Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Да споделим бенчмарк с GeekBench.

Виж решението Разрешен от pepy86,

Препоръчан отговор

Taka e , рекламата отмина , сега трябва да се изчакат независимите тестове за потвърждение.

Моето мнение от видяното е, че наистина се вижда един задоволителен прогрес спрямо предходното поколение. Даже леко надминаха очакванията ми. Относно гейминга, на базата на графиките и сравнението между 5950Х и 10900К , виждам че АМД изравниха най-накрая интел. С едно малко уточнение ,  10900К е изцяло на сток. С други думи , за всеки геймър притежател на интел ''К'' процесор 8-мо, 9-то или 10-то поколение /който се ползва с овърклок/ смисъла от ъпгрейд ще е по-скоро нулев. 

Не мога да го скрия , разочарован съм обаче от цените.  Ще ме извинявате , но 300$ за ryzen 5 5600X , вече не е ОК. Гаранция отиваме на около 600лв за този процесор в БГ магазините. За среден клас процесор от zen3 фамилията , това ми идва в повече.  В момоента 10700KF се намира за малко над 600лв  в БГ .  И колко точно ще е подобрението на 5600Х спрямо 3600Х , че да е оправдана цената ?  Може би това е политика на АМД  с цел да разпродат останалите им в наличност zen2 процесори без да им намаляват цената, нямам идея. 

''The Best Of The Best" - хубаво де , но 5900Х ще дойде на 1100-1200лв .  Като добавим факта , че са махнали и кулерите в 5800Х и 5900Х + 50$ отгоре в цената , няма какво повече да коментирам . 

От тук явно ще чакаме ревютата за повече информация като лимити на Infity Fabric честотата, PBO, ''евентуален овърклок'' и т.н.. IOD някъде четох че e същия като в Zen 2 , демек чудеса при клока на паметта едва ли ще видим .  

Май в гейминг сегмента , АМД няма да успеят да пенсионират моя дърт 8700К дори и с това поколение . И все пак, дори ако ще да е от чисто любопитство , двоумя много се дали да не взема един 5900Х.   

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 660
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 1 час, pepy86 написа:

Относно гейминга, на базата на графиките и сравнението между 5950Х и 10900К , виждам че АМД изравниха най-накрая интел. С едно малко уточнение ,  10900К е изцяло на сток. С други думи , за всеки геймър притежател на интел ''К'' процесор 8-мо, 9-то или 10-то поколение /който се ползва с овърклок/ смисъла от ъпгрейд ще е по-скоро нулев.

Пепи, нали знаеш, че в съвременните процесори клока общо взето е да пуснеш всики ядра на бууст честотата на едното от тях. От там при АМД си играеш с паметите и общо взето от там вадиш повече ,отколкото с клок.И така погледнато след като с 500 мхц разлика в бууста на едно ядро, 5950 изкъртва 10900К на сингъл в синебенч, дали няма да е същото и ако ги "клокнеш" и двата. Или all core 4,9 na 5,3. Виждаш, че ти имаш златна бройка 8700К и въпреки това си пак на 5,3. Значи с  адекватна бройка 5600Х пусната на 4,8/4,9 разликата ще е като на големите. Изключвам разликата между 8-а и 10-а серия в IPC, защото нея на практика я няма. Още от 2xxx АМД са наравно или напред в IPClock а с 3ххх ги и задминаха. Изоставаха значително с честотите, но сега с поредния скок в IPC и още малкото настигане в честотата вече няма измъкване. Ако погледнеш, дори и лаптопските процесори на Интел с Tiger Lake не дават толкова точки на сингъл а ги дават поне 20% напред от 10xxx десктоп процесорите .Само че там на 4,8 е финиш. Интел си го монтираха сами с 10нм, защото не могат да постигнат дори и приблизително честотите на актуалните процесори. Иначе отдавана да са пуснали и те нов процес. Само че тогава вече нямаха да имат и предимството в игритe, с което се гордееха толкова.

преди 1 час, pepy86 написа:

Не мога да го скрия , разочарован съм обаче от цените.  Ще ме извинявате , но 300$ за ryzen 5 5600X , вече не е ОК. Гаранция отиваме на около 600лв за този процесор в БГ магазините. За среден клас процесор от zen3 фамилията , това ми идва в повече.  В момоента 10700KF се намира за малко над 600лв  в БГ .  И колко точно ще е подобрението на 5600Х спрямо 3600Х , че да е оправдана цената ? 

Приблизително правило е, че хардуера в долари идва на толкова евро поне в Германия. Значи около 300 евро за 5600Х. 10700KF е 360 евро в момента. За мен скока в цената е оправдан ако наистина това ,което казват за скока в производителноста е вярно. И моя 1600 съм го взел на 250 евро като излезе.Като излезат първите тестове ще се види, дали си заслужава. А не забравяй и че тук говорим за 65 срещу 125 TDP процесори. Което, както знаем при интел може да се окажат и 200 вата потребление. Значи накрая излиза ,че някой може да иска да си купи за повече пари,печка, която е и по-бавна(или хайде еднакво бърза с клока...). Някакси ми бяга логиката. Ако се окажат прави за скока в производителност в игрите , няма да има нито един аргумент в полза на Интел. Сега може да преглътнеш като ентусиаст и да вземеш температури,изоставаща платформа и висока цена, включитело и за охлаждане, за да имаш няколко кадъра повече на 1080р. Но ако и тях ги няма или ти трябва този клок за да изравниш стоков процесор, който може да го хладиш с дъвка и медна тел, не виждам кой ще ги купува още...

Но определено трябва да изчакаме ревютата.

За мен по интересната част е тийзъра с голямото Нави. Долу-горе отива към 3080 като скорост, което за тях ненормален скок. И ако цената е подходяща, ще бъде доста интересен продукт. Аз лично не вярвам, че са показали по-бавния вариант, затова си мисля че ще е или около 3080 средно или 5-6% отдолу.

ПП. Нямаше ли някъде тема за принципни дискусии за процесори. Ако има може някой модератор да прехвърли последните постове там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Томи , имах предвид , че ъпгрейда ще е безсмислен за всички геймъри , които вече са притежатели на интелски ''К'' процесори.  Между другото миналия месец мой познат си купи i7-10700KF  за 630-640лв именно от България. Така , че няма да се учудя , ако пак се появат на подобна цен а.  

Относно графиката , която виждам,  чак размазване не бих казал. /и то срещу стоков интел/ За овърклок възможностите на АМД процесорите , също по-добре да замълча .   От друга страна пък,  щом страшилището за АМД - Far cry  e  покорено , значи почитател като мен на тази поредица , има сериозен повод за радост. 

Единствено не знам дали ще успея да преодолея психологическата бариера  да дам 1100-1200лв за процесор като 5900Х.  И без това   време за игри вече почти не остава , поне да се пенсионирам с един такъв процесор и да не го мисля следващите 2-3години .  Хем ще имам и възможността да го сравня с обстойно с ''дядо интел'' .  

Относно новите карти на АМД , ако докарат сходен перформанс спрямо 3080 , при това на малко по-ниска цена с повече врам , всички ще са повече от доволни. Най-малкото ще принудят и Нвидия да пуснат 3080Ти/Супер с 16ГБ памет на сходна цена , та по този начин избора ни ще стане още по-голям.  

idYQ11V.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

.... по висока IF честота досега имаше само при Renoir, понеже са монолитни чипове

- > следва при zen3 със запазения 12нм I/O пак да си играем до 1900МХц +/- ... твърде вероятно

- 5600 и 5700Х имат потенциал да са много успешни в мейнстрийма ако с излизането запълнят сегмента $220-370  ... изглежда да дойдат по-скъпи, а за 6 и 8 ядра е голямо дране това .... обаче при цените на 3600XT, 10600K, 3700X, 10700K, които ще продължат да се продават -разбираемо

- 5900X по-изгоден от 5800X

- без стоково охлаждане от 5800X или 5700(X) нагоре -намирисва на големи топлини , при клоци особено ...

- в игрите са чери пикнали заглавията, но с 19% ИПЦ сигурно ще дръпнат леко напред, та ще си продават на интелски цени, а интелите нищо чудно да се класират за бюджетен избор по някое време

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това , че никъде не обявиха Non-X процесори , означава ли че такива няма да има на пазара ? Визирам главно 5600 модела, в които ще е голямата надежда за по-сносна цена. Отделно за 5700Х , също не чухме нищо.  Аз дори си мисля ,че е напълно възможно такъв процесор да не видим изобщо на пазара.  Особено , ако сравним настоящите 3700Х и 3800Х и нищожната разлика в перформанса между тях , като нищо при zen3 може да са решили да го махнат.

преди 9 минути, arestant написа:

- без стоково охлаждане от 5800X или 5700(X) нагоре -намирисва на големи топлини , при клоци особено ...

