Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Бум

Референдум за ядрената енергетика !

123 гласували потребители

1. 1. "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"

• да
    • не
    • няма да гласувам за подобни глупости

Препоръчан отговор

Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?

Това е въпросът на който българските граждани трябва да отговорят с "Да" или "Не".

Референдумът ще се проведе на 27.01.2013 година.

Нека всеки изрази своето мнение напълно свободно и без никакво манипулиране !

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че да. Който е против, значи не иска България да бъде независима. Още една електроцентрала ще доведе до повече работни места, по-евтин ток и следователно по-евтини стоки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Започвам да се двоумя и може би няма да гласувам, защото този референдум е пълна гавра с Българина. Замислете се референдума има за цел решаването или нерешаването на определен въпрос към определен момент. В случая дали ще отговорите с Да или с Не, то това няма да има никакво значение, защото и в двата случая просто няма нищо да се случи, няма нищо да последва, да се реши т.е кух безсмислен референдум. Някои ще кажат - ще се случи, но кога? А ми някъде в неясното бъдеще което светло бъдеще на много хора им писна да чакат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, ако ще произвежда по евтина електроенергия от 'зелената' и други подобни, като те отпаднат или ги изнасяме...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И ядрени бомби да правят - все ми е тая. Защо нямаше референдум за закриването на ядрените реактори?А пък това, че тока ще ни излиза по-евтино - забравете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да бъдат взети предвид резултатите от референдума е необходимо на него да гласуват не по-малко граждани от гласувалите на последните парламентарни избори. Не вярвам, че това ще стане.

...Още една електроцентрала ще доведе до повече работни места, по-евтин ток

и следователно по-евтини стоки.

Това звучи много хубаво като пожелание, но е безкрайно далеч от действителността.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че да. Който е против, значи не иска България да бъде независима.

Още една електроцентрала ще доведе до повече работни места, по-евтин ток

Ядрена енергетика ама на каква цена? Щеше да има евтин ядрен ток ако не бяхме затворили първите

4 блока на АЕЦ Козлодуй.Те се бяха отдавна изплатили и наистина произвеждаха най-евтиния ток.

Ама тая АЕЦ Белене за която руснаците постоянно вдигат цената може да ни излезе през

носа и тока от нея да е по-скъп от тоя от конвеционалните ТЕЦ-ове.

Редактирано от ined (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я да построят още 5 ветро паркове като тоя около Калиакра а не да ми строят ядрени централи . Ето хората и в Монтана ще инвестират в такива. Тука е истината а не в тия бомби със закъснител .

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека не се заблуждаваме. Милиони загробени в Белене, ми по добре да се довърши. В Козлодуй повече блокове няма да се построят - това не го ли разбрахте. За сега ядрената енергия е най евтина и докато ни промиват разни лобисти мозъците, то нашите съседи доста бързо се ориентираха къде е истината. Американците също не са най склонни да се откажат от ядрената си енергетика. Казват опасна била. А ми тогава няма да се качваме на автомобил, щото може да катастрофира, няма да ядем храна, щото може да се задавим!!! Построяването на Белене е скъпо и ще ни удари по джоба. Хвърленото и загробено в Белене е скъпо и ще ни удари по джоба. Лобистите на зелена енергия си постигат своето, а тока скача ли, скача.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я да построят още 5 ветро паркове като тоя около Калиакра а не да ми строят ядрени централи . Ето хората и в Монтана ще инвестират в такива. Тука е истината а не в тия бомби със закъснител .

Публикувано изображение

То това добре, чисто, екологично, без опасност от голяма авария(като в Чернобил ), ама много скъпо ни излиза това удоволствие.

Аз се чудя, защо тези производители на зелена енергия не вземат да се обединят и да правят конкуренция на енергото.До колкото разбрах, всички "зелени" произвеждат ток колкото един ядрен реактор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ПО-скоро въпросът трябва да бъде :"Как искате да поскъпне тока - със или без АЕЦ Белене" ?

Защото , който си прави сметката, че тока ще е евтин-много се лъже.И в момента АЕЦ Козлодуй произвежда евтин ток ( на 2 ст киловата) , ама аз си плащам на ЧЕЗ по 20 ст същия тоя ток.

Тъй че изобщо не си правете излюзии да се промени нещо.

То това добре, чисто, екологично, без опасност от голяма авария(като в Чернобил ), ама много скъпо ни излиза това удоволствие.

Аз се чудя, защо тези производители на зелена енергия не вземат да се обединят и да правят конкуренция на енергото.До колкото разбрах, всички "зелени" произвеждат ток колкото един ядрен реактор.

Защото определени лица в държавата така искат - токът от тях да е скъп, да се тръби постоянно в медиите за "добаката зелена енергия" , за да има срещу какво да злословим и народът да се лъже, че токът от АЕЦ ще бъде по-евтин.

Милиони загробени в Белене, ми по добре да се довърши.

туия милиони и без това са си загробени.

Да не говори, че ако сега почнат да строят по нова технология половината от това дето е изградено трябва да се събори и да се строи наново и ще наливаме милиарди.

Двата реактора, които бяха за Белене сега работят вече в Москва и руснаците само ни се хилят на простотията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И как бих могъл аз, неспециалистът по кой да е енергиен въпрос, да отговоря с "да" или "не" на питането дали да се изгражда нова АЕЦ (в Белене)? А колко са тия като мен? Милиони, на които не остава нищо друго, освен да пасуват или да отговорят под влияние на емоциите си, гледайки от своята си камбанария. От моята се вижда следното - живея на 12 км от бъдещата АЕЦ и нямам каквато и да е алтернатива, освен да гласувам против строежа ѝ, защото не само че няма да осигури кой знае колко работни места на местните, ами и ще порази необратимо останалите плюсове на района. Тук има авторитетно висше училище, давало и даващо хляб на мнозина българи. Какво ще стане с него, ако от аудиториите се виждат комините на АЕЦ-а? Колко български семейства биха пратили дъщерите и синовете си да учат на 12 км от ядрени реактори, намиращи се в силно сеизмичен район, пък колкото и модерна технология да бъде използвана? То и Фукушима е японска централа, а засегна половината свят...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърдо да.Замислете се колко атомни централи има по света,и какъв процент от тях са дали дефекти с забележими последствия-много малък.Не мисля че трябва да гледаме за пример аец-а във Фукушима,или аец-а в Чернобил,защото шанса за цунами в района Белене граничи с лудостта,а шанса руснаците да ни дадат дефектен реактор който да се въведе в експлоатация е също толкова голям,колкото с цунамито.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ядрената електроцентрала ще доведе до по-малко работни места и по-евтин ток няма да има. Всичко високотехнологично предполага по-малко и по-квалифициран обслужващ персонал.

Ама тая АЕЦ Белене за която руснаците постоянно вдигат цената може да ни излезе през

носа..

Ние се циганим за цената.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По цял свят е доказано че атомната енергия е най-евтината в момента като себестойност .. Това че са се случили аварии значи ли че всички трябва да се откажат от нея? То по тази логика спрете да карате коли, защото е доказано че най-много хора умират при автотранспортни произшествия, за замърсяването на атмосферата няма смисъл дори да говорим... Погледнете съседните страни, Румъния и Турция ..и двете строят нови атомни централи от последно поколение ( руски основно държа да отбележа ) .. Европа също не е спряла своите, особено Франция е твърдо решена да продължава да си ги развива.. А САЩ имат най-много ядрени мощности на глава от населението като цяло в света... Нима те са прости , или не знаят това което бай ти Ганя уж е проумял .. айде бе... Всичко е въпрос на интереси, но поне интересите на подръжниците за атомна енергетика се припокриват с националните такива....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цената. Строежа на такава централа струва много,много пари,а те трябва да се платят. Днес,когато огромен процент от населението тъне в мизерия,да строиш АЕЦ,е все едно да си купиш луксозен автомобил на лизинг,при заплата 500 лева и лизингова вноска 400 лева. Ще имаш луксозна кола пред блока,но няма да я караш ти... Няма да можеш "да и смениш маслото"... Според мен въпросът е,че комисионните са взети вече,а яснота за АЕЦ няма,и интересите се преплитат. Кой ? Асан и Айше,които,така или иначе не плащат за този консуматив,ще решават този въпрос ? Не съм против Референдум,но съм убеден,че ако има такъв,то трябва да се има предвид един главен фактор. Ценз на образование. Това означава,че няма как един глас,да е равен на един глас . Няма как,гласът на ядрен физик,да е равен на гласа на горе-споменатите,ниско-образовани и слабо интересуващи ги персони от малцинствата. В този ред на мисли-аз съм против !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Винаги съм се чудил защо у нас всичко е обратно(с главата надолу) http://www.energoinv...v-germaniq.html Редактирано от патарока (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждам че някой уж "високообразовани" показват за пореден път предразсъдъци по скоро, отколкото мисъл, но това ще го пропусна...Защото ми е пределно ясно че Иван и Драганка крадат повече от Асан и Айшето , но нали това е публична и неудбна тайна няма да задълбаваме в нея..А ценза който се предлага май трябва да е на база комплекси по-скоро , отколкото образование ... Относно цената за строеж, може да се намери начин да се построи и без толкова да ви бръкнат по джоба господин dimd ... или поне ще е разсрочено и за дълъг период от време ... но е ясно че в дългосрочен план ползата от АЕЦ ще припокрие цената му...Доколкото си спомням единия от реалните варианти беше с минимално парично участие на държавата да бъде построен... Ако не бяха прецакали държавния резерв за измислените си магистрали , стадиони и какво ли още не сегашните тикви, досега този вариант да беше напълно реализиран ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То хубаво "зелена" енергия,ама като залезе слънцето соларните паркове спират,като спре вятъра перките спират да се въртят.В сметките за ток влиза не само потребената енергия, също и резервът на ТЕЦ и ВЕЦ.Една парна турбина не може да бъде пусната за кратък срок ако не е прогрята,а това е свързано с разходи.Ето актуалните цени на енергията по които продават централите.

"Зелената енергия"може да стане истинска алтернатива едва тогава когато се решат проблемите с акумулирането и.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно цената за строеж, може да се намери начин да се построи и без толкова да ви бръкнат по джоба господин dimd ... или поне ще е разсрочено и за дълъг период от време ... но е ясно че в дългосрочен план ползата от АЕЦ ще припокрие цената му...Доколкото си спомням единия от реалните варианти беше с минимално парично участие на държавата да бъде построен.

Без да коментирам образование на никой, питам къде се пилеят нашите пари (на данъкоплатците) и ще насоча вниманието ВИ към това да не се лъжете че ВЕИ докараха НЕК пред фалит ! А Белене и то преди да е построена. И в момента всеки месец НЕК прави плащания около Белене. Бих попитал в сегашната цена на Белене влиза ли и построяване ,съхранение ,преработване,охрана и т.н. на ядрените отпадъци ? Ами това, и в момента не е уредено !

Следователно и не влиза в СЕГАШНАТА цена на тока от АЕЦ Козлодуй.

Това ще се случи обаче и е неизбежно даже само заради това че отр.гориво от Козлодуй руснаците ще го връщат В България а няма да го държат за Вечна Дружба при тях.

Знам едно със сигурност цената на енергията от АЕЦ ще расте в цял свят ,а цената на ВЕИ пак в цял свят ще пада !

НЕ лобирам за ВЕИ поне НЕ за момента както е ситуацията в България.

Но вижте само един два поста по нагоре линка за Германия !

И да знам че политиците ни не са Германци.Ние също.

Сигурно е едно !

Не потребителите в България ще усетят евтин ток без значение дали от Белене или НЕ.

А няколкото ИЗНОСИТЕЛИ(търговци) С един офис ,компютър и секретарка НО правилните разбира се. Уточнявам това не са държавните търговци без да влизам в полемика кои са и какви са . Който желае може да си направи справка в Интернет .

Дано не съм прав но тепърва Белене ще ни одрусва джобовете построена или не ....

Ако беше построена Белене преди 10-15 години щеше да е друго НО НЕ Е .

Ама държавата почти нямало сега да дава пари за Белене (вариант) .

Въпрос(и) ?

Тогава кой и защо ще я строи ТУК а не при него си ?

Чий ще е ангажимента за и изплащанетона инвестицията ?

Кой ще гарантира пазара на ТАЗИ електроенергия ?

А който гарантира после и изплаща както и завъртяно да е формулирана гаранцията !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видях линка към статията, не съм сляп, дори я изчетох внимателно... Не знам как са си правили сравнениеаторите на статията, нито каква статистика са ползвали, но се зачудих, как през зимата например, когато потреблението на ток е най-голямо точно соларните полета ще произвеждат най-много... или просто те смятат че там е вечно лято и денем когато работят заводи и така нататък, те произвеждат най-много винаги и постоянно... Да не споменавам за облачни и дтждовни дни, когато коефицентите на същите полета е доста по-нисък ... Но пък удобно са забравили че средствата за потдръжка на същите тези полета са доста по-големи отколкото на атомна централа ( при равни мощности ) ... За вятърните е донякъде подобно ... Да удобното е че ползват уж неизчерпаеми източници и то безплатни , но пък за сметка на това те са абсолютно независими .. А относно отработените ядрени горива, има си начини как да се съхраняват, не мислете че те по размер са колкото софийския боклук например....нищо подобно... А заплщането за износа им е доста по-малко от заплащането за вредни емисии в атмосферата например ... или заплащането за обработка на споменатия битов боклук на столицата...В краен случай може да се направи хранилище и в Бг, и то безопасно такова ... Относно пазар, пазар има все още. и ще има.. енергопотреблението в световен мащаб се увеличава постоянно, и то не само на въглеводородни горива, а и на електроенергия.... Защо мислите Турция строи цели 3 ядрени централи в момента, само за собствени нужди ли? Или пък Румъния ... Макар че дори и за собствени нужди да е само, си заслужава 100% ... Защото това означава независимост поне по един показател , и то доста важен стратегически показател.... П.С И няма нужда от цитиране на едно и също дословно , писна ми да чета едни и същи доводи без покритие в нета, копи пейста показва само подражание, без мислене, това и маймуните го могат...

