Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

haidukpikaso

Новите шофьорски книжки - от 21 януари

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

От 21 януари започва отпечатването на нов образец на шофьорските книжки, съобщават от пътната полиция.

Новият документ е съобразен с влизащите в сила на 19 януари поправки в Закона за движение по пътищата и Закона за българските лични документи, с които се въвеждат изисквания на европейска директива.

Сегашните свидетелства за управление на МПС остават валидни до срока на тяхното изтичане.

Основните изменения в новите книжки са свързани с промяната на техния срок на валидност и различните категории на шофьорска правоспособност.

От 19 януари насетне срокът на валидност на книжките за "професионалните" категории СЕ, С1, С1Е, D, DE, D1, D1E и Т вече е 5 години. Същото важи и за срока на книжките на лица с физически недостатъци.

За старите образци на тези два типа книжки няма да се издават дубликати (т.е. с по-дълъг от 5 г. срок), а ще се издават нови свидетелства с по-късия срок.

Свидетелствата за "любителските" категории АМ, А1, А2, А, В, В1 и ВЕ остават с досегашната валидност 10 години.

В новия образец на свидетелство категория М се заменя с АМ, а също се добави нова категория А2 (според мощността на превозното средство).

Категория Ттб (за тролейбуси) се премахва и се замества с категория D и национален код (103) "Водач, притежаващ свидетелство за управление на МПС от категория D и право за управление на тролейбус".

vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не разбрах. Трябва ли след 5 години да подменям книжката си заради категория " C" или това ще стане след изтичането на срока от 10 години? Ама че двусмислена статия. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Нищо не разбрах. Трябва ли след 5 години да подменям книжката си заради категория " C" или това ще стане след изтичането на срока от 10 години? Ама че двусмислена статия. 

като ти изтече книжката и отидеш да я подмениш, ще ти я подменят с такава, която ще е валидна 5 години... честито!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
като ти изтече книжката и отидеш да я подмениш, ще ти я подменят с такава, която ще е валидна 5 години... честито!

Има ли нещо в тази държава, което като го направят, нейните граждани да получат за ползването му някой лев, а не вечно само да ДАВАТ? Аз до сега не съм се сблъсквал с такова...62 години.А вие?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Има ли нещо в тази държава, което като го направят, нейните граждани да получат за ползването му някой лев, а не вечно само да ДАВАТ? Аз до сега не съм се сблъсквал с такова...62 години.А вие?

Ами те миналата седмица онеправдаха държавата и в частност институциите, които се занимават с дупките по пътищата, макар да загинаха двама човека след скок от дупка. Само това трябва да ти говори, колко се цени човешкия живот тук. Тя държавата посмъртно не ти дава нищо, какво остава докато си жив?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А цената на шофьорската книжка пак ли е същата ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не. За 10г. Ще платиш 2-ве книжки. Май идва двойна цената.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цените им се запазват като досегашните.

http://www.bnews.bg/article-67747

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мдааа, а след книжките ще дойде ред на талона, а защо пък да не подменим поне още по веднъж и номерата...

.. Ама че двусмислена статия. 

Двусмислена ни е държавата, не толкова статията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мдааа, а след книжките ще дойде ред на талона, а защо пък да не подменим поне още по веднъж и номерата...

Двусмислена ни е държавата, не толкова статията.

Не можах да разбера от статията следното:

От 19 януари насетне срокът на валидност на книжките за "професионалните" категории СЕ, С1, С1Е, D, DE, D1, D1E и Т вече е 5 години. 

Това за новоиздадените книжки ли е или за всички с тия категории? Щото пише "срокът на валидност на КНИЖКИТЕ". Ако ставаше въпрос за новите книжки, би трябвало да пише "новоиздадените книжки". Ей затова ме обърква тая статия. За някой може да е ясно, ама аз ако съм един адвокат ( не съм и не разбирам нищо), ако това е някакъв закон, ще използвам двусмислието в съда с пълната му сила.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да си жив и здрав още много и много години,чичо Стефчо.Не се безпокой излишно,кой знае още какво има да ни идва на главите.Дано успеем да достигнем до твоите години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Срока на валидност го пише на самата книжка,независимо от категорията.

Изтече ли,вече ще се издава нова по тези нови условия.

Моята е кат."С",и ще изтече....2021 година. Тогава ще трябва да я подменя с нова,със срок до 2026 г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не можах да разбера от статията следното:

Това за новоиздадените книжки ли е или за всички с тия категории? ...

Тази новина е отпреди доста време, още преди Коледа. Промените ще се отнасят за новоиздадените книжки, валидните ще се подменят при изтичане на срока им. Това каза по тв новините някакъв началник от КАТ. Нищо обаче не пречи в един момент да ни подберат и нас, с все още неизтеклите книжки, у нас всяка разпоредба е предпоследна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

С всяка година документите стават все по-грозни, с всяка година все повече недоумици...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Моята е кат."С",и ще изтече....2021 година. Тогава ще трябва да я подменя с нова,със срок до 2026 г.

само дето вече ще трябва да се явяваш на психотест при всяка смяна на книжката  ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
само дето вече ще трябва да се явяваш на психотест при всяка смяна на книжката  ;)

А това на практика означава, че броят на шофьорите у нас драстично да намалее.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А това на практика означава, че броят на шофьорите у нас драстично да намалее.

ами-виж какво казват от КАТ : 

Вучков каза, че в следващите два месеца ще се обмисли как с наредба да бъде дадена възможност на водачите, които имат С-категория, но не я ползват и не им трябва, да се откажат от нея

цитатът е от статия в "дневник" по темата 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване