Премини към съдържанието
sadman

Сериозни въпроси за чипсети, ЦПУ-та и т.н.

Препоръчан отговор

Здравейте, това май е поредната тема от типа „кажете ми кое”, само че искам да питам някои „по-тънки” въпросчета, пък дано някой може да ми отговори. Току виж се заформила и интересна темичка относно интелските платформи.

Ами по същество – решил съм да правя сериозен ъпгрейд, и тъй като и парите ще са сериозни (за съжаление), искам да съм сигурен че няма да се набутам.

Като за дъно много ми е легнало на сърцето това: http://www.asus.com/products4.aspx?modelme...=3&l2=11&l3=184

Сериозна работа, само добри думи от тестовете по хардуеърните сайтове, но доста оплаквания по форумите относно „претенциозността” на биоса към захранвания и охлаждания. И другите въпросчета:

- подходящо ли е за едноядрени процесори, тъй като би трябвало да е, но на сайта на Интел го дават само за двуядрени!?

- подържа ли Cedar Mill процесори (напр. Пентиум 631), и още по важно – има ли шанс на него да се подкара бъдещия Conroe?

Като алтернативи на това дъно си мисля за ASUS P5WD2-E Premium (май доста поизчистено от дребни проблеми и със зверски възможности за клокване) или ASUS P5N32-SLI Deluxe (също с убийствени възможности, но с много по-калпаво вградено аудио и с по-ограничени възможности за клокване на РАМ-а). Тук питанката, само за чипсета на N-Vidia, е също относно съвместимостта с различните фамилии процесори.

От огромното ми ровене по всякакви сайтове не намерих по-добро за дъно, така че ако някой има нещо предвид да казва (само моля да не са коментари от рода „не бих си взел Асус щото много хора се оплакват...”)

Относно процесор се чудя за 631, 920 или 820, или в краен случай 630, щото никъде не намерих наличен 631. Не знам заслужава ли си доста по-високата цена на двуядрените съотнесена към проиводителността? Някакви идеи кой да избера?

И най-слабото ми място – видеокарта (изобщо не играя игри, затова никога не са ме интересували). Мисля си за някоя Х1600, но дайте акъл коя точно. Струват ли си повечето пари за Ge-Cube в сравнение със Sapphire?

Щях да забравя – аз лично използвам ПС-то за сериозна офис работа – едновременно са отворени интернет браузър, Word или Exel, Acrobat Pro, CorelDRAW, слушам музика...ясно какви работи. Жена ми обаче често игряе игри, и то от «тежките».

Уф, стана много дълго, дано да не стресне народа.

Прдварително благодаря на престрашилите се да прочетат всичко!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хе-хе, сигурно не си чел мои постове затова си мислиш, че това е дълго. :)

За дънцето не се наемам да кажа нищо, защото откакто Intel започна да диша прахта на AMD по всички параграфи, престанах да се итнересувам от тях.

Препоръчвам AMD платформа без да се замислям особено. Освен ако не ДЪРЖИШ да е Intel на всяка цена.

Не мисля, че двуядреността си и струва парите все още, според мен, освен ако наистина няма да можеш да се възползваш от нея. По принцип много малко игри се правят да извлекат полза от двуядрените процесори, така че скок в производителността не очаквай или поне не очаквай да е голям. А и поне при AMD дори и да вземеш едноядрен 64 битов процесор дъното за него е съвместимо със двуядрените и винаги можеш да си замениш едноядрения с двуядрен. :)

Щом се играят игри, наблегни на видеокартата и RAM паметта. Последната ще дойде МНОГО добре и за работата с повече програми.

За видео карта бих ти препоръчал X800 GTO 256MB. Доколкото знам е по-скъпа, но предлага отлично съотношение цена/производителност.

Ами поне аз лично бих се спрял на Sapphire. Те са много близки (ако мога така да се изразя с ATI) и винаги първи получават технологийте им. Всъщност, карта на който и от двата производителя да вземеш, няма да съжаляваш.

