Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Бум

Референдум за ядрената енергетика !

123 гласували потребители

1. 1. "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"

• да
    • не
    • няма да гласувам за подобни глупости

Препоръчан отговор

Жалко, че махнаха чеврвените палци...

Ако ще пишеш такива коментари то поне се обоснови.

Знаеш ли,изобщо не е нужно,защото дали точно ти ще ми цъкаш червена ръчичка ми е все едно.

Приятен ден. :)

Редактирано от Ласков (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И как бих могъл аз, неспециалистът по кой да е енергиен въпрос, да отговоря с "да" или "не" на питането дали да се изгражда нова АЕЦ (в Белене)? А колко са тия като мен? Милиони, на които не остава нищо друго, освен да пасуват или да отговорят под влияние на емоциите си, гледайки от своята си камбанария. От моята се вижда следното - живея на 12 км от бъдещата АЕЦ и нямам каквато и да е алтернатива, освен да гласувам против строежа ѝ, защото не само че няма да осигури кой знае колко работни места на местните, ами и ще порази необратимо останалите плюсове на района. Тук има авторитетно висше училище, давало и даващо хляб на мнозина българи. Какво ще стане с него, ако от аудиториите се виждат комините на АЕЦ-а? Колко български семейства биха пратили дъщерите и синовете си да учат на 12 км от ядрени реактори, намиращи се в силно сеизмичен район, пък колкото и модерна технология да бъде използвана? То и Фукушима е японска централа, а засегна половината свят...

Много добре си написал, че си неспециалист.  След като си такъв недей да коментираш неща който нямат нищо общо с реалността ;) Както бе споменато по-нагоре, не карайте, че може да катастрофирате, не излизате от вкъщи, че може да не се върнете вече. Абе хорааа Вие що се се родили като някога ще умрете :D :D :D? Има достатъчно информация навсякъде и всеки трябва да прецени за себе си кое да предпочете.

Твърдо да.Замислете се колко атомни централи има по света,и какъв процент от тях са дали дефекти с забележими последствия-много малък.Не мисля че трябва да гледаме за пример аец-а във Фукушима,или аец-а в Чернобил,защото шанса за цунами в района Белене граничи с лудостта,а шанса руснаците да ни дадат дефектен реактор който да се въведе в експлоатация е също толкова голям,колкото с цунамито.

Много точно има и една много готина статистика относно АЕЦ. Вероятността да за самолетна катастрофа е в пъти по-голяма от това да има проблем с която и да е АЕЦ. Затова хора не пътувайте със самолет ;):D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

трябва ли ни , не знам, но ако ни трябва защо трябва да поръчваме морално остаряла при това скъпа - като можем да поръчаме съвременна при това по-евтина от иран, пакистан, индия , китай

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Видях линка към статията, не съм сляп, дори я изчетох внимателно... Не знам как са си правили сравнениеаторите на статията, нито каква статистика са ползвали, но се зачудих, как през зимата например, когато потреблението на ток е най-голямо точно соларните полета ще произвеждат най-много... или просто те смятат че там е вечно лято и денем когато работят заводи и така нататък, те произвеждат най-много винаги и постоянно... Да не споменавам за облачни и дтждовни дни, когато коефицентите на същите полета е доста по-нисък ... Но пък удобно са забравили че средствата за потдръжка на същите тези полета са доста по-големи отколкото на атомна централа ( при равни мощности ) ... За вятърните е донякъде подобно ... Да удобното е че ползват уж неизчерпаеми източници и то безплатни , но пък за сметка на това те са абсолютно независими .. А относно отработените ядрени горива, има си начини как да се съхраняват, не мислете че те по размер са колкото софийския боклук например....нищо подобно... А заплщането за износа им е доста по-малко от заплащането за вредни емисии в атмосферата например ... или заплащането за обработка на споменатия битов боклук на столицата...В краен случай може да се направи хранилище и в Бг, и то безопасно такова ... Относно пазар, пазар има все още. и ще има.. енергопотреблението в световен мащаб се увеличава постоянно, и то не само на въглеводородни горива, а и на електроенергия.... Защо мислите Турция строи цели 3 ядрени централи в момента, само за собствени нужди ли? Или пък Румъния ... Макар че дори и за собствени нужди да е само, си заслужава 100% ... Защото това означава независимост поне по един показател , и то доста важен стратегически показател.... П.С И няма нужда от цитиране на едно и също дословно , писна ми да чета едни и същи доводи без покритие в нета, копи пейста показва само подражание, без мислене, това и маймуните го могат...

Ако имаш представа как се добива енергията най-вече от соларните клетки, ще разбереш защо зимата, при слънчево време те има най-високо КПД ;) В случая има много голяма разлика от соларна клетка и соларните колектори и използвани за затопляне на вода. Абсолютна 0, няма движение на частици ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

^ зарежи КПД-то... каква мощност ще осигурят и то трябва да е постоянна...

кажи ми как ще зареждат след 20 г. всички автомобили и електродвигатели?! Батерии?! 

Когато се напълнят полетата със слънчеви панели... ще им трябва... окабеляване също. Те трябва и да се насочват, Да, в Сахара е идеално... слънце бол, ама достъпа, окаблеяване, доставки на батерии, складиране, защита!?

Къде ще стоят батериите, кой ще ги доставя, как ще се рециклират евентуално, колко ще е цената им и какъв ще е достъпа до тях, кой ще го контролира. Ами при спешни случаи?!

Фотоволтаиците са предназначени за комунални нужди (блока, къщата), а не за индустрия, градове.

Ето и какво казва убиеца на безичната електрическа технология, Томас Едисон:

„Ние ще направим електричеството толкова евтино, че само богатите ще горят свещи.” Томас Едисон

Според вас този богаташ за времето си човек, какво е искал да каже?! Казва, че той ще контролира преноса на ток и производството му и само тези, които не искат да ползвцат неговата система... ще горят свещи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
1.Дали е неизгоден не знам,но май ще стане така че и с АЕЦ  и без ще си плащаме доста по-скъп ток,но не се знае при кое положение ще ни излезе е по-скъпо... 2.Не е имало само две аварии с изтичане на радиация. 3.Някой от изброените са с по-големи атмосферни замърсявания. А за последното,хората просто ще секат повече дървета/всички знаем,колко важни са те/,ще горят в печките си пластмаса,гуми и т.н,така ще замърсят повече околната среда. Не трябва да се гледа само от икономическа гледна точка,защото тогава става много лошо! Например един икономист не може да реши,че едно лекарство може да се замени с по-евтино без значение,че е в пъти по-неефективно.... : )   Като гледам новините,един казва 4 милиарда,друг 6,трети 10.Все едно това са джобни пари...
1. Да. За това казах, БЕЗ ДА ЗАДЪЛЖАВАМ НИКОГО, че аз съм готов да платя по-високата цена на алтернативната енергия... Все пак горе си изказах личното мнение за себе си. 2. Не е имало, но две са сериозните и на практика трагични за цели региони. 3. Да. Ако говорим за ТЕЦ например. Но аз нямах в предвид тях, имах предвид възобновяемите източници.
Хора как се оставяте политиците да ви мотаят, никой абсолютно никой не разсъждава АЕЦ белене е напълно изгоден за крайния потребител
Аз не се оставям на политиците. Даже избягвам да ги слушам. Имам си лично мнение... За мен не трябва да я има! И как реши, че е изгоден? Цитирах едно независимо проучване. При норма на възвращаемост от 6% на годишна база загубата ще е 3 милиарда Евро в следващите 25 години общо. А ако го дисконтираме към днешна дата? Сигурно ще е 5 милиарда...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочетете мнението на един хейтър

Всичко, което трябва да знаеш за АЕЦ Белене – задължително за всеки гражданин

Препоръчвам  тази статия, защото в нея са представени официални документи, които  дават информация, а не са просто пропаганда. Всичко, което ще прочетете и видите,  е от сериозни организации като MAAE (Международната агенция за атомна енергия), БАН (Българска академия на науките), HSBC (американската банка, допълнителен консултант на проекта NPP Belene), WorleyParsons (австралийска компания технически консултант за АЕЦ Белене). 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
2. Не е имало, но две са сериозните и на практика трагични за цели региони.

На практика, за да се изкопае горивото за ТЕЦ-овете,  в площа и околността на въглищните мини, а  благодарение на неговото изгаряне и на и около площадките  на топлоцентралите и в регионалната и световна атмосфера, екологията е много повече пострадала от всички ядрени аварии и бойни изпитания на атомни оръжия за целият период на атомната ера до момента. Просто статистика, ако има желание човек да се рови за отделните късове информация и да ги събира в едно.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докладвай
Публикувано изображение
Кейн (нерегистриран) написа:
И колко пари са платени за това литературно съчинение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На едно нещо, мисля че не се отделя достатъчно внимание.

