Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Бум

Референдум за ядрената енергетика !

123 гласували потребители

1. 1. "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"

• да
    • не
    • няма да гласувам за подобни глупости

Препоръчан отговор

Е, аз съм чел и другите ти коментари, не само този, в който си казал как си гласувал. Не са достатъчни да ми променят възгледите. Лошото е, не че си агитирал твоите познати, а че в България все още има прекалено много хора, които не предпочитат да седнат да прочетат сухото инфо и да помислят с главите си, а просто се доверяват на някой да им каже кое и защо(според него), е правилно.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, аз съм чел и другите ти коментари, не само този, в който си казал как си гласувал. Не са достатъчни да ми променят възгледите. Лошото е, не че си агитирал твоите познати, а че в България все още има прекалено много хора, които не предпочитат да седнат да прочетат сухото инфо и да помислят с главите си, а просто се доверяват на някой да им каже кое и защо е правилно.

Е аз не съм агитирал никога. Все пак вярвам в личното мнение. Аз лично съм изчел инфо, не мога да кажа дали е много или малко, това е до някъде и субективно, но моето мнение е изградено от преди да се повдигне въпроса за референдума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес България каза : " НЕ ЖЕЛАЯ ДА ГЛАСУВАМ ЗА ВАС ! "

Днес единствените губещи са точно тези , които ни уверяват в обратното !

Днес печелившите са набедените за губещи !

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е аз не съм агитирал никога. Все пак вярвам в личното мнение. Аз лично съм изчел инфо, не мога да кажа дали е много или малко, това е до някъде и субективно, но моето мнение е изградено от преди да се повдигне въпроса за референдума.

Моето също и аз определено също съм се интересувал много сериозно, за да си съставя мнение. Не съм ползувал източници извън научните, за да узная възможностите и предимствата на ЯЕЦ, единствено в медиите съм следил как се представят цените, които са определени за проекта. Тъй като до точната сума нямаше как да имам достъп, поради засекретното предложение...До преди да се извадят цифрите наяве. Все пак имах непълна представа, от други наскоро реализирани, или такива в процес на реализация проекти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето също и аз определено също съм се интересувал много сериозно, за да си съставя мнение. Не съм ползувал източници извън научните, за да узная възможностите и предимствата на ЯЕЦ, единствено в медиите съм следил как се представят цените, които са определени за проекта. Тъй като до точната сума нямаше как да имам достъп, поради засекретното предложение...До преди да се извадят цифрите наяве. Все пак имах непълна представа, от други наскоро реализирани, или такива в процес на реализация проекти.

Аз пък се водя от икономическа гледна точка и от лична, за разбиранията ми. Иначе осъзнавам, че е сигурна ядрената енергетика, мотивите ми, както казах, са други :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Утре очаквам да се включи тежката артилерия - социолози, политолози и всякакви -лози, ( може и  сексолози ) , които във всеки сутрешен блок на телевизиите да ни обясняват защо сме гласували така , а не иначе :)

кеф.

Разсъжденията ми са предизвикане от един отврат, който без да искам видях, превключвайки по каналите преди малко - БНТ1, бТВ и т.н. се надпреварват в коментарите си :)

Ама у утре ще още по-хубаво-помнете ми думата :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво пък разбират социолозите и от енергетика и от икономика. Въобще не ги виждам за чий се бутат в референдума? Да си тролят на обсъжданията за избора на парламент, президент, кмет... и на патриарх, ако щат, но на референдумите не им е мястото, особено когато въпросите в тях не са(или поне не би трябвало да са) политически. :whist:

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Утре очаквам да се включи тежката артилерия - социолози, политолози и всякакви -лози, ( може и  сексолози ) , които във всеки сутрешен блок на телевизиите да ни обясняват защо сме гласували така , а не иначе :)

кеф.

