Премини към съдържанието
cecov

Утре ще наблюдаваме частично слънчево затъмнение

Препоръчан отговор

Астрономическата обсерватория към Софийския университет "Св. Климент Охридски" дава възможност утре на столичани да наблюдават частично слънчево затъмнение.

Всеки желаещ ще може безплатно да наблюдава природното явление чрез два малки телескопа и екран, които ще бъдат поставени навън пред обсерваторията. Любителите на природния феномен трябва да носят и специалните защитни очила, които могат да се купят за около 4 лева в оптичните центрове.

Частичното слънчево затъмнение ще може да бъде наблюдавано от цялата територия на България. За София началото му е в 12.38:42 часа, а краят му е в 15.04:58 часа.

Петима астрономи от Института по астрономия при БАН ще наблюдават пълното слънчево затъмнение от град Сиде, Турция. Астрономическата експедиция се ръководи от н.с. д-р Петър Духлев, научи БТА от астронома Момчил Дечев, член на научния екип.

Учените ще наблюдават поляризацията на слънчевата корона на разстояние до 5 слънчеви радиуса и ще й направят спектрални изследвания. Събраната информация ще бъде обработена и представена на международни научни конференции, както и ще бъде публикувана в наши и чужди специализирани издания.

Слънчево затъмнение се получава, когато дискът на Луната се намира пред диска на Слънцето. При пълното слънчево затъмнение Луната преминава по по-близката до Земята част от орбитата си. Частично затъмнение се наблюдава, когато Луната преминава по по-отдалечената от Земята част от орбитата си.

На 29 март пълното слънчево затъмнение ще бъде видимо от вътрешността на тесен коридор, който по дължина пресича приблизително половината от Земята, поясни Дечев. Пътят на лунната сянка започва на 29 март в Бразилия в 8.36 часа по Гринуич, пресича Атлантика, Северна Африка и Централна Азия, където ще завърши в 11.48 часа по Гринуич - на северната граница на Монголия.

Преминавайки между островите Крит и Кипър, лунната сянка ще достигне южния бряг на Турция в 10.54 ч. по Гринуич. Централната линия на лунната сянка ще лежи на около 70 километра източно от град Анталия, откъдето затъмнението ще може да се наблюдава в продължение на 3 минути и 45 секунди.

Последното пълно слънчево затъмнение бе на 11 август 1999 г. То беше наблюдавано от Европа, Западна Азия и Северна Африка. Тогава атмосферните условия над Черно море и Балканския полуостров бяха идеални за наблюдение, припомни астрономът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Страхотна новинка! Обожавам такива неща. :)

Понеже съм от Варна, проверих и ето за всички заинтересовани:

За Варна началото ще бъде в 12:44 часа

Момент на максимална фаза - 13:58 часа

Край - 15:12 часа

Супер! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пазете си очите !

В момента го гледам с две дискети,една в друга !

t_img17.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Странно,но с дискети наистина става.Е не е странно де но все пак.Много готино се вижда.Който иска да го гледа, да взима една дискета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

На моя сайт в една тема на форума съм качил над 20 снимки:

http://bghelp.net/forums/showthread.php?t=3667

правил съм го още от самото начало и чак докато почна да се отмества луната. заслужава си да се види :speak:

vlcsnap1464593pr.png

семпълче

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    На моя сайт в една тема на форума съм качил над 20 снимки:

http://bghelp.net/forums/showthread.php?t=3667

правил съм го още от самото начало и чак докато почна да се отмества луната. заслужава си да се види :rolleyes:

vlcsnap1464593pr.png

семпълче

<{POST_SNAPBACK}>

100000х.С какво си ги правил ?Много хубаво са изленали :speak::rolleyes::rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз понеже ги гледах онлайн по стрийма на един телескоп разположен от НАСА специално за случая в Турция (там се виждаше пълното затъмнение за 2 мин). И това за screenshots от VLC player :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ето още 40 снимки + 2 клипчета тук cool.gif

http://torrents.linkos.bg/details.php?id=36128

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз съм от Нова Загора и слънчевото затъмнение тук беше около 20% :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И аз днес го видях частичното... и то ей така погледнах, без очила. Макар, че го видях за 2-3 секунди, след това 1 час наблюдавах всички, все едно с ореолче и сини устни biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ето и две снимки от мен :angry: снимани са през дискета както виждате наистина става, в началото беше доста силна светлината и аз гледах през две но после доста ме боляха очите защото се "узорих" с апарата ;) Втората снимка малко съм си поиграла но това е една снимка размножена няколко пъти там слънцето беше в началото на затъмняването, а първата снимка е в пика на слънчевото затъмнение ;)

pic_9994156_0087907.jpg

pic_9994156_0087910.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

varvarinata пак се е справила блестящо! Особено първата снимка... както беше казал един мой много скъп човек "Ала магнифико!" ;)