Гаранция на там отиват нещата.  Не че и въпросния Wraith Prism е особено адекватен за топ процесорите на АМД /на сток честоти/ , ама айде това е друга тема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има го това с психологическата бариера относно цената; кофти и че са малко по-скъпи - 5950X сигурно ще удари 1800 лева при нас. Погледни от другата страна обаче - преди 4-5 години толкова струваше 8-ядрен процесор.

Интересно иначе защо не показаха 10-ядрен модел - можеше и с това да ударят Intel - същата производителност за по-малко пари (въпреки че като гледам, и 5800X се справя донякъде с това); може би просто нямаше да има къде да се вмести като цена.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, arestant написа:

- 10 ядра .. при новия 8-core CCX това е нерентабилно решение, дори технически да е възможно

Не съм запознат с процеса в детайли, но зависи как точно правят вафлите - дали има как например да съберат 6 + 4 от два такива модула, на които не всички 8 ядра ще станат за процесор, за който трябват всичките 8.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

- в момента един CCX с 8 ядра кажи-речи се равнява на едно CCD,... по устройство е като монолитен 8-ядрен процесор с отделен IOD, а това носи своите предимства при логическата връзка между отделните чипове

- съответно 5600Х / 5800Х са с по един CCX (първият само с 6 от 8 ядра)

- за 10 ядра трябват 2 CCX-а, което в случая, както и да го смятаме, се равнява на 6 ядра брак или към 40%, при добре узрял процес е излишно.... 

-мисля имаше изисквания за симетрия между CCX модулите, тоест такава конфигурация би била 5+5

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Определено имам късмет с интелските процесори :)  

i7-9700K@5,3Ghz , 1.365V . G.Skill TridentZ 4x8GB 4000Mhz , 16-16-16.

Windows-a плачи за преинсталация , но все пак ето резултат от мен:

1532 - Single-Core Score
9635 - Multi-Core Score

Link към резултата

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/15853407

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4517952

Само не съм на 100% сигурен какви са максималните VCore за този процесор. В момента е с offset +0.222V на VCore и изключени C&Q C States CPB и подобни.

zenpower-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
SVI2_Core:     1.10 V  
SVI2_SoC:      1.10 V  
Tdie:         +38.8°C  (high = +95.0°C)
Tctl:         +38.8°C  
Tccd1:        +37.5°C  
SVI2_P_Core:  11.60 W  
SVI2_P_SoC:   12.62 W  
SVI2_C_Core:  10.54 A  
SVI2_C_SoC:   11.48 A  

За момента в покой са това показанията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Росен Р. Александров написа:

Само не съм на 100% сигурен какви са максималните VCore за този процесор.

1,4V. 

Но аз не бих вдигнал повече от 1,35V.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, vpvelev написа:

1,4V. 

Но аз не бих вдигнал повече от 1,35V.

Че той на стандартни настройки минава доста над 1.4. някъде до 1.48

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Росен Р. Александров написа:

Че той на стандартни настройки минава доста над 1.4. някъде до 1.48

Не помня не ставаше ли червено в BIOS-a? Ако е над или опасно. За паметта помня че ставаше червено.

Ако е над 1,4V няма да се вдигне честотата на всичките ядра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На дефолт настройки според биоса си удря пиково за части от секундата до 1.45-1.48 , с някои биоси и активирано PBO може да видиш и 1.5V . Изобщо не трябва да се притесняваш от стойностите , които виждаш.  Виж вече ако правиш някакви тестове с подобен фиксиран волтаж , тогава вече е опасно за процесора. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, vpvelev написа:

Не помня не ставаше ли червено в BIOS-a? Ако е над или опасно. За паметта помня че ставаше червено.

Ако е над 1,4V няма да се вдигне честотата на всичките ядра.

Всички работят на 4.125 и турбо до 4400.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, vpvelev написа:

Имах в предвид при натоварване. 

Е при натоварване си работеха всички на 4.125 при около 1.40 волта

И като задейства турбото скача на 1.48 някъде.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки че на АМД процесорите им са отключени не могат да се овърклокват повече от 200-300 MHZ. Имам в предвид за работа 7/24. За отделни проби и бенчмаркове може и повече да се вдигне с по-як волтаж, но това не става за продължителна работа.

Изключение правят само "низшите" модели като моя например 1200 който му дават 3,1 базова честота, а вече повече от една година го ползвам при честота 4 GHz с Vcore 1,28V и 100mV офсет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, vpvelev написа:

Въпреки че на АМД процесорите им са отключени не могат да се овърклокват повече от 200-300 MHZ. Имам в предвид за работа 7/24. За отделни проби и бенчмаркове може и повече да се вдигне с по-як волтаж, но това не става за продължителна работа.

Изключение правят само "низшите" модели като моя например 1200 който му дават 3,1 базова честота, а вече повече от една година го ползвам при честота 4 GHz с Vcore 1,28V и 100mV офсет.

Аз моя го пуснах на 4400 с офсет +0.22 то  VCore e 1.1 поне със гигабайт е този само варианта.

И за момента работи доста прилично при около 1.325 волта, никакви забиви и блокажи. Просто на стандартни често се случваше да блокира и да се рестартира сам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бичи му PBO и не се занимавай повече. Тея финните настройки, съотнесени с времето да ги направиш, не си струват.

Може да видиш новата програма на братюгата Ryzen clock нещо си, иначе толкова врътки има, че за човек с работа е загуба на време.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Raze
      Реших да направя нова тема, която да обобщава останалите и да е концентрирана върху процесори и RAM памет. Предлагам да я ограничим до това, ако някой иска, да си направи отделно за видеокарти (GPU).
      Ето и моите резултати от последното заиграване и обновяване на BIOS до P4.10 на Asrock Fatal1ty B450 Gaming K4, Ryzen 5 1600 AF:
      @4.0 GHz, voltage: 1.35625, SOC voltage: 1.025, [email protected]@18-17-17-36 CR1. За момента е стабилен - към 10 минути prime95, температурите бяха почти 75 градуса без малко, ще тествам и при други условия, както и ежедневна работа.
      Aida64 memory read:

Aida64 CPU Queen:

Aida64 CPU Photoworxx:

• от An0n
      Valley Benchmark
      /Официална информация/
      Valley Benchmark е ново GPU стрес-тестинг устройство от разработчиците на силно популярния Heaven Benchmark. Долината покрита с гора, заобиколена от огромни планини, изумява с мащаба си от птичи поглед и е изключително подробна до всяко листо и цвете. Този не-синтетичен бенчмарк показва пълен набор от най-съвременни графични технологии с динамична среда и изцяло интерактивни режим на разположение на крайния потребител.

Предлагайки редкия шанс да опитате глътка неизползван, кристално чист въздух, Valley Benchmark ви позволява да изживеете сутринта високо в планината, когато заснежените върхове са едва проблясващи под изгряващото слънце. Било то на полет над обширни зелени пространства или туризъм по скалисти склонове, това пътуване продължава толкова дълго, колкото желаете. Уникалност във всеки ъгъл, този пространствено отворен свят осигурява чудесно релаксираща обстановка под спокойната музика и звуци от природата.

Характеристики
      [*]Extreme hardware stability testing [*]Per-frame GPU temperature and clock monitoring [*]Advanced visual technologies: dynamic sky, volumetric clouds, sun shafts, DOF, ambient occlusion [*]Multi-Platform support for Windows, Linux and Mac OS X [*]64 000 000 square meters of extremely detailed, seamless terrain [*]Procedural object placement of vegetation and rocks [*]The entire valley is free to be explored in interactive fly-by or hike-through modes [*]User-controlled dynamic weather [*]Support for stereo 3D and multi-monitor configurations [*]Benchmarking presets [*]Command line automation support [*]Highly customizable reports in CSV format

Какъв е смисълът на темата?
      Вчера съвсем случайно попаднах на този софтуер и като цяло не се занимавам, а и не обичам особено "Benchmark" ориентирани приложения, но това излезе доста оригинално. Различното при него и че във всеки един момент може да превключите камерата в режим "Walk" и съвсем спокойно да се разходите по цялата площ показана на клипа. Интересно е като форма на изкуство и като пример за това какво ще виждаме в бъдещите игри.

Също като човек, който все още не може да дефинира дали "Dear Esther" се класифицира като игра или не - реално тук е правилното и място. Вид реалистичен симулатор с "benchmark" възможности. Ако някой е харесал виртуалната разходка та, то задължително трябва да пробва и Valley Benchmark.

Самия проект доста ми напомня и на Skyrim - Ultra Realistic Graphics Pack, който мислих, че е последните висоти от към графични възможности. Не знам какво ще видим през следващата година на пазара и колко игри ще използват "unigine" енджина, но едно е ясно - поели сме на път където виртуалното вече застига реалното, поне на визуално ниво.

• от Evoluti0n
      Направете Cache & Memory Benchmark с Aida64 Extreme Edition

Публикувайте вашите резултати тук и коментирайте

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване