Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Гост
публикувано (редактирано)

Това за имейла е удобно и за двете страни и е най-добрия начин за идентификация. Много по-лесно ми е с имейл да удостоверя, че съм закупил дадени приложения и да мога да ги ползвам на няколко устройства. Ти като алтернатива какво би предложил?... Лична карта, пръстов отпечатък?... Събират лична информация, да. Ама лична информация събират и НАП, банките, МВР, мобилните оператори и т.н. Вече и имейл ти искат, за сега доброволно... Аз на Гугъл им имам повече доверие, отколкото на всички по-горе казани. Относно Windows, кой знае какво събират и не събират... Щом си свързан с Интернет, просто трябва да внимаваш какво правиш и какво споделяш, ако щеш и какво правиш на личния ти компютър.

Това са полуистини. Винаги може със сертификати, ключове или по друг начин да се удостоверява закупуването на дадено приложение. Честно казано не ме е грижа кое е най-удобно, понеже на различни хора различни неща са им удобни. Факт е обаче, че за просто ползване на телефона не би трябвало да се изискват каквито и да е мейли, регистрации и прочие. И не искам да си правя регистрация, нито профили, нито да давам мейл адрес, освен ако не го преценя като наложително, а в конкретният случай го преценявам като излишно и това "удобство" струва твърде много като пролука в поверителността на информация. По-горе беше и дадена статистика как много андроид приложения достъпват относително лична информация от мобилното устройство. Що иде реч за по-следващите цитирани - ами това не е аргумент. Тъй като някои знаели лична информация да я разпространяваме още повече.. Честно казано онези измами с кредитите с фалшиви лични карти мислиш ли, че тръгват с информация от НАП или МВР? Нормално е държавните институции да имат идентификационната информация и в някои случаи това не е въпрос на избор. По-лошото е, когато не подозираш, че споделяш такава информация или че тази информация се ползва по неподозирани начини. Честно казано на никоя трета страна, която оперира с лична информация едва ли може да се има пълна вяра и трябва да се минимизира изтичането на същата. Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са полуистини. Винаги може със сертификати, ключове или по друг начин да се удостоверява закупуването на дадено приложение. Честно казано не ме е грижа кое е най-удобно, понеже на различни хора различни неща са им удобни. Факт е обаче, че за просто ползване на телефона не би трябвало да се изискват каквито и да е мейли, регистрации и прочие. И не искам да си правя регистрация, нито профили, нито да давам мейл адрес, освен ако не го преценя като наложително, а в конкретният случай го преценявам като излишно и това "удобство" струва твърде много като пролука в поверителността на информация. По-горе беше и дадена статистика как много андроид приложения достъпват относително лична информация от мобилното устройство. Що иде реч за по-следващите цитирани - ами това не е аргумент. Тъй като някои знаели лична информация да я разпространяваме още повече.. Честно казано онези измами с кредитите с фалшиви лични карти мислиш ли, че тръгват с информация от НАП или МВР? Нормално е държавните институции да имат идентификационната информация и в някои случаи това не е въпрос на избор. По-лошото е, когато не подозираш, че споделяш такава информация или че тази информация се ползва по неподозирани начини. Честно казано на никоя трета страна, която оперира с лична информация едва ли може да се има пълна вяра и трябва да се минимизира изтичането на същата.

Това дето го казваш за сертификатите и ключовете не го знам как ще стане практически, само ще усложни неимоверно и невъзможно много всичко, а и сигурно пак ще ти трябва на някой етап имейл с който да удостовериш нещо или за нещо друго свързано с тези ключове и сертификати. Освен това нищо не ти пречи да си направиш имейл, който няма да ползваш... И във форум да се регистрираш, пак ти искат мейл. За простото ползване на телефона, не е необходим профил в Гугъл. Такъв обаче е нужен, ако искаш да сваляш приложения през Google Play. Но приложения за Android могат да се инсталират и по друг начин, а също така и през други магазини за приложения в интернет. Можеш да спреш всякакво споделяне и изтичане на информация, в края на краищата можеш да спреш и самия интернет на телефона и все още ще можеш да ползваш много от приложенията, които не се нуждаят от интернет. Да, приложенията достъпват лична информация, ако примерно предназначението им изисква да имат достъп до личната ти информация за да си вършат работата. Когато инсталираш дадено приложение, виждаш до какво иска достъп, т.нар. permissions. Ако прецениш, че приложението не се нуждае от достъп до нещо, а иска такъв, просто не го инсталираш. Нищо страшно не виждам в новината, това е пределно ясно и не е нищо ново. И пак ще кажа - ако толкова се боиш, просто се регистрираш с имейл, който ще ползваш специално за Android, а личната ти кореспонденция е на друг имейл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

И пак ще кажа - ако толкова се боиш, просто се регистрираш с имейл, който ще ползваш специално за Android...

Въобще може да не искам да регистрирам Email - това е. Нито искам лична информация да се съхранява в трети, при това недоверени страни без ясно обяснение кое за какво точно ще бъде използвано и в какви случаи. На кратко - всичките регистрации и прочие да си ги задържат за тях, аз може да не желая да се регистрирам и никаква информация да не искам да споделям. Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въобще може да не искам да регистрирам Email - това е.

:)))) ами не е нужно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

ами не е нужно...

Ама то с Android нима има избор, след като е необходим мейл, с който да се асоциира устройството?

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

е добре де, нали за смартфон говорим... И пак ти казвам, ще е силно осакатено ползването на такъв телефон, дори малко безсмислено, но човек пак може да си ползва телефона без нито една регистрация. Можеш например да си четеш книжки, да гледаш филми и т.н. и няма да ти е нужна информация. Да, можеш и да не правиш регистрация. Има избор.

Въобще може да не искам да регистрирам Email - това е. Нито искам лична информация да се съхранява в трети, при това недоверени страни без ясно обяснение кое за какво точно ще бъде използвано и в какви случаи. На кратко - всичките регистрации и прочие да си ги задържат за тях, аз може да не желая да се регистрирам и никаква информация да не искам да споделям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

но човек пак може да си ползва телефона без нито една регистрация. ..Има избор.

Хммм?

For both the Android phones that I've bought in the US (an HTC G1 and an HTC G2) it has forced me to enter my Google account information (or create a new Google account), before I could do anything on the device (similar to how the iPad forces you to connect it to iTunes before you can use it).

Между другото и аз притежавам смартфон, макар и вече доста старичък и определено може да се ползва за много неща без регистрация - от писане на документи, през изпращане на Email до ползване на интернет. И не, не е с Android и честно казано - поне знам, че Google не ми надзърта през рамото. Има много начини да се ползва мобилен телефон, без някой да те принуждава да правиш акаунт, който не желаеш. Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хммм?Между другото и аз притежавам смартфон, макар и вече доста старичък и определено може да се ползва за много неща без регистрация - от писане на документи, през изпращане на Email до ползване на интернет. И не, не е с Android и честно казано - поне знам, че Google не ми надзърта през рамото. Има много начини да се ползва мобилен телефон, без някой да те принуждава да правиш акаунт, който не желаеш.

Предполагам симбиан... Можеш да скипнеш първоначалния екран, където ти иска рецистрация. Имейли също можеш да ползваш без регистрация в гугъл... Ъъъъ... разбира се, регистрация за съответната мейл услуга ти е нужна.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Предполагам симбиан... Можеш да скипнеш първоначалния екран, където ти иска рецистрация. Имейли също можеш да ползваш без регистрация в гугъл... Ъъъъ... разбира се, регистрация за съответната мейл услуга ти е нужна.......

Не ми е известно въобще Symbian или по-точно версията, която ползвам аз въобще да изисква регистрации. И хората изрично пишат, че някои телефони направо си изискват задължително Google профил, регистрация, E-mail. Май не прочете по-горе какво пишеше?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

simtech, на 16 Мар 2013 - 23:18, написа:

Android = Google. Google=spy... So...Google is spying on you through your mobile!!!...

iOS=Apple=цензура=свобода на словото. Така да се хейтва е лесно

Какво не мога да правя през Андроид телефон и защо аджеба няма да се занимавам с Андроид:

-Изисква регистрация в Google, за да може да тръгне - ами може да нямам и да не искам да си правя акаунт в Гугъл. И без такива да ме убеждават колко било добре за синхронизация и backup - имам си data cable и си връзвам телефончето към лаптопа - просто и семпло.

-Не може да се теглят приложения от Google store без регистрация в Google. Не може да се теглят приложения на телефона и чрез регистрация, различна от E-mail-a, с който е бил регистриран телефона. Смяната на мейла за регистрация не е изведена удобно.

Като напишеш едно и също нещо два пъти не ти става аргументът по-силен. Също така, можеш да използваш акаунт, който не е бил регистриран с телефона, аз използвам акаунт, който е по-стар от Андроид 1.0. Смяната на имейла е в Настройки-Акаунти, къде другаде очакваш точно да е?

-Бъгчета най-различни и разнообразни, а някои приложения, особено на мобилните оператори, които и те правят бъгчета са се закучили така дълбоко, че трябва да си същински хакер да ги разкараш. Не че при другите операционни системки е по-лесно да се премахне брандването.

От около половин година съм с HTC Desire X, до момента не съм видял и един бъг. преди това бях на едно LG, никога не съм имал бъг, който е "закучен" надълбоко.

-Далеч от семпла и проста визия, която да допадне на един най-обикновен потребител.

Обичам когато хората говорят от името на всички останали и представят своето мнение за универсално. Андроид е по-разпространен от iOS, все някой явно го харесва. Аз лично предпочитах повече дизайна на iOS отколкото на Андроид 2.х, но намирам 4.х за много по-красив от iOS 5 и не съм единственият. Даже баща ми, който е от 4 години на iPhone, с детска радост бъзика моя Desire X. Уважавай личното мнение, не мисли, че всички са на твоето мнение.

-Google пропаганда на всяка крачка

Къде? Каква пропаганда? Къде е тази пропаганда? А как Аррle ти бутат непрекъснато в лицето iCloud не е ли "пропаганда"?

-Не може да се използват Google Map-s offline, решили са хората, че ти трябва интернет и само си ги кешира за 30дни = безполезно.

Жалко само, че на iOS апликацията е по-зле.

Виждам и от техника разбираш колкото от филми. :cheers:

Нямам нищо против Apple (дори с удоволствие бих си взел макбук) и имам не един и двама приятели, които са върли фенова на ябълката, но този списък малко така не ми стои адекватно.

Редактирано от Xanatos (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми е известно въобще Symbian или по-точно версията, която ползвам аз въобще да изисква регистрации. И хората изрично пишат, че някои телефони направо си изискват задължително Google профил, регистрация, E-mail. Май не прочете по-горе какво пишеше?

Регистрацията може да се прескочи! Не е задължителна, а силно препоръчителна, защото е в твоя полза, не в твоя вреда. Аз лично не съм прескачал активация, но може да се прескочи. В края на краищата, тези телефони не са за параноици... Ти за това взимаш такъв телефон, за да си ползваш пощата и други услуги, които искат регистрация, да си постоянно онлайн, да имаш достъп до твоите облачни услуги, да споделяш и т.н.

Guide: How To Use Your Android Phone Without Google

Колкото до горните ти мнения, ще използвам това, което колегата по-горе е цитирал:

- синхронизация и бекъп на лаптопа е много по-неудобно и много по-несигурно. Ако обаче предпочиташ този начин, никой не те спира;

- за да теглиш приложения през Google Play разбира се, че иска регистрация. И аз няма да те поканя на гости, ако не си ми приятел... За алтернативите ти обясних, не е като да ги няма;

- ти не ползваш Android, а говориш за бъгове... Къде го прочете?... Освен това няма измислена абсолютно дуракоустойчива ос, била тя и за телефони. При добро желание и при Android ще има бъгчета...

- далеч от простата и семпла визия е само за този, който няма никаква представа от тази ос. Това е голям + на Android, че може визията ми да е семпла и изчистена, а може и да е претрупана и кичозна, според моя вкус;

- Google пропаганда на всяка крачка, а м/би е твой избора да им ползваш търсачката и картите... и още куп други услуги. Гугъл нямат нужда да се рекламират, ТЕ РЕКЛАМИРАТ...

- Google Maps МОГАТ да се ползват офлайн, както и картите на Bing, Yahoo, Ovi и т.н.

Редактирано от djagi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

... Колкото до горните ти мнения, ще използвам това, което колегата по-горе е цитирал:

Могат ли Google навигацията да се ползва Offline, като изисква интернет връзка за да тегли карти и до колкото помня, кеширани копия на картите се пазеха по 30дни и след това се изтриваха, т.е не може да си складираш картите и просто да ползваш навигацията оффлайн... Що иде реч за рдгистрацията - отново ще ти посоча цитата по-горе. Изглежда skip бутончето не винаги е налично. Андроид не ползвам, но съм имал досег. Последният път с един бранднат към водафон телефон - програмката за ъпдейт на водафон компонентите беше дълбоко загнездена в системата и противно на всичко - правеше проблеми. Но не беше само тя и далеч като цяло не бях доволен от това, което наблюдавах. Да, Google пропаганда има навсякъде - Андроид е пълен с Google апки - ама някой да ги е искал тия Гугъл апки? Нещо..неутралност и такива неща сте чували нали? Microsoft го осъдиха само защото не предоставял явен избор, освен вграденият браузер в ситемата, та разработчиците на другите се чувствали ощетени, а тук имаме хиляда загнездени гугъл програмки. Избор на потребителя трябва да бъде дали да си ги сложи, а не дали да ги махне. И да - гугъл пропаганда навсякъде. Изтеглете Google Chrome за по-добро интернет преживяване, използвайте Google еди си какво, навсякъде цъфтят зелени роботчета. Да, направо си е пропаганда. Включително на Google.com/bg постоянно те пита ако не си с Google Chrome дали не искаш да изпробваш един "по-бърз браузер". Ами не искам да изпробвам. А регистрацията без съмнение е от полза - най-малкото си пишеш телефонен номер, страна, възраст и прочие..Събираме си маркетингови данни на поразия... За какво се боря и на какво се дивя - липса неутралност в Android, сам по себе си е твърде обвързан с Google, пристига с неща, които никой не е питал дали ги искаш. А смартофонът вярно се ползва за работа и тук-таме разни услуги, но да се предоставя информация повече от необходимото и на повече места от необходимото - не, мерси. И за сихронизацията - не се знае дали Google както не ти "чете" писмата, за да прави персонализирани рекламки, така не ти чете и информацията, която синхронизираш с не съвсем известни цели. Хубаво много се съгласяват с EULA-и и т.н, но малко хора в действителност си правят труда да ги четат, което си е и тяхна грешка, добре експлоатирана.

Виждам и от техника разбираш колкото от филми.

Виждам, че си намерил още една тема, в която да чета арогантните ти коментари.. Никога не съм казвал, че харесвам iOS. Казвам и че политиката около Android честно казано не ми допада някак и далеч не смятам Android за сигурен за съхранение на поверителна информация. Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За картите - ползвам друго приложение, което ми позволява да ползвам всевъзможни онлайн и офлайн карти, включително и векторни. За G.Maps не знам дали пази само 30 дни, но и така да е, така са си решили, така го правят. Това е тяхно право. Да, може да се ползват офлайн, не знам дали е вярно това за 30-те дена.

