Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Бум

Референдум за ядрената енергетика !

123 гласували потребители

1. 1. "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"

• да
    • не
    • няма да гласувам за подобни глупости

Препоръчан отговор

Ще гласувам със ДА, защото:

Без "Белене" сме се връщали в каменната ера

Изграждането на АЕЦ "Белене" ще ни струва от 2074 лева до 3100 лева на човек.

Това заяви Красен Станчев от Института за пазарна икономика.

По думите му от строителството на новата централа ще спечелят изпълнителите, доставчиците и кредиторите

.

В момента цената, която българските граждани плащат за киловатчас електроенергия е 8,5 ст., като в нея влизат всички утежнения от зелена енергия, електропреносна мрежа и др. Ако електроенергията се произвежда след построяването на АЕЦ"Белене", цената ще нарасне на 15, 3 ст., посочи Станчев, цитиран от БТА.

Електроенергията, която ще произвежда АЕЦ "Белене", ще бъде три пъти по-скъпа от тази, която в момента произвежда АЕЦ"Козлодуй". По тази причина българските граждани трябва да гласуват с "не" на референдума на 27 януари, обясни депутатът oт ДБС Иван Иванов, който оглавява Инициативния комитет "Не на измамата Белене".

По думите му строежът на "Белене" ще струва 21 млрд. лв., които ще бъдат похарчени на гърба на българските данъкоплатци. Той отбеляза, че до десет дни ще бъде готов докладът на комисията за разследване на всички разходи, свързани с АЕЦ-а от 2002 до 2012 година и ще бъде внесен за обсъждане в Народното събрание.

Сега ще изчакам дебатите в НС и после ще реша как да гласувам, защото много са разнолики коментарите.

Хем ми се ще да се строи Белене, хем се чудя дали няма да се заробим с непосилни цени и дългове.

Редактирано от agr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за съжаление това стана политически въпрос а не икономически, поради което информацията която ни се дава е жестоко филтрирана от продажните политически мекерета и не мога да извадя истината за да преценя плюсовете и минусите на проекта поради което няма да гласувам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
за съжаление това стана политически въпрос а не икономически, поради което информацията която ни се дава е жестоко филтрирана от продажните политически мекерета и не мога да извадя истината за да преценя плюсовете и минусите на проекта поради което няма да гласувам

Първия референдум, това е политическият въпрос. Като не гласувате това е само във ваша вреда. Самият отговор не е толкова важен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Първия референдум, това е политическият въпрос. Като не гласувате това е само във ваша вреда. Самият отговор не е толкова важен.

искаш да кажеш че ако не гласувам държавата ще вземе репресивни мерки срещу мен?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този референдум е подчертано най-безсмисленото упражнение,което ни предстои.Нищо не зависи от отговорите - има може би някакъв смисъл ако не се гласува (без обаче да съм сигурен в това).При цена на проекта около двадесетина милиарда лева (и съответните комисионни) е утопия,че с референдум може да се повлияе на сделката (особено пък у нас).

Редактирано от larryone (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

100% НЕ! От рушняци нито кола, нито самолет, нито подводница, НИЩО!!!! Така комунетата ще ни заробят завинаги!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Гласувайте с НЕ! ,Ако сте Българи!  (комунистите - ще загробят Родината ни! ).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво значение има дали реактора е руски, френски или канадски. Заробването е сигурно. България трябва да развива ядрената си енергетика, независимо дали ще се изгради АЕЦ - Белене или 7 блок на АЕЦ - Козлодуй. Друго е да бъдеш номер 1 на Балканския полуостров. Мене, ако питат най-добре е да се изграждат 7 и 8 блок на АЕЦ - Козлодуй /за сметка на затворените 3 и 4/ и едновременно с това и АЕЦ - Белене.

Редактирано от andreygg (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
искаш да кажеш че ако не гласувам държавата ще вземе репресивни мерки срещу мен?

Не варвам. Просто до известна степен подпомагаш държавата да работи срещу хората.

100% НЕ! От рушняци нито кола, нито самолет, нито подводница, НИЩО!!!! Така комунетата ще ни заробят завинаги!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Гласувайте с НЕ! ,Ако сте Българи!  (комунистите - ще загробят Родината ни! ).

Благодарение на "запада" фалирахме тотално и изобщо не се знае кога ще се съвземем. И още нещо, "запада" нищо не ни е дал, което да им струвало някакви пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не варвам. Просто до известна степен подпомагаш държавата да работи срещу хората.

