Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Бум

Референдум за ядрената енергетика !

123 гласували потребители

1. 1. "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"

• да
    • не
    • няма да гласувам за подобни глупости

Препоръчан отговор

НЕгласуването не може да означава друго освен :"НЕ искам да гласувам за Вас!".- просто , защото иначе щях да гласувам някак си.

Представи си примерно на избори за нещо си , гласували само роми и турци и нито един българин - какво ще ми манипулират тогава !?Ще имат ли безумието да разпределят гласовете ни по между си?!!

Човек, разбирам те, но и малко по инерция го даваш. На никои избори никъде не се отчита какъв си по етнос или за какъв се милсиш, за турчин, за марсианец или за Марлин Монро.

Казах ти, законът е такъв... ако не гласуваш, това значи, че все едно не си жив, но се отчита това, че си имал право да гласуваш и гласът ти се разпределя между победилите във вота, за да изкарат, че повече хора са гласували!

Негласната партия на гласувалите е най-голяма... затова и няма да видиш наистина демократичната опцията: ГАСУВАМ  за  НИТО  ЕДИН  от  ПОСОЧЕНИТЕ

Нека всеки който се колебае дали иска ядрена/атомна ЕЛКТРОЦЕНТРАЛА да се замиси какви са тенденциите за бъдещите 20 г. с горивата (петрол, газ, въглища) и това, че те ПРИВЪРШВАТ!!!

Нека да си зададе въпроса автомобилите като станат електрически масово, просиводството, индустрията, транспорта като цяло...

Нима има толкова наивни хора, които си мислят че слънцето грее навсякъде еднакво интенивно и вятър духа във всеки двор и над всяка къща!? 

Нима тези псевдо-зелени (реално те заемат площи земя и променят биосферата в тази зона, почвите под слънчевите панели стават засенчени и в последствие и мочурливи, което означава че след години ще им тярбва демонтиране и допълнително укрепване, защото те трябва и оптимално да се насочват динамично към хода на слънцето по небето) и псевдо-възобновяеми (колко хубаво маркетингово название... сякаш са перпетуум-мобиле?!) ще могат д посрещнат трези нужди от електричество?! Ами увеличаващото се население в световен мащаб?!

Предполагам всички сте наясно, че в разпада на един атом уран... се съдържа енергията за 100 000 г. напред, която човечеството би изхарчило, ако всичко се движеше и правеше само електричество по Земята!

Друг е въпроса, че няма как всички да заредим толкова много батерии от тази освободена енергия и голяма част от нея никога не се използва. Но затова работят швейцарците в CERN. Както за да съхраним енергията на разпада, така и да можем да обезвреждаме след време и радиоактивния разпад (отпадъци). Хората не случайно са инвестирали милиарди в CERN... това за Божията частица е за простолюдието. Търси се решение на много по сериозни за човечеството проблеми... но това е друга тема.

Мислете сега и за в бъдеще!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Очевидно е , че не разбирате човешката същност ! :)

Най-силният импулс за технологично развитие е безграничната ЛАКОМИЯ!

А атомната енергетика е твърде ЛАКОМО парче от баницата , за да бъде загърбено с лека ръка .

Така , че каквото и да стане България ще има атомна енергетика (колко по-черно да го напиша?!!), независимо дали някой иска това или не ! И дали някой ще гласува за това или не !

Истинската битка в същност , това за което в същност е цялата пушилка (защото то не е нищо друго!)  е кой ще го налапа......парчето баница искам да кажа... :) !

По някога е трудничко да прещракаш за какво в същност иде реч....само с лапане не става , трябва и акъл !

