Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Прогноза за времето:

git clone https://github.com/szantaii/bash-weather.git
cd bash-weather
bash bash-weather.sh

Скрипта ползва geolocation и минава през базата данни на DyDNS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днеска случайно попаднах на package-cleanup, инструмент който е доста полезен, или поне ни спестява време при извършването на дадени действия в Centos.

Първо, ако го нямате инсталирайте пакета ето така:

# yum install yum-utils

За какво служи, и как да го ползваме?

Примери:

Показва всички проблеми свързани със зависимостите.

~$ package-cleanup --problems

Показва всички пакети, които не се намират в yum репотата.

~ $ package-cleanup --orphans

Изтрива старите ядра, като само запазва последните 3.

# package-cleanup --oldkernels --count=3

Изтрива старите ядра, като запазва последните 3, но оставя всички стари kernel-devel пакети.

# package-cleanup --oldkernels --count=3 --keepdevel

Бонус към горните 2:

За да видите листа на текущите инсталирани ядра, изпълнете това:

# rpm -q kernelkernel-2.6.32-431.el6.i686kernel-2.6.32-431.3.1.el6.i686kernel-2.6.32-431.5.1.el6.i686kernel-2.6.32-431.11.2.el6.i686

Повече инфо:  ~$ man package-cleanup

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обединяване на pdf файлове

gs -dBATCH -dNOPAUSE -q -sDEVICE=pdfwrite -sOutputFile=име_на_обединеният_файл.pdf 1.pdf 2.pdf 3.pdf 4.pdf 5.pdf .........................

http://oi58.tinypic.com/2dcd0so.jpg

Редактирано от acnekt (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Коментиране нa множество линий във шел скрипт.

Полезен трик, със който може да си спестиме време, ако искаме да коментираме множество линий във даден шел скрипт. 

Нормален начин:

#!/bin/bash                                                                                                                                                                                                                   echo "Кажи нещо"                                                                                                                                                                                                      #  коментар 1                                                                                                  #  коментар 2                                                                                                  #  бла бла бла и пак бла                                                                                                                                                                                 #  още пъти бла# ...echo "На прави, още нещо"                                                                                                                                                                                                     exit  

Начин, със коментар от типа на /**/

#!/bin/bash                                                                                                                                                                                                                     echo "Кажи нещо"                                                                                                <<"COMMENT"                                                                                                         коментар 1                                                                                                     коментар 2                                                                                                     бла бла бла и пак бла    още пъти бла   ...                                                                                    COMMENT                                                                                                          echo "На прави, още нещо"                                                                                                                                                                                                       exit      

"COMMENT" и COMMENT може да бъде сменено със нещо друго, но така се чете по добре.

Другият начин, е да използваме Vim/Vi и Emacs и некоя от командите "search and replace" или "replace-rectangle"  и други...

Тест:

(~)% ./скрипт.sh                                                                                             Кажи нещоНа прави, още нещо(~)%                                                                                             

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скрипт за синхронизиране на времето във Centos линукс.

#!/bin/sh# Sync Time and Date on Centos# install NTP (Network Time Protocol)yum install -y ntp# sync time-date/usr/sbin/ntpdate 0.centos.pool.ntp.orgsleep 3# call hwclock to set the hardware clockhwclock --systohc# start up automatically on boot/sbin/chkconfig ntpd on# start the NTP service/sbin/service ntpd start# checking current time-datedateexit

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ssh [email protected] -L 5455:127.0.0.1:5432

SSH тунел на сървис от сървер към localhost. С горния пример съм мапнал postgres от сървера на локален порт 5455 и си работя на него на localhost:5455 
И още нещо друго дребно което е полезно. Често ни се случва да напишем доста дълга команда и после да разберем че иска sudo. !! повтарят последната команда в случая ако напишем sudo !! ще ни повтори командата със судо отпред.

ivoarch можеш ли да дадеш малко типс или линк към туториали за emacs. Реших да го разцъкам и съм доста впечатлен от възможностите му особено като IDE за питон, инсталирах му elpy, и аутокомплийта му е доста добър, смея да кажа по добър от някой комерсиални. Ама нещо не мога да се оправя с буферите, и прозорците как да ги затварям да ги сменям и други работи. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ivoarch можеш ли да дадеш малко типс или линк към туториали за emacs. Реших да го разцъкам и съм доста впечатлен от възможностите му особено като IDE за питон, инсталирах му elpy, и аутокомплийта му е доста добър, смея да кажа по добър от някой комерсиални. Ама нещо не мога да се оправя с буферите, и прозорците как да ги затварям да ги сменям и други работи. 

Ако искаш задай въпроса, ето тук, за да не спамим тази тема със емакс. Така ще си пишем колкото искаме :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Получаване на помощ от Linux - Man-Fu!

Поискай пoмощ от man.

~] man <команда>

Показва man страница във броузерът.

~] export BROWSER=firefox
~] man -H <команда>

Показва всички налични man страници.

~] man -k .

Всички налични страници от секция номер 1.2.3 и т.н ..

~] man -k . -s <секция>

Всички налични страници със конкретно ключова дума.

~] man -k <ключова дума>

Търси текст във man страница.

1. Натисни  / и въведи текста за търсене.

2. Натисни n за следващ резултат.

Запиши man страница във текстов файл.

~] man <команда> | col -b > команда.txt

Принтирай man страница.

~] man sleep | col -b | lpr

Запази man страница във pdf файл (инсталирай 'ps2pdf')

~] man -t sleep | ps2pdf - sleep.pdf

Показва директорията, където се намира man страницита на командата .

~] man -aw <команда>

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Получаване на помощ от Linux - Man-Fu!

Поискай пoмощ от man.

:)

man man

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:)

man man

Това е лесно :)

Но повечето начинаещи потребители, не са свикнали да четът man страници :)

Затова аз ги чета вместо тях :P

И после шарвам :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е лесно :)

Затова аз ги чета вместо тях :P

И после шарвам :P

:) Много тъпо наистина. И аз се хващам че го правя редовно. А като се има предвид че голяма част документация е генерирана онлайн със Sphinx ми се е случвало да търча за таблета да проверя нещо че нямам нет. И после същото да го видя в man страницата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:) Много тъпо наистина. И аз се хващам че го правя редовно.

Е, според вас, защо съществува акронимът RTFM? И особено предпоследната му буква :D?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, според вас, защо съществува акронимът RTFM? И особено предпоследната му буква :D?

Та в края на крайщата полуката от тази история! :)

Публикувано изображение

P.S МОже да пробвате и tldr

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та в края на крайщата полуката от тази история! :)

То така, ама след това ще има вой до небето, че видиш ли, само в България правили така и не помагали, и че то, защо ги има тия форуми, ако всеки почне да ползва гугъл... Все брилянтна логика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вчера се вдъхнових от този пост !!!!

За всички бъдещи администратори с любов!

Изпрати съобщение до всичkи потребители във система.

# wall System Maintaince Tonight!!

Или (^D е Ctrl + D)

# wallSystem Maintaince Tonight!!^D

Изпрати съобщение до определен потребител във системата.

# write ivoSystem Maintaince Tonight!!^D

Също, за да проверите, дали може да получавате тези съобщения.

Изпълнете като потребител:

# Ако изходът от командата е 'is n' значи не може да получавате съобщения.$ mesgis n# За да ги разрешите, изпълнете$ mesg y# Сега изходът от командата е 'is y' вече може да получавате съобщения.$ mesgis y 

Разбира се, със сигорност има и още начини, но тези са може би, най елементарните, и не се изисква кой знае какво. :)

Практикувайте и един ден, може да станете sysadmin-ове!!! :)

Повече: $man wall $man write $man mesg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Повече: $man wall $man write $man mesg

А тези, които страдат по IRC могат да си инсталират talk сървър (и клиент) и да си говорят във линукс машината  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А тези, които страдат по IRC могат да си инсталират talk сървър (и клиент) и да си говорят във линукс машината  :)

Мерси за добавката!

# Usage: talk user [ttyname]$ talk ivo

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Screenshot във tty конзолата [По хакерски].

Стар, но доста полезен трик [особенно за тези от вас, които използват сървари, и прекарват доста време във конзолата], със който лесно може да запазим, това което е в момента на екрана във TTY конзолата във текстов файл. След това, можe лесно да предадем тази информация на некой, или просто да си я запазим за нас.

Там където X , е номера на виртуалният терминал (tty1,tty2,tty3 и т.н...) който искаме да запазим.

$> sudo cat /dev/vcsX > screen.txt

За да го прегледате, изпълнете:

$> less screen.txt

Яко нали?

Няма защо!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Имам няколко сайта и е време да ги прехвърля на VPS-a ми, Как мога да настроя няколко virtual hosts в httpd на CentOS? Също само A запис ли е нужен към IP-то на VPS-a ми? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам няколко сайта и е време да ги прехвърля на VPS-a ми, Как мога да настроя няколко virtual hosts в httpd на CentOS? Също само A запис ли е нужен към IP-то на VPS-a ми? :)

Мисля, че е по добре да направете, отделна тема по такива въпроси.

Така ще може да разтягате темата повече, със всичките му там конфигураций и други, по самата тема.

https://www.centos.org/docs/5/html/Deployment_Guide-en-US/s1-apache-virtualhosts.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://youtube.com/watch?v=gVN6zXO7fAAДа, трябва ти директно посочване на IP към име, тоест A запис.Надявам се знаеш, че виртуалните хостове са локални.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

http://youtube.com/watch?v=gVN6zXO7fAAДа, трябва ти директно посочване на IP към име, тоест A запис.Надявам се знаеш, че виртуалните хостове са локални.

Вероятно не сте видели, но съм направил отделна тема и вече се справих  :) Мерси все пак! :)

Редактирано от Bukkit Bulgaria (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как мога да си проверя интернет скоростта ?

За deb  базирани

1.sudo apt-get install python-pip2.sudo pip install speedtest-cli3.sudo wget https://raw.github.com/sivel/speedtest-cli/master/speedtest_cli.py 4.sudo chmod a+rx speedtest_cli.py5.sudo mv speedtest_cli.py /usr/bin/speedtest-cli

Стартиране на вече свалената програма и стартиране от конзолата.Просто

speedtest-cli

Ако искате снимка и да споделите

speedtest-cli --share

Списък със сървърите

speedtest-cli --list

Избора на сървър

speedtest-cli --server и номера изведен от speedtest-cli --list

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз го ползвам от много време :)

За deb  базирани

1.sudo apt-get install python-pip2.sudo pip install speedtest-cli

Само това стигаше ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...