Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Инвалид І-ва група, привилегии?

luckyboy

Препоръчан отговор

Здравейте, неотдавна баба ми получи инсулт и я категоризираха 1ва група инвалид.Интересува се какви са й привилегиите и социалните придобивки (ако има такива), като такъв?

Благодаря предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако на нейно име има автомобил то той е освободен от данък, но мисля, че имаше ограничени е 1800 кубика и до някакви киловати, май 78, но не съм сигурен. Също така получава безплатна годишна винетка. Освобождаване от такси примерно в болници и учреждения, но трябва да си носи решението от ТЕЛК. Това го знам, защото го ползваме. Сигурно има и още. Поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако на нейно име има автомобил то той е освободен от данък, но мисля, че имаше ограничени е 1800 кубика и до някакви киловати, май 78, но не съм сигурен. Също така получава безплатна годишна винетка. Освобождаване от такси примерно в болници и учреждения, но трябва да си носи решението от ТЕЛК. Това го знам, защото го ползваме. Сигурно има и още. Поздрави!

Благодаря за отговора.Кола няма и не може да се възпозва от тези привилегии.Въпроса, който живо интересува бабичката е има ли и колко увеличение на пенсията...какво да ги правиш!? :(

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Инвалидите първа група, имат право на намаление в таксата "данък сгради" към общината в която живеят но не съм сигурен 50 или 75 процента беше намалението. Не ползват намаление за такса смет, а само за данък сгради. Трябва да подадат молба в АСП /социално подпомагане/ за Интеграционни месечни добавки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора.Кола няма и не може да се възпозва от тези привилегии.Въпроса, който живо интересува бабичката е има ли и колко увеличение на пенсията...какво да ги правиш!? :(

Съмнява ме да има. Пък и да има ще е незначително. Това не пречи обаче да подаде документи за преизчисляване. Но тук не мога да ти помогна.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Отидете при социален работник  да ви обясни  точно на какво има право баба ви . Също така  когато отидете да заверите самото решение с печат  там отново могат да ви кажат  доста информация. Разходете се на сайта на социалното министерство  и на здравното също има много информация по темата.

Права на инвалидите с намалена работоспособност над 90% 

- Добавката за балнеолечение до 195 лв. (с придружител до 390 лв.) 

Помоща се получава веднъж годшно,след представяне на разходооправдателен документ за извършеното балнеолечение или рехабилитационни услуги в едномесечен срок от крайната дата на ползването им. Добавката е в размер до 195лв., но не повече от действително направения разход съгласно представените документи. Необходими документи - Молба-декларация , лична карта, ТЕЛК, социална оценка, оригинални фактури за инвалида и за придружителя. Подават се в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес. 

>>>

- Месечна добавка за транспорт - 9.75 лв. 
Правото се ползва ако не се ползва карта за Градски транспорт от Общината. Помоща се изплаща ежемесечно. 
Необходими документи, които се подават в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес - Молба-декларация , лична карта и ТЕЛК. 

>>>

- 2 Пътувания годишно (отиване и връщане) с БДЖ и 2 пътувания с автобус. Важи и за придружителя. 
Подава се Молба-декларация в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес, откъдето се издава удостоверение което важи докато изтече ТЕЛК. 
Удостоверението се представя на касите на БДЖ, където отбелязват пътуванията. При пътуване с автобус, молба се подава в Дирекция "Социално подпомагане" в едномесечен срок от крайната дата на всяко извършено пътуване. Към молбата се прилагат билетите и удостоверение, в което превозвачът е отразил извършеното пътуване. Дирекция "Социално подпомагане" възстановява сумата в едномесечен срок. 

>>>

- Месечна добавка за телефон - 13 лв. 
Добавката се ползва, при условие че лицата не ползват преференции за тези услуги на друго правно основание. Необходими документи - Молба-декларация , лична карта, ТЕЛК. 

>>>

- Месечна добавка за лекарства - 9.75 лв. лв. 
Необходими документи - Молба-декларация , лична карта, ТЕЛК, удостоверение от личния лекар за частично платени лекарства и рецептурна книжка.

<<< 

- Право на безплатна винетка. 

Получава се ако колата е на името на инвалида и е с двигател до 2000 куб. см. (160 к.с.). Необходими документи - Молба-декларация, лична карта, ТЕЛК.

>>> 

- Целева помощ за преустройство на жилище - 600 лв.. Отпуска се само на инвалиди които се придвижват с инвалидна количка.Средномесечният доход на член от семейството за последните 12 месеца трябва да е равен или по-нисък от - 130 лв. 

Необходими документи, които се подават в Дирекция "Социално подпомагане: Молба-декларация фактура за стойността на ремонта по видове разходи и фискален бон; документ за доходите; копие от ТЕЛК/НЕЛК; лична карта.

П.П 

Това беше към 2010 г. Сега може да има изменения .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кола няма и не може да се възпозва от тези привилегии. 

Идеята е някой близък в семейството да си регистрира кола на нейно име, а после ще я управлява с пълномощно.

Затова по-горе колегата спомена и тази привилегия - често срещана практика е да се ползва тази преференция от близки, а и с тази кола се вози и самия инвалид, когато се наложи да се придвижва нанякъде.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е някой близък в семейството да си регистрира кола на нейно име, а после ще я управлява с пълномощно. Затова по-горе колегата спомена и тази привилегия - често срещана практика е да се ползва тази преференция от близки, а и с тази кола се вози и самия инвалид, когато се наложи да се придвижва нанякъде.

Отделно Винетката може да се сложи на която и да е кола. Ти я получаваш с/у подпис и после къде ще я лепнеш е без значение.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Отделно Винетката може да се сложи на която и да е кола. Ти я получаваш с/у подпис и после къде ще я лепнеш е без значение.

Не го знаех това, много благодаря

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не го знаех това, много благодаря

Просто няма механизъм по който да се провери коя винетка за коя кола е дадена. Преди 2 години се опитаха да направят да се изписва с маркер номера на колата в/у винетката, но пак, не се знаеше за коя кола точно е дадена :D Аз карам с такава "инвалидна" винетка от както ги има, което е сигурно, колко, 5 години?
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Просто няма механизъм по който да се провери коя винетка за коя кола е дадена. Преди 2 години се опитаха да направят да се изписва с маркер номера на колата в/у винетката, но пак, не се знаеше за коя кола точно е дадена :D Аз карам с такава "инвалидна" винетка от както ги има, което е сигурно, колко, 5 години?

Не разбрах само къде се подават тези документи и каква е винетката - годишна,месечна?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах само къде се подават тези документи и каква е винетката - годишна,месечна?

Документите се подават в Агенция Социално Подпомагане по местоживеене. Винетката която ще ви дадат е е годишна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Годишна е винетката. Щом ги пуснат, обикновено 2-рата поливина на Януари месец, началото на Февруари, се отива в социалната служба към общината. Но може да се отиде по всяко време, и сега да отидеш би трябвало да може да се подадат документи. Отива се с решението на ТЕЛК, големия талон на колата, Полицата ГО, всичко в оригинал, не си спомням дали не искаха още нещо. Попълва се молба на място. Чака се 2-3 седмици и отиваш да си я вземеш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Годишна е винетката. Щом ги пуснат, обикновено 2-рата поливина на Януари месец, началото на Февруари, се отива в социалната служба към общината. Но може да се отиде по всяко време, и сега да отидеш би трябвало да може да се подадат документи. Отива се с решението на ТЕЛК, големия талон на колата, Полицата ГО, всичко в оригинал, не си спомням дали не искаха още нещо. Попълва се молба на място. Чака се 2-3 седмици и отиваш да си я вземеш.

Пропускате една подробност. Колата трябва да е на името на инвалида + валидна гражданска отговорност. Логично е после, винетката да се лепне на тази кола. Иначе, няма да може да напусне града.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пропускате една подробност. Колата трябва да е на името на инвалида + валидна гражданска отговорност. Логично е после, винетката да се лепне на тази кола. Иначе, няма да може да напусне града.

Да, колата трябва да е, но за ГО го казах и също така, няма значение на коя кола ще се сложи. Карам така от както има винетки, спирали са ме, няма как да се установи дори дали е инвалидна или купена по нормален начин винетка, камо ли за коя кола е...
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 години по-късно...

Здравейте! Темата е стара, но за да не отварям нова, искам да попитам. Дядо ми прекара инсулт и му са отпуснати средства от дирекция социално подпомагане за количка и др. такива, като в заповедите отпуснати от дирекция социална помощ, са вписани точните суми на отпуснатата помощ.

Въпроса е, че има много фирми партньори на дирекция социално подпомагане, а дори и в интранет могат да се намерят - понеже молбата е попълвана с човек, който се представя че е от социални грижи, и вече след получаването на указа за усвояване на паричната помощ, с която предстои да се закупят количка и др. вид помощни средства, още преди да съм усвоил парите, се свързват с мен да предам документите, за да оформят фактурите..., да ама първо - аз имам право да избирам откъде да ги купя и на каква стойност. Ако ги купя на стойност по-ниска от посочената в указа, аз трябва да върна остатъка от парите в дирекция социални грижи.. Дотук добре, само че както почти всичко в нашата Държава.... на мен ми искат да предоставя указа, за да с се оформят фактурите по-рано и чак като имам парите да ми се достави стоката. И тук идва тънкия момент, че ми светва лампата, че те могат да твърдят че стоката струва X на брой лева, а същевременно да е по-евтина, но да оформят до последната стотинка общата стойност на отпуснатата помощ и така да си приберат остатъка в джоба. Интересувам се има ли някой запознат с нещата, защото определено ми намирисват нещата.

Оказа се, че през Нова мед искат да минат нещата...., така като гледам май си е чиста врътка.

Благодаря!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 22.02.2016 г. at 14:48, Viiipeer написа:

.....

Оказа се, че през Нова мед искат да минат нещата...., така като гледам май си е чиста врътка.

Благодаря!

Кой точно иска през "НоваМед да минат нещата" ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Едни хора, които ми се обадиха, понеже след като изписаха дядо ми, ми се обадиха като се представиха за дирекция социално подпомагане....

Те подготвиха молбите за социална дирекция, като аз в качеството на пълномощник подавах заявленията.

При всички случаи не съм толкова наивен, че да им давам документите с техния аргумент, че трябвало време да се изготвят фактурите... WTF?

Те се издават мигновено. Явно имат някакви договорки и искат да оберат "каймака" от разлика в цената, като ми издадат фактура на обща стойност равна на тази в позволената отпусната сума.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Viiipeer написа:

Едни хора, които ми се обадиха, понеже след като изписаха дядо ми, ми се обадиха като се представиха за дирекция социално подпомагане....

Те подготвиха молбите за социална дирекция, като аз в качеството на пълномощник подавах заявленията.

При всички случаи не съм толкова наивен, че да им давам документите с техния аргумент, че трябвало време да се изготвят фактурите... WTF?

Те се издават мигновено. Явно имат някакви договорки и искат да оберат "каймака" от разлика в цената, като ми издадат фактура на обща стойност равна на тази в позволената отпусната сума.

Ами - разбира се, че ще искат да оберат "каймака", както се изразяваш - те са свършили цялата работа по документацията, която по принцип е твое задължение.

Съответно те работят с определена фирма и ще настояват през нея да минат нещата.

Можело е спокойно да им кажеш , че сам ще си оправиш нещата и да не зависиш от тях - тоест да имаш право на избор от къде след това да си вземеш помощните средства.

Сега не виждам да имаш избор, но сам си се набутал в "схемата", както казваш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Trichocephalus написа:

Ами - разбира се, че ще искат да оберат "каймака", както се изразяваш - те са свършили цялата работа по документацията, която по принцип е твое задължение.

Съответно те работят с определена фирма и ще настояват през нея да минат нещата.

Можело е спокойно да им кажеш , че сам ще си оправиш нещата и да не зависиш от тях - тоест да имаш право на избор от къде след това да си вземеш помощните средства.

Сега не виждам да имаш избор, но сам си се набутал в "схемата", както казваш.

Никой не може да ме задължи да мине през тях... документите са в мен и аз имам правото от където си пожелая да се сдобия с помощните средства.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Viiipeer написа:

Никой не може да ме задължи да мине през тях... документите са в мен и аз имам правото от където си пожелая да се сдобия с помощните средства.

ами тогава-действай :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Trichocephalus написа:

ами тогава-действай :)

Със сигурност, аз просто преди за разбера за конкретната фирма, не бях наясно и затова постнах в тази тема.

Благодаря!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване