• 0
aninfid

Заледяване на ръцете с газ

Въпрос

Здравейте!

Случаят е следния:

Мой познат когато си зарежда колата с газ, не успява да сложи пистолета правилно и има малък теч на газта (чиято температура е доста под нулата), и за около 10 секунди е в директен контакт с газта, която вледенява ръцете му (после с вода трябваше да бъдат отлепени). Около час по-късно започнаха да се появяват мехури, а малко по-късно, двете ръце изглеждаха като огромен мехур, и се наложи да отиде в болница. 

Там е вече от вчера, и до колкото знам ще му сменят превръзките всеки ден, а докторите не дават никаква информация относно какви процедури ще бъдат направени, и колко е сериозно.

За това той ме помоли мен, и няколко други да попитаме, какво го очаква.

Благодаря на отзовалите се от сега!

Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

13 отговора на този въпрос

• 0

Нищо много страшно, като изгорено - но от студено е. Като да те напръска течен азот(Например). Гадно е, рани ще има,.. Затова бензинджийте зареждат с ръкавици.  - Ма, къде са му дали сам да си зарежда с газ??? Аз, бензин не успявам сам да се доредя да си заредя... На него му дали газ... 

1 човек харесва това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Няма болница, в която лекуващия ме лекар (или който и да е мой близък или познат) да не дава сведения и насоки на лечението.

Просто няма такава!

Как може някой тук да даде мнение, без да е направил преглед и да знае състоянието на ръцете?!?!

Несериозно е малко...

5 души харесват това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Води се изгаряне,нищо че е от студ.

Може да съди бензиностанцията. Няма право да зарежда сам газ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

публикувано (редактирано)

Че някой да го е карал насила да зарежда сам че да ги съди?? Като не иска да почака сега вече ще има едно наум...

А за изгарянията, зависи от каква степен са.... в болницата е ттрябвало да пита, а не по форумите ... При най-тежките случи се стига до ампутация на крайници... 

Редактирано от Sinbad_ (преглед на промените)
1 човек харесва това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Успокой го ! Аз даже не знам какво прави приет в болница ! Ще бъде в мехури и ще продължават да му излизат (тоест тези ще стават по големи) и към 5-6 ден вече от тежестта на водата ще се пукнат, боли но се издържа ! Може и белег да не му остане даже.

На мен навремето ми стана и помислих че ще се стигне до рязане на ръка като я видях на какво прилича.

Успокой го че се оправи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Не давам съвети! Не знам как е човека. Има си доктори. Това че пита,-добре, ама не става така , и да не слуша тук каквито и съвети да му дават! От мой опит: При рани от изгаряне(от горещо). Дерат се :shock11: . Всяка коричка се маха и тя зараства постепенно и се затваря. Иначе гноясва отдолу и дълбае... Дълго трае. Горил съм се къде ли не... Ама всичко е различно. Има и мазила и т.н. - Ема са, да си слуша лекарите му! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

modedit : подобни съвети не се толерират във форума ! Експериментирайте със себе си колкото си искате, но не и с чуждото ! 

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Не давам съвети! Не знам как е човека. Има си доктори. Това че пита,-добре, ама не става така , и да не слуша тук каквито и съвети да му дават! От мой опит: При рани от изгаряне(от горещо). Дерат се :shock11: . Всяка коричка се маха и тя зараства постепенно и се затваря. Иначе гноясва отдолу и дълбае... Дълго трае. Горил съм се къде ли не... Ама всичко е различно. Има и мазила и т.н. - Ема са, да си слуша лекарите му! 

Единственото общо в двата случая може да са мехурите ! Изгаряне от горещо е много по дълбоко докато измръзване с газ (пропан) за около 10 сек е повърхностно ! Естествено не се знае след колко време са го полели с вода. Лично съм минал през това и за това коментирам ! Само с някаква инжекция и кремове се разминах, сега си гледам ръката която беше като боксова ръкавица с този мехур и не мога да видя даже и белег !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Всъщност тук става дума точно за измръзване, което по принцип прилича на изгаряне и се лекува по същия начин, поне що се отнася до самите рани. И изгарянията, и измръзванията могат да бъдат дълбоки или повърхностни и имат степени на тежест. 

Aninfid, за твоя познат бих казал, че има 2-ра степен измръзване, което налага само локално лечение с превръзки. Аз лично препоръчвам да се използва сребърен препарат- Дермазин или Фламазин, с ежедневна смяна поне в началото. Обработка с течни антисептици / примерно Йодасепт, но в никакъв случай йодна тинктура !!! / преди намазването за да се избегне инфектиране. Малките мехури е по-добре да не се закачат, по-големите могат да се пукнат, но без да се изрязват, защото се получава много голяма незащитена повърхност. Възможна е поява на нови мехури 1-2 дена по-късно, но това не е страшно. Много е важно да се провери дали има нарушения в кръвоснабдяването на пръстите, т.е. дали започват да побледняват и изстиват, но това се получава много рядко при ограничени и повърхностни измръзвания. По правило след няколко дни раните задравяват и всичко е ОК.  

5 души харесват това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Всъщност тук става дума точно за измръзване, което по принцип прилича на изгаряне и се лекува по същия начин, поне що се отнася до самите рани. И изгарянията, и измръзванията могат да бъдат дълбоки или повърхностни и имат степени на тежест. 

Ако измръзването  прилича на изгаряне и се лекува по същият  начин, то в какво се състои разликата?

И кое причинява пораженията.Температурната разлика или нещо друго.Защото ако е температурната разлика това би било един и същ процес.

Ако може да обясниш малко по-подробно механизма.Интересно ми е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Ако измръзването  прилича на изгаряне и се лекува по същият  начин, то в какво се състои разликата?

И кое причинява пораженията.Температурната разлика или нещо друго.Защото ако е температурната разлика това би било един и същ процес.

Ако може да обясниш малко по-подробно механизма.Интересно ми е.

Ами доколкото си спомням , разликата е във въздействието върху белтъците и клетките... при термичното изгаряне, белтъка се денатурира или изгаря , при замръзването вътрешноклетъчната течност замръзва и разрушава клетката .... а изгаряне им викаха май защото видимите симптоми са почти еднакви .....   мдам, колко време мина от ученето , забравят се доста подробности...

П.С А реално  пораженията от замръзване  се виждат след дни...  при трета и четвърта степен може вече да говорим и за ампутация с цел да се избегне гангрената ....

Редактирано от Sinbad_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Sinbad е като цяло прав, само с малко доуточняване. Наистина раните от двата вида си приличат, но преди всичко тези от 2-ра степен с образуване на мехури. При изгарянето има пряка термична увреда на тъканите с коагулация и денатурация на белтъците, при по-тежки изгаряния има и некротични участъци, видими почти веднага след ицидента. При измръзването настъпва замръзване на вътре- и извънклетъчните течности с последващо разрушаване на клетките. Поради това  течността в мехурите от измръзване съдържа много повече белтък в сравнение с изгарянето.

Лечението е донякъде еднакво що се отнася до раните- стерилна обработка на поразената повърхност и превръзки, с цел недопускане на инфекция и подобряване на епителизацията. Иначе при системно увреждане лечението се различава много, но с това темата би се усложнила прекалено :wink12:

1 човек харесва това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Струва ми се, че ще има белези, не мога да повярвам, че са му дали да зарежда сам (шефа би трябвало да уволни работещите заради това), да не е у тях, че бута сам? Явно са го познавали и така... От играчка - плачка...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход