Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Бум

Референдум за ядрената енергетика !

123 гласували потребители

1. 1. "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"

• да
    • не
    • няма да гласувам за подобни глупости

Препоръчан отговор

Когато имаше режим на тока АЕЦ "Козлодуй" си работеше на пълна пара.Лакомията и кадърното управление на другарите (от коя партия?) доведе до налагането на режим.Това навежда на мисълта,че и пет АЕЦ -а да имаме,когато начело на страната са меко казано малоумници нищо не помага.Наследниците на същите тези хора сега искат още една централа - просто не само е нагло,но и заробващо и то за дълъг период от време.Впрочем вие си знаете - всеки да си решава както счита за добре - все пак е демокрация.

p.s. Вчера гледах как Румен.Овчаров скачаше на Булат Нигматулин.Оказа се,че и балонът с Българо-съветската  дружба се пука,когато става въпрос за интерес.Абе, каквото и да си говорим - винаги е приятно като видиш принципни хора.

Редактирано от larryone (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не съм много добре запознат с всички факти , а то не е и лесно - като ги гледам политиците как се надвикват един друг и всеки вика, че другия лъжел... Върви, та разбери кой крив, кой прав, кой какви интереси обслужва. Мен ме вълнува следното - тази АЕЦ ще струва пари. Много пари. Милиарди. Пари, които ние ще трябва да плащаме, разбира се, няма кой друг. И ако заради тази централа ще трябва в бъдещите примерно 10 години още да затягаме коланите и да мизерстваме - не, мерси. Не искам цял живот да опъваме каиша с надеждата, че след време нещата щели да се подобрят. Не че нещо, ама дреме ми за бъдещите поколения, че щели да имат евтин ток... От тази гледна точка съм против.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
 И ако заради тази централа ще трябва в бъдещите примерно 10 години още да затягаме коланите и да мизерстваме - не, мерси. Не искам цял живот да опъваме каиша с надеждата, че след време нещата щели да се подобрят. Не че нещо, ама дреме ми за бъдещите поколения, че щели да имат евтин ток... От тази гледна точка съм против.

преди време майите и бащите ни затягаха коланите с надеждата, че след време, за нас нещата ще се подобрят ....  :ph34r:

и те се подобриха...

и ще се подобряват   :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз не съм много добре запознат с всички факти , а то не е и лесно - като ги гледам политиците как се надвикват един друг и всеки вика, че другия лъжел... Върви, та разбери кой крив, кой прав, кой какви интереси обслужва. Мен ме вълнува следното - тази АЕЦ ще струва пари. Много пари. Милиарди. Пари, които ние ще трябва да плащаме, разбира се, няма кой друг. И ако заради тази централа ще трябва в бъдещите примерно 10 години още да затягаме коланите и да мизерстваме - не, мерси. Не искам цял живот да опъваме каиша с надеждата, че след време нещата щели да се подобрят. Не че нещо, ама дреме ми за бъдещите поколения, че щели да имат евтин ток... От тази гледна точка съм против.

Просто седни да прочетеш малко наука и не слушай какво дрищят политиците, от която и да е разцветка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...Абе, каквото и да си говорим - винаги е приятно като видиш принципни хора.

Да прав си, НО принципите изчезват в първата милисекунда, в която борещият се за тях се е докопал до кокала ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако искаме:

• България да бъде Енергийно независима
  • Национална сигурност
  • Диверсификация на енергетиката (ТЕЦ-овете са американски)
  • Евтин ток (малко над 8 ст на kW/h)
  • Осигурена електроенергия и гарантиран износ за 100 години напред (толкова ще работи АЕЦ "Белене")
  • Национално самочувствие на ядрена държава
  • Цена за построяване- под 6 млрд. евро

То гласуваме на 27 януари с голямо- ДА

-------------------------------------------------------------

Ако искаме:

• България да изпадне в енергийна зависимост
  • Цялата евнергетика да попадне в американски ръце
  • Скъп ток
  • Недостиг не електроенергия след приключване на 5 и 6 блок на Козлодуй (след 15 години)
  • Внос на скъп ток от Турция и други съседни страни
  • Евентуален режим на тока и процъфтяване на бизнеса със свещи

То гласуваме на 27 януари с голямо- НЕ
-------------------------------------------------------------

• Постояването на Белене ще струва под 6 млдр евро
  • Централата ще се изплати за 15 години
  • Живот на централата- до 100 години
  • Напълно екологична, за разлика от ТЕЦ-овете
  • Цената на тока- малко над 8 ст/ kWh, което 2 пъти по евтино от тока на ТЕЦ-Марица
  • Независимост на енергията от природни явления- вятър, слънце, вода
  •  
  • Този въпрос НЕ е експертен, а е общ! Ако приемем за вярно твърдението, което се насажда, че народа е прост и некомпетентен да решава експертни въпроси, то това означава, че и 240-те депутати, които са избрани от същият този прост и некомпетентен народ, са също толкова некомпетентни и прости! А след като тия 240 са некомпетентни и прости, как ще могат да изберат компетентни експерти, питам аз? Няма нищо по-мъдро и силно от народния глас!

• Гласувайте "ЗА" България!! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Просто седни да прочетеш малко наука и не слушай какво дрищят политиците, от която и да е разцветка.

Тук въпросът не е за науката. Въпросът е за икономическите параметри на целия този казус. И в момента ги гледам как се препират в парламента и се обвиняват един друг в лъжи и се чудя има ли изобщо някой прав в този спор...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Тук въпросът не е за науката. Въпросът е за икономическите параметри на целия този казус. И в момента ги гледам как се препират в парламента и се обвиняват един друг в лъжи и се чудя има ли изобщо някой прав в този спор...

Не няма прав, защото всички до един са или лъгали, или ще лъжат, или лъжат в момента. И дори един път да изберат да кажат истината просто от толкова лъжи се оплитат в собствените си дела преди много... То не бяха 10000 млрд. лв. проекта, то не бяха някакви мними фирми около Белене, то какво ли не излизаше на "яве". Всеки документ се оспорва - беее направо си е ужас! Прав няма, винаги тук е имало само чужди интереси, аз дори вече доста трудно намирам и интересите зад думите... Толкова лъжи, толкова манипулации... Време е да почна хазартен тип гласуване на всичко и на избори, и на референдуми, и за всичко подобно. Отивам затварям очи посочвам с пръст нещо, където ударя най - близо там слагам хиксче и толкоз - може пък да имам късмет :D С акъл ги избирах до сега... време е да сменя явно тактиката из основи :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Отивам затварям очи посочвам с пръст нещо, където ударя най - близо там слагам хиксче и толкоз - може пък да имам късмет :D С акъл ги избирах до сега... време е да сменя явно тактиката из основи :P

Не е редно така! Специално за референдума, аз подхождам така: оставям настрана всички приказки колко ще струва- от 5 до 10 млрд. Задавам си въпроса простичко- какво правим, след като Козлодуй и ТЕЦ-овете приключат, което се очаква да е около 2030-2035 г. Какво правим от там насетне? ВЕИ не е и неможе да бъде реална алтернатива, без наличие на поддържаща мощност, защото добива на енергия от ВЕИ е силно цикличен и силно променлив, и без наличието на поддържаща мощност, системата ще има периоди от недостиг на ток! Това трябва да е ясно! Не е сериозно просто, в 21-и век да разчиташ на природни стихии (вятър, слънце и вода)...просто не е сериозно! Германия вече е намалила силно износа си електроенергия, след като миналата година, под натиска на изплашените,,след Фукушима, германци (да не повярваш колко лесно се плаши германец), си затвори 8 от ядрените реактори. След още известно време Германия съвсем ще спре да изнася ток, а няма и да е далеч времето, когато тази силно индустриална държава ще започне да внася, защото "от вятър и слънце" не се живее в днешно време! Така, че атомната енергия е базалтернативна в съвременния свят! Не съм противник на ВЕИ, но те могат да бъдат полезни само и единствено като допълваща мощност!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алтернативи има достатъчно, най - вече богата обща култура на тема ВЕИ (възобновяеми енергиини източници за чудещите се). Варианти има много, а келепир в тях дали ще има за световните лидери - НЕ. Поне за сега, а през 2035 повярвай ми ще са измислени други горива освен петрола, както и други източници на ел. енергия... Въпросът е, че виждам - силно агитираш Белене по нагоре, наясно ли си въобще с проекта, защото обикновени хора не сме виждали документацията по проекта. Ти от къде си наясно с по - горните цифри които си изложил не искам да питам, защото знам, че източникът ти ще е толкова достоверен колкото и на в-к ШОК! Като махнем всички други неща и разсъдим по твоят начин, България до 2030-35 няма да има нужда от допълнителна ел.енергия освен ако не се развием мноооого, което ще е хубаво де :). Турция от друга страна до към 10 години ще имат огромен недостиг на ел.енергия и е добре да се помисли като за съседите и за някой лев към БВП ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Икономиката също е наука и ако ти разбираш от икономика, можеш сам да си направиш пресмятанията и да имаш собствено мнение, а не да се осланяш на подхвърляни на трибуната демагогии.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

НЦИОМ: 60% ще гласуват с "да" на референдума, 40% с "не"

За последните три месеца се регистрира известно покачване на дела на противниците на развиването на ядрената енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала.

В момента съотношението между привържениците и противниците е приблизително 3:2. Това сочат данни от национално представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение - НЦИОМ, проведено между 16 и 20 януари 2013 година, съобщават от агенцията.

Сред заявилите, че ще отговорят на референдума с „Да" са 60%, а тези, които твърдят че ще отбележат „Не" в бюлетината са 40%.

Интервюираните, които възнамеряват да гласуват с „Да" на референдума са по-категорични в намерението си да упражнят правото си на глас, в сравнение с онези, които биха гласували с противното мнение.

Както поддръжниците, така и противниците на развитието на ядрената енергетика у нас  твърдят че позицията им е по-скоро въпрос на личен избор, а не на партийна дисциплина. Нещо повече - две трети от българите отричат да са повлияни от официалните позиции на лидерите на основните политически партии у нас.

НЦИОМ: Готовност да участват в референдума декларират между 27% и 37% от пълнолетните

Според различни индикатори, към 20 януари 2013 г., готовност да участват в референдума декларират между 27% и 37% от пълнолетните българи.

В същото време е нужно да уточним, че последната седмица от кампанията може да предизвика известни промени в декларираните намерения за гласуване.

Засега категорично намерение да гласуват изказват две трети от привържениците на БСП, 59% от тези на "Атака", близо половината от тези на ГЕРБ, 42% от привържениците на „България на гражданите" и 35% от тези на ДПС.

Най-често намерение да гласуват на предстоящия референдум изразяват жителите на малките градове и на селата. В градовете-областни центрове декларативната активност е по-ниска от средната. Най-ниска засега се очертава избирателната активност в столицата.

По метода на полустандартизираното интервю по домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни български граждани.

trud.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
НЦИОМ: 60% ще гласуват с "да" на референдума, 40% с "не"

За последните три месеца се регистрира известно покачване на дела на противниците на развиването на ядрената енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала.

В момента съотношението между привържениците и противниците е приблизително 3:2. 

Аз съм дал инструкции на родителите ми, които са в провницията, никакво пасуване, трябва да се гласува! Ни държава ли ще сме, или "лукова глава"!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Симеон Сакскобургготски призова да се участва в референдума

Бившият министър-председател Симеон Секскобургготски обяви, че ще гласува на референдума за АЕЦ и че се надява това да направят и мнозинството българи.

"На 27 януари аз ще гласувам. Надявам се това да направят мнозинството сънародници, защото така не само ще изразим мнението си по поставения въпрос, а и ще покажем поведение на отговорни европейски граждани, способни да решават в крайна сметка собственото си бъдеще", обяви в своя позиция по повод допитването на 27 януари бившият премиер.

Според Сакскобургготски в случая няма значение дали въпросът е поставен правилно и дали гласуващите са компетентни по темата за ядрената енергетика, а е по-важен самият принцип на участие. "По-важен е самият принцип, че трябва да се участва, и това наистина е въпрос на развито гражданско съзнание. Намирам, че в България то все още е в дефицит. Именно референдумът е подходящият инструмент то да се насърчи. Той е донякъде и проверка на зрелостта на обществото ни, един публичен знак доколко самите граждани са ангажирани и заинтересовани от управлението на собствената им страна", смята бившият министър-председател.

Да се гласува е лично решение и право на всеки, който изисква от институциите да вземат под внимание мнението му. В противен случай ще продължаваме да чуваме, че "ТЕ"? са решили нещо без да ни питат, казва още Сакскобургготски.

Проектът за АЕЦ "Белене" беше възобновен през 2002 г. именно при управлението на кабинета, оглавяван от Симеон Сакскобургготски. Аз като премиер считах, че беше положително за страната, гледайки, да кажем, за 2025 или 2030-а, да си имаме още един допълнителен реактор, заяви преди време по този повод Сакскобургготски.

dnevnik.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама толкова вече да не им вярвам - та няма повече накъде.

Каква ни е гаранцията че ще се вслушат в гласа на народа, че няма пак да стане по тяхната ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четох че младите и образованите не искат съветската централа, ама електората на комунистите е много боен,.... - Какво ли ще стане? Поживьом увидим! Что то как далеее! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Четох че младите и образованите не искат съветската централа, ама електората на комунистите е много боен,.... 

Наборе, би ли дефинирал какво значи "млади", щото аз не се имам за стар, и какво значи "образовани", щото аз не се имам за необразован?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Например, НАБОРЕ ;)  виж какво ти пише в профила: 

• Интереси:овчар

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Например, НАБОРЕ ;)  виж какво ти пише в профила: 

• Интереси:овчар

Епа наборе, знаех си, че не ще можеш да се аргументираш сериозно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- Епааа, убаво. - Що са?

(Във "Фрог  нюз"  има един хейтър с това име, ако знаеш какви ги пише..., ).

Редактирано от 67ZZZ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Така както си говорите, благо, дали знаете, че преди Нова Година отново е имало аварийно сработване на защитата на 5 блок в АЕЦ-Козлодуй ?!?!?
Не знаете, защото не е писано в пресата, заради предстоящия референдум!
А знаете ли, че средно на година се падат по 3 аварийни включвания на защитата в АЕЦ Козлодуй?
И това не знаете!
Аз лично не искам децата ми да живеят в рискова среда !

Гласувайте, според партийното си облъчване !!!

.....................................

Преди 6-7 години французите казаха, че могат да ни доставят ток на същата цена/потребител която плащаме за момента. Това бързо се покри от управляващите, ама предполагам офертата си е актуална и до днес...

Друг пример, в "гнилата" Америка, в щатите в които има АЕЦ, цената на тока е най малка!
При нас даже и не обещават ниска цена...при положение, че сме колкото един щат!
Съпоставете цента на тока с техните заплати, и "вервайте" че при още 1-2-3 АЕЦ-а некой ще ви намали тока!!!  http://www.kaec.org/images/stand/0607_RateMap.pdf

Трети пример: ние продаваме евтин ток на Турция (по-евтин и от цените за битов потребител).....а пък те, били го препродавали на Сирия  http://bg.time.mk/read/03bf911313/27f5371f8e/index.html  .....е кой е балъка в случая ?!?!?!?
Редактирано от rulom (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Последната страница (и не само, но предимно тя) е пълна със спам...

Ако някой забравя темата на дискусията, нека погледне първия пост и да си я припомни.

Колкото повече приближава деня за гласуване, вие толкова повече освирепявате и поемате в неправилната посока...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

algor, колкото и да те уважавам, трябва да ти напомня, че не администрацията трябва да внушава позиция за гласуване. Темата е поставена за изказване на мнения ЗА или ПРОТИВ. 

Хората четат.... ако нямат собствен акъл лайкват нечии друг и гласуват според него ;) На последната страница съм писал само аз и затова приемам забележката лично ;).....ма иначе нищо лично ;)

...и не моам да разберем що на авария в АЕЦ викаш СПАМ ?!?!?!? ...иначе, от твоя гледна точка, тва в Чернобил беше мноого голем спам, ма лошото е че е било и с модераторска намеса, та след този спам, решиха човешката намеса в аварииното сработване да се сведе до минимално ниво, останалото да го правят компютрите...и засега действа...поне у нас ......;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
algor, колкото и да те уважавам, трябва да ти напомня, че не администрацията трябва да внушава позиция за гласуване. Темата е поставена за изказване на мнения ЗА или ПРОТИВ. 

Под "последната страница" имах предвид предната пълна с мнения страница.

А като тръгнах да пиша, на тази имаше само едно мнение и като съм постнал не погледнах за твоето.

Съжарявам, ако съм те обидил, но визирах мненията от предишната страница, заедно с последното над твоето.

Извини ме, ако си се почувствал обиден от думите ми, но не е било нарочно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ок....усетих се и аз, ма ми е в повече салатата ;)

...изчисти ни диалозите, че да ни не гледат сеира ;)

Редактирано от rulom (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...