Разсъжденията ми са предизвикане от един отврат, който без да искам видях, превключвайки по каналите преди малко - БНТ1, бТВ и т.н. се надпреварват в коментарите си :)

Ама у утре ще още по-хубаво-помнете ми думата :ph34r:

Точно се чудех кой всъщност е "загубил", защото всички са "спечелили".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Док, много си прав...от утре нещата отиват в твърда политическа разстановка на вота и подготовка за предстоящите избори....демек: нека агитацията започне от утре!!! .....не че, последните 2 страници не са такива ..... ..............чак ми е чудно, как някои хора от форума свързват днешния референдум с политическите лозунги на дадени партии....тоя референдум трябваше да е Аполитичен за нормално мислещите българи, а на практика си стана политичен за сички българи.....е неам думи..........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото едното е пряко свързано с другото.

https://www.google.bg/#hl=bg&tbo=d&sclient=psy-ab&q=%22%D0%A1%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE+%D1%81%D0%BB%D1%8A%D0%BD%D1%86%D0%B5%22+%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%85%D0%BE%D0%BB%D1%82&oq=%22%D0%A1%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE+%D1%81%D0%BB%D1%8A%D0%BD%D1%86%D0%B5%22+%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%85%D0%BE%D0%BB%D1%82&gs_l=hp.3...103983.104465.3.105239.2.2.0.0.0.0.86.170.2.2.0...0.0...1c.1.59FoU28RyzM&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&bvm=bv.41524429,d.Yms&fp=f251a266e3e05647&biw=1920&bih=898

Преди време откъси от книгата бяха преведени за българско списание. Е, така и не се появиха отпечатани.

Кобрата дойде, изсъска им веднъж и потуранците свалиха гарда...

Както и за ГМО-то, така и за Шистовия газ, така и за "Глобалното затопляне" (СО2) - начинът по който се налагат подобни нововъведения е един и същ, както и целите маскирани отзад:
- Касае се за много пари които да се оберат от света максимално бързо и ефективно!!

Дали ще ги печатат като Зелена шума или "генерират - все без покритие, дали ще изнудват да купуваш семе за посев всяка година, дали ще плащаш някакви "емисии" - вместо да се засадят нови гори или хем ще те обират и ще тровят повсеместнос различни "ваксини" - Все е едно! В основата са ПАРИТЕ изтръгвани с насилие, лъжа, измама, демагогия. Не на последно място с помощта на поставените от тях лакей, лъжливата пропаганда през мас-медиите и заслепените, доброволни роби на НСР.

Пример как се постига международен "консенсус" относно настъпили "глобални проблеми" е красноречиво виден от изнесеното в книгата на проф. Fritz Vahrenholt (Фриц Варенхолт) - "Die kalte Sonne: Warum die Klimakatstrophe nicht stattfindet" (Студеното слънце: Защо климатичната катастрофа няма да се състои). Статия за нея и интервю с професора са поместени във в. "Die Welt" от 07.02.2012 г. Заглавието е "Die Sonne schenkt uns Zeit" (Слънцето ни подарява време) - пише и за невероятния натиск върху всеки учен работещ по дадената тема, за да се присъедини към майнстрийм "мнението". Докато истината е, че слънцето е основният фактор за всяка климатична промяна!... Който не квичи с "общия хор", той не получава пари за изследвания и буквално се преследва... Не ви ли звучи познато? Същото бе и е с независимите изследвания около ГМО.
Натисни тук

И да не забравя:
- Авторът на филма "Газланд" бе наскоро арестуван с белезници заради присъствие на открито заседание на някаква сенатска комисия...

Толкоз за "Дебатите" и как се водят те...

Същото се отнася и за ЯЕЦ.

Защото всички политически сили слабости в България направиха всичко възможно да изместят основния въпрос и дебат и да го набутат в трета глуха (за да няма дори и най-малкото потенциално значение този "референдум"). Следват безбожни пари за "екологична" "зелена" енергия и изграждане на сероочистки на новопостроените ТЕЦ-ове (които дефектират още при пробите и се пускат само при проверки), от които май нито един не е собственост на българска компания.