За регистрацията, при мен винаги е налично, а може и да не е било, винаги съм регистрирал, разбира се... Сменил съм 4 телефона, два таблета и един четец с Андроид. То както и някой каза в статията, ако не искаш, има толкова други ос за телефони... Хората с тези телефони (Android) не ги взимат за да махнат Gmail, G.Maps и т.н. всички услуги, които толкова те дразнят.

Андроид е пълен с гугъл апки, ама iOS, Bada и т.н. не са... Събират се маркетингови данни от години, не от ден-два. Хич не ми пука, че ми знаят хората от контактите, на колко съм години и т.н. Е, добре, аз съм Djagi, мъж, на 40 години, с еди какви си и еди какви си интереси и еди какви си приятели. Голяма работа... Не виждам това да ми навреди по някакъв начин. И в общината знаят много за мен... С кой живея, къде и т.н. Ако тръгнем така, в този ред на мисли и от сайтовете и форумите могат да съберат същата информация... Само дето от всички тези събирачи на информация, Google ми е най-малкия проблем... Персонализира ми рекламите... Ами ок, по-добре да са ми персонализирани. Gmail е най-добрата пощенска услуга, при това безплатна. Спомни си как бяха нещата преди тях... Те направиха революция! След тях всички пощи се промениха, но никоя не може да им стъпи и на малкото пръстче. Google обаче все трябва да печелят от нещо, а техния бизнес е рекламата! От това са им приходите и това им позволява да поддържат тези услуги, а както знаеш, безплатен обяд няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Одеве пропуснах да спомена за бекъпа, да те видим какво ще стане като се прецака харддиска ти.

Всеки може да си извършва backup на каквито иска носители. Ако някой иска да ползва услугите на Google - няма проблем. Обаче изглежда не е толкова лесно да минеш с Android без профил в Google. Това обвързване и едва ли не един вид "задължение" не ми допада някак. Лично аз важната информация си я имам записана и на CD дискове Sony - една доста качествена марка. За брандираният телефон на Vodafone - не си разбрал. Телефонът беше Samsung GalaxyS, но първоначално е бил купен на сметка към мрежата оператори Vodafone и съответно те са направили известни промени, т.е бранднали са го. Под пропаганда имам точно предвид пропаганда. Разликата между послание, реклама и пропаганда знаеш ли каква е? Пропагандата е агресивна и натрапчива практика. Някои от маркетинговите стратегии на Google точно ги описвам. Що иде реч за инсталираните програмки - няма проблем да има плеър или браузер. Въпросът е когато същите натрапчиво отново са обвързани с трета страна - Google. Ако Андроид претендира за операционна система, а не за сергията, пазара на Google в света на мобилните технологии, то изглежда някои неща трябва да се променят. Това операционна система ли е последно или просто платформа, на която Google да си пропагандира услугите? За сравнение - в телефона, който ползвам аз и е с мобилен браузер Opera дори името на самото приложение е неутрално - просто Web. Музикалният плеър е просто Music. Всъщност и там имаше някои дразнещи елементи, като загнездени отметки от трети страни, но много бързо ги забърсах. Така че на мен проблемът не ми е самите програмки, а отново липсата на неутралност и явната обвързаност с Google на места. Между другото що иде реч за Windows - Internet Explorer не се казва Microsoft Explorer, не те залива постоянно с реклами на Microsoft, но и с пълна сила да приемем, че го прави - поради доминантно положение Microsoft беше осъден от разработчиците на други браузери и принуден да пусне версия на Windows без Internet Explorer, Movie Maker и Windows Media Player. Отделно беше въведен BrowserChoise за всички Windows като обновление, с което изрично запитва какъв браузер иска да ползва потребителя и му се предоставя избор между всички мажорни. Навярно си виждал това обновление? Google не четат поверителната информация и би било глупаво да го кажем точно по този начин. Има автоматизирани скриптове, които събират данни за потребление, както и ключови думи от кореспонденцията в GMail да речем. Твърди се, че това се използва за да се подобри работата на услугите като се адаптира към конкретният потребител, но е факт че същите се ползват и за персонализирани реклами. Но такава голяма база данни, която знае повече за теб, отколкото ти самият предполагаш, че знаеш за себе си може да бъде употребявена и за нелегитимни цели. Телефон с Андроид нямам и то нямам точно защото не ми допада политиката. От друга страна и WindowsMobile не харесвам, заради многото рестрикции. И всъщност и iOS не харесвам, защото и там имаме рестрикции - не можеш да извършиш един файлов трансфер със Син Зъб, без да си играеш да хакваш телефона, поне до колкото помня... С iOS съм имал малък досег честно казано - не се смятам за компетентен тук. А вече акаунтите в Google изискват и потвърждение с SMS към телефонен номер, освен валидна година на раждане.

За картите - ползвам друго приложение, което ми позволява да ползвам всевъзможни онлайн и офлайн карти...

Всъщност аз имам много против това кой да е да има каквато и да е информация за друг човек. Твоите интереси не влизат в работата на трети лица - щом не влизат нямат и място при трети лица. Особено когато неподозирано за теб ти споделяш информацията с трети лица, без изрично разрешение и пълно осъзнаване за конкретната ситуация. За картите - да, добре. С друго приложение може. Но специално за G.Maps съм проучвал случая, защото един познат ми домъкна един телефон с Андроид с молбата тия карти да се нагласят само за оффлайн ползване. Е, с това приложение определено нещата не станаха така, както в случая се изискваше. Да, Андроид е пълен с Гугъл апки, другите също може да имат някакви. В момента обаче гледам към Google като една от най-големите заплахи за поверителност на информацията и тези изводи си ги правя от някои техни политики. Не, аз не бих искал да се регистрирам, ти ако искаш - твое желание, твое право. Аз не виждам какво търси подкана или принуждаване за регистрация, която подкана никой не я е поисквал, нито я е избирал. А що иде реч изтичането на информация как вредяло - както казах с достатъчно лични и поверителни данни, лековерно споделени, могат да се направят значителни поражения - като онези интернет кредитчета... А що иде реч до мейла - Emailbg ми се вижда не по-лош, че и с една идея повече функционалности - можеш и да си прикачваш файлове до 200мб за споделяне с някого. А за рекламите - ако за оформянето им се сканират данните, кореспонденцията и активността ти в мрежата, съставяйки се цялостен профил - такива тактики за реклама не харесвам. Нито пропагандата на главната им страница, където те подканват постоянно да изтеглиш Google Chrome - да, ама аз съм с Opera и колкото пъти да ме питат - не, не искам да си го изтегля и отговорът не се променя. На кратко - Google си е Гугъл, но ако Android ще е маркетингов продукт на Google, с който да събират информация, дори поверителна от ползвателите му с каквито и да е цели - всячески ще се радвам да му изковат ковчега. Между операционната система и маркетинговите/рекламни стратегии трябва да има дистанция.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки може да си извършва backup на каквито иска носители. Ако някой иска да ползва услугите на Google - няма проблем. Обаче изглежда не е толкова лесно да минеш с Android без профил в Google. Това обвързване и едва ли не един вид "задължение" не ми допада някак.

Единственият ти валиден довод до този момент. За мен не е проблем, виждам защо за друг може да е.

Лично аз важната информация си я имам записана и на CD дискове Sony - една доста качествена марка.

За брандираният телефон на Vodafone - не си разбрал. Телефонът беше Samsung GalaxyS, но първоначално е бил купен на сметка към мрежата оператори Vodafone и съответно те са направили известни промени, т.е бранднали са го.

Тогава защо се оплакваш от Андроид, а не от Водафон?

Под пропаганда имам точно предвид пропаганда. Разликата между послание, реклама и пропаганда знаеш ли каква е? Пропагандата е агресивна и натрапчива практика. Някои от маркетинговите стратегии на Google точно ги описвам.

Кои? Защо никога нищо конкретно не даваш? Ако за ЧЕТВЪРТИ път ми говориш за рекламите, генерирани на база интересите ти, това не е маркетингова стратегия. Моля те, научи се поне да се изразяваш точно и разбираемо

Що иде реч за инсталираните програмки - няма проблем да има плеър или браузер. Въпросът е когато същите натрапчиво отново са обвързани с трета страна - Google. Ако Андроид претендира за операционна система, а не за сергията, пазара на Google в света на мобилните технологии, то изглежда някои неща трябва да се променят. Това операционна система ли е последно или просто платформа, на която Google да си пропагандира услугите? За сравнение - в телефона, който ползвам аз и е с мобилен браузер Opera дори името на самото приложение е неутрално - просто Web. Музикалният плеър е просто Music. Всъщност и там имаше някои дразнещи елементи, като загнездени отметки от трети страни, но много бързо ги забърсах. Така че на мен проблемът не ми е самите програмки, а отново липсата на неутралност и явната обвързаност с Google на места.

Вграденият браузър на моя телефон се нарича Browser. Вграденият музикален плейър - Music. Други вградени апликации са Calendar, Calculator, Clock. Никъде няма брандирано името на Google. Никъде не ми се предлагат насила оферти на Гугъл. Никъде няма никаква форма на това, което ти крайно неправилно наричаш "пропаганда". Научи значението на думата. И препоръчвам да престанеш с измислиците и преувеличенията.

Между другото що иде реч за Windows - Internet Explorer не се казва Microsoft Explorer, не те залива постоянно с реклами на Microsoft, но и с пълна сила да приемем, че го прави - поради доминантно положение Microsoft беше осъден от разработчиците на други браузери и принуден да пусне версия на Windows без Internet Explorer, Movie Maker и Windows Media Player. Отделно беше въведен BrowserChoise за всички Windows като обновление, с което изрично запитва какъв браузер иска да ползва потребителя и му се предоставя избор между всички мажорни. Навярно си виждал това обновление?

Mежду другото Google не са били осъждани. Дори не са били критикувани, че пречат на third-party разработчиците за разлика от Apple. Хм....

Google не четат поверителната информация и би било глупаво да го кажем точно по този начин. Има автоматизирани скриптове, които събират данни за потребление, както и ключови думи от кореспонденцията в GMail да речем. Твърди се, че това се използва за да се подобри работата на услугите като се адаптира към конкретният потребител, но е факт че същите се ползват и за персонализирани реклами. Но такава голяма база данни, която знае повече за теб, отколкото ти самият предполагаш, че знаеш за себе си може да бъде употребявена и за нелегитимни цели.

Да, това винаги е притеснително. Не, не може да се използва за нелегитимни цели. Говориш ми за EULA, но не си я чел, явно това е типично за теб.

Телефон с Андроид нямам и то нямам точно защото не ми допада политиката.

Тогава по-полека с изказванията за функционалността на системата.

От друга страна и WindowsMobile не харесвам, заради многото рестрикции. И всъщност и iOS не харесвам, защото и там имаме рестрикции - не можеш да извършиш един файлов трансфер със Син Зъб, без да си играеш да хакваш телефона, поне до колкото помня... С iOS съм имал малък досег честно казано - не се смятам за компетентен тук.

Ако в Андроид се смяташ за компетентен, като се има предвид морето от неверни твърдения и полуистини, с които си ни залял, не ми се мисли колко познаваш iOS. То като гледам обаче, ти нищо просто не харесваш. Съмнявам се, че много знаеш за Blackberry примерно. Особено като се вземе предвид меко казано прозрачните ти познания за другите три системи. За справка Windows Mobile отдавна няма, има Windows Phone. Но няма как да очакваме от човек, претендиращ че разбира от телефони, да ги знае тези неща, нали?

А вече акаунтите в Google изискват и потвърждение с SMS към телефонен номер, освен валидна година на раждане.

И това вече спря поне два хакера от това да се вмъкнат в акаунта ми.

Всъщност аз имам много против това кой да е да има каквато и да е информация за друг човек. Твоите интереси не влизат в работата на трети лица - щом не влизат нямат и място при трети лица. Особено когато неподозирано за теб ти споделяш информацията с трети лица, без изрично разрешение и пълно осъзнаване за конкретната ситуация.

За картите - да, добре. С друго приложение може. Но специално за G.Maps съм проучвал случая, защото един познат ми домъкна един телефон с Андроид с молбата тия карти да се нагласят само за оффлайн ползване. Е, с това приложение определено нещата не станаха така, както в случая се изискваше.

Като с друго приложение може, тогава какъв е проблемът точно? Да си търсим за какво да се заядем?

Да, Андроид е пълен с Гугъл апки, другите също може да имат някакви. В момента обаче гледам към Google като една от най-големите заплахи за поверителност на информацията и тези изводи си ги правя от някои техни политики.

На български няма дума "апка". Все още не си ми казал ОС, която не е пълна с "апки" на производителя си. Android не се различава по абсолютно нищо от другите системи

Не, аз не бих искал да се регистрирам, ти ако искаш - твое желание, твое право. Аз не виждам какво търси подкана или принуждаване за регистрация, която подкана никой не я е поисквал, нито я е избирал.

А що иде реч изтичането на информация как вредяло - както казах с достатъчно лични и поверителни данни, лековерно споделени, могат да се направят значителни поражения - като онези интернет кредитчета...

Тооочно така, Гугъл това ще правят.

А що иде реч до мейла - Emailbg ми се вижда не по-лош, че и с една идея повече функционалности - можеш и да си прикачваш файлове до 200мб за споделяне с някого. А за рекламите - ако за оформянето им се сканират данните, кореспонденцията и активността ти в мрежата, съставяйки се цялостен профил - такива тактики за реклама не харесвам. Нито пропагандата на главната им страница, където те подканват постоянно да изтеглиш Google Chrome - да, ама аз съм с Opera и колкото пъти да ме питат - не, не искам да си го изтегля и отговорът не се променя.

Добре де, разбрах, колко пъти ще го повториш в рамките на един пост? Твое право си е, разбирам позицията ти, стига си го повтарял.

На кратко - Google си е Гугъл, но ако Android ще е маркетингов продукт на Google, с който да събират информация, дори поверителна от ползвателите му с каквито и да е цели - всячески ще се радвам да му изковат ковчега. Между операционната система и маркетинговите/рекламни стратегии трябва да има дистанция.

На кратко - отново се изказваш за нещо, без изобщо да го познаваш. Всъщност явно ти нито една от трите големи ОС не познаваш, така че се чудя какво търсиш в тази тема.

Редактирано от Xanatos (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

...

Ще ти обясня сбитичко и компактно: Щом Google ще ми използва личната кореспонденция и дейност за персонализирани рекламки, това означава че поверителна информация се използва за цели, с които аз не съм съгласен. Това за мен е достатъчен аргумент да предявя претенции към сигурността и неприкосновеността на личната информация. От там регистриране на телефона и използването на програмки, които имат общо с Google на него означава, че сигурността е компрометирана. Имам високи изисквания за сигурност и всякаква употреба на информация за мен за други цели, освен мои е нежелателна не поради параноя, а най-малкото защото подобна информация няма никаква работа при другиго. Маркетингова стратегия ще рече ограничените ресурси на фирмата да се използват оптимално за обслужване на пазарните тенденции, реклама всички знаем какво е. Реклама-пропаганда определям натрапчива и агресивна такава. Лично според мен тиченето на реклами за Google Chrome навсякъде...за мен си е реклама-пропаганда. И понеже съм почитател на Opera не мога да го преглътна и мразя Google в червата..Хаха... Включването на приложения, които изрично се свързват с Google в една мобилна система, която уж трябва да е неутрална чисто и просто отива към обратното на неутралност. Интересно защо в Android има търсачка Google, ами не се доставя и с приложения на Yahoo например. Да, WindowsMobile няма, има Windows Phone. На мен лично ми е безразлично как го наричам - все се идентифицира мобилната операционна система, която разработва Microsoft. Нещо май ти загорча, като излезе че има версия на Windows без Internet Explorer? Всъщност EULА-ите често си правя труда да ги чета. Не винаги и харесвам съдържанието им. Обаче например, за да можеш да качваш клипчета в YouTube трябва да си регистриран, като всички нови акауни се правят с връзка към Google. Може някой да не иска да ползва Google услугите, но просто YouTube - е, не може. Подобна политика не харесвам. Всъщност..не, не претендирам че разбирам от телефони. Честно казано често ги намирам за ограничени устройства, като често функциите различни от "слушалка" не са реализирани подобаващо. Е, вярно - компактни са. Какъв ми е проблемът с G.Maps? Щом няма възможност за чисто offline ползване за мен е осакатено и излишно приложение, което направо си няма място в Android. Самото му наличие поради безполезността му дразни. Иска да се свърже към Google, а от там направо ти имат и текущото местоположение. Еврика - доброволно даваш да те следят. Anroid мислех, че е операционна системка с отворен код, която не се разработва единствено от Google. Значи може да има дистанция и да не се инсталират приложения на Google, а да се създават такива с общо предназначение. Да, честно казано цялостната политика на Google не ми харесва, та виждам връзката на Android с Google като мобилната платформа за реклама и събиране на маркетингова информация на Google, виждам я фундаментално несигурна относно неприкосновеността на личните данни. Ако имаше опция, някоя дистрибуция на Android с цялостно изкоренен Google, то сигурно бих я подкрепил. Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама ти и тук да пишеш, пак трябва да си регистриран, до колкото знам...

п.п. И аз ползвам Opera ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ама ти и тук да пишеш, пак трябва да си регистриран, до колкото знам...

Трябва, но тегленето от сайта е без регистрация. Обаче работата с Google и YouTube е като да ме накарат преди да си сипя бензин в колата, да купя и 10 литра нафта. Може да не искам нафтата, ама без нея няма да видя бензина. Може някой да иска YouTube без Google. п.п За Opera - аз пък съм на мнение, че ако не беше яростната пропаганда на Google Chrome, то никога нямаше да стигнат тоя пазарен дял и дори да се опитват да крадат от процентите на Opera и да натискат Opera Software ASA, поради което те нямаше да говорят, че може да се премине от Presto към Webkit. Значи Google са виновни за всичко! И не защото имат добър продукт, понеже браузера им е сопол със съмнителна сигурност на поверителната информация, а защото добре пропагандират и лъжат потребителите..Хаха... Google надзърта през рамо от всякъде и преди хората са давали пари на разузнавателните агенции за информацията, която днес доброволно след заблуждение или чрез неопределености в "определенията" се събира за хората. Google е съвременната ДС, така че мислете двойно преди да споделите информация. :D Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Американският технологичен гигант Apple е успял през 2012 година за първи път да стане лидер на пазара на смартфони в Япония, съобщи днес в годишния си доклад компанията за проучвания IDC Japan, цитирана от ИТАР-ТАСС и БТА.

По данни на експертите на IDC през миналата година са били продадени 28,48 милиона смартфона в Япония. На Apple се падат 23,3 процента.

IDC Japan отбелязва, че до голяма степен Apple дължи лидерското си място на популярността на iPhone 5, както и на продължаващото голямо търсене на предишните модели.

На второ място е Fujitsu с дял от 18 процента. Същевременно корпорацията Sharp, която имаше най-голям дял от японския пазар на смартфони през последните шест години, през 2012 година вече е на трето място с дял от 14 процента.

Общо в Япония миналата година са продадени 40,4 милиона мобилни телефона, като за първи път е преодолян прагът от 40 милиона. Експертите от IDC отбелязаха, че това е свързано с бурния подем на пазара на смартфони в Япония, който е нараснал миналата година с 42,1 процента.

Източник: Dir.bg
Там в Япония милите хабер си нямат кое върши работа и кое не върши та за туй ще да е ! Как са се натресли само с тая затворена ОС и не са прогледнали че има Андройд !
Редактирано от izabel1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mac и Windows компютрите имат големи разлики помежду си, но отнася ли се същото и за  Android и iPhone устройствата?  Всички ние добре познаваме iPhone и неговите иновативни функции, но какво можем да кажем за Android телефоните? Всички те са толкова различни помежду си и могат да притежават напълно различни възможности. Но няколко са нещата, които обединяват всички джаджи с операционна система Android и ги правят по-добри в някои отношения от iPhone.  Сърфиране

Safari браузърът на iPhone е доста добър – той е надежден и стабилен. Apple са разработили страхотен софтуер за сърфиране в лицето на Safari, но основният недостатък е, че това е единственият съвместим браузър с iPhone и не разполага с Flash функция.

От друга страна, Android браузърът е една от най-добрите програми за онлайн сърфиране. Освен това Android телефоните не са ограничени до използването само на един браузър. На тях можете да си инсталирате и друг подобен софтуер по ваше желание. Но браузърът по подразбиране в Android е наистина страхотен и е много по-добър и бърз от Safari. И не на последно място – поддържа Flash.

Дисплей

Вместо просто да имате икони, разпиляни на началния екран на телефона (както е  при iPhone), бихте могли да добавяте уиджети на десктопа на Android устройствата. Тези уиджети имат специално предназначение. Например:

• Twitter Widget ви позволява да ъпдейтвате профила си в социалната мрежа по всяко едно време, директно от началния екран на смартфона.
  • People Widget дава възможност да се извършват различни действия с различни контакти от списъка ви, директно от дисплея (примерно да се обадите на ваш близък или пък да му пратите текстово съобщение само с един клик).
  • Messages Widget – показва новите съобщения в електронната ви поща и социални мрежи на дисплея

Началният екран на Android е на напълно различно ниво от това на iPhone и е доста по-добър от конкурента си.

Свързаност

За пример ще дадем HTC Hero, където на началния екран има четири бутона:

• Turn on/off  bluetooth
  • Turn on/off  Wifi
  • Turn on/off  Mobile Network
  • Turn on/off GPS

Тези бутони ви позволяват незабавно да изключите или включите опциите ви за свързване. По този начин, когато не използвате дадена връзка, просто я спирате без да се ровите из менютата. Също така на пазара има приложение с наименованието Y5, което ще изключи Wi-Fi автоматично, когато нито една безжична връзка не е налична.

За да направите всяко едно от тези действия на iPhone, трябва да отидете в настройките на устройството и да преминете през различните опции.

PC връзка

За разлика от iPhone не е нужно да имате програма като iTunes на Android телефона, за да го свържете към компютъра си. От друга страна Android не може да се синхронизира с операционната система Linux. Но Android използва SD карта, която се използва от всяка една операционна система на компютъра. Така имате възможност да прехвърляте без проблеми  музика, видео и други файлове. Толкова е лесно и просто.

Multi-notification

Един от въпросите, които винаги е вълнувал потребителите на  iPhone телефоните, е нотификационната им  система. Примерно, ако използвате Twitter единственият начин  да разберете дали имате някакви нови събития,  е  само чрез отварянето на приложението на iPhone. Докато на Android устройствата самото приложението е свързано със  системата за уведомяване и ако имате ъпдейти веднага  ще ви съобщи. Ако имате ново гласово съобщение, имейл, Facebook известия, текстово съобщение и т.н., ще бъдете незабавно уведомени.

Безкрайна персонализация

Телефоните с Android позволяват на потребителите да конфигурират устройствата си така, както те поискат. Ако силата ви е в социалните мрежи, можете да поставите икона на началния екран на Facebook, Twitter и Flickr. Бизнес потребителите могат да имат бърз достъп до приложения като  контакти, календар, имейл, RSS и много други. Разбира се, не само можете да настройвате дисплея според желанията и нуждите си. Налични са разнообразие от програми и услуги, които да направят устройството ви максимално полезно и дори да се забавлявате с него, докато имате малко свободно време.

Market

Apple и Android имат приложения за пазаруване. Android предлага стотици хиляди приложения, също както Apple Market. Но инсталирането на приложения на Android телефон  е много по-лесно, отколкото на iPhone. За безплатните приложения няма защо да се притеснявате, че трябва да въвеждате паролата всеки път, когато се опитвате да инсталирате нещо. A за тези приложения, които са платени, въвеждате вашата информация в Google Market само веднъж и вече сте готови.

Google

Това наистина е голямо предимство и удобство за потребителите на Android, тъй като те имат вградено приложението на Google в телефона си. Така търсенето в интернет е бързо и пълноценно.

Споменахме ли, че има и приложение за Google Voice?  Страхотно, нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Serious_Mitko, този copy/ paste от тук ли дойде: 8 неща, в които Android телефоните са по-добри от iPhone (18.05.2012) ? В момента идеите от тази статия са малко нонсенс. :)

P.S. Редактирах коментара си заради промяна на никнейма на потребителя по-горе.

Редактирано от nologo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Serious_Boss милия никога не се е докосвал до iOS иначе нямаше да поства такива глупости. Мога да го оборя по абсолютно всяка точка и доводите му са много избирателни и безпочвени !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето едно мнения на една неутрална компания ама пък кой са "те" че да коментират ! Съвсем по аргументирано звучи мнение например на Serious_Mitko светило и експерт в бранша,

Е поне имате свободата да си менкате mp3-ки през блутут.

http://news.ibox.bg/news/id_1126948848

Редактирано от izabel1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...