Премини към съдържанието
ventci

Проблем с часовника на лаптоп

Препоръчан отговор

Имам проблем с часовника на един лаптоп. А именно отмерва времето много бавно или даже спира. Примерно отмерва една секунда за реални 3 секунди, това се случва докато самия лаптоп работи и е включен в тока, независимо дали батерията е сложена или не. Въпросната аномалия става и под Win XP, както и когато съм в биос-а (AMIBIOS). Дайте някакви идеи от какво може да бъде. И даже от време на време показва 00:00:00 докато е в биос-а и след това се връза на предишния час който е показвал.

p.s. Лаптопа няма батерия специално за часовника, ползва голямата батерия, която си е ок.

Редактирано от ventci (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Сега пуснах Hiren's boot 7.9 и от там Troubleshoooter когато пусна тестовете на дъното ми дава следната грешка:

Clock Synchronicity: System time - OK

Cmos Time - failed

И на system time ми показва часовника с нормална скорост а на CMOS time е много по-бавен.

RTC Clock - Failed

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Всичко сочи към батерията на дъното.Когато намалява волтажа на CMOS батерията,може да забавя часовника.Някои дъна напълно изключват часовникът при падане на волтажа,за да съхранят енергия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Всичко сочи към батерията на дъното.Когато намалява волтажа на CMOS батерията,може да забавя часовника.Някои дъна напълно изключват часовникът при падане на волтажа,за да съхранят енергия.

<{POST_SNAPBACK}>

По-горе съм написал :eek: , че въпросното дъно и лаптоп нямат такава батерия, часовника се подържа от основната батерия, която е в добро състояние. sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ти хубаво си написал,"че въпросното дъно и лаптоп нямат такава батерия",но това не значи че наистина няма,ако се замислиш малко ще видиш че не e много логично.Това означава че при всяко сваляне на захранващата батерия,БИОС ще губи всичките си настройки.Незнам какъв ти е лаптопа,но аз не съм чувал за такъв модел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Едно мнение и от мен - батерията може да е под формата на кондензатор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Със сигурност знам, че няма батерия на дъното, проверявал съм. Иначе това за кондензатора може и да е възможно, но и при двата случая не би трябвало да има проблем с часа когато е включен в тока, а има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Сега пуснах Hiren's boot 7.9 и от там Troubleshoooter когато пусна тестовете на дъното ми дава следната грешка:

Clock Synchronicity:  System time - OK

Cmos Time  - failed

И на system time ми показва часовника с нормална скорост а на CMOS time е много по-бавен.

RTC Clock - Failed

<{POST_SNAPBACK}>

Не съм спец по електрониката и хардуера на толкова ниско ниво, но доколкото знам от колеги проблем с Real Time Clock-a на дадена схема си е голяма бела. Издухан таймер/брояч или кварцов резонатор към него поправят много малко хора. В най-общия случай се препоръчва ново дъно, което в твоя случай е невъзможно, остава да се примириш с проблема и да събираш мнеия с идеи от колегите тука, аз не твърдя, че съм прав.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.