И аз гледах затъмнението, в определени моменти без нищо на очите и понеже ходих със сестра ми на проба в един магазин, там по белите рокли виждах жълто петно... дано не съм си повредила очите! Хеехе!

Но пък си беше готино и всичко придоби някакъв странен цвят... топъл и приятен, все едно сме под похлупак! :angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За да не отварям нова тема...

Стотици милиони видяха пълно слънчево затъмнение

6_11ffeb.jpg

22 юли 2009 / News.dir.bg

Необикновен феномен наблюдаваха стотици милиони хора на планетата- пълно слънчево затъмнение. То можеше да се наблюдава в Индия, Китай, Южна Корея, Пакистан, Япония.

Слънчевите затъмнения настъпват, когато Земята, Луната и Слънцето са се подредили на една права линия и сянката на Луната, намираща се между нашата планета и Слънцето, пада върху части от Земята. Това става при новолуние, когато новата луна пресича земната орбита, припомнят Франс прес, ДПА и БТА.

За жителите на Земята, намиращи се тогава в сянката на Луната, Слънцето е напълно скрито.

За разлика от лунните затъмнения, които се наблюдават от всяка точка на Земята, от която в този момент се вижда Луната, слънчевите затъмнения се наблюдават само от тези места на Земята, където попада конусът на лунната сянка. Пълните слънчеви затъмнения се наблюдават доста рядко от едно и също населено място - средно веднъж на около 360 години.

Древни суеверия и модерна търговия се смесиха във възможност, която се пада веднъж в живота. Това се оказа най-наблюдаваното затъмнение в историята, поради факта, че се падна над някои от най-гъсто населените области на Земята.

Всеобщата възбуда този път се дължи най-вече на необичайно голямата продължителност на пълното затъмнение, при което слънцето е изцяло покрито. Максималната му продължителност е 6 минути 39 секунди. Затъмнение с подобна продължителност няма да се случи до 2132 г.

В Индия много вярващи се отдадоха на молитви по време на затъмнението, тъй като това се смята за подходящ момент за подобряване на следващото прераждане. Жителите на някои индийски градове отказаха да изпратят децата си на училище, тъй като то се пада по обедната почивка. Лош късмет е да се готви храна по време на слънчево затъмнение. Астролозите също допринесоха за хаоса и объркването, тъй като според прогнозите им затъмнението предрича лош късмет. Суеверието винаги е обръщало внимание на слънчевите затъмнения. Помръкването на слънцето се асоциира с война, глад, наводнения и смъртта или раждането на управници. Древните китайци са вярвали, че то се причинява от дракон, който изяжда слънцето. В индийската митология, двата демона Раху и Кету "поглъщат" слънцето по време на затъмнение, като правят храната негодна за ядене, а водата негодна за пиене. Преди затъмнението днес някои индийски астролози отправиха предсказания, пълни с мрачни очаквания. Бременни майки помолиха докторите си да ускорят или забавят ражданията им, като се опасяваха от усложнения или лошо бъдеще за децата си. Суеверието ги принуждава така или иначе да си останат по домовете, за да предпазят децата си от родилни дефекти.

Въпреки това от затъмненията има и полза за науката. През 1919 г. наблюдението на затъмнение е помогнало да се докаже теорията на общата относителност на Айнщайн, а в наши дни учените получават анализ чрез спектрален анализ на светлината от слънчевата корона.

a_11ffed.jpg

a_11ffef.jpg

a_11ffe0.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Така ми се искаше и ние да го наблюдаваме пак, ама... sad.gif

Спомням си предния път как бях застанала с едно стъкло от електрожен и чаках ли, чаках laugh.gif Не се виждаше изцяло затъмнението, но пак си притъмня посред бял ден :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Гадно е, че скоро в България няма да има пълно затъмнение. Много ми се изка да го видя изцяло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.