....много добре ми е ясно , че моята битка е загубена по условие , по чисто природни причини , по законите Божии ако искате.... :)

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще гласувате ли на референдума? Какво е вашето мнение за ядрената енегрия изобщо? Вярвате ли в нея или в алтернативните източници и защо? Аз ще ходя да гласувам и съм твърдо ЗА. За нищо на света няма да плащам за ток на бившите ни поробители турците. Нищо, че ни пробутват захаросани сериалчета, дето представят турците като мили и добрички, като романтични дущици (турци и романтика?  :D ). Предпочитам да сме енергийно независими, нещо, което ще постигнем със втора атомна централа. Освен това си мисля, че ако имаме втора централа в Източна България, тя може да поеме този район на страната, заедно с Черноморието, а "Козлодуй" да остане за западния район. Хем за всички ток, хем ще се решат и проблемите с авариите. А и така или иначе "Козлодуй" няма да живее много дълго. Скъп ток на турците да плащам - само през трупа ми. Що се отнася до тъй наречените възобновяеми енергийни източници, та са пълни простотии и фантасмагории. Специално за България много хора забравят, че сме страна със 4 сезона, и реално само през латото слънцето грее повече и дава повече топлина, през останалите сезони грее повече за светлина и реално полза от слънчеви панели просто няма. Във Афрека може да е приложимо, но тук - не! Все пак не забравяйте през студите месеци колко енергия се потребява за отопление, осветление, готвене, хората се заседяват вкъщи повече и съответно работят повече уреди. Докато лятото всичко живо е почти цял ден навън а нощем кипи живот навън. Вятърната енергия пък е пълна простотия - нали се сещате при по - силни бури, наводнения или земетресения какво ще стане с вятърните мелници ли, турбини ли.......... Освен това те ще опашат цяла България, за да има достатъчно електричество за всички и край с природата и хубавите гледки. Да добавим и факта, че силните ветрове са рядкост, минусовите температури, дъждът и снегът ще им видят сметката, освен това ватърната енергия не е достатъчна да захранва нормално цяла България, слънчевата също. Водна енергия може да се ползва, ние и сега си имаме ВЕЦ - ове, друг е въпросът дали се поддържат правилно. Така че алтернатива на ядрената енергия за мен в България просто няма! А да плащаме за ток на бившите ни поробители - пълен абсурд, да не говорим какви ще са цените. Разумът просто трябва да надделее над фантасмагориите и мечтите! В реалността не е като по филмите, не живеем в "Аватар"!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен с Anne. На теория няма нищо по-хубаво - слънце си грее, вятър си брули - получававаме ток. Ама за икономическата ефективност никой не говори, особено зелените. Не може цената на тази енергия (от възобновяеми източници) да е 15-20 пъти по-скъпа от атомната и ти да лобираш да сме минавали на нея. Престъпно е, обидно е, нахално е. Плюс това е голяма заблуда, че енергията от такива източници е напълно безотпадна и чиста, защото при производството на соларните панели примерно в атмосферата се отделят голямо количество токсини и вредни химикали. Просто хората са умишлено дезинформирани от всякакви публикации и популистки изказвания, особено за атомната енергетика.

За страна като България, бедна на енергийни ресурси - тя е единственото рентабилно решение. Затова има Козлодуй. Затова трябва да има и Белене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мой отговор на въпрос  на потребителка в един форум. Извинявам се за правописните грешки, прочетете го и го осмислете! Абе Джулс, история чела ли си? Напълно чист въздух няма!  Знаеш ли колко е разпада на радиацията? 10 000 години! Най - леките вещества се разпадат за сто години! Сега ще ти обясня какво имам предвид: - в Хирошима още има радиация. Радиацията от тази бомба е плъзнала по целия свят и все още съществува. - в Нагасаки е същото - отвори Уикипедия или учебници по световна история и виж колко ядрени опити са правени по света - атолите Бикини, Муруроа и не знам кои други - големият опит с "Цар Бомба" в Русия - аварията в Чернобил не е единствената! Потърси за Челябинск в Русия (случило се е по - отдавна, но в не толкова населен район). САЩ също имат ядрена авария - на Тримилния остров. Да не забравяме и бомбата, пусната н Ню Мексико при проекта "Тринити"  и още много други, пуснати там. В САЩ чист от радиация въздух просто няма! - да не забравяме аварията във Фукушима. След всичко това ми кажи още ли вярваш, че в момента не дишаме и не живеем с радиация?  Да добавя и радиацията в съседна сърбия от ракетите с обеднен уран. Чист от радиация въздух няма никъде по света. Не казвам, че е безопасна. Но още сме живи, нали? Още не сме унищожили света. Да, отпадъците са проблем, но те НЕ СЕ СЪХРАНЯВАТ тук (нашите) а се пращат в далечен край на Русия, където се съхраняват при специални условия! Не отричам, че "Белене" ще се строи на земетръсно място, близо до Румъния. Но след няколко години ще спрем "Козлодуй" и ще трябва да внасяме, защото ВЕЦ- овете и ТЕЦ - овете не са достатъчно! Аз не искам зимата да мръзна, да съм без телевизия и интернет, без осветление и прясна храна в хладилника!  Но съм против да сме зависими от бившите ни поробители, защото така ие отново ще им станем роби, а Руско - турската освободителна вой не се е водила, за  да се окаат после всички национално освободителни войни и борби напразни! Ще строим АЕЦ "Белене" и точка! Все ми е тая колко ще излезе! Но няма да плащам на Турция!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Анне, направо си готова за химик,физик ...  ;) Само трябва да се научиш да пишеш много бързо и да си психически подготвена,за два часа като напишеш седем теми наведнъж... ;)  Имаш грешки,но нищо... Все пак тези неща се изучават доста години. :P

Редактирано от Ласков (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лисицата: - Гарго, ще гласуваш ли с ДА на референдума? Много е важно, от това зависи бъдещето на децата ти! Гаргата мълчи и стиска сиренцето в клюна. - Гарго, много е важно България да е независима и да не купува ток. Ще гласуваш ли с ДА? Гаргата: -Дааааааа! Сиренцето пада, лисицата го грабва и офейква. Гаргата, замислено: - Аз и НЕ да бях казала, все тая...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не отричам, че "Белене" ще се строи на земетръсно място, близо до Румъния. Но след няколко години ще спрем "Козлодуй" и ще трябва да внасяме, защото ВЕЦ- овете и ТЕЦ - овете не са достатъчно! Аз не искам зимата да мръзна, да съм без телевизия и интернет, без осветление и прясна храна в хладилника!  Но съм против да сме зависими от бившите ни поробители, защото така ие отново ще им станем роби, а Руско - турската освободителна вой не се е водила, за  да се окаат после всички национално освободителни войни и борби напразни! Ще строим АЕЦ "Белене" и точка! Все ми е тая колко ще излезе! Но няма да плащам на Турция!

Много добър пост, само тук ще си позволя да те поправя. Площадката в Белене не е сеизмична зона. След проведените теренни изследвания и сондажи, специалистите доказаха, че там отсъстват сведения за каквито и да е исторически земетресения. Единствено земетресенията могат да дойдат от разлома в планината Вранча, Румъния, която е на около 250км от Белене. Сеизмолозите са категорични, по-силен трус от 7 по Рихтер е в сферата на фантастикака да се случи. А новите атомни централи се строят да издържат на 8-9 по Рихтер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

АЗ СЪМ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ЯДРЕНАТА ЕНЕРГЕТИКА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ!

Не виждам във близко бъдеще друга възможност за друг вид енергия.      

Аз съм технически грамотен човек и моето мнение за развитието на ядрената енергия е че трябва да се развива и да се пдстрои АЕЦ "БЕЛЕНЕ" .Защото АЕЦ"КОЗЛОДУЙ" ЕДИН ДЕН ТОЙ ЩЕ СПРЕ И ОТ ТАМ НАКЪДЕ.ЗАЩО ИСКАТЕ ДА УНИЩОЖИТЕ ВСИЧКО КОЕТО СМЕ ПОСТИГНАЛИ В РАЗВИТИЕТО НА АТОМНАТА ЕНЕРГЕТИКА. ЗАЩО ПРОДЪЛЖАВАТЕ ДА ОБСЛУЖВАТЕ ЧУЖДИ ИНТЕРЕСИ А НЕ ПОМИСЛИТЕ ЗА БЪДЕЩЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. ЗА ТЕЗИ КОИТО ОСТАВАТ ВЪВ НАШЕТО ОТЕЧЕСТВО А МИСЛИТЕ САМО ЗА ВАШИТЕ КОМИСИОННИ ЗА ВАШЕТО БЛАГОДЕННСТВИЕ А НЕ МИСЛИТЕ,ЧЕ ЩЕ ДОИДЕ МОМЕНТА ДА ВНАСЯМЕ ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ ОТ ТУРЦИЯ И ПО ТОЗИ НАЧИН НА ПРЕВРЪЩАТЕ ВЪВ РОБИ! ЗАЩОТО КОЛКОТО И ДА ПРОТЕСТИРАМЕ ТУРЦИЯ ЩЕ ПОСТРОИ АТОМНА ЦЕНТРАЛА. ЩЕ БЪДЕ ТВЪРДЕ КЪСНО ЗА ДА НАПРАВИМ НЕЩО ДРУГО.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Лисицата: - Гарго, ще гласуваш ли с ДА на референдума? Много е важно, от това зависи бъдещето на децата ти! Гаргата мълчи и стиска сиренцето в клюна. - Гарго, много е важно България да е независима и да не купува ток. Ще гласуваш ли с ДА? Гаргата: -Дааааааа! Сиренцето пада, лисицата го грабва и офейква. Гаргата, замислено: - Аз и НЕ да бях казала, все тая...