ПП. Професор Варенхолт в момента е в немилост. Поинтересувай се малко и за цената и екологичността на въпросните фотовлотаични централи, за ТЕЦ-овете е ясно. При БСП пък потънаха милиарди в "Белене". Е, къде е полезният ход? А доброто за България?

Редактирано от Wankata (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си ме разбрал съвсем. Не казвам нищо за процентите, освен, че 12% за ЗА, а 8% са против. Останалите не ги броя. Те не са могли (като майка ми, заради гипса, който ѝ свалиха на 23-ти), или не желаят ил не се чувстват подготвени да дадат мнение. 12% са малка част от населението на България. Или греша? Ако са 7 000 000, условно, то това е 840 000. Спорил си на времето на колко да бъде закотвен лева. ОК. Това е чудесно. Както тогава си бил прав, а другите грешни (по твой думи, все пак съм роден 90-та година), то не може ли сега да е обратното? Аз се позовавам на независимо изследване относно данните. Не съм сядал да ги смятам, но според познанията ми по икономика и гледайки сметките ми се виждат верни. Все пак имам две 6-ци по Финанси, а там точно смятахме резултати от инвестиционни проекти. Моето мнение е, че тая централа не трябва да я има и днес излезнах и си защитих мнението, а това е най-важното за мен! Всеки днес трябваше да гласува...

Ясно. Сега не ни трябва централа, но старите ни ТЕЦ са вече амортизирани. Не знам, дали си от София и дали имате ТЕЦ там, но тук имаме два - по един в двата края на града. Така, че откъдето да подухне ветрец, все сме си там :) Сори, аз искам тия ТЕЦ-ове да се махнат от града ни. И без това дават някаква мижава мощност, но за сметка на това замърсяват многократно повече! Доколкото съм запознат и чел, един ТЕЦ  е много по-радиоактивен от АЕЦ. От тая гледна точка предпочитам централа, която не замърсява. А ТЕЦ замърсява и радиационно и конвенционално. Това нещо го няма при АЕЦ. Значи, за ТЕЦ-овете уточних, че трябва да се махнат от България. Ако има нещо, което повече мразя от ТЕЦ,  то това е екарисаж. Както и да е. Аз предлагам да изнесем нашите ТЕЦ-ове в столицата, а вие да ни давате електричество, щом  не искате да строите чиста електроцентрала. Тук се вадят тефтерите с плитки сметки, как видиш ли, централата щяла да струва еди колко си. Нека струва. Това са пари, влизащи в оборот - и като заплати и като цени за материали. Нали не си мислиш, че всичко това ще се внесе отвън? Отвън ще внесем малко оборудване, реактор и може би нещо дребно. Останалото зависи от нас. Даваме пари за нещо, което задвижва икономиката ни - примерно цимент, асфалт, далекопроводи...това всичко ще бъде произведено в България и построено от българи. Ето ти как се задвижва икономика. Слушаме вас икономистите вече над 20 години и докъде я докарахме? Докарахме я до там, икономисти да твърдят, че нямат пари! А защо нямат пари? Нали 25 години ги въртяха и сукаха тия пари? Не можаха ли да ги завъртят за 25 години? Замисли се малко.  А и това с инфраструктурата би зарадвало и Бойко - ще има с какво да се хвали. Нали е в неговия ресор :) 