В този референдум няма такъв вариант --  няма да гласувам.

Той просто не съществува.За да бъде този проект утвърден легитимно е нужно над 50% одобрение при избирателна активност поне колкото на изборите.

Човек, който не гласува,  всъщност гласува против неодобрявайки проекта.

Резултатите от този рефендум ще са с дългосрочни последици далеч над близките 10-15г.

Един отрицателен вот ще ни затвори завинаги възможностите за нови ядрени мощности.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

^ нормативно не е точно така.

Все още закона за референдумите не предвижда те да имат задължителен или задължаващ правителството характер.

Сиреч... дори всички хора имащи право на глас да отидат сега на референдума и ВСИЧКИ да гласуват само ДА (или само НЕ), това ще има отново само пожелателен характер.

След това просто решението само ще бъде придвижено в НС, комисията по енергетика, а накрая Министрите ще го обсъдят с Големия Брат (в нашия случай това в момента са САЩ и Турция) и квото каже той/те това ще се направи.

И точно така ще стане.

Сега на референдума няма да излязаят толкова колкото на последните избори, референдума ще стане без значение, ще се похарчат едни 30 милиона за РЕФЕРЕНДУМ, на който има само един въпрос...

подчертавам

ИМА  САМО  ЕДИН  ВЪПРОС (а биха могли да са поне 10: например за членството ни в НАТО - да или не - за членството ни в ЕС - да или не - за Американските военни бази на наша териотрия - да или не...)

Сега разбирате ли за какво става въпрос. България последните има няма 60 г. (абе малко след 44-та) не се управлява от българи... от българи с воля, собствена воля и цел. Допреди 25 г. Големия брат беше СССР, сега е САЩ (с придатък Турция, заради войните в региона).

България е вече с единия крак подложка на Турция, а Сирия в момента се пече. Това е и наградата за Турция за това което се очаква от нея при война с Иран... да помага на САЩ. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бойко Борисов го каза... Чух го по новините... , че, какъвто и да е резултатът от референдума, той (неговото правителство ) няма да строи АЕЦ Белене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Бойко Борисов го каза... Чух го по новините... , че, какъвто и да е резултатът от референдума, той (неговото правителство ) няма да строи АЕЦ Белене.

Ми няма, защото следващото правителство няма да е негово.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ми няма, защото следващото правителство няма да е негово.

А на кой ще бъде? На партията на работниците и селяните? Не разбра ли,че всички са едни и същи независимо как се казват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А на кой ще бъде? На партията на работниците и селяните? Не разбра ли,че всички са едни и същи независимо как се казват.

Ми за тези, които някак си не са вденали още, ще изглежда че са други. Нямаш си на представа колко много заблуден народ има. Въпреки "свободното" слово. Който си е кон с капаци и е одъртял по този тертип си върви все в едни и същи релси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки е предразположен да се опива от собствената си значимост , включително и аз пишейки тук !

Въпросът за АЕЦ и ядрената енергетика изобщо не е въпрос са референдум !

Това е въпрос за дългосрочна държавна стратегия !

Моля , посочете друга "бяла" държава правила референдум по подобен въпрос ! Няма такава !

Какво още ? 

Нека компетентните по този въпрос най-после да седнат на една маса и да го решат , носейки и съответната отговорност

Да , ама не им изнася...!

В същност това е въпросът !

Ако въобще има някакво държавно управление у нас , то от мнооого години е некомпетентно (едва се въздържам от по-изразителни епитети)!

Единственият начин да им се каже това ясно и в лицето е като по никакъв начин не им се обръща внимание - т.е. като не се гласува на този референдум !

Няма друг начин !

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Моля , посочете друга "бяла" държава правила референдум по подобен въпрос ! Няма такава !

Какво още?

Италия: http://www.kpd.bg/forum/index.php?topic=127.0

Литва: http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2012/10/09/1922714_litva_glasuva_v_nedelia_na_referendum_za_iadrenata/

Австрия: http://bnt.bg/bg/news/view/49527/avstrija_sreshtu_jadrenata_energija

Друг е въпросът, че:

Юристи: Референдумът за Белене вероятно ще е невалиден

http://news.expert.bg/n402357

Т.е. пак се вдига шум за нищо и някой прибира едни пари... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
by_chechi

тъкмо да ти харесам поста, ама накрая го осра. Ако не се гласува, без значение колко подменен или преналасен е въпроса, просто все едно те няма (то не че имаме някакво значение като отделни индивиди, нали според Б. Бор. сме мат'риал!).

Виж ако във всяка бюлетина, на всички избори, на референдуми, анкети и т.н. има възможност за избор:

· НИТО  ЕДИН  ОТ  ПОСОЧЕНИТЕ

тогава вече този ти избор ще има значение като "не гласувам за нищо от посоченото". В противен случай си никой, безгласна буква, която никога никой не е чул какво мнение има.

Пример, гласуване за парламент, кандидатура на партии:

□ ДПС

□ ГЕРБ

□ БСП

□ СИНИ

■ НИТО ЕДНИ ОТ ПОСОЧЕНИТЕ

А, сега вече твоето негласуване ЩЕ има значение. нали сам разбираш защо не слагат такава възможност за избор... защото демокрацията е утопия!!! Защото "партията на негласуващите" е винаги най-голямата партия по време на каквито и да е избори, за каквото и да е. И ако им се предостави възможност техния глас да бъде отчетен и чут, то тогава става страшно за всички властолюбци, политици и хора на деня!!!

Това е тъжната истина...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
by_chechi

тъкмо да ти харесам поста, ама накрая го осра. Ако не се гласува, без значение колко подменен или преналасен е въпроса, просто все едно те няма (то не че имаме някакво значение като отделни индивиди, нали според Б. Бор. сме мат'риал!).

Виж ако във всяка бюлетина, на всички избори, на референдуми, анкети и т.н. има възможност за избор:

· НИТО  ЕДИН  ОТ  ПОСОЧЕНИТЕ

тогава вече този ти избор ще има значение като "не гласувам за нищо от посоченото". В противен случай си никой, безгласна буква, която никога никой не е чул какво мнение има.

Пример, гласуване за парламент, кандидатура на партии:

□ ДПС

□ ГЕРБ

□ БСП

□ СИНИ

■ НИТО ЕДНИ ОТ ПОСОЧЕНИТЕ

А, сега вече твоето негласуване ЩЕ има значение. нали сам разбираш защо не слагат такава възможност за избор... защото демокрацията е утопия!!! Защото "партията на негласуващите" е винаги най-голямата партия по време на каквито и да е избори, за каквото и да е. И ако им се предостави възможност техния глас да бъде отчетен и чут, то тогава става страшно за всички властолюбци, политици и хора на деня!!!

Това е тъжната истина...

Като гласуваш (с "да" или "не") в този референдум (а не в референдум изобщо - повече референдуми е повече демокрация !) , в същност укрепваш позицията на утопията , че у нас има демокрация ! Ако не гласуваш - отсъствието на демокрация вече и без това се знае! А демокрация означава контрол ( а не решаване на проблемите вместо управляващите!) на управляваните върху управляващите ! Какъв контрол си въобразяваш , че упражняваш ако гласуваш сега ! Тъкмо като не гласуваш ще им кажеш еднозначно :" Вашите заигравки НЕ ВЪРВЯТ!"

Трябва да се разбере - в нашия случай това НЕ Е въпрос на референдум ! Това е манипулация на масите за лична изгода ! Единственото нещо което този референдум може евентуално да реши е кой да е на ред и за в бъдеще "законно" да ограбва държавата и народа - чрез Козлодуй , Белене и или "Зелените" и др.  енергии.А в същност те са си все едни и същи , боричкайки се по между си за "кокъла" !!! Ето това сме призовавани да избираме на 27-ми....Така , че в това отношение можете да не се тревожите - България енергетика ще има !!!

Истинският въпрос е как да се спре ограбването на благосъстоянието на нацията (тя и за това с всеки изминал ден все повече и повече се топи).Казано по научному , твърде висока принадена стойност са ни наложили !

Нека да си припомним ! Имаше времена когато беше задължително да се гласува ! Така , че опцията "Не желая да гласувам за Вас" си я има , но тя е представена в "скрит" вид и това никак не е случайно. Проблемът е да се разбира и да се прилага когато , и където трябва от всички и заедно!

И ако нещо трябва да се разяснява е точно това ! А не да ме обучават на енергетика и икономика , измествайки по този начин същността на въпроса ! Казано с други думи , да ме пращат на ма`ната си , създавайки ми илюзията че "виж колко много съм важен"! Извинявайте за последното !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човек, казах ти, ако не гласуваш все едно не си жив. Друг е въпросът, че трябва да има и отговор: нито един от посочените (което да означава, некоректен въпрос... сиреч да се промени въпроса, но не и темата му!)

На избори, за партии, кметове, президент... трябва да имаш възможност за избор - НИТО ЕДИН от ПОСОЧЕНИТЕ, иначе кат не си гласувал, гласа ти се разпределя пропорционално между спечелилите... законът е такъв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Италия: http://www.kpd.bg/forum/index.php?topic=127.0

Литва: http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2012/10/09/1922714_litva_glasuva_v_nedelia_na_referendum_za_iadrenata/

Австрия: http://bnt.bg/bg/news/view/49527/avstrija_sreshtu_jadrenata_energija

Друг е въпросът, че:

http://news.expert.bg/n402357

Т.е. пак се вдига шум за нищо и някой прибира едни пари... :)

Може и да не е съвсем за нищо. Заради Белене, мисля, че много хора ще гласуват срещу Костов и ГЕРБ.

П.П. Имали пари за раздаване, (харчене) съответно има хора, които ги прибират. (спечелват)

Редактирано от Марея (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Човек, казах ти, ако не гласуваш все едно не си жив. Друг е въпросът, че трябва да има и отговор: нито един от посочените (което да означава, некоректен въпрос... сиреч да се промени въпроса, но не и темата му!)

На избори, за партии, кметове, президент... трябва да имаш възможност за избор - НИТО ЕДИН от ПОСОЧЕНИТЕ, иначе кат не си гласувал, гласа ти се разпределя пропорционално между спечелилите... законът е такъв.

За опцията "Нито един от посочените" си абсолютно прав ! 

НО ! Никой и никога , и никъде по света (!) няма да ти я даде , защото това не им позволява да манипулират нещата както си искат!

Със средствата които остават , противодействието е манипулацията да стане очевадна , неопровержима , неподлежаща на никакви увъртания. Защото както и да го увъртат , НЕгласуването не може да означава друго освен :"НЕ искам да гласувам за Вас!".- просто , защото иначе щях да гласувам някак си.

Представи си примерно на избори за нещо си , гласували само роми и турци и нито един българин - какво ще ми манипулират тогава !?Ще имат ли безумието да разпределят гласовете ни по между си?!!

Това е отговорът за контрола който можем да упражняваме и който всякак (с мазни приказки за права и демокрация) се опитват да отнемат.И както се вижда - успяват !....

....и със съжаление го казвам - става очевидно , че за българското племе това си е утопия и оставаме обречени заради самите себе си....на кого се сърдим тогава?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ше гласувам както казва правителството и Бойков Борисов, Господ здраве да му дава :)

Ето заглавия от вестници през годините по въпроса :  

"Замразяваме АЕЦ "Белене" (10.7.2009 г.);

"Белене е икономически необоснован проект" (29.9.2009 г.);

"Белене е висша форма на корупция" (2.3.2010 г.);

"Белене е гьол, пълен с жаби за 800 млн. лв." (10.3.2010 г.);

"Белене ще спре или ще се строи с европари" (16.3.2010 г.);

"Белене може да стартира още утре" (21.9.2010 г.);

"Намерен е стратегически инвеститор за Белене" (25.10.2010 г.);

"Белене е изключително важна за България" (1.11.2010 г.);

“Бойко Борисов подкрепя с цялото си сърце проекта ”АЕЦ Белене” (2.11.2010 г.);

“На срещата с Путин няма да се говори за Белене” (12.11.2010 г.);

“Бойко Борисов подкрепя АЕЦ Белене не “с цялото си сърце”, а с “прагматизъм” (5.11.2010 г.);

"Борисов ще поиска твърда цена от Путин за Белене" (6.11.2010 г.);

"Ако не започнем да строим Белене, след 15 г. икономиката на България ще банкрутира" (26.2.2011 г.)

"Спираме окончателно Белене" (март 2012 г.); 

"На референдума за нова ядрена централа ГЕРБ ще гласува със "за" (декември 2012 г.)

"На референдума за нова ядрена централа ГЕРБ ще гласува с "не", "не" и "не" (януари 2013 г.).

:ph34r:  :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...