Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 31 минути, Shiniasu написа:

Алелуя

Анатема

Крайностите на един краен индивид, който се лашка от прохладата на Рая до пламъците на Ада. Истината няма температура. Това за което копнеем е това, което вече имаме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Śūnyatā написа:

В противен случай би трябвало да признаят, че в Бог няма нищо нищо рационално и цялото творение се явява ирационално безумие, в което се срещат рационало-безбожни елементи, които ще горят в Ада.

Освен рационалното и ирационалното има и друг компонент. Въпросния някои не го схващат и превръщат същото към вид субективизъм. ;) 

От там на сетне или следваш някаква парадигма или осъзнаваш вярата. Твоето съзнание възприема светът, но тайнство е кое осъзнаваш и кое не. ;) 

В този случай дори да подхождаш към някой обект с рационалното и/или ирационалното не може да си създадеш вид истина за обекта. 

Как е в християнството: Бог, Човек Бог (Син божи) и Светия дух. Не може да ги разглеждаш разделени и/или отхвърляш един от компонентите както на теб ти е сгодно.

Ако приемем, че Бог е ирационалното, то Иисус Христос е рационалното, но това не достига ... за правдивост във вярата. 

Да, повечето религии се базират на страхове и надежди, но все пак надживявайки въпросните човек осъзнава истината и чак тогава започва вярата. При християните на това му се вика смирение. (Да смириш духа си в себе си, да го синхронизираш със светия дух - образно казано). 

Не си прав

Не твърдя, че съм прав. Споделям вид откровение до което съм достигнал. Не мисля, че може да ме убедиш,  че твоя начин на мислене е правилния. Доводите ти за мен са неоснователни. Те през моето съзнание са вид неистина. Не твърдя, че лъжеш!!! Дори в твоите разсъждения да има семка истина, то не е пълна и не е узряла. Схващанията ти са от миналия век. Запознат съм с тях. 

или конструирано подлежи на разрушение, включително и съзнанието...

Не е точно така. Винаги има останало нещо съзнателно от теб в този свят. Въпроса е да го оставиш в наследство на друг съзнателен живот. Да, към момента са настъпили вид катаклизми и ред неща са повехнали, срутени, ограбени от съзнателния живот на прадедите ни, но все още има и хора които помнят, които ще се противопоставят и не ще се подведат от лукавия и лъжовния. Дали го изповядват или по по-прост начин вярват в това, то те съхраняват миналото и надграждат същото. Те, помнят от къде са тръгнали. Уважават живите си роднини, а така също и почитат мъртвите си. Паметта за минали съзнателни животи ще го има. Друг е въпроса, дали ти си носител на въпросната памет, дали препредаваш същата на своите деца, дали те ще продължат религията, за да се знае от къде е тръгнал даден собствен род, а не на някой изкуствено помазан. Това е едно тайнство. То, от определени духовно въздигнали се човеци се изповядва истинско и следват съответната нелека пътека на себе отдаване в името на Бог. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Математиката е метафизична дисциплина.Значи ли това, че не може да и се гласува доверие?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, badr написа:

Математиката е метафизична дисциплина.Значи ли това, че не може да и се гласува доверие?

В кои ръце е попаднала?!

В повечето случаи тя дава способи за вид очакване, но инженерът накрая ползва вид коефициент на застраховка, защото се знае, че нищо материално на тоя свят не е вечно. 

И конта въпрос: До колко обикновените хора се интересуват от този вид абстрактно мислене, а?! 

Тя, математиката, ако се ползва сухо, без да се приложи физически не може да стане действителност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, badr написа:

В някаква степен може, но не да й се гласува абсолютно доверие, както правят някои.

Метафизиката обособява противоположности, а антиметафизика ги слива в единно цяло, до неразличимост. Мнимите противоположности се предполагат една друга и са обект на съгласуване, вяра и дискусии, поради допускане съществуването на някаква метафизична, абсолютна първопричина. Будизмът не се занимава с първопричината, а с конкретното (което може да се приеме със сетивата), емпиричното, затова метафизиката му е безразлична. Буда и Нагарджуна са антиметафизици.

В по-широк план всяка представа е метафизична, но няма с кого да пиша тук за това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

Рационалния поглед и критичен рационален анализ, както и съмнението, нямат нищо общо с духовността, а така също и с религията.

Ма разбира се, да си зомбиран тъпан неспособен да осмисли две и две си е духовност та дрънка - па за религиите фундаментално условие за съществуването им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

Ако приемем, че Бог е ирационалното, то Иисус Христос е рационалното, но това не достига ... за правдивост във вярата. Да, повечето религии се базират на страхове и надежди, но все пак надживявайки въпросните човек осъзнава истината и чак тогава започва вярата.

Когато се осъзнае истината - започва свободата от представи, свободата от невежеството. Вярата е зависимост от нещо (продукт на спекулации), което изобщо не познаваш, затова го наричаш тайнство. Тук се разминаваме и всеки поема по своя път.

Другими словами, функция мадхьямаки сугубо критическая. Ее задача – опровергнуть все возможные метафизические теории как ментальные конструкты (викальпа; кальпана), не имеющие никакого отношения к подлинной реальности, и показать принципиальную невозможность построения адекватной онтологии. Впрочем, эта деконструкция метафизики не имеет никакого отношения к агностицизму или скептицизму: "реальность как она есть" постижима йогической интуицией (праджня-парамита), но она недоступна дискурсивному мышлению, основывающемуся на субъект-объектной