Редактирано от Night_Raven (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз също бих взел нещо на АМД. С чипсет nForce4 и т.н. Щом ползваш предимно CorelDraw, то всичко произведено последните 3-4 години ще ти върши работа :) Е, за жена ти, която играе на игри... Как си делите компютъра, м/у другото :) ? Ако имаш парички за харчене, и искаш системата да е актуална поне още 2 -3 години, вземи АМД64 и наблегни на паметта. Според мен, поне 1 Гб е добре. Това важи особено за графичните програми. Аз съм постигнал сравнително добра производителност на мойта щайга ползвайки уиндоус преправен от мен с nLite. Демек не подценявай настройките на ОС... Имам предвид, че моя уиндоус е по-стабилен от този, на който работя в работата, въпреки че разликата е огромна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Oстани си на Intel приятелю, щом можеш да си го позволиш. P5WD2 Premium:

- LGA775 socket for Intel® Pentium 4/Celeron CPU

- Intel Pentium® Processor Extreme Edition & Intel

Pentium® D Processor ready

- Compatible with Intel® 05B/ 05A and 04B/04A processors

- Intel® Hyper-Threading Technology ready

Дъното е просто чудесно и подържа цялата гама 775 процесори на Intel, но тъй като така или иначе ще даваш много пари за дъно си вземи по-добре P5WD2-E Premium заради по(най)-новият чипсет. За Intel процесор само интелски чипсет, всичко останало на този етап е експеримент, който току виж се оказал успешен, но ако случайно не е? :nono: За процесора-наистина не се намират 631, 641 и т.н. а едно такова звече много ще отива на това тузарско дънце. Представяш ли си 641@5GHz на въздух... размечтах се нещо :eek: Приложенията които си изброил надали ще се възползват от повече от едно ядро, така че на този етап си спести парите от процесора и инвестирай в 2GB RAM. Относно видеокартата...хм...Х1600 не е лоша, но вече излезе 7600GS, която като цена е равна на Х1600Pro, но според тестовете в нета е по-бърза в игрите. Някой спомена X800GTO, обаче по-добре X800GTO2 но да е с червено PCB, защото са с R480, a сините са с R430 съответно по-ниски честоти, макар и двете да са с по 16 конвейра за разлика от чистото GTO където са 12. Ако не те вълнува това че се лишаваш от Shader Model 3.0 - вземай смело - за малко по-малко от 200$ получаваш пълноценна X850XT. Все пак зависи каква сума си склонен да отделиш за този компонент.

Редактирано от Lyudmil (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Относно Intel или AMD - ами много се чудих, и накрая предпочетох Интел защото според мен в момента интелските платформи са с много по-сериозни възможности за ъпгрейд. Въпреки неуспоримото предимство на AMD ако се гледа само процесора, липсата на DDR2 поддръжка и скорошното излизане на нов сокет правят влагането на пари в АМД платформа малко безмислени. А първите тестове на AM2 сокета, от една страна, които са меко казано разочароващи, и първите тестове на Conroe,от друга, които пък са меко казани смазващи в полза на Интел, променят сериозно нещата. Иначе за РАМ ясно - решил съм засега да взема 2х512 ДДР2 800МHz, а ако мина по-тънко с видеокартата може направо 2х1024. (Ето едно предимство на интелските платформи). И дайте моля конкретени предложения за видео, някъде за около 150$ (благодаря на Night_Raven за неговото, ще го имам предвид).

Малко уточнения, че Людмил ме изпревари а няколко клика :eek:. Знам каква поддръжка дават на 955 чипсета, затова много се учудих като видях това http://indigo.intel.com/compare_cpu/showch...1&culture=en-US

Оттам тръгна съмнението. Също съм пределно наясно че P5WD2-E Premium e още по-добър вариант, ама е 45$ отгоре, и нещата стават прекалено солени. И мерси за мнението относно двуядрените, щото и аз стигнах до идеята, че в много малко случаи ще има реално предимство от тях (поне засега), и особено за VC-тата.

Редактирано от sadman (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Съжалявам, но нещо съм се заблудил за цената на 7600GS - 180$ е, и е конкурент(по цена) на Х1600ХТ, а не на Pro-то :eek:

Щом ще е до 150$ наистина X1600Pro 256MB DDR II за около 130$ е избора. Погледнни модела наGigabyte е с пасивно охлаждане, което за мен е предимство. Май няма по-изгодно предложение в момента за тези пари. 6600GT e по-скъпа(около 150$), а не е по-бърза. За малко повечко пари вече споменахме - 7600GS, X800GTO2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте и от мене :bye:

Мнение и от мене,макар и набързо(по-късно ще коментирам по-подробно)

Понеже sadman спомена видеокарти и по точно дали си заслужава Ge Cube,ще си позволя да цитирам едно мое изказване тук във форума наскоро:

От 1-2 месеца насам е много трудно да се намери видео с хубави памети по фирмите(лично съм опитвал в много от тях).Ако погледнеш ценовите им листи,ще забележиш,че много от компонентите са се изчерпали вкл. и видеокартите вкл. и АСУС.В момента в БГ трудно се намира хубаво видео в средния клас.Иначе никъде в мой пост не съм казвал,че АСУС не правят добри карти(върнах се да си изчета постовете),само съм посочил че има голяма вероятност човек да попадне на кофти памети,като пример съм дал паметите Elexir 5ns.Имам предвид под думата "кофти",не че картитте с такива памети не работят,а че не държат на клок,ако човек иска да си позасили видеото за някоя игра например.Това мое наблюдение се затвърди и от направената консултация с Григор Стоичков от Hardwarebg,който също потвърди моето мнение,че напоследък трудно се намира видео с добри памети(Samsung,Hynix напр.).

Аз лично съм виждал MANLI FX5900ZT/128M/TVOUT/DVI, GB RADEON 9550/128M/128B RET, SAPPHIRE R9550 SE/128M/64B/TV, SAPPHIRE X300SE HM PCI-E/256M, SAPPHIRE X550 PCI-E/128M/TVOUT, ASUS V9520/TD/128M FX5200 /TV, [ASUS N6200/TD/128M AGP 64BIT, ASUS N6600LE/TD/256M AGP, ASUS Ge CA9250GE/TD/128M R9250, ASUS A9550GE/TD/256M, ASUS A9550GE/TD/128M, ASUS EAX300SE-X/TD/128M PCI-E с подобни "куци" памети,да не говоря,че поголямата част от "NoName" картите са такива.

-пък всеки решава оттук нататък сам дали си заслужава да плати ДДС.

Иначе по въпроса аз лично бих препоръчал GeCube Radeon X1300 PCI Express X16 ATI Radeon X1300 256MB/128bit DDR II SDR, 550MHz(core)/800MHz(mem), DVI,Video-OUT 99.00$ без ДДС или GeCube Radeon X1600PRO PCI Express X16 ATI Radeon X1600 Pro 256MB/128bit DDR II SDR, 500MHz(core)/800MHz(mem), DVI,Video-OUT 143.00$ без ДДС(втората вече идва доста скъпа)

Моето мнение е че и първата видеокарта би се справила чудесно със описаните от sadman задачи.

Относно процесора аз бих заложил на Pentium® 4 Processor 641,едва ли нещо ще му се опре :eek:

Съгласен съм с мненията за РАМ,даже бих добавил още 1ГБ РАМ(графичните програми,пък и игрите се чувстват по-конфортно с повече РАМ).

Поздрави :bye:

П.С.Само едно допълнение,че в бързината забравих:картите на Ge Cube са с BGA памети на 3.3ns.

Редактирано от kokomil (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ...-пък всеки решава оттук нататък сам дали си заслужава да плати ДДС.

Иначе по въпроса аз лично бих препоръчал GeCube Radeon X1300 PCI Express X16 ATI Radeon X1300 256MB/128bit DDR II SDR, 550MHz(core)/800MHz(mem), DVI,Video-OUT 99.00$ без ДДС или GeCube Radeon X1600PRO PCI Express X16 ATI Radeon X1600 Pro 256MB/128bit DDR II SDR, 500MHz(core)/800MHz(mem), DVI,Video-OUT 143.00$ без ДДС...

<{POST_SNAPBACK}>

X1300 въпреки високите си честоти е само с 4 конвйра и при по високи резолюции, и нива на детайлност се задъхва серизно. А 6600GE е същите пари(95-100$), но е по-бърза в (почти) всички приложения. X1600PRO - няма смисъл да се дават повече пари и задължителното при GeCube ДДС, при положение че Sapphire и Gigabyte са със същите DDR2 памети работещи също по default на 800MHz.

Относно процесора аз бих заложил на Pentium® 4 Processor 641,едва ли нещо ще му се опре.

И аз, и аз, стига да успее да го намери че аз питах на няколко места и все ми казват: "Ами очаква се да получиме скоро..."

Едно допълнение относно паметите на видеокартите - 3,3нс отговаря на 600МХз честота. За 800Мхз трябва да са поне 2,5нс.

А ето и едно сравнение между Х1600 и 6600 DDR3. X1600Pro vs. 6600 DDR3 Предполага се че в бъдещи заглавия Ати ще вземе по-сериозно предимство, но..поживем па увидем. Изводите оставям на вас.

Редактирано от Lyudmil (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

То за голяма част от компонентите се чува само това:

"Ами очаква се да получиме скоро..."
    .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

ами да :P

кой знае защо бедния бг народ има предпочитания към сокет 754 + 6600

и само да отбележа - НИТО ЕДНО СЕГАШНО дъно с интел чипсет няма да работи стабилно с Конро - не може да се прави дъно за нещо което никой не е пипал

Редактирано от kirko (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

"Ами очаква се да получиме скоро..." Toва от толкова време ми го говорят, досега да им бяха донесли пеш процeсорите от Калифорния biggrin.gif

И все пак някой да знае нещо повече относно поддръжката на Conroe?

Някъде четох че първите тестови дъна на с.965 го поддържат, а за 975, 955 и 945 че зависи от настойките на производителя!? Какво значи това? Евент. флашване на БИОС-а или никакъв шанс и смяна на дъното?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

специално за тебе няма да внесат :P

а относно Конро - процесор ще почва от 450$ така че мирясай

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Стара истина е че за сериозна работа се използва Intel P4 a за останалото АМД...

Имам ги и двата: Служебния ми е Intel P4 3.20 GHz , a в къщи съм с ATHLON64 3200+ /BOX /S939 ... Ами почти никаква разлика не се усеща която да оправдава парите за по скъпия Intel P4.

Като имаш пари и ти е на сърце пентиума си го купи... твоя воля.

А колото до възмохности за ъпгреиди мисля че и AMD и Intel стигнаха нивото си на четоти и производителност някуде около 4гига. ... /пустия му проблем с топлината/

Трябват нови идеи и технологии.

Така че не се лъжи че скоро че ъпгрейдваш... каквото си купиш сега ще си го гледаш поне още 2 години че и повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Стара истина е че за сериозна работа се използва Intel P4 a за останалото АМД...

<{POST_SNAPBACK}>

Да, и това нелепо твърдение е загнездено толкова навътре в умовете на повечето хора, че не мисля, че има смисъл да коментирам.

HyperThreading не е зле, но не са много приложенията, които могат да се възползват от него. От друга страна, за много пари и двете платоформи са наистина добро решение. Просто аз съм фен на AMD отвсякъде и към Интел не припарвам, но това си е лично предпочитание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

не e проблем топлината, а цената на DDR3 от която зависи движението напред.

производителите на видеокарти изсмукват всеки чип на пазара - играe се яко по всичко личи :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Топлоотдаването е проблема ...Говоря за процесорите... теоретично Интел залагаха на процесори до 10 гига ... но какво стана ... спряха на около 4гига. И там ще си останат ... и Интел и АМД поне докато не решат този проблем...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

"а относно Конро - процесор ще почва от 450$ така че мирясай"

Май си единственият в света който знае на какви цени ще е Конро :yanim:

Пък и каквато и да е цената, ще излезе чак към края на годината, а не смятам да тръпна в очакване до тогава като девица преди първа брачна нощ :)

Въпроса беше с малко по-друга идея, ама както и да е.

А относно топлоотдаването - аз също мисля че това е може би основния проблем пред високите мегахерци.

Редактирано от sadman (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ето, аз се включвам с готово предложение:

CPU --> K8 AMD64 Athlon 3200+ Socket 939 BOX

MB --> ASUS, A8N-E, NForce4, s.939 или ASUS, A8N-E SLI

RAM --> KIT, 2x512MB, A-DATA, DDR400

HDD --> 300GB, Seagate, ATA100, 7200, 16MB

VideoCard --> ASUS EAX1600PRO/TD PCI-E 256MB

Това е моят съвет, PC-то ти да притежава тези компоненти! cool.gif

Успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

След всички съвети за АМД-платформа направих още няколко обстойни обхода по сериозните хардуеърни сайтове, което само затвърди мнението ми, че В МОМЕНТА и с оглед БЛИЗКОТО БЪДЕЩЕ по-добрият избор за среден клас система (т.е. изключваме селероните и семпроните от една страна, и разните FX и Extreme Edition от друга), която няма да се използва само като gamestation е ИНТЕЛ-базираната. Да ме извиняват всички АМД-фенове :P

И за да не стане препирня от рода "тия са велики, пък другите им дишат праха" или "Интел си е Интел" дайте да мислим като крайни потебители, каквито всъщност сме. Аз не влагам емоции в избора. В края на краищата и едните и другите гледат на нас като джоб/торба/чувал с пари, който трябва да се изпразни. Това е истината sad.gif Така че трябва да се преценява според конкретни изисквания, а не глобално. Другото е самозаблуда.

Още веднъж благодаря на всички за съветите, най-вече по отношение на видеокарта :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Прав си, че и едните и другите си имат предимства, както и много фенове с предубеждения. Нека не си правим компютърен вариант на Левски - ЦСКА спор.

Моят съвет е да избереш по един или няколко Интел и АМД, които ти отговарят на джоба и после да отидеш на www.tomshardware.com. Taм хората знаят как да правят тестове, използват референтни системи и доста реални резултати. Богата гама от процесори е изтествана в различни приложения и сам може да си прецениш, какво предимно и вероятно ще ползваш и кой е по добър за теб, твоя джоб и твоите пристрастия, ако има такива :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Прав си, че и едните и другите си имат предимства, както и много фенове с предубеждения. Нека не си правим компютърен вариант на Левски - ЦСКА спор.

Моят съвет е да  избереш по един или няколко Интел и АМД, които ти отговарят на джоба и после да отидеш на www.tomshardware.com. Taм хората знаят как да правят тестове, ...

<{POST_SNAPBACK}>

www.tomshardware.com? Точно там хората и представа си нямат що е то добър тест! Не искам да разправям какво стана на стрес теста на двуядрените платформи преди време. THG са си върли Интел фенове.

http://www.digit-life.com/

http://www.xbitlabs.com/

http://www.anandtech.com/

са далеч по-обективни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    www.tomshardware.com? Точно там хората и представа си нямат що е то добър тест! Не искам да разправям какво стана на стрес теста на двуядрените платформи преди време. THG са си върли Интел фенове.

са далеч по-обективни.

<{POST_SNAPBACK}>

Е, чак пък да са аматьори, не са (имам предвид tomshardware). A да се ибвиняват за Интел-фенове... не знам.

Виж посочените от теб сайтове са наистина сериозни. Бих добавил

http://www.behardware.com/

http://www.vr-zone.com/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

са далеч по-обективни.

*

<{POST_SNAPBACK}>

Raven, не искам да се заяждам и това ми е последния пост по темата, но съм чел доста твой постове и смятам,че не признаваш нищо, което се отличава от мнението ти. Съгласен съм със сайтовете, които си дал, авторитетни са, но си твърдя, че THG не могат да бъдат пренебрегнати ей така, като елементарни!

П.П Предпочитам АМД системи и не съм намерил нещо против тях, което да е явно.

Редактирано от qip (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Raven, не  искам да се заяждам и това ми е последния пост по темата, но съм чел доста твой постове и смятам,че не  признаваш нищо, което се отличава от мнението ти. Съгласен съм със сайтовете, които си дал, авторитетни са, но си твърдя, че THG не могат да бъдат пренебрегнати ей така, като елементарни!

П.П  Предпочитам АМД системи и не съм намерил нещо против тях, което да е явно.

<{POST_SNAPBACK}>

Явно не си чел достатъчно мои постове. Може би съм реагирал малко крайно понякога, но е било първосигнално. В крайна сметка съм се оптивал да бъда колкото се може по-обективен. Мисълта ми беше, че са много пристрастни. Никога не съм хранил голяма любов към този сайт, но все пак го уважавах поне малко. Постепенно губех доверие, стрес теста между AMD и Intel беше последната капка. Бях потресен колко явно се манипулират тестове и как въпреки ЯВНИТЕ доказателства, пичовете от THG пак си знаеха тяхното. Това не беше тест, а жива подигравка с AMD и с всички, които го следяха с интерес. Колкото и странно да ти се струва, се старая да съм обективен. Ако беше в полза на AMD, също нямаше да съм доволен. Целта на такива сайтове е да представят максимално точна и безпристрастна информация. Този тест на THG беше всичко, което един тест НЕ ТРЯБВА да е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

sadman

не разбрах какво е система "среден клас"

обясни ако обичаш

и ето тука едни цени

http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=801

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.