Премини към съдържанието
lokmar

Linux защто не поддържа Windos приложения

Препоръчан отговор

Това ми е доста ме заинтересува в последно време.Защто уж е свободния софтуер пък някои приложения са платени?

Редактирано от lokmar (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не мога да разбера, какво точно питаш:

1) Защо линукс не поддържа уиндолски приложения (както е заглавието на темата)

или

2) Защо като линукс е свободен има платени приложения за него?

Ако е 1 - все пак това са 2 коренно различни ОС. Работят по различен начин. Все пак има емулатори, с които можеш да пуснеш уиндолски програми под Линукс.

Ако е 2 - всеки автор на програми, сам си определя с какъв лиценз да бъде програмата, която написал. Това, че една програма е за Линукс не значи, че трябва да е свободна или безплатна. Например всички програми за разни инженерни изчисления обикновено са скъпички. Ако под уин бяха платени, а под Линукс - не, тогава никой нямаше да им купува уиндолската версия, а направо щяха да ползват линукските. И при това безплатно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Lunix още не съм чувал за такова нещо, обаче за Linux съм чувал. Нямаше да има никакъв смисъл, ако Linux работеше с Windows приложения, де са доста бозави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ще се опитам да отговоря.

Програмите погледнати отвътре са нещо много кухо.Голяма част от машинния код представлява API функции.Тези функции са код реализиран в уиндоус и са хиляди.За да се получи качествен слой за съвместимост трябва да се пренапише кода на половината уиндоус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ми то можеш да инсталираш и отваряш .exe , с wine , cedega и Crossover Office , като wine е напълно безплатен , cedega съго има и свободна версия а Crossover Office си е платен но може до ползваш демото което е 20-30 дни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако имаш желание за повече знания посети този сайт има секция ПЪРВИ СТЪПКИ и има доста неща да почетеш и евентуално да ти стане ясно кои софтуер е безплатен и е с отворен код и какви са разликите а и много други неща :yanim:

Успех :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Не разбрах какво питаш, но свободен софтуер не означава безплатен софтуер.

<{POST_SNAPBACK}>

Много ми чудно какво тогава означава свободен софтуер щом не можеш да го ползваш? Какво му е свободното тогава? sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

:nono::nono::nono:;):wors::wors::lock:

Тази тема си е ***** майк***. Как Линукс да поддържа Уиндоус приложения??? Че в Линукса няма нито едно екзе. Има изпълними и неизпълними файлове, разширенията са си за потребителя и толкоз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Много ми чудно какво тогава означава свободен софтуер щом не можеш да го ползваш? Какво му е свободното тогава? sad.gif

<{POST_SNAPBACK}>

Първо, зaпознай се с понятието "отворен код" (GPL). Това означава, че се предоставя изходния код на програмата, а не че тя е безплатна

Второ, това, че Linux е безплатен/свободен и както си искате го наречете, не означава, че всяка програма под Linux трябва да е безплатна. По същата логика всяка програма под Windows трябва да е платена, защото самия Windows е платен :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

До колкото знам сорс кода на двете операционни системи е различен. Windows файловете май, че бяха(поне повеето де) .dll а докато при Linux са различни. Програмите писане за Уиндолс нищо чудно да не стана на линукса, защото са писани така, че да вървят под "прозореца". Има някои, които са правени и за двете ОСта или пък просто си работят и под Линукса, но са доста малко. Чувал съм за емулатор(то и по - горе го споменаха), който стартира нещо като програма или нещо такова която се държи като Уиндолса, по - скоро си стартираш Уиндолс под Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не може да се изпълняват, защото двете операционни системи имат коренно различни API-та, коренно различни ядра и коренно различни механизми за комуникация с устройствата, коренно различен binary формат и т.н

И най-важната (xaxa) причина е заради некадърния код на повечето бозаджии-програмери. Просто не ми трябват такива боклуци.

Както няколко човека казаха има си емулатори.

Има и проект за open-source операционна система, съвместима с windows - ReactOS

http://www.reactos.org/xhtml/en/index.html

П.П. Microsoft навлиза в сегмента на datacenter-ите. По този повод всички производители на KVM оборудване ликуват! Новата "сървърна" операционна система на МайкроШит ще подържа клъстеризация - забилите nodes ще се рестартират през KVM (който знае друг начин да се обади на 0-900-MICROSHIT) !!!

Остава само да чакаме и да се надяваме Топлофикация, БТК и енергото да се оборудват с гигагениалният софтуер!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.