Та да попитам и това, какво правим след...да кажем 10-15 години. Ама за да знаем какво правим, трябва да предвидим и какво ще стане. А какво може да стане? Всички очакваме ББ да ни оправи след следващия мандат. Следователно, икономиката ще заработи на пълни обороти. Ще бълват отново комините на заводите. Зелените ще наложат електромобилите. И тогава тоя излишък няма да бъде излишък, а недостиг, който трябва да търсим откъде да внесем, при липсата на двата ни блока в Козлодуй. Е, то има откъде да внесем - Румъния, Турция...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Да, от София съм. Както винаги съм подчертавал и спорил в други теми. Аз съм привърженик на макроикономическият модел S=I. И да, една такава инвестиция би донесла доходи, оборот и други такива. Но същия макроикономичекси модел може да се поддържа с множество по-малки проекти като детски градини, болници, пътища... Лично за мен това е безумна и налудничева инвестиция. Казваш "Нека струва.". Нека, ама защо да сме на загуба? Като от други проекти може и да сме на печалба? Уважавам мнението ти. Просто моето е друго :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, от София съм. Както винаги съм подчертавал и спорил в други теми. Аз съм привърженик на макроикономическият модел S=I. И да, една такава инвестиция би донесла доходи, оборот и други такива. Но същия макроикономичекси модел може да се поддържа с множество по-малки проекти като детски градини, болници, пътища... Лично за мен това е безумна и налудничева инвестиция. Казваш "Нека струва.". Нека, ама защо да сме на загуба? Като от други проекти може и да сме на печалба? Уважавам мнението ти. Просто моето е друго :)

То цифрата е хубаво нещо, ама сама по себе си не храни и не топли. Нека някак си хората, да изгубят доверие в паричната система и паричните знаци и да видиш как ще се палят печки с пачки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То цифрата е хубаво нещо, ама сама по себе си не храни и не топли. Нека някак си хората, да изгубят доверие в паричната система и паричните знаци и да видиш как ще се палят печки с пачки.

По време на войната в Германия е било по-евтино да си облепиш стените с бакноти от колкото да си купиш тапети... Да се надяваме това време да не дойде... Ама и ти си прав все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросът е грешен.

По-точния въпрос е "Кой искате да вземе огромните комисионни докато тока става все по-скъп"

1. Станишев

2. Бате Бойко

3. Който купи най-много гласове на следващите избори

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И SlowJo от кои проекти свъзани с енергетиката ще сме на печалба ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека не гледаме 2 метра пред носа си само, а погледнем в близкото и по-далечно минало. Навремето, кагато аз учех разни неща ни учеха, че развитите държави имат развита тежка промишленост, а населението в преобладаващата си част е градско. Развиващите се държави ( като Турция примерно), имат развита лека промишленост и добиват суровини, които продават, а не обработват. изостаналите държави разчитат главно на селско стопанство, което е логично - трябва да мат с какво да запълнят стомасите си. Ти сега имам чувството твърдиш, че трябва да изоставим големите неща, за да се захванем с малките. Да, но малките неща са леката промишленост, занаятчийството, дребното селско стопанство с дребните проекти, туризма и хотелиерството...това пари не носи. Примери по света много и то все в полза на държавите, развиващи големи проекти и тежка промишленост. Дребнавите държави от години кретат и не могат да изкретат. Ние от почти развита страна искаме да станем страна като ония от третия свят, дето мислят главно за прехраната си и черпят суровините си колкото могат. Не съм съгласен с това. Пак давам за пример Турция. Тя бе изостанала държава през седемдесетте. През осемдесетте развиваше главно леката си промишленост. Виж я сега - всички автомобилни производители имат заводи за сглобяване на автомобили. Турците също правят собствени автомобили. Вече правят и ядрени централи. Те просто се пренасочиха към големите неща. едновременно с големите, вече не крият етикетите на дънките си, щото да е произведено в Турция, означава да е качествено . Беше то времето, когато се бъзикахме с турските стоки, както сега се бъзикаме с китайските боклуци, които пък от своя страна вече май не са чак такива боклуци. И докато преди се гордеехме с дреха, ушита в България или обувка, създадена тук, днес е малко лотария да купуваш български дрехи и обувки. Защо? Ами точно заради такива дребнави проекти, за които говориш! Вече за да направиш бизнес, внасяш една машина на старо за без пари, работила 30-40 години или купуваш най-евтиния китайски боклук и почваш да шиеш дрехи и обувки. да, ама така нищо не става, щото нито материалите ти материали, нито качеството му качество заради пустата икономия !