:D  :D  :D  Е , това ме изкефи до краен предел ! От това по-образно и ясно , здраве му кажи !  Поздрави !

Извинявай за допълнението ако е неуместно ! В същност лисиците били три - БКП(Изток),БКП(Запад) и БКП(ченгета). Това в същност пък е проблема на безкрайния ни преход - все нещо не могат да си поделят!

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:D  :D  :D  Е , това ме изкефи до краен предел ! От това по-образно и ясно , здраве му кажи !  Поздрави !

Извинявай за допълнението ако е неуместно ! В същност лисиците били три - БКП(Изток),БКП(Запад) и БКП(ченгета). Това в същност пък е проблема на безкрайния ни преход - все нещо не могат да си поделят!

след като планът ран ъп не успя да набере нужната скорост се включиха и кагебистите с аец беляне- та белким гръмне

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз по принцип съм съгласен да се развива ядрена енергетика,но няма да гласувам!Подкрепям мнението на by_chechi!В изречението- Няма значение как ще гласувате. Просто гласувайте виждам някакъв капан,с който управляващата организирана мафия иска да си измие ръцете с този вот!Най-доброто решение за мен е да бойкотираме референдума!Аз съм ЗА,но мисля,че първо трябва да се решат много по-важни неща а ядрената енергетика тогава сама ще се наложи!Ако се запази сегашното положение поне 20 години напред няма нужда от нови мощности!Нито едно правителство от Т.Живков включително насам не желае да подпише никакви договори за Белене!Защо?Аз съм за,но защо никой не поема отговорност?Има и още неясни неща затова смятам,че референдума е ненавременен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе ясни са ми принципно доводите ЗА и Против....ама все си се чудя, ако трябваше тая АЕЦ да се прави в Банкя или Банско щеше ли да има пак референдум и такава шумотевица или всичко щеше да се реши тихомълком ?!?!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли някой знаещ да ми каже.. След като не се усетих на време да подам заявление за гласуване по настоящ адрес, това значи ли, че единствената ми възможност е да гласувам по постоянен? И няма ли някакъв друг начин (например да бъда дописана на място в списъците, в някоя секция ) все пак да си гласувам по настоящия..?

Редактирано от Ръчна (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ръчна , направи си справка за гласуването - https://www.grao.bg/elections/Secure/Public/EgnSearch.cshtml и прочети

Защо RWE е напуснала АЕЦ "Белене" - http://bnt.bg/bg/news/view/93265/zashto_rwe_e_napusnala_aec_belene

Министърът на икономиката Делян Добрев ще представи пред депутатите в парламента договора с германската компания RWE и причините, поради които тя е излязла от проекта АЕЦ "Белене". Това каза премиерът Борисов във връзка с конфиденциален договор с германската фирма. 

По думите му, министър Добрев е намерил "в кашон" договори от 2008 година с германската компания за АЕЦ "Белене", а опозицията явно е смятала, че никой няма да се разрови и да ги покаже.

В писмо на германската компания се казва, че Националната електрическа компания не е казала как ще финансира своята част от проекта, който е на стойност от 5 милиарда евро.

"За какви 3.5 милиарда говори Станишев? За какви 5 лева той говори и лъже народа? RWE му пише писмо, че неговата част е 5 милиарда евра и още пет на RWE - 10 милиарда и 100-200 милиона", коментира премиериът Борисов и добави: "Още тогава - 2008 година те знаят. И онея хора в Германия, една от най-сериозните компании, пишат: "Откъде ще вземат парите, бе?" Държавата тогава е с минус 500 надолу, бе! Представяте ли си какъв лъжец, какви наглеци! И сега правят референдум!"

Редактирано от agr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И този кашон Бойко го намери сега, а не когато разправяше, че ще стори АЕЦ-а.

Тогава нито Бойко, нито други гербаджиии не са знаели за преговори за едни 10 000 000 000 евро.

Това сигурно са му нещо като джобни, та не е знаел за такива преговори.

А днес се събудил и намерил кашонче, едва днес намерил кашонче за едни жълти стинки.

Ако сега научава за тия неща, то той с много  надминава пишман терорджията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

България разполага с море от електроенергия, а стойността на проекта АЕЦ "Белене" възлиза на 10 млрд. евро. Това заяви бившият заместник-министър на ядрената енергетика в Русия Булат Нигматулин на заседанието на Временната парламентарна анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по проекта АЕЦ „Белене" от 2002 г. до края на месец март 2012 г.

Проф. Нигматулин дойде на зседанието на комисията "Белене" заедно с бившия ни посланик в Русия Илиан Василев. Зам.-председателят на комисията Иван Иванов предложи експертът да бъде изслушан

.Публикувано изображение

"Днес и за следващите 20 г. България е осигурена с ток и дори в излишък. На глава от населенеито имате 1,5-2 пъти повече ток отколкото съседните ви страни, каза професорът и допълни, че е важен въпросът дали токът от "Белене" може да се изнася. 

Според него при условията, при които се проектира "Белене", цената на тока от нея ще стигне 14 евроцента, което го прави непродаваем.

Гледах цялото предаване по БНТ, в което РОвч и ПетДим от БСП се държаха много аругатно

Съгласен съм аргументите на руския професор.

bnews.bg24chasa , vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мнението ми за референдума : Ако гласувам с "ДА", гласувам за Станишев- лоби на руските олигархични енергийни кръгове, с "НЕ", гласувам за Костов и компания - лоби на американските акули в енергийния бизнес. Няма да гласувам с твърдото убеждение,че това е мръсотия.

инфо и дебат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Лисицата:

- Гарго, ще гласуваш ли с ДА на референдума? Много е важно, от това зависи бъдещето на децата ти!

Гаргата мълчи и стиска сиренцето в клюна.

- Гарго, много е важно България да е независима и да не купува ток. Ще гласуваш ли с ДА?

Гаргата:

-Дааааааа!

Сиренцето пада, лисицата го грабва и офейква. Гаргата, замислено:

- Аз и НЕ да бях казала, все тая...

Сама гаргата е никой, трябва цяло ято гарги крякащи ДА!

Проект от миналата година, надявам се да имате търпението да го прочетете:

С една дума инвестицинното внимание може да бъде обявено като критично, а до тук се стига много лесно. Има редица проблеми в страната които не трябва да бъдат пренебрегвани или да бъдат прикривани пред инвеститорите, напротив ние трябва да покажем че разбираме и знаем за пречките, но не само да ги покажем а и да започнем да се борим с тях. Нашият напукан биещ към фалшиво маркетинг няма да привлече никого, и е време да спрем да се заблуждаваме, че някоя голяма рибка ще клъвне без подходящата стръв, а тя дори и да скочи в локвата, лесно ще излезе. И отново имиджа на страната страда, а той е толкова крехък че всеки удар от страна на чуждестранен инвеститор с самото си напускане от страната го сломява.

При сблъскване с нашата така „елементарна“ и „лесно“ разбираема бюрокрация която работи с незавидна бързина, с корупцията дебнеща на всяко равнище и блещукащият ни маркетинг, как да виним инвеститорите за тяхното нежелание да останат в страната, превърнало се вече в нежелание да влязат. Всички знаят и виждат пречките пред инвеститорите, важното е какво се прави за тяхното намаляване и премахване – това трябва да рекламираме, но е безсмислено когато то отсъства, въпреки че сме царе на празния маркетинг. Трябва да се спре с замазването на ситуацията, да спрем да се хвалим с несъществуващи или изкривени данни, за да можем спокойно да започнем да градим доверието в нас. За никого не е тайна, че това ще стане трудно, но ако съумеем да използваме стратегическото си положение, ситуацията би имала поела макар и бавно в друга посока. И все още неможем да го проумеем, както виждаме от развоя на събитията и с така изстрадалия проект на АЕЦ Белене. Отказваме се от малкото ни останали надеждни спасителни въженца, с които да излезем от ямата която сами си изкопахме. Всичко в България е една публична тайна, една такава и че ние сме пионка в ръцете на играчите(ту от страна на Европейския съюз ту от САЩ), кому е изгодно да сме зависими и слаби и лесно контролируеми, определено не на нас. До кога ще продължаваме да обслужваме чуждите интереси и да пренебрегваме нашия собствен, до кога ще продължаваме с тази роля, която бавно но сигурно ни зарива и поробва. Губим проекти точно по тези причини, не мислим в перспектива а наблягаме на чуждото мнение и насоки, естествено тази роля е много по-лесна за изпълнение а и всички са толкова доволни от нас, в историята има не малко примери какво се случва на безхарактерните държави. Дори и в днешно време се водят войни, което може да звучи малко пресилено, при условие че имаме изградена представа за войната. Сега са модерни политическите войни, и е важно за всяка една държава да отстоява своята позиция а не да чака своите „съюзници“ да решават вместо нея, и след това да се чуди защо и как да оправя положението. Всяка държава гледа своите интереси, естествено се влияе от икономическите си взаимоотношения и напътствията произтичащи от тях, но трябва да има граница, трябва да се съумява да се преценя, кое и как ще повлияе на страната в дългосрочен план, дори това да пречи на разни чужди интереси. Проектът за АЕЦ Белене се превърна в позорен пример за глупостта и неумението ни да гледаме към бъдещето на държавата, превръща се и  в точка за раздор между партийните представители:

Решението на правителството за АЕЦ „Белене” е едно от фаталните решения за България, за българските данъкоплатци и за българската атомна енергетика, обяви председателят на БСП Сергей Станишев, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Според него в крайна сметка цената за това безотговорно решение ще платят българските данъкоплатци с по-високи цени на електроенергията.

„Очевидно е, че Русия е защитила своите интереси, при това по добър начин за тях. Къде е българският интерес? Той не е защитен в това решение. От самото начало проектът „Белене” бе замислен с ясна концепция за българския държавен контрол. Публична тайна е, че токът, произвеждан от атомните електроцентрали, е много по-евтин. Вторият аспект, който пряко засяга енергийната независимост – атомните централи са собствен източник на ел. енергия. Този проект беше добре замислен, икономически обоснован и отговаряше на българския интерес”, добави Станишев.

Според него правителството на Бойко Борисов не е защитило интересите на България. „Под сериозен риск е поставено бъдещето на българската атомна енергетика, нейното унищожаване започна от ангажимента за затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ „Козлодуй”. България ще бъде изправена пред нуждата от внос на ток. Ще настояваме българското общество да се произнесе по този въпрос”, уточни Станишев.[1]

