Y560p от година и два месеца и от момента в ,които е купен с него се закупи и подложката и не се отделя . Почиствал съм го преди шест месеца ,само отворите и вента,без смяна на термопаста. Параметрите ,ако това има значение са : Процесор Mobile QuadCore Intel Core i7-2630QM, 2600 MHz Памет 8172 MB (DDR3-1333 DDR3 SDRAM) Видеокарта AMD Radeon HD 6570M (1024 MB) Дисково устройство WDC WD5000BPKT-00PK4T0 ATA Device (500 GB, 7200 RPM, SATA-II) Ето и изгледа на лаптопа от долната страна. post-275581-0-60252700-1350843383_thumb. Проведох тестовете с Aida за по двадесет минути. По време и на двата теста ,за да съм напълно коректен и оптимален играх онлайн белот. Ето и резултатите: Използване на лаптопа с активна подложка . post-275581-0-56760600-1350843791_thumb. Използване на лаптопа без подложка ,на твърда повърхност. post-275581-0-43605000-1350843846_thumb. Това е подложката ,която ползвам . post-275581-0-12861800-1350844132_thumb. Като цяло ,за мен подложките имат положителен ефект,като се вижда от теста,но има, не едно НО а няколко . Тоест, дали ще даде положителен резултат ,зависи от много фактори ,като разположение на отвори ,брой на отвори и от там се гледа каква подложка да се вземе с какъв и колко вента. Мога да кажа ,че никой не може да ме разубеди да ползвам подложка ,та дори и да сваля само 4/5 градуса. По добре 5 градуса надолу ,отколкото нагоре . За мен инвестицията си заслужава ,защото я даваш еднократно. Надявам се ,че съм бил полезен за темата. П.П Моя грешка ,бях разменил местата на шотовете .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...........................

Човек при тебе нещо не е наред. Опитал си се да пуснеш стрес теста, но дава грешки и не товари процесора както трябва на 100%. Вероятно си разменил местата на шотовете, но тези 70+ градуса са стряскащи и то при положение че процесора не е натоварен на макс. Странно е шота който си дал с активна подложка е само с 2% по натоварен процесор което може просто по време на шота да е бил в пик, но температурата там е доста по-висока отколкото без подложка!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Редакирах си поста бях объркал местата на шотовете .Може би грешката ,която казваш идва ,че съм използвал портабъл програма. Ще повторя теста със същата инсталациона .А това,че процесора не се е натоварил на макс ,си нямам и идея. Поначало лаптопа си работи перфектно и си държи напълно нормални температури за лаптоп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Редакирах си поста бях объркал местата на шотовете .Може би грешката ,която казваш идва ,че съм използвал портабъл програма.

Ще повторя теста със същата инсталациона .А това,че процесора не се е натоварил на макс ,си нямам и идея.

Поначало лаптопа си работи перфектно и си държи напълно нормални температури за лаптоп.

Температура от 70+ градуса за повечето лаптопи е притеснителна а пък и когато е такава при 15% товар на процесора още повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето го теста отново .Предполагам ,че при първият тест виновника е портабъл програмата. Резултатите: С активна подложка. post-275581-0-81752100-1350919259_thumb. Без подложка на твърда повърхност. post-275581-0-35482000-1350919311_thumb. Не зная какви температури са нормални за лаптопите при натоварване и не мога да взема отношение . Предполагам ,че зависи и от компонентите в лаптопа. За мен нещата са в рамките на нормалното ,както знаем с какво охлаждане разполагат лаптопите. Надявам се да се включат още съфорумници в темата за да разберем. Може би е време да сменя термо пастата .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.............

Ето и първия реален тест. При тебе се забелязва 15+% понижение на температурата, което си е чудесно постижение. Вярно е че този тип процесори не са особено хладни, но тази температури леко ме притесняват. Казваш, че е чистен преди 6 месеца вероятно няма да е зле. Също така каза, че си чистил отворите и вентилатора. Вентилатора сваля ли го? Защото най-голямата прах се събира между вентилатора и радиатора. Няма да е зле да се подмени пастата. При подобни температури аз лично бих опитал всичко за да ги намаля колкото е възможно повече.

Ако ефекта на подложките е такъв и при други лаптопи с процесори I7 съм готов да си променя мнението за смисъла на подобна покупка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вентилатора го свалям ,когато го почиствам ,радиатора и него го почиствам

със флаконите ,където са със въздух под налягане .С една дума ,полагам грижи за него защото искам да го имам.

Не се притеснявам от температурите,поради простата причина ,че лаптопа се използва за сърф, филми ,музика и онлайн игри ,като шах,табла ,белот и подобни.Днес смених и термопастата .Не беше изсъхнала .Ето един шот на температурите с три отворени таба и скайп.Не мисля ,че има за какво да се притеснявам .

Публикувано изображение

Както сам казваш ,тези процесори държат по-висока темперура.

Много зависи и какви отвори има долният капак.Както се вижда от шота ,на моя не му липсват .Защото съм виждал лаптопи с едно отворче и при тях едва ли ще има такава разлика.Стайната температура и тя оказва някакво влияние ,при тестването в стаята беше 28 градуса.

Надявам се да се включат още съфорумници в теста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Надявам се да се включат още съфорумници в теста.

Общо взето това е идеята колкото повече тестове толкова по-реална представа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте , приятелката ми има лаптоп HP G62-B50EQ , искам да ми помогнете с избора на охладителна подложка за него.Защото ме притесняват температурите а и е по-добре за него да е охладен, макар да знам че тези лаптопи си греят малко или много. Аз си набелязах една ето тази: http://nikem-bg.net/...INITE-NB-COOLER или ето този: http://prodavalnik.c...er-646-i9050265 . Предпочитам да са със голям вентилатор отколкото с няколко малки.Благодаря ви предварително за отделеното време. ето ви и малко снимки отдоло на лаптопа , за да ви улесня.

post-330489-0-46092200-1352988001_thumb.

post-330489-0-76862500-1352988006_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цветът на вентилатора е леко притеснителен. Избива на жълто кафяво което навежда на мисълта че там има прах. Снимката или не е много добро или си снимал лаптопа с работещ вентилатор защото не се виждат перката. На този лаптоп кога за последно му е правена профилактика? Преди да закупиш подложка го почистете и виж тогава температурите, ако лаптопа е задръстен няма подложка която да реши проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цветът на вентилатора е леко притеснителен. Избива на жълто кафяво което навежда на мисълта че там има прах. Снимката или не е много добро или си снимал лаптопа с работещ вентилатор защото не се виждат перката.

На този лаптоп кога за последно му е правена профилактика?

Преди да закупиш подложка го почистете и виж тогава температурите, ако лаптопа е задръстен няма подложка която да реши проблема.

Само ми кажи как да достигна до този вент. като развия всички болчета покрая и болчетата под батерията ли ? И да снимах го когато работи , иначе какво ще кажете за тези предложени подложки от мен ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заповядай

Трябва да се разглоби тотално лаптопа, ако не си сигурен във възможностите си го занеси в сервиз. Трябва да се откачат доста кабели и има опасност да скъсаш някой. Внимавай и кой винт от къде сваляш за да го сложиш обратно на същото място.

СМ е с малък вентилатор и странна система за създаване на въздушен поток, а евтината има големи държачи за лаптопа в долния край и подозирам, че ще пречат на ръцете при писане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви , но предпочитам аз сам да го направя , защото нямам вяра тук в нашите сервизи :) поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

липсва варианта за отрицателен ефект, както и опции дали подлождата е с пасивно или активно охлаждане (вентилатори). аз щях да гласуван за отрицателния ефеккт ако е с вентилатори и за положителния ако е пасивна. личи си че темата е писана от човек без техническа мисъл, познания по физика и хардуерни познания... има лаптопи при които подложката е абсолютно безполезна - тия дето нямат нито един отвор от долната страна, а вентилаторът засмуква въздух през клавиатурата и странични отвори...

еверест/аида товарят много повече от смешния прайм95, друг е въпросът, че linx прави смешни по товарене и аида и отртос и каквото още се сетите...

Повечето нови лаптопи имат прахови филтри и това не е проблем :) Моя лаптоп HP 625 има такива и много, много малко прах събира за 1 месец :D А аз го чистя вече по-рядко през месец и половина по някой път и през 2 месеца -:- различно :D

това са пълни глупости - не повечето, ами много малко имат филтри, точно hp625 не съм отварял, но съм отварял достатъчно други на тая марка за да знам че няма филтри...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Модела на лаптопа е HP Compaq 6715b. Процесорът е AMD и отделя повече топлина, отколкото аналогичен лаптоп с INTEL процесор. Подложката е марка BELKIN, закупена от "Техномаркет". Тази поставка е за до 17 инчови лаптопи.

Като предимство на подложката, мога да посоча, че е адски удобна за тези от вас, които ползват лаптопа си в кревата. Отпред има борд, който не позволява да приплъзва надолу. Доста съм го мятал в леглото, на колене от там на стола до мен и така нататък, но е стабилна подложката. Регулира се по височина, също предимство.

Вентилатора не съм ползвла често, да кажа почети не го ползвам. При този модел лаптопи се събира адски бързо прах. От вътрешната страна на охладителя се образува нещо като гъба от прах. НАИСТИНА ГЪБА ЗАТАПВАЩА ОХЛАДИТЕЛЯ. Тези от вас, които са с този модел лаптопи им препоръчвам на половин година да си го отварят и чистят. Чистенето на HP 6715b е описано добре тук:

http://www.net-isle.com/blog/hardware/cleaning-hp-6715b-laptop/

http://www.insidemylaptop.com/remove-keyboard-clean-cooling-fan-hp-compaq-6515b-laptop/

като не е нужно да премахвате изцяло клавиатурата, не пречи при чистенето. При последното отваряне на моят лаптоп, аз изцяло премахнах охладителя. Охладителната паста свързваща него с главния процесор и този на видеокартата, беше като гума и разкъсана. Почистих всичко добре. Намазах с нова охладителна паста и сглобих. Ефектът беше поразителен.

При чист охладител никога не ползвам охлаждането на подложката. Искам да отбележа, че аз не играя игри на него.

Като цяло, този модел и марка подложка е удобна и стабилна за домашна употреба. Поради габаритите си не е удобна за пренасяне, например, когато отивате на почивка. Но тогава за тези дни може и без нея.

Успехи!

post-110908-0-02668100-1365507291_thumb.

post-110908-0-19326800-1365507306_thumb.

post-110908-0-42893300-1365507318_thumb.

post-110908-0-22323700-1365507329_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.