Редактирано от Sinbad_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Турция може да прави и 5 АЕЦ но същата тази турция потдържа и 150 000 армия за разлика от нашата която се събира на 2 сектора на националния стадион барабар с генералите. Шест милиона жители от които близо два милиона пенсионери и деца няма как да извадят милиярдите евро инвестиции необходими за изграждане и потдръжка на такова съоражение. Ние нямаме пари за хляб и кисело мляко ама сме тръгнали да строим стратегически мощности. Така ще ни загробят с заеми ,че и 3 поколения след нас няма да могат да се оправят . Кои сме ние ,че да се съобразяват с нас ? Понеже сме много отворени и иновативни и мислим стратегически затова ядем домати от Турция и зеле от Македония и носим Китайски джапанки. Да някой съседни държави могат да си позволят да строят но ние не сме от тях за голямо съжаление. Много ще има да ходиме боси по новите си лъскави магистрали и да се возим на аванта в метрото с нашето не адекватно мислене . Идват избори и човек да се чуди кой от всичките тия тулупи събирани от кол и въже да избере с надеждата за що годе нормален живот и човешки доходи. Ако не са бабите ни и дядовците да ни отгледат някоя овчица и да ни дадат 1 кора с яйца така ще си мрем мрацина. Понеже сме и големите строители разрушихме де що имаше завод,комбинат,фабрика и запустя и земята от мързела ни. Но пък през ден ревем,че хляба бил скъп . Докато им купуваме Турските стоки а с тях и тухличките за централите не 5 ами 15 ще си направят комшиите. Сетил се Бойко от както са похарчени толкова пари за един жабарник и комарник да пита хората искат ли го или не го искат. Късно е либе за китка казват старите хора. Да купи стия пари трактори,комбайни и мотики по голяма файда ще има от колкото да ми строи централа за внуците на разни дебеловрати и никому не известни бизнесмени .

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но пък удобно са забравили че средствата за потдръжка на същите тези полета са доста по-големи отколкото на атомна централа ...............В краен случай може да се направи хранилище и в Бг, и то безопасно такова ...

Относно пазар, пазар има все още. и ще има.. енергопотреблението в световен мащаб се увеличава постоянно, и то не само на въглеводородни горива, а и на електроенергия.... Защо мислите Турция строи цели 3 ядрени централи в момента, само за собствени нужди ли? Или пък Румъния ... Макар че дори и за собствени нужди да е само, си заслужава 100% ... Защото това означава независимост поне по един показател , и то доста важен стратегически показател....

Както казах НЕ лобирам за ВЕИ ! НЕ е вярно това за средствата за поддръжка но ще го подмина и даже ще приведа друг довод за който никой не се сеща НО ...Питам каква площ обработваема земя заемат и соларните и вятърните централи . При тези климатични промени помислете за храната и водата ( тук за ВЕЦ но това е друга тема). Няма ли храна и вода голяма работа че има ток от ВЕИ или АЕЦ.

Каква независимост ???? Държавата НИ няма пари да построи НО да кажем ще строи с публично-частно партньорство или пък само с Частно и това го наричаме НЕЗАВИСИМОСТ ?

Не съм икономист но май правилната дума е ЗАЕМ - ( Я ама това всъщност не значи ли зависимост).

При така забатачения вече проект БелеНЕ за държавата България няма печалби а само негативи . Въпроса е вече да се минимизират.

И аз не питам къде ли ще се пласира енергията от Белене ?

А знам ,че скъпият ток и сега се продава на вътрешния пазар в по голямата си част а евтиния ГО изнасят ЧАСТНИ ФИРМИ.

А хранилище за ядрено гориво било то и отработено се съхранява СТОТИЦИ години. Аз не съм толкова смел да твърдя че този процес е евтин и безопасен.

Друг е въпроса ако не ни пука за децата ,внуците ,пра ...и т.н.

Ако е така ..ами давайте смело точно като политици . Гласувайте с мисълта ..да му мислят следващите след нас !

Редактирано от sten64 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

България ще бъде зависима повече от когато и да било - първо, от огромен заем, второ, от Русия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...