Редактирано от KB2640148 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От ръчните и крачки генератори на ток, които ще трябва да използуваме, за да си светим след 20 години...Ако не построим нови мощности. Печалбата в случая е социална, нали за тая цел я има държавата, да осигурява по-добри условия за живот и развитие на гражданите си, използувайки средствата събирани от тях, чрез данъчната и акцизна система и тази на различните осигуровки, вместо да ги крадат за лична облага....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От ръчните и крачки генератори на ток, които ще трябва да използуваме, за да си светим след 20 години...Ако не построим нови мощности. Печалбата в случая е социална, нали за тая цел я има държавата, да осигурява по-добри условия за живот и развитие на гражданите си, използувайки средствата събирани от тях, чрез данъчната и акцизна система и тази на различните осигуровки, вместо да ги крадат за лична облага....

Тук съм съгласен с теб ! Знам , че звучи малко като фантастика , но е факт ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малък офтопик:

Преди 3 часа, като споделях статията от Дарик, в анкетата наша в тази тема За бяха гласували 55 души, а Против бяха 33.

Сега, в 21.50 гласовете Против вече са 37.

Няма лошо, другари гласуващи, но времето за даване на вот мина отдавна.

Сега и 200 гласа да добавите в Против е все тая, а и нищо представително няма тук.

За протокола оставям този пост, че много се напънаха да гласуват нещо хората...  ;)

И да се напъват, пак не печелят... виждаме че хората все пак имат малко акъл да преценят че на България и трябва атомна енергетика...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Някога развивахме тежка промишленост. И какво спечелихме от комбинати като "Кремиковци"? Кажи ми кои точно ресурси ни помагат да развиваме нещо подобно? Икономиката ни е зле, за подобни инвестиции, нямаме толкова руда. Има една приказва: всяка жаба да си знае гьола. За нас са Земеделие, от което ще има все по-голяма нужда, Туризъм, от което можем да печелим доста. А инвестиции в здравеопазване и образование са задължителни! Имам страшни умове, но нямат условия да се развиват тук. Всичко трябва да се прави с разум. Хубаво казваш за Турция. И хубаво казваш, че строят електроцентрали. Кажи ми ние къде да изнасяме тоя ток? Остави Китай. Те изкуствено поддържат ниска стойност на валутата си, с което всичко им е конкурентноспособно. И имат и качествени стоки, несъмнено.

Аз някъде да съм казал проекти, свързани с "Енергетика"? Аз гледам в друга посока...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По време на войната в Германия е било по-евтино да си облепиш стените с бакноти от колкото да си купиш тапети... Да се надяваме това време да не дойде... Ама и ти си прав все пак.

Това е приказка за кризата почнала през 1929-та , така наречената голяма депресия, а не за войната.... Хитлер идва на власт покрай тази криза ...образовай се малко повече...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като имаш скъп ток тогава за каква развитие си говорим ! Без евтин ток сме за никъде ! В наше време всяка нещо е свързано с тока ! Вече дори говорим за електромобили !

Кажи ми SlowJo какво ще развиваме без ток ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като имаш скъп ток тогава за каква развитие си говорим ! Без евтин ток сме за никъде ! В наше време всяка нещо е свързано с тока ! Вече дори говорим за електромобили !

Бананопроизводство навярно   :D   ( макар че дори някои бананови републики са по-добре от Бг вече )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще си позволя да отговоря и аз...Туризъм вместо промишленост...Туризъм на бетонираното ни черноморие и туризъм на изсечените ни и опожарени планински склонове, засипани с отпадъците на туристите и на софиянците...Или направо в националните паркове и резервати. За туристическите ни обекти тока все пак ще стигне, особено ако фалираме още някое и друго от малкото останали ни големи предприятия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...