Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Lambi

Въпрос за Excel

Препоръчан отговор

Имам xlsx файл автоматично екпортиран от програма. В този файл има колонка с номера но тези номера са около 20 символа. Когато отворя файла в тази колонка всичко след 14-тия символ става нули. Въпроса ми как да го отворя така че да се вижда цялото съдържание на клетката т.е. клетката да text при отварянето а не автоматично да го отваря като число.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам xlsx файл автоматично екпортиран от програма. В този файл има колонка с номера но тези номера са около 20 символа. Когато отворя файла в тази колонка всичко след 14-тия символ става нули. Въпроса ми как да го отворя така че да се вижда цялото съдържание на клетката т.е. клетката да text при отварянето а не автоматично да го отваря като число.

Нарича се форматиране на клетка или колона. Десен бутон и форматирайте по свой образ и подобие или там както решите да виждате вашите числа. Два знака или 30 знака след запетаята... без значение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като настроите експорта да е в истински екселски файл, а не в CSV

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както винаги, някой не е разбрал въпроса.

Да, както винаги, ще цитирам последните думи на питащия

...съдържание на клетката т.е. клетката да text при отварянето а не автоматично да го отваря като число.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, както винаги, ще цитирам последните думи на питащия

Не ми се обяснявайте на мен, а на него... аз не съм фактор...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми се обяснявайте на мен, а на него... аз не съм фактор...

Просто се научете да четете какво пишат хората, не да си мислите какво евентуално искат!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак ще кажа че при самото отваряне клеката става number и последните цифри са ги конвертира на 0-ли т.е. и да ги направя text вече съдържанието на клетката е неправилно. искам да стане като при отваряне на csv преди да отвори файла да ме пита в коя колонка какво да е форматирането и там още да задам text на тази клетка

Експорта си е xlsx

не знам дали стана ясно но съдаржанието на клетката е 20 цифри

Редактирано от Lambi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак ще кажа че при самото отваряне клеката става number и последните цифри са ги конвертира на 0-ли т.е. и да ги направя text вече съдържанието на клетката е неправилно. искам да стане като при отваряне на csv преди да отвори файла да ме пита в коя колонка какво да е форматирането и там още да задам text на тази клетка

Експорта си е xlsx

Отворете експорта в текстови редактор и проверете дали наистина е екселски формат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Експорта си е xlsx

не знам дали стана ясно но съдаржанието на клетката е 20 цифри

Разбира се че става ясно. Веднъж форматирано, не иска да възвърне оригиналната информация въпреки преформатиране на клетката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За .xlsx не трябва експорт, той си е стандартен екселски формат от версия 2007 насам - трябва само Save/Save as.

Иначе може например ако са скрити разширенията на файловете, даден файл да се вижда като 'Document.xlsx', но всъщност да е 'Document.xlsx.csv' - предполагам за това намекна капитана преди мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нарича се форматиране на клетка или колона. Десен бутон и форматирайте по свой образ и подобие или там както решите да виждате вашите числа. Два знака или 30 знака след запетаята... без значение.

Ако не е тайна този файл... може да го споделиш и да го разиграем... иначе ще се получават все умни постове от рода на, "чек да видя какво пише в гугъл... ъъъ е това ще му копирам - дано стане"

За .xlsx не трябва експорт, той си е стандартен екселски формат от версия 2007 насам - трябва само Save/Save as.

Иначе може например ако са скрити разширенията на файловете, даден файл да се вижда като 'Document.xlsx', но всъщност да е 'Document.xlsx.csv' - предполагам за това намекна капитана преди мен.

сарпето намекна, че питащия е идиот. Иначе предлагам всеки, който е работил по-малко от 2 пъти на ексел да не дава "умни" идеи.

Още повече пък има нужда някой да анализира постовете ми, освен питащия.

Редактирано от sheky (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

достатъчно съм се занимавал с ексел и не съм лаик както си мислят опвечето от вас.

Някой може ли да ми даде отговор на въпроса. не мога да споделя файла защото това са банкови сметки на хора а не мога да изтрия само часто то клетките защото както казах при отварянето разваля съдържанието на клетките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да се върнем от началото -> от някаква база данни правите експорт и ви прави xlsx файл?

Възможно ли е да използвате други разширения при експорта освен това и какви са те? Ако има csv - ползвайте него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако и другата база с данни е екселска, пробвахте ли с "vlookup" да експортирате информацията, после маркирате цялата информация давате Copy --> Paste Special ---> Values. За съжаление от това, което давате като информация е крайно неясно, точно какво се опитвате да направите. Не искаме да ни казвате банковите сметки, а просто каже стъпка по стъпка от какъв в какъв файл и по какъв начин "наливате" информацията.

Редактирано от icekiller (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Екпортира само в xlsx.

Сега ще се опитам да обясня. Специален софтуер за нуждите на дейността. Добавена възможност за екпорт в xlsx. Екпортва по колонки име, фамилия, име на банка, сметка (не са IBAN-и а числа) и други. При екпортването в четвъртата колонка има стойност например 12345678901234567890. След отваряне на файла клетката в колонка D става 12345678901234000000. и вече няма как да се върне старата стойност

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Екпортира само в xlsx.

Сега ще се опитам да обясня. Специален софтуер за нуждите на дейността. Добавена възможност за екпорт в xlsx. Екпортва по колонки име, фамилия, име на банка, сметка (не са IBAN-и а числа) и други. При екпортването в четвъртата колонка има стойност например 12345678901234567890. След отваряне на файла клетката в колонка D става 12345678901234000000. и вече няма как да се върне старата стойност

Втори път: пробвайте да го отворите с текстови редактор за да се убедите че наистина е екселски файл. АКо е наистина, накарайте девелопера, който е правил експорта да си свърши работата и да експортне правилно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитай следното:

Промени разширението на файла на .TXT

Стартирай Excel-a и след това се опитай да отвориш TXT файла.

Аз съм с Office 2003 и при мен се отваря някакъв помощник. Там си избираш видът на данните (с разделители/фиксирана ширина), кодовата таблица (1251), видът на разделителя (,) и типът на данните в колоните. Трябва да избереш колоната със сметките да е от тип ТЕКСТ.

Това става, ако файла е в CSV формат. Ако файла е в истински Excel формат се съмнявам, че ще стане !

Успех !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Екпортира само в xlsx.

Така както си го описал изглежда че проблема е в това как този специализиран софтуер експортва данните, а не в ексела с който отваряте файла след експорта.

Редактирано от pecooo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитай следното:

Промени разширението на файла на .TXT

Стартирай Excel-a и след това се опитай да отвориш TXT файла.

Аз съм с Office 2003 и при мен се отваря някакъв помощник. Там си избираш видът на данните (с разделители/фиксирана ширина), кодовата таблица (1251), видът на разделителя (,) и типът на данните в колоните. Трябва да избереш колоната със сметките да е от тип ТЕКСТ.

Това става, ако файла е в CSV формат. Ако файла е в истински Excel формат се съмнявам, че ще стане !

Успех !

Точно това трябва да стане, но при мен се отваря автоматично а не да ме пита какъв е разделителя и коя колонка какъв формат да бъдат клетките. Ексела ми е 2010. Сега се сетих да пробвам с Open office но и там по същия начин. Според мен при екпорта информацията си е ок. Но приотварянето автоматично съдержанието на клетка става number и нещата се прецакват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно това трябва да стане, но при мен се отваря автоматично а не да ме пита какъв е разделителя и коя колонка какъв формат да бъдат клетките. Ексела ми е 2010. Сега се сетих да пробвам с Open office но и там по същия начин. Според мен при екпорта информацията си е ок. Но приотварянето автоматично съдержанието на клетка става number и нещата се прецакват.

Тогава не го отваряйте с двоен клик, а от менюто опен, мисля там има възможност да избирате опции. Явно файла ви не е никакъв екселски файл а обикновен разделен със запетаи файл

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако програмата експортира всички цифри със запетая, а не със точка - номера ще стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Модулът за експорт в ексел е дефектен. Казвам го като човек правил такъв модул за ЕРП преди 7-8 години и бях допуснал точно тази грешка - числата ставаха на нули след 15-тата позиция. Като най-лесно, в процеса на експортиране направих да се добавя апостроф пред числата, това налага на ексел да ги третира като текст и не се вижда в клетката. Но проблемът е в модула, няма какво да направиш. Сигурно на някой братовчед са дали да изпълни проекта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...