Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Дам но не успях да го намеря за os x.. Ако го намериш ти и споделиш линк няма да е лошо.. Също как се създават потребителите...

И съм сигурен, че не си ме разбрал правилно на os-a има един единствен потребител който съм аз...

Мммм и как по точно трябва да се сложи тази маска хммм.

Трябва да знам цялото задание (но обяснено професионално, моля не се засягайте) .Едва тогава може да се намери подходящо решение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Как да го обясня професионално като не съм професионалист... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да го обясня професионално като не съм професионалист... :)

Разбирам ви,но това е работа за консултант.Намерете някой консултант, човек с богат опит и го наемете, той на място ще знае какви въпроси да ви зададе.Но това доста трудно може да стане във форум и то офлайн

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не мисля, че е добра идея понеже в тези папки и във всяка една от тези папки има папки който имат над 100-300+ файла примерно..(доста объркващо го написах)..

Не е важен броя на файловете а на папките. И ако не са няколко хиляди не мисля че ще има проблем. Но ти си решаваш. Освен това, както каза capnemo, подходът ти за правата изглежда погрешен. Най-добре наистина да си намериш човек да ви изгради системата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обмислям да сложа някой линукс.. не, че ос х не е уникс базиран... Дали тогава ще се оправя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

ПП: BukkitBG съм аз.. не успях да се логна в форума от тапаталк.. понеже тук се логвам през fb.. Както и да е оставам си на сървърен ос х... :)

Колкото до файловете ще си направя крон и ръчна команда през уеб панела..

Не съм запознат с OS X, под линукс за това е отговорна подсистемата inode notify (inotify), която се ползва примерно с inotify tools. Просто търсене изкара ето това:http://stackoverflow.com/questions/1515730/is-there-a-command-like-watch-or-inotifywait-on-the-mac

Това излгежда интересно но немога да го схвана как трябва да се направи... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
....

Това излгежда интересно но немога да го схвана как трябва да се направи... :)

не ви препоръчвам а навлизате в тази територии.Не че е космическа технология но според мен е много повече от това, което ви трябва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Как да определим дали един твърд диск е SSD или не.

/sys/block/<device>/queue/rotational

Изпълнете следното в терминал-а.

Пример за sda.

$> cat /sys/block/sda/queue/rotational1

Ако изода от командата е 1 (като случая по-горе), отговорът е (Не).

Но ако командата връща 0, значи използвате SSD-диск.

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да влезнем/стартираме чиста шел сесия,  без четене на конфигурационните файлове направени от вас.

За bash:

В вашият терминал изпълнете следната команда.

bash --noprofile --norc

Превод на командата:

bash - Моето име е GNU Bourne-Again SHell вашата шел :).

--noprofile Да не се четът всички лични файлови инициализации (~/.bash_profile,  ~/.bash_login,  или  ~/.profile) .

--norc Да не се чете или изпълнява ~/.bashrc файла.

Повече: $man bash

За zsh:

В вашият терминал изпълнете следната команда.

zsh -f

Малко черешки:

Стартирай програма или шел сесия с чист environment.

[В терминала] Преди команда постави следното:

env --ignore-environment

или само

env -i

Повече: $man env

Демо:

Стартирай bash със чист environment :

env -i bash

Стартирай даден скрипт с чист environment:

env -i скрипт.sh

Стартирай чиста шел сесия и чист environment ,  без четене на конфигурационните файлове направени от вас

env -i bash --noprofile --norc

edit:

Тествай със командата $env в терминал

~$bash~$envPWD=/home/ivoEDITOR=emacsLANG=en_US.UTF-8RATPOISON=/usr/bin/ratpoisonADOTDIR=/home/ivo/.antigenLESSCHARSET=UTF-8ANTIGEN_DEFAULT_REPO_URL=https://github.com/robbyrussell/oh-my-zsh.gitSHLVL=4XDG_SEAT=seat0HOME=/home/ivoLOGNAME=ivoTIMEFMT=%U user %S system %P cpu %*E total, running %JLC_CTYPE=en_US.UTF-8BROWSER=conkerorWINDOWPATH=1CC=/usr/bin/gccОще тук....
~$env -i bash~$envPWD=/home/ivoSHLVL=1OLDPWD=/home/ivo/.emacs.d_=/usr/bin/env--- край ---

Същото важи и за горните примери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Backup на дата: Зависимости >> [ sshpass, ssh ]За sshpass $man sshpassЗа scp $man scp

$> sshpass -p 'парола' scp  -r  потребител@server.com:/директория1*   /директория2_backup

[идея] Mерси на @flare и @metodi23 за тези постове http://www.kaldata.com/forums/topic/203348-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F/page-8#entry2801756

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Backup на дата: Зависимости >> [ sshpass, ssh ]За sshpass $man sshpassЗа scp $man scp

$> sshpass -p 'парола' scp  -r  потребител@server.com:/директория1*   /директория2_backup

[идея] Mерси на @flare и @metodi23 за тези постове http://www.kaldata.com/forums/topic/203348-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F/page-8#entry2801756

Използвам го така от доста време и върши чудесна работа, но за малка по обем информация. За сериозен бекъп мисля че не можем да разчитаме на scp и отиваме на добрия старт rsync където пак можем да ползваме sshpass: rsync –rsh="sshpass -p 12345 ssh -l tester" /my/source/folder/* example.net:/my/destination/folder/

P.S. Също така да се има предвид че sshpass е по малко сигурен от използване на keys. По принцип при повечето дистрибуции паролата се крие и не може да се види например ако друг юзер напише ps aux паролата се замества от 'zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz' но четох някъде че имало случай при някой дистрибуции където се показвала в плейн текст, също така може да остане някъде по логовете, така че да се ползва внимателно :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Използвам го така от доста време и върши чудесна работа, но за малка по обем информация. За сериозен бекъп мисля че не можем да разчитаме на scp и отиваме на добрия старт rsync където пак можем да ползваме sshpass: rsync

Наистина е препоръчително да се ползва rsync, за както каза по-сериозен backup на датa, мерси за допълнението.

P.S. Също така да се има предвид че sshpass е по малко сигурен от използване на keys. По принцип при повечето дистрибуции паролата се крие и не може да се види например ако друг юзер напише ps aux паролата се замества от 'zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz' но четох някъде че имало случай при някой дистрибуции където се показвала в плейн текст, също така може да остане някъде по логовете, така че да се ползва внимателно :)

Да така е, повечето модерни линукс вече скриват паролата със zzzzzzzzzz.. но както каза няма гараниции, че няма да останe някаде във логовете или историята.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен scp си е точно това, каквото казва името му: cp през ssh, и го ползвам тогава, когато бих ползвал cp, ако ставаше въпрос само за един компютър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е мен не ме мързи да си пиша постоянно паролата в ssh. Ако пък ме мързи ползвам webmin при условие че имам да свърша нещо набързо. :)

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е мен не ме мързи да си пиша постоянно паролата в ssh. Ако пък ме мързи ползвам webmin при условие че имам да свърша нещо набързо. :)

за тази цел има ключове и агенти :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добро утро :)

case "$(date '+%m/%d')" in "03/22") echo "Честит рожден ден Иво :)";; *) echo "Още един нормален ден :(";; esac

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добро утро :)

В cron-чето:
0 8 22 3 * happybirthday_Ivo.sh

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скрипт за редизайн, на току що инсталирани шрифтове.

Начин на използване:

(1) Запази като font_rebuild.sh

(2) Стартирай като root или sudo потребител

$> sudo  ./font_rebuild.sh

#!/bin/sh                                                                                                                                                                                                                                                     #                                                                                                                              # FONT Rebuild                                                                                                                 #                                                                                                                                                                                                                                                             # Add fonts.dir  # Добабавя пътя към директорийте, където са инсталирани шрифтовете                                                                                                              ## Bitmap fonts (terminus-font, fixed ..)                                                                                                               mkfontdir /usr/share/fonts/local                                                                                               ## TrueType fonts (DejaVu, Inconsolata ..)                                                                                                             mkfontscale /usr/share/fonts/TTF                                                                                               mkfontdir /usr/share/fonts/TTF                                                                                                                                                                                                                                # Inform the X server of new directories# Информира X сървера за нови директирий                                                                                       xset +fp /usr/share/fonts/local                                                                                                xset +fp /usr/share/fonts/TTF                                                                                                  xset +fp /usr/share/fonts/misc                                                                                                                                                                                                                                # Forces a new rescan   # Скенира за нови шрифтове                                                                                                        xset fp rehash                                                                                                                                                                                                                                                # Update the fontconfig font cache     # Актуализира fontconfig                                                                                        fc-cache -fsv                                                                                                                                                                                                                                            # Reports installed fonts# Връща шрифтовете които са инсталирани                                                                                                      echo                                                                                                                           FCLISTCOUNT=`fc-list | wc -l`                                                                                                  XLSCOUNT=`xlsfonts | wc -l`                                                                                                    echo "fc-list reports $FCLISTCOUNT fonts | xlsfonts reports $XLSCOUNT"        

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Fun със Bracket Expansion в линукс терминала.

1) Създаване на файлове.

Да кажем, че искате да създадете 20 файла, в директория по избор (в примера по-долу, това е директорията test).

~$ mkdir -p test~$ touch test/file-{01..20}~$ ls test/file-01  file-03  file-05  file-07  file-09  file-11  file-13  file-15  file-17  file-19file-02  file-04  file-06  file-08  file-10  file-12  file-14  file-16  file-18  file-20

2) Преместване на файлове.

Да вземем за пример, чe трябва да преместите file.old като file.new във директория test/

~$ ls test/file.old~$ mv test/file.{old,new}~$ ls test/file.new

Същото важи и за копиране.

~$ ls test/file.txt~$ cp test/file.txt{,.bak}~$ ls test/file.txt  file.txt.back

3. Създаване на няколко директории в същото време.

~$ mkdir -p Dir/{Subdir1,Subdir2,Subdir3}~$ ls Dir/Subdir1/ Subdir2/ Subdir3/

4. echo

~$ echo {01..20}01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

5. loop

~$ for i in {01..20};do echo $i; done010203Още тук..

6. Инсталиране на програма X

Да кажем, че искате да инсталирате пакетите recordmydesktop и gtk-recordmydesktop

заменете pacman със вашият пакет мениджър.

~$ sudo pacman -S {,gtk-}recordmydesktop

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.....

5. loop

~$ for i in {01..20};do echo $i; done010203Още тук..

;)

for i in $(seq 0 19)do    echo $idone

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

;)

Сети се каква разлика има в изхода. И какво трябва да направиш за да стане като горния

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

уФФ

for i in $(seq -f %02g 1 20) ; do echo $i ; done

Ама мързиела си е мърсел

seq -w 1 20 

;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

уФФ

for i in $(seq -f %02g 1 20) ; do echo $i ; done

Ама мързиела си е мърсел

seq -w 1 20 

;)

Добре. А ако не можеш да ползваш форматирането на seq защото поредицата е просто масив?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре. А ако не можеш да ползваш форматирането на seq защото поредицата е просто масив?

Не разбрах ама ако въпроса е алтернатива  на seq ще набучим printf

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

;)

Да но, seq можели го това ;)

Printf:

~$ printf "%cn" {a..z} 

Loop:

~$ for i in {a..z}; do echo $i; doneabc..-- още тук --..xyz

или echo:

За bash:

~$ echo {a..z}a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

За zsh:

Трябва да включите опцията BRACE_CCL

~$ setopt BRACE_CCL~$ echo {a-z}a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Забравих  да кажа, чe може да се връщат поредица от числа в обратна посока, ето така.

Със Bracket Expansion:

~$ for i in {20..01}; do echo $i; done201918..-- още тук --..0201

За seq:

~$ for i in $(seq 20 -1 01); do echo $i; done

edit: Забравих за това :)

~$ echo tux{,,,,,,,,,,}

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...