Колкото и да не ми допада идеята да бъда съгласен със г-н Станишев, немога да си обясня що за правителство не би гледало собствения си интерес който всъщност се следва, жалкото е че той се различава от държавния такъв. Как един народ да се защити и стреми към подем, при условие че неговите представители не го правят. При толкова похарчени средства в проекта, сега ще плащаме неустойки и тепърва ще правим нови проекти за нов атомен блок в АЕЦ Козлодуй. С цялата си глупост ние се излагаме публично, с цената на толкова положителни аспекти и придобиване на много отрицателни. Интересно как правителството не може да предвиди плюсовете от този проект за нашата крехка държавица. Немислимо е да се разсъждава че потреблението на електроенергия ще спада, въпреки новите навлизащи технологии, страната ни ще се нуждае от доста време за да може да си позволи да се възползва от техните преимущества. Потребителите в държавата и самата тя не разполагат с достатъчно средства за да си позволят купуването и изграждането на все още скъпоструващи технологии. Възобновяемата енергия колкото и екологична да бъде, все още не е на ниво да захранва и удовлетворява потреблението. Дори и да не гледаме ценово сравнена с атомната енергия тя е непостоянна което я прави до някъде и неефективна и не достатъчно енергодобивна. Отново изпускаме перспективата, атомната енергия може да се ползва близо 60 години с пълен капацитет което неможем да кажем за възобновяемата такава. Ние вече сме вкарали ресурси в проекта които при всички положения, до голяма част ще бъдат пропилени. Дори и да се построи газова електроцентрала, отново ще трябва да се вливат ресурси, колко? Колко повече ще спечелим от тази газова електроцентрала, дали ще спечелим, колко ще вложим в този проект, колко по-печеливш ще бъде, дали въобще ще бъде изгоден или просто трябва да използваме изградената площадка за да замажем положението. Тези въпроси тактично се пропускат от правителството. Всички доводи представени от правителството  ни могат лесно да се погледнат и друга гледна точка, тъкмо като положителни. Защо да не засилваме зависимостта си от Русия, какво губим и какво печелим, важно е кое натежава, защо да не следваме интереса си, тъкмо обратното ние вървим срещу него. Ясно е на всички че в икономически план всеки се възползва, ако има тази възможност, зад всички тези взаимоотношения стоят държавни интереси. Важно е политическите да съвпадат с държавните интереси, но ние някак си се открояваме упорито с несъответствието помежду им.

Скъпоструващият проект според правителството ще наруши имиджа ни на стабилна икономика, който те така упорито защитават. Мнимия ни имидж не е нищо друго освен поредната заблуда на правителството, чисто и просто обслужваме чужди интереси играейки си точно със икономическото състояние на страната, чието бъдеще не изглежда никак розово. Губим и положението градено толкова време, като износител на електроенергия, просто се отказваме от един сигурен доход. При така слабата ни икономика би трябвало да се възползваме от всяка възможност за износ която ни се предоставя.

Под заглавие "Политическа подбуда" руският в. "Независимая газета" публикува обширна статия, посветена на  проекта АЕЦ "Белене", в която се твърди, че отказът е станал под натиск на САЩ.

В статията се изброяват предимствата на проекта, като покриване на все по-увеличаващите се нужди на България от електроенергия, ниската цена на произвежданата в атомни централи енергия, намаляване на емисиите на парникови газове в атмосферата с 7-10 млн. тона годишно, създаване на условия за износ на енергия за съседни страни, както и това, че до 30% от оборудването за централата е щяло да се произвежда в български заводи, което в условията на спад на световната икономика и на кризата в ЕС не е маловажно за България.

Изданието посочва, цитирано от БТА, че не е можело да се говори за технически или финансови проблеми, свързани с изграждането на централата.

Изтъкват се техническите характеристики на проекта. Подчертава се, че "Росатом" е предложил на България  най-съвременния проект за атомна централа, основаващ се на руския проект АЕЦ 92, получил европейски сертификат през 2007 г. Допълва се, че проектът за Белене отговаря на спецификациите в техническото задание на възложителя, съответства на  международните стандарти и на препоръките на МААЕ, откроява  се със завишени характеристики за безопасност.

Руският вестник твърди, че според международни експерти проектът АЕЦ "Белене" бил един от най-добрите в света и можел да бъде причислен към централи от т.нар. поколение 3 плюс, а през 2009 г. е бил определен и като един от трите примера за реактори от трето поколение, редом с проектите в Олкилуото, Финландия и Фламанвил, Франция.

В статията пише още, че първоначално изграждането на централата се оценяваше на 3,9 млрд. евро, без да се отчита растежът на цените, че сумата е внушителна, но взимайки предвид това руската страна нееднократно е предлагала възможности за предоставяне на кредити за Белене, сред които механизъм за кредитиране на проекта от 70 до 100%, при което българската страна е щяла да запази за себе си контролния пакет акции.

