Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Да така е, но затова нали има public_key ?

Ми няма да ти помогне, ако отсреща има система направена да отхвърля непознати имена и пощи, например, и по някаква причина не можеш в двете да се регистрираш с една и съща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Ми няма да ти помогне, ако отсреща има система направена да отхвърля непознати имена и пощи, например, и по някаква причина не можеш в двете да се регистрираш с една и съща.

Да по-правих се, в случай че ползваш различни имена за друг проект.

В този случай май трябва да се използва --local вмсето --global, нещо такова май беше.

едит: Или просто нито едно от двете.

С това не съм се сблъсквал все още.

Май повторих всичко което ти вече каза, както и да е, прав си!

Бих допълнил, че използването на --global флага на git config, трябва да се обмисли. Много често имате различни потребителски имена за различните репо-та и в този случай е наложително да си конфигурирате потребителското име и поща за всяко поотделно. Затова в моя пример не съм го използвал. Git ще използва локалната конфигурация с предимство пред глобалната.

Глобалните конфигурации се намират в файла ~/.gitconfig примерно горните команди ще създадат нещо такова:

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За тези koито не помнят парoли :) (за всеки случай)

Възстановяване на забравена парола за потребител root чрез (GRUB) => RH/Centos/Fedora и Archlinux.

RH/Centos/Fedora

1. Боот системата, натисни esc-key когато излезне следното съобщение "Press any key to enter the menu"

2. Натисни a , модефициране-то на кернел аргументи-те преди боот-а.

3. Сложи 1 точно след "rhgb quiet" приемер => : <EYTABLE=us rd_NO_DM rhgb quiet 1█ и натисни Enter

4.  Напиши командите

# за да проверите нивото в което се намирате

4.1) runlevel

# за да смените root паролата със нова

4.2) passwd

# рестартирай и се логни с новата парола.

4.3) reboot

Пример на командите в действие.

Telling INIT to go to single user mode.[[email protected] /] # runlevel1 S [[email protected] /] # passwdChanging password for user root.New password:Retype password:passwd: all authentication tokens updated successfully.[[email protected] /] # reboot

за по стара версия на GRUB виж тук

Archlinux

1. Боот системата (GRUB), и натисни e за редактиране.

2. Добави init=/bin/bash в края на реда.

3. Натисни b за боот, (тове е временно и няма да се запише в menu.list), след боот-а ще видим баш промпт-а #

4. Монтирай root като четене/запис (read/write)

# mount -n -o remount,rw /

5. Използвай командата passwd за създаване на нова парола за root (като примера по-горе)

# passwd

6 .Рестартирай с командата reboot и се логни с новата парола.

# reboot

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ползвате ssh с публичен ключ, особено с някой скрипт, който прави многократни заявки и особено ако ги прави от много нишки едновременно, въвеждането на паролата за всяка е досадна работа.За целта може да ползвате ssh-agent:

#пускате ssh-agenteval $(ssh-agent)#добавяте си ключа:ssh-add <вашият публичен ключ>#тук ще ви иска парола#Готово. От този момент, ssh-agent ще ви спести въвеждането на парола.#след приключване е хубаво да го убиете, от съображения за сигурностssh-agent -k

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ползвате ssh с публичен ключ, особено с някой скрипт, който прави многократни заявки и особено ако ги прави от много нишки едновременно, въвеждането на паролата за всяка е досадна работа.За целта може да ползвате ssh-agent:

#пускате ssh-agenteval $(ssh-agent)#добавяте си ключа:ssh-add <вашият публичен ключ>#тук ще ви иска парола#Готово. От този момент, ssh-agent ще ви спести въвеждането на парола.#след приключване е хубаво да го убиете, от съображения за сигурностssh-agent -k

Доста е удобно с ключ. За тези които не искат да ползват ключ и все пак не искат да пишат парола всеки път може да се ползва sshpass. Начин на употреба:

sshpass  -p 'parolata' [email protected]

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато ползвате няколко конзолни приложения едновременно, понякога не е удобно да пуснете всяко в отделна конзола. В този случай, може да изпълнявате няколко задачи в една конзола и да си превключвате между тях:
Ще дам пример с превключване между 4 приложения (2x vim, python и top), но това работи аналогично с произволен (в рамките на разумното) брой приложения, които имат конзолен интерфейс.
Примерно пускаме си Vim:

$ vim somefile.txt

Сега ако натиснем Ctrl-z, линукс ще спре временно Vim и ще го прехвърли на заден план, връщайки ни в конзолата:

[1]+ Stopped vim somefile.txt

Сега вече може да си изпълняваме други команди, както обикновено. Когато решим да се върнем към Vim ползваме командата fg:

$ fg

което ни връща във vim, както сме го оставили. Нека отново да го спрем с Ctrl-z и да пуснем нещо друго примерно python

$ python

Пак Ctrl-z:

[2]+ Stopped python

Сега ползвайки само fg и ctrl-z ще можем да превключваме между конзолата и python. А какво стана с vim?
Командата fg - ни връща към задачата, която сме спрели предпоследно: 

$ fg -

Така редувайки ctrl-z и fg - може да превключвате между две задачи.
Нека сега да пускнем top: 

$ top

Пак Ctrl-z: 

[3]+ Stopped top

И последно още един vim (за да покажем, че може да се превключва между еднакви приложения и че има възможност да ги различите. 

$ vim

Пак Ctrl-z: 

[4]+ Stopped vim

Командата jobs ни показва спрените задачи: 

$ jobs[1]  Stopped vim somefile.txt[2]  Stopped python[3]- Stopped top[4]+ Stopped vim

Може да изберем към коя задача да се върнем, като подадем номера ѝ на fg: 

$ fg 1

Редакция: Това се установи че е специфично за шел-а, който употребявате. Написаното е пробвано с bash, при zsh например е:

$ fg %1

Забележете минусчето и плюсчето. С минус винаги е маркирана задачата, която сте спрели предпоследна, позволявайки да го използвате за превключване между последните две задачи. Плюсчето маркира последната спряна задача, но според мен е излишно, защото извиквайки fg без аргумент ви връща именно в нея.
Ще забележите че за всяка задача са отбелязани и параметрите. Това може да ви помогне да различите няколко инстанции на едно и също приложение. Като последно ще добавя, че дори и да излезете от някои от тези приложения, номерата на останалите се запазват, което ви гарантира, че в нашия случай

$ fg 3

винаги ще ви върне в top, дори да сте излезли вече от първия vim и python например:

$ jobs[3]- Stopped top[4]+ Stopped vim
Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато ползвате няколко конзолни приложения едновременно, понякога не е удобно да пуснете всяко в отделна конзола. В този случай, може да изпълнявате няколко задачи в една конзола и да си превключвате между тях:Ще дам пример с превключване между 4 приложения (2x vim, python и top), но това работи аналогично с произволен (в рамките на разумното) брой приложения, които имат конзолен интерфейс.Примерно пускаме си Vim:

---

Това е много готино, незнам за bash, но със zsh можеш да ползваш $fg <Tab> завършака, вместо да пишеш $jobs за това.

пример:

http://storage6.static.itmages.ru/i/14/0307/h_1394230275_6747061_585dacf0cb.png

Също и пример така $fg em<Tab> завършека ще е $fg %emacsclient :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е много готино, незнам за bash, но със zsh можеш да ползваш $fg <Tab> завършака, вместо да пишеш $jobs за това. пример:http://storage6.static.itmages.ru/i/14/0307/h_1394230275_6747061_585dacf0cb.png Също и пример така $fg em<Tab> завършека ще е $fg %emacsclient :)

Същото е и на bash. Благодаря за допълнението :). То обикновено не се налага превключване между повече от 2 приложения, затова наблегнах на fg -.П.П. Добавка. Обаче ако имаш 2 еднакви приложения пуснати, примерно два емакса, ще те оплюе, че е двусмислено :) Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Същото е и на bash. Благодаря за допълнението :). То обикновено не се налага превключване между повече от 2 приложения, затова наблегнах на fg -.П.П. Добавка. Обаче ако имаш 2 еднакви приложения пуснати, примерно два емакса, ще те оплюе, че е двусмислено :)

Смисал как така двумислено с двете еднакви приложения?

Имаш предвид като ползваш $fg - ли ?

Може да се ползва май и така, $fg %2 , и ако искаш да убиеш $kill %2

,

едит: Използвайки номера, аko са еднакви по име, (нещо такoве) или просто знаеш къде точно изкаш да превключиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смисал как така двумислено с двете еднакви приложения?

Ако ги избираш по име, вместо по номер.
$ emacs# Ctrl-z$ emacs# Ctrl-z$ fg "%emacs"-bash: fg: emacs: ambiguous job spec

Може да се ползва май и така, $fg %2

А ако ще ползваш номер fg няма нужда от процент. Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За тези които не го знаят > Simple HTTP Server със Python

SimpleHTTPServer е модул който идва със python, с негова помощ може да се превърне всяка директория на вашата система в директория на уеб сървър.  Единственото от което се нуждаете е Python.

Как работи?

Python2:

~$ python2 -m SimpleHTTPServerServing HTTP on 0.0.0.0 port 8000 ..

Python3:

~$ python -m http.serverServing HTTP on 0.0.0.0 port 8000 ...

Сега отиди на http://127.0.0.1:8000/

МОже да смените порта ето така:

~$ python -m http.server <порт>

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

А ако ще ползваш номер fg няма нужда от процент.

Хм, незнам но при мене, не става без него.

(~)% jobs                                                                                                                19 [1]  - suspended (signal)  top[2]  + suspended (signal)  emacsclient -t(~)% fg 2                                                                                                                   :)fg: job not found: 2zsh: exit 1(~)% fg [2]                                                                                                               1 :(zsh: no matches found: [2]                                                                                                   1 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, незнам но при мене, не става без него.

Явно е шел специфично. На bash пък с процент не става, сега пробвах. ще си редактирам поста, за да го отбележа това.

Пак мерси :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно е шел специфично. На bash пък с процент не става, сега пробвах. ще си редактирам поста, за да го отбележа това.Пак мерси :)

Да от шела е точно, сега пробвах със bash и стана без %-та.

Въпреки, че zsh е много близка до bash-а, има некoи синтекси коитo са по друг начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Здравейте знам, че os който ползвам не е за този раздел но все пак :)
----

Използвам OS X...

Как мога да направя нещо като cron job който, през 4 часа на дадена директория всичките файлове и папки да им сетва пермишан и по точно на всички папки 777 а на всички файлове 666?

Или за мен е още по добре ако може да се направи при самото създаване на файла или папката направо да се сетва пермишана това е най доброто решение но незнам как да го направя...

В момента се налага да го правя ръчно през няколко часа на главната папка където в нея има още 20+ папки в който папки има още папки и файлове :Д apply to enclosed items... разбира се от главната папка да не съм луд едно по едно...

Мисля си за още един вариант който да е нещо като това chmod /put/do/papkata/ и нали на всички папки да им се сетват правата 777 файлове 666 това също е вариант но трябва да е във един ред без cd и др глупости.. но незнам как да стане работата...
пп: chmod при unix и os x е еднакво така, че може и не само разбирачи на мак да отговорят ;д последния вариант ми допада понеже някой потребител може да изпълни тази команда посредством специален web скрипт е да то скрипта е командата през ssh(това съм го направил спокс.. :Д).. когато му е нужно...

--За какво ми е нужно ли ами аз си знам...  :)  :)--

Мисля, че удебеленото в, черно се отнася точно за тази тема моля модераторите да не местят/трият мнението... 

Скрипта може да бъде изпълнен така:

./{script}

or

sh {script}

or

bash {script}

Скрипта трябва да е на един ред нещо от тоя род: bash chmod /put/do/papkata/  sddsf понеже се изпълнява през remote web ssh..
--

Ако пък имате идея за това коет съм писал в не удебелото супер може да кажете как да стане :D

Редактирано от IPFaN (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте знам, че os който ползвам не е за този раздел но все пак :)

----

Използвам OS X...

Как мога да направя нещо като cron job който, през 4 часа на дадена директория всичките файлове и папки да им сетва пермишан и по точно на всички папки 777 а на всички файлове 666?

Или за мен е още по добре ако може да се направи при самото създаване на файла или папката направо да се сетва пермишана това е най доброто решение но незнам как да го направя...

В момента се налага да го правя ръчно през няколко часа на главната папка където в нея има още 20+ папки в който папки има още папки и файлове :Д apply to enclosed items... разбира се от главната папка да не съм луд едно по едно...