Благодарение на "запада" фалирахме тотално и изобщо не се знае кога ще се съвземем. И още нещо, "запада" нищо не ни е дал, което да им струвало някакви пари.

:) Чудесно мнение! Запада наистина само взема от нас. И то взема най-ценното ни - умствения потенциал!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:) Чудесно мнение! Запада наистина само взема от нас. И то взема най-ценното ни - умствения потенциал!

И като добавиш, че държавата не прави нищо за задържането на този потенциал... Ако темпа на имиграция продължи, а раждаемостта спадне още след време много ми е чудно кой ще изплати АЕЦ Белене при положение че половината са безработни, другата половина работещо население намалява, младите минават границата. Да държави, като Япония, Турция, Франция и т.н. развиват ядрената си енергетика, защото имат население, икономика, които при нас са под въпрос за следващите 50 години. Няма лошо да бъде изградена нова АЕЦ, но според мен е твърде късно за това или поне на този етап. Ако икономиката не се стабилизира, а населението продължи да намалява тока в никакъв случай няма да поевтинее, колкото и изгодно да е урановото гориво! 

Редактирано от s-mille (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И като добавиш, че държавата не прави нищо за задържането на този потенциал... Ако темпа на имиграция продължи, а раждаемостта спадне още след време много ми е чудно кой ще изплати АЕЦ Белене при положение че половината са безработни, другата половина работещо население намалява, младите минават границата. Да държави, като Япония, Турция, Франция и т.н. развиват ядрената си енергетика, защото имат население, икономика, които при нас са под въпрос за следващите 50 години. Няма лошо да бъде изградена нова АЕЦ, но според мен е твърде късно за това или поне на този етап. Ако икономиката не се стабилизира, а населението продължи да намалява тока в никакъв случай няма да поевтинее, колкото и изгодно да е урановото гориво! 

Моя шеф вчера ми даде отговор - ще внасяме инженери от Африка, а нашите тенденцията била да се върнат през следващите 10-15 години :P

Който иска да плаща, тая земя няма да я оставят без надзор, ако ще и негри да се завъдят скоро. 

Редактирано от KB2640148 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз няма да гласувам.  Причината е че няма как да си изградя становище "за" ли съм или "против".Вместо да представят някакви що-годе структурирани (икономически и стратегически) тези,политиците от двете страни се държат като запалянковци на селски мач.Те не са се разбрали колко горе-долу ще струва централата,а ще искат от мене да платя моя дял.Токът и щял да бъде 3 пъти по-скъп. А колко  по-скъп ще бъде тока на ТЕЦ след 10 години + всички досегашни и нови еко-утежнения?

Не се съмнявам в сигурността на реактора като  технология - съмнявам се в подръжката ,особено ако е в ръцете на частна компания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По отношение цената на тока, засегната в по-горни постове:

Вижте си само фактурите за ел. енергия, които получавате всеки месец. Половината от сумата е реалната стойност на произведената ел. енергия. Другата половина се образува от разни добавки за "Зелена енергия", Достъп до електропреносната мрежа", "Пренос на енергия" и други такси, начислявани от CEZ, EON и IVN.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

EON

По отношение цената на тока, засегната в по-горни постове:

Вижте си само фактурите за ел. енергия, които получавате всеки месец. Половината от сумата е реалната стойност на произведената ел. енергия. Другата половина се образува от разни добавки за "Зелена енергия", Достъп до електропреносната мрежа", "Пренос на енергия" и други такси, начислявани от CEZ, EON и IVN.

EON  ги пя попа...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aуууу и сега като завалят предизборни кампаниии покрай референдума... Че не са обяснили почти нищо за него, не са! Ама не е ли редно да кажем, че искаме да имаме ел. независимост чрез атомна енергия пък кога ще се строят е много тъпо да се интерпретира така! Много ясно, че няма да е на следващият ден с такива проекти се мисли с по 20-30 години напред. Мислех да си ходя да гласувам, но отново съм отвратен от предизборните шикалкавения, които почнаха. Почва се "Сезона на мръсните ризи" :D Или както е казал Роналд Рейгън: "Политиката е втората най - стара професия. Мисля, че твърде близка до първата"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  Мислех да си ходя да гласувам, но отново съм отвратен от предизборните шикалкавения, които почнаха. Почва се "Сезона на мръсните ризи" :D

За мен лично идеята на този референдум и тактиката на управляващите (а и всички останали партии) е да отвратят народа и самите хора да кажат, че от тук насетне нямат нужда от референдуми.

И успяват в пълна степен до този момент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса е защо искате? Защо казвате на анкетата ДА!     С риск да се обидите, ....- откъде тоя акъл?....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Ако на референдума надделеят привържениците на строителството на нова централа, премиерът Бойко Борисов е длъжен да подаде оставка", заяви днес президентът Георги Първанов (2002-2012г.) в интервю за "Дарик радио". Това е достойното, мъжкарското поведение, допълни той.

Първанов определи като изключителен гаф променената позиция на премиера Бойко Борисов, който в неделя трикратно се отрече от проекта "Белене". "Като политик, като партиен лидер, той обрича партията ГЕРБ, слага я под шапката на онези 10-15%, които ще бъдат против проекта за нова атомна централа, не вярвам да са повече. Поне три-четири пъти ще бъдат повече привържениците на строителството на новата централа", коментира той.

Според него при един негативен изход от референдума, ние като държава наистина казваме "не" на ядрената енергетика изобщо. "Така че Борисов поема една изключително тежка отговорност като държавник. При тази изразена категорична позиция на министър-председателя, ако на референдума надделеят привържениците на строителството на нова централа, той е длъжен морално политически да подаде оставка. Така, както го е направил Дьо Гол при един друг референдум, в който неговата позиция не е минала", заяви Първанов.

По думите му някой е въздействал много строго на премиера, за да промени позицията си. Мисля че това е един от случаите, в които Борисов сгреши доста, изложи се и с този си ход спокойно може да претендира за антинаградата "Златната малинка", добави бившият президент.

dnevnik.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам как искате да закупите нещо, чиято цена не знаете.

Това е все едно да се подпишете под договор в който полето с цената е оставено празно и да го подадете на продавача да си попълни желаните от него цифри.

Никой не е казал колко ще струва. Замислете се, преди да гласувате с "ДА"!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То е ясно че агентите от БСП ще наредят на  червените бабки да гласуват с ДА! Та и пра-пра-внуците им да плащат за простотията им.... -Всъщност така ще се види кой е комунист!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За мен лично идеята на този референдум и тактиката на управляващите (а и всички останали партии) е да отвратят народа и самите хора да кажат, че от тук насетне нямат нужда от референдуми.

И успяват в пълна степен до този момент.

Не мисля, че това са имали за цел. Те нямат мисъл за нас простосмъртните. Те се занимават със своите си дела, в които ние нямаме някакво важно значение за тях и "бизнеса" им.

При това референдумът беше осъществен по инициатива на опозицията, в лицето на БСП, а не от управляващите.

Мисля, че никоя политическа сила не се стреми да отврати "народа и самите хора да кажат, че оттук насетне нямат нужда от референдуми". 

Тази идея се прокрадва, не знам откъде и защо.

П.П.  А, дори и да имат някакви помисли и надежди :) да ни отвратят, ние не трябва да се отвращаваме ...   :).

Редактирано от Марея (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От цялата история най-смешни са ми т.нар "Зелени" и Кунева. За Зелените горе-долу имам обяснение, те са промити мозъци и живеят в друга епоха, но позицията на Кунева е меко-казано нагла! Как може жената, която буквално продаде България да агитира за каквото и да е гласуване? Със нейното съгласие и лобиране трябваше да затворим 4 блока в АЕЦ "Козлодуй" преди края на тяхната експлоатация. От там навлезнаха и чуждите ЕРП-та и въпросните вятърни мелници и фотоволтаици, които продължават да ни ограбват.

В предната страница си казах мнението, защо ще гласувам с "ДА" - защото искам тази държава да има индустрия, да произвежда, да има влияние поне на Балканския полуостров, защото АЕЦ освен всичко друго означава и това, както и престиж. Не вярвам на манипулациите на разни зелени, че на площадката в Белене имало разлом, защото ако човек се поразрови малко и почете ще разбере че това са пълни манипулации, целящи да хвърлят прах в очите на хората. Парадоксалното е, че много хора мрънкат - България няма индустрия, България нищо не произвежда, и същевременно са яростни противници на такива проекти. Е това не мога да го разбера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...