Накрая "Независима газета" твърди, че действията на българската страна можели да бъдат разбрани, като се обърнело внимание на това кой западен политик е поздравил първи България с решението да се откаже от Белене. Това е американският държавен секретар Хилари Клинтън на срещата за Сирия в Истанбул.

А относно изявленията на президента Плевнелиев, че без АЕЦ "Белене" България ще стане по-малко зависима от Русия в сферата на енергетиката, "Независимая газета" посочва, че през последните години темата  за енергозависимостта от Русия се е превърнала във "фетиш" за много западни чполитици и техните ревностни твърдения в тази насока започват да напомнят на най-лошите моменти от епохата на  Студената война.[2]

Спокойно можем да наречем решението по проекта най-сериозната грешка на сегашното правителство, която няма да ни се размине толкова безболезнено колкото то си мисли. Това е подигравка с народа на България, чиито интереси те така лесно потъпкват или просто нежелаят да отчетат. Никой не е достатъчно глупав, че да не успее да прозре, че политическите интереси на другите контролират и си играят с нашето собствено бъдеще. Няма значение кой стои зад чуждите интереси, важно е те да са взаимнополезни.

Вместо  да сме горди с модерния и доходоносен проек който бихме могли да имаме и със всичките му предимства в който и да е аспект, ние ще продължаваме да пилеем така „многото“ си шансове за развитие, ще продължаваме да се бием в  гърдите с така „силните“ си икономически предимства които предлагаме на инвеститорите, ще продължаваме да затваряме очите, правейки нови и нови грешки. Бидейки това само по себе си не е проблем, грешки неминуемо и неизбежно винаги има, но защо не се поучаваме от тях. Обслужвайки интересите на другите страни, никога няма да ни доведе до самочувствие на което да разчитаме и което би могло да ни държи на ниво. Определено няма да ни доведе и нови инвеститори, та кой би налял средства в потъващата ни държавица. Вървим по един недоброкачествен път, по който сами сме си избрали да поемем и така упорито следваме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
справка за гласуването - https://www.grao.bg/elections/Secure/Public/EgnSearch.cshtml

това опасно - пише Махни ме от тук

:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко струва Белене???

Я погледнете това:

Преговорите с индийците започват още през 1994г., но чак през 2004г. срещу символичния 1 долар е подписан договорът за продажба на "Адмирал Горшков" на Индия и радикалното му обновяване за близо 1 милиард долара. Успоредно започва работата по 16 изтребителя МиГ-29К/КУБ за още 730 млн. долара. Две години по-късно се разбра, че парите са много малко и през 2009г. сумата набъбва до 2.2 млрд. долара. През 2010г. бе подписан договор за доставка за Индия на 29 броя МиГ-29К за $1.6 млрд и хеликоптери Ка-28 и Ка-31 за "Викрамадитя" за около 300 млн. долара. Освен това в индийския щат Гоа се строи тренажьор за палубната авиация, с което парите, свързани с авионосещия кораб достига 5 млрд. долара.

Е и пита се в задачката ,колко им излиза самолетоносача за 1 милярд долара ???

Е те толкова,ще струва и Белене умножено по 2 най-малко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърдо не.И без това сме си жив зян откъм БВП.Навремето така и гърците се изсилиха да бъдат домакини на олимпийските игри и то това им струваше някакви си 2 милиарда.И от тогава започнаха да се охълцват икономически.Така че съм на мнение че домакини на олимпиади и строеж на АЕЦ могат да си позволят само богати държави.Снощи долових някой политик да говори за -ОКЕАН-от енергия-в грешка е завалата-океана е без пари енергията НЕ.Не две а по две централи на българин да се падат пак ще пада дране със сметката за тока.Така че в деня на референдума-умната,ако не-правнуците ще ви вършеят тръни на главата,с колко ръчички,това вече е другия страшен въпрос освен икономическия,а именно ЕКОЛОГИЧНИЯ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Помня режима на тока -

стояхме на тъмно с часове и завиждахме - защото срещу нас блока винаги светеше и нямаше режим.

Там живеят други хора, така каза татко - като го питахме

Бяхме деца и все се чудехме кви са тия хора дето имат ток пък ние нямаме.

После станахме големи и разбрахме.

та ако това пак ни предстои...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...