Мисля си за още един вариант който да е нещо като това chmod /put/do/papkata/ и нали на всички папки да им се сетват правата 777 файлове 666 това също е вариант но трябва да е във един ред без cd и др глупости.. но незнам как да стане работата...

пп: chmod при unix и os x е еднакво така, че може и не само разбирачи на мак да отговорят ;д последния вариант ми допада понеже някой потребител може да изпълни тази команда посредством специален web скрипт е да то скрипта е командата през ssh(тва съм го направил спокс.. :Д).. когато му е нужно...

--За какво ми е нужно ли ами аз си знам...  :)  :)--

Мисля, че удебеленото в, черно се отнася точно за тази тема моля модераторите да не местят/трият мнението... 

Скрипта може да бъде изпълнен така:

./{script}

or

sh {script}

or

bash {script}

Скрипта трябва да е на един ред нещо от тоя род: bash chmod /put/do/papkata/  sddsf понеже се изпълнява през remote web ssh..

--

Ако пък имате идея за това коет съм писал в не удебелото супер може да кажете как да стане :D

задавате в crоn следното

0 */4 * * * /path/to/script

и в тзи /path/to/script има следното

find /path/to/files -type d exec chmod 777 {} ;

find /path/to/files -type f -exec chmod 666 {} ;

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как мога да направя нещо като cron job който, през 4 часа на дадена директория всичките файлове и папки да им сетва пермишан и по точно на всички папки 777 а на всички файлове 666?Или за мен е още по добре ако може да се направи при самото създаване на файла или папката направо да се сетва пермишана това е най доброто решение но незнам как да го направя...

Естествено, че второто е по-добре, даже първото е грешно. Някой може да реши да ползва файловете през това време и ще трябва да чака 3 часа и 59 минути в най-лошия случай.За да избереш оптималното решение обаче трябва още информация:Първо, кой създава файловете и директориите? Много програми имат възможност да извикват скрипт след като приключат определена задача. Ако твоят случай е такъв, правилно е да ползваш тази функционалност.Ако в твоя случай не е така, повечето ОС имат възможност да "слагат" следене на определени папки и да извикват определено събитие(event), когато нещо се случи с тях. Не съм запознат с OS X, под линукс за това е отговорна подсистемата inode notify (inotify), която се ползва примерно с inotify tools. Просто търсене изкара ето това:http://stackoverflow.com/questions/1515730/is-there-a-command-like-watch-or-inotifywait-on-the-macВероятно можеш да го приспособиш за твоите цели, използвайки командите за chmod на capnemo:

find /path/to/files -type d exec chmod 777 {} ;find /path/to/files -type f -exec chmod 666 {} ;

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

повечето ОС имат възможност да "слагат" следене на определени папки и да извикват определено събитие(event), когато нещо се случи с тях.

Това не мисля, че е добра идея понеже в тези папки и във всяка една от тези папки има папки който имат над 100-300+ файла примерно..(доста объркващо го написах).. 

Мисля, най-добре да направя един cron на няколко часа + ще им дам възможност да го изпълняват тоя крон когато им потрябва само за тяхната си главна папка потребителите..Така ся да кажа защо е цялата глупост: ами системата работи с едни сървъри който са под java.. проблема идва, че когато самия сървър създаде файл/папка през ftp нито може да се чете трие..Инъче ползвам PureFTPd и там съм му сложил пълни права и когато някой качи нещо от неговия компютър всичко е ок може да го трие едитва и таканататъка, но нали ако се създаде файла от java сървъра немогат.....Дали има някаква настройка за  PureFTPd  където мога да направя да могат да редактират/трият/теглят всякакви файлове дори и с ограничени права (да са файловете) 

Избрал съм PureFTPd понеже е с хубав интерфейс и лесно се правят потребители.. Бих могъл да използвам и нещо друго ако предложите което да има решение на проблема от горния ред.. (разбира се трябва да е за os x)

(Последните написани 2 реда мисля, че са най доброто решение ако има начин да се направи...)

:) Благодаря предварително...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не мисля, че е добра идея понеже в тези папки и във всяка една от тези папки има папки който имат над 100-300+ файла примерно..(доста объркващо го написах).. 

Мисля, най-добре да направя един cron на няколко часа + ще им дам възможност да го изпълняват тоя крон когато им потрябва само за тяхната си главна папка потребителите..Така ся да кажа защо е цялата глупост: ами системата работи с едни сървъри който са под java.. проблема идва, че когато самия сървър създаде файл/папка през ftp нито може да се чете трие..Инъче ползвам PureFTPd и там съм му сложил пълни права и когато някой качи нещо от неговия компютър всичко е ок може да го трие едитва и таканататъка, но нали ако се създаде файла от java сървъра немогат.....Дали има някаква настройка за  PureFTPd  където мога да направя да могат да редактират/трият/теглят всякакви файлове дори и с ограничени права (да са файловете) 

Избрал съм PureFTPd понеже е с хубав интерфейс и лесно се правят потребители.. Бих могъл да използвам и нещо друго ако предложите което да има решение на проблема от горния ред.. (разбира се трябва да е за os x)

(Последните написани 2 реда мисля, че са най доброто решение ако има начин да се направи...)

:) Благодаря предварително...

А какъв софтуер върви на тези джава сървъри? Дали производителя не е предвидил подобна опция за настройка на правата. И между другото защо не ползвате за ftp потребителя, който пуска тези джава сървъри.ТОй като собственик на файлове и директории не би трябвало да има проблем да ги чете

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Според мен няма нужда да ви казвам сигурен съм, че не е предвиждано такова нещо(чел съм доста и съм питал..) ...

И между другото защо не ползвате за ftp потребителя, който пуска тези джава сървъри.ТОй като собственик на файлове и директории не би трябвало да има проблем да ги чете

Този въпрос него разбрах нещо... Сървърите се пускат от web admin panel специален за тази цел.. Като сървърите се пускат през един единствен потребител без роот превилегии(през ssh oт web интерфейса) всеки сървър (което неможе да се промени).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен няма нужда да ви казвам сигурен съм, че не е предвиждано такова нещо(чел съм доста и съм питал..) ... 

Този въпрос него разбрах нещо... Сървърите се пускат от web admin panel специален за тази цел.. Като сървърите се пускат през един единствен потребител без роот превилегии(през ssh oт web интерфейса) всеки сървър (което неможе да се промени).

Не си схванал тезата на капитана - логваш се в фтп сървъра с потребителя на самия сървър. Можеш да пробваш vsftpd - там всеки потребител си е строго вързан към своя акаунт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това е идеята, примерно сървърите се пускат от името на потребител jboss. Вие му слагате парола и се логвате с този потребител през ftp  за да изтеглите файловете

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Да но проблема е, че трябва всеки потребител да има достъп единствено и само до неговата папка.. И тези потребители не са свързани към системата единствено са си в mysql.. Аз искам лесно и просто да създавам ftp потребители който да си имат пълен достъп до тяхната главна папка(имам предвид тази която аз съм създал в някой си дял...) която е създадена дори файловете да са с по малки права...

пп: малко пропускам поставянето на запетайки :Д

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да но проблема е, че трябва всеки потребител да има достъп единствено и само до неговата папка.. И тези потребители не са свързани към системата единствено са си в mysql.. Аз искам лесно и просто да създавам ftp потребители който да си имат пълен достъп до тяхната главна папка(имам предвид тази която аз съм създал в някой си дял...) която е създадена дори файловете да са с по малки права...

Както ти казах vsftpd прави точно това което описваш. Всеки потребител си достъпва реално своята root директория.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

пп: малко пропускам поставянето на запетайки :Д

Ако всеки потребител трябва да има лимитиран достъп то вашия подход е много грешен. Ако сложите маска 777 всеки потребител ще може да влезе в тази директория. С маска 666 всеки ще може да прочете всеки файл

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Дам но не успях да го намеря за os x.. Ако го намериш ти и споделиш линк няма да е лошо.. Също как се създават потребителите...

И съм сигурен, че не си ме разбрал правилно на os-a има един единствен потребител който съм аз...

Ако всеки потребител трябва да има лимитиран достъп то вашия подход е много грешен. Ако сложите маска 777 всеки потребител ще може да влезе в тази директория. С маска 666 всеки ще може да прочете всеки файл

Мммм и как по точно трябва да се сложи тази маска хммм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...