Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

FIGI_78

Невнесени стари здравни осигуровки

Препоръчан отговор

За период в който съм била безработна 2001-2004 г. с малки прекъсвания не съм била здравно осигурявана.После имам постоянна работа до ден днешен,където всичко е нормално и съм с възстановени здравни права.Има ли вероятност да ми съставят акт за тези стари липсващи осигуровки или би трябвало да отпаднат по давност? Какво трябва да направя,за да се изчистят.Може би въпросът е за друг раздел,но все някой може да се е сблъсквал с подобен проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Акт едва ли, но може да ти направят проблем при преглед или ползване на някаква административна услуга в общината.

За да се изчистят, трябва да си ги изплатиш.

Осигуровките мисля, че нямат давност, ама не съм сигурен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че се гледа 5 години назад. Ако отидете в общината и питате те ще ви кажат най-точно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на този адрес може да се направи справка за здравноосигурителния статус на лице по ЕГН

https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/goto:rep.HealthStatus.home?ipID=6810235297&ipID_Type=0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За период в който съм била безработна 2001-2004 г. с малки прекъсвания не съм била здравно осигурявана.После имам постоянна работа до ден днешен,където всичко е нормално и съм с възстановени здравни права.Има ли вероятност да ми съставят акт за тези стари липсващи осигуровки или би трябвало да отпаднат по давност? Какво трябва да направя,за да се изчистят.Може би въпросът е за друг раздел,но все някой може да се е сблъсквал с подобен проблем.

Посоченият период е с погасена давност, не се притеснявай.

И няма да се изчистят, така ще си ги виждаш в сайта на НАП, Услуги със свободен достъп.

Важни са 3 години назад, които както споделяш, имаш.

В момента основният проблем, който се появява със здравните осигуровки е задължение, което се появява в данъчно-осигурителната сметка на лицата, които са подали Декларация Образец 7 и с нея са декларирали, че са безработни и желаят да се осигуряват само здравно. И има ли пропуснат месец с внесени 16,80лв, излизат като задължения.

Ако още нещо те интересува с данъчно-осигурителен характер, питай :)

На разположение съм.

Мисля че се гледа 5 години назад. Ако отидете в общината и питате те ще ви кажат най-точно

В офис на НАП по постоянен адрес :wink12:

Акт едва ли, но може да ти направят проблем при преглед или ползване на някаква административна услуга в общината.

Актове се пишат при административни нарушения, основно свързани с липса на документи, които да се свържат с някакво плащане.

Не съм чула някой да е написал акт за неплатено нещо. За да платиш, декларираш. Като не си декларирал, те глобяват.

Едното е следствие на другото :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, искам да попитам дали може някой да ми даде съвет как да постъпя

имам три невнесени здравни осигуровки за миналата година

кога трябва да ги внеса и по какъв начин - като самоосигуряващо се лице ли, като какво?

имал съм месеци с хонорари, с прекъсване на трудов договор и почване на нов така че в данъчната декларация е мазало - те отбелязват ли се в нея като дълг трябва ли да внеса осигуровките преди да подам данъчна декларация или след това общо взето ще имам надвнесени здравни както миналата година и после ще ми ги връщат Ще съм благодарен ако някой има отговор по казуса

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, искам да попитам дали може някой да ми даде съвет как да постъпя

кога трябва да ги внеса и по какъв начин - като самоосигуряващо се лице ли, като какво?

имал съм месеци с хонорари, с прекъсване на трудов договор и почване на нов така че в данъчната декларация е мазало - те отбелязват ли се в нея като дълг трябва ли да внеса осигуровките преди да подам данъчна декларация или след това общо взето ще имам надвнесени здравни както миналата година и после ще ми ги връщат Ще съм благодарен ако някой има отговор по казуса

дай подробности

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

искам да попитам дали може някой да ми даде съвет как да постъпя

имал съм месеци с хонорари, с прекъсване на трудов договор и почване на нов

така че в данъчната декларация е мазало - те отбелязват ли се в нея като дълг

трябва ли да внеса осигуровките преди да подам данъчна декларация или след това

общо взето ще имам надвнесени здравни както миналата година и после ще ми ги връщат

Ще съм благодарен ако някой има отговор по казуса

Първо да се разберем за какъв вид самоосигуряващо се лице ще говорим.

Самоосигуряващо се само здравно, безработен?

Или свободна професия. Тази думичка "хонорари" ме навежда на тази мисъл. :whist:

После ще говорим за чл. 50 и възстановяване на недължимо платени суми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1- 3 месец - работа по трудов договор и хонорар за водене на часове / преподаване - осигуряван здравно и от двете места - надвнесени осигуровки 100% 4, 5 месец само на хонорари за преподаване, в които не съм минал даже минималната заплата, но не ми се водят задължения за здравно осигуряване 6,7,8 месец - безработен но не съм се регистрирал като безработен в бюрото по труда - за този период дължа осигуровки  9 месец до сега - работа по трудов договор. С декларацията се оправих - попълних я и събрах всички документи от всякъде, но сега преди да я поддам трябва да изчистя здравните или след това, защото се оказва, че имам надвнесени здравни осигуровки, които ще ми върнат по сметка. Но какво правим с невнесените и кога се внасят?!  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За хонорара регистриран ли си като самоосигуряващо се лице с ОКд-5?

Явно не. А трябва.

Булстат имаш ли?

Трудовите договори са ясни.

За месеците, в които си безработен  (без да си на трудова борса), се плаща по 16,80лв. Задължаваш се да ги плащаш с Декларация Образец 7, подадена в офиса на НАП по постоянен адрес. Ако не я подадеш, не дължиш нищо. Но имаш дупки в здравния статус. Декларация 7 се анулира с регистрирането на трудов договор.

И малко като за блондинка искам да ми обясниш: с коя декларация ти се връщат надвнесени здравни?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1- 3 месец - работа по трудов договор и хонорар за водене на часове / преподаване - осигуряван здравно и от двете места - надвнесени осигуровки 100% 4, 5 месец само на хонорари за преподаване, в които не съм минал даже минималната заплата, но не ми се водят задължения за здравно осигуряване 6,7,8 месец - безработен но не съм се регистрирал като безработен в бюрото по труда - за този период дължа осигуровки  9 месец до сега - работа по трудов договор. С декларацията се оправих - попълних я и събрах всички документи от всякъде, но сега преди да я поддам трябва да изчистя здравните или след това, защото се оказва, че имам надвнесени здравни осигуровки, които ще ми върнат по сметка. Но какво правим с невнесените и кога се внасят?!  

Така и не разбрах за какво питаш..

За здравни осигоровки:

Отиваш в НОИ,казваш си ЕГН-то и оня леличка ти дава един лист с месеците в които нямаш внесени здр. осигоровки и сумата.После отиваш до банката и си ги внасяш,ако искаш веднага да ползваш някоя здравна институция се връщаш при леличката и тя ти издава една бележка ,че си се издължил към държавата и си здравно осигорен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и не разбрах за какво питаш..

За здравни осигоровки:

Отиваш в НОИ,казваш си ЕГН-то и оня леличка ти дава един лист с месеците в които нямаш внесени здр. осигоровки и сумата.После отиваш до банката и си ги внасяш,ако искаш веднага да ползваш някоя здравна институция се връщаш при леличката и тя ти издава една бележка ,че си се издължил към държавата и си здравно осигорен.

наистина не си разбрал/а за какво пита

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

НАП, НАП, НАП :help wanted4:  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За хонорара регистриран ли си като самоосигуряващо се лице с ОКд-5?

Явно не. А трябва.

Булстат имаш ли?

Трудовите договори са ясни.

За месеците, в които си безработен  (без да си на трудова борса), се плаща по 16,80лв. Задължаваш се да ги плащаш с Декларация Образец 7, подадена в офиса на НАП по постоянен адрес. Ако не я подадеш, не дължиш нищо. Но имаш дупки в здравния статус. Декларация 7 се анулира с регистрирането на трудов договор.

И малко като за блондинка искам да ми обясниш: с коя декларация ти се връщат надвнесени здравни?

Не съм се регистрирал като самоосигуряващо се лице, защото ми се удържат данъци чрез трудово правоотношение на граждански договор (не е въпрос на свободна професия) - т.е. тези месеци са ок за здравно осигуряване Въпросът ми е ще мога ли безпрепятствено да подам данъчна декларация, при положение че имам 3 невнесени здравни осигуровки по време на периода без приходи?! Здравните права не са ми прекъснати. Всичко се оправя през НАП вече, никакъв НОИ. Във данъчната декларация си попълваш данните за банковата сметка и ако при нея сметките излизат такива че си надвнесъл пари за данъци и осигуровки през съответната година те ги връщат автоматично... поне така се случи миналата година в моя случай

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм се регистрирал като самоосигуряващо се лице, защото ми се удържат данъци чрез трудово правоотношение на граждански договор (не е въпрос на свободна професия) - т.е. тези месеци са ок за здравно осигуряване Въпросът ми е ще мога ли безпрепятствено да подам данъчна декларация, при положение че имам 3 невнесени здравни осигуровки по време на периода без приходи?! Здравните права не са ми прекъснати. Всичко се оправя през НАП вече, никакъв НОИ. Във данъчната декларация си попълваш данните за банковата сметка и ако при нея сметките излизат такива че си надвнесъл пари за данъци и осигуровки през съответната година те ги връщат автоматично... поне така се случи миналата година в моя случай

При гражданските има някои особености. Но на гише не правят проверка какво си си платил, приемайки декларацията ти по чл. 50.

Щом имаш 3 невнесени здравни и нямаш Декларация 7 за тях, не ги дължиш. Просто защото, за да ги дължиш, трябва да ги декларираш.

Колкото за възстановяването, аз също съм възстановявала данък общ доход, заради платени здравни. Но не съм възстановявала надвнесени здравни въз основа на чл. 50 :D Поради простата причина, че водещо задължение е данъка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравноосигурителните ми права НЕ СА прекъснати с дългa от трите вноски, но ще ми бъдат ли правени проблеми за тях някога в бъдеще? Щом не съм поддал декл. 7 - > не дължа осигуровки за тези месеци  но щом няма данни за тези месеци в системата какво става - ще се внасят ли някога? ще ми правят ли проблем? търсят ли ми ги или не? Щом не съм поддал декл. 7 тогава - значи няма да поддавам за да не ми праснат глоба?! Че тази декларация си е страшна. Въпросът ми остава: "Мога ли да си поддам данъчната си декларация без да внеса тези вноски и няма ли да ми пишат акт ако не ги декларирам с декл. 7?" т.е. да ме подгонят за укриване на осигуровки :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще ти го кажа направо, явно не разбираш от намеци :blink:

Първо, без Декларация 7 няма причина да внасяш здравноосигурителни вноски. Системата няма да разпознае парите ти.

Второ, актове за установяване на административни нарушения, които завършват с парична санкция /или глоба, по твой израз/, се съставят за  наличие на грешни документи, с които се укриват данъци и осигурителни вноски или за липсата на  документи, водещи до укриването на данъци и осигурителни вноски.

И трето, за да приключа изобщо т.нар. казус: Подаваш си чл. 50 и си отиваш по живо по здраво!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Виждам, че темата е стара, но реших да не отварям нова, тъй като естеството е същото. Имам една не внесена вноска за март за здравно осигуряване, тъй като през февруари завърших магистратура. От април водя упражнения в университета на хонорар, но още нямам подписан договор. Надявам се, че това ще стане другата седмица. От там трябва да ми платят осигуровки за април, а после и за май. Трябва ли да си внеса парите за април при положение, че не съм подала декларация ном. 7? И изобщо ще имам ли някакви проблеми с тази невнесена сума?

Благодаря ако някой види въпроса и отговори!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Виждам, че темата е стара, но реших да не отварям нова, тъй като естеството е същото. Имам една не внесена вноска за март за здравно осигуряване, тъй като през февруари завърших магистратура. От април водя упражнения в университета на хонорар, но още нямам подписан договор. Надявам се, че това ще стане другата седмица. От там трябва да ми платят осигуровки за април, а после и за май. Трябва ли да си внеса парите за април при положение, че не съм подала декларация ном. 7? И изобщо ще имам ли някакви проблеми с тази невнесена сума?

Благодаря ако някой види въпроса и отговори!

Изчакайте да ви ги внесат и след това внесете за март

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изчакайте да ви ги внесат и след това внесете за март

Добре така ще направя, благодаря. Има ли значение как ще ги внеса, струва ми се, че през банка е най-лесно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре така ще направя, благодаря. Има ли значение как ще ги внеса, струва ми се, че през банка е най-лесно. 

Обикновено в офисите на НАП има банков клон, можете да ползвате него

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обикновено в офисите на НАП има банков клон, можете да ползвате него

Последен въпрос: Като направих справка на сайта на НАП пише, че съм с непрекъснати права, но има една табличка "Месеци без данни за осигурителни права" и пише година:2014 и месеци: 3. Аз го тълкувам като месец март, защото за него знам, че нямам внесена осигуровка иначе в периода април/2011 до март/2014 съм била студентка, първо бакалавър и после магистър, без прекъсване. Обърквам се, тъй като в табличката не е обяснено дали става въпрос за брой месеци или за конкретния месец.   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Последен въпрос: Като направих справка на сайта на НАП пише, че съм с непрекъснати права, но има една табличка "Месеци без данни за осигурителни права" и пише година:2014 и месеци: 3. Аз го тълкувам като месец март, защото за него знам, че нямам внесена осигуровка иначе в периода април/2011 до март/2014 съм била студентка, първо бакалавър и после магистър, без прекъсване. Обърквам се, тъй като в табличката не е обяснено дали става въпрос за брой месеци или за конкретния месец.   

Там пише конкретния месец

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК, мерси много, успокоих се. Лек и топъл уйкенд!

Няма защо. Лек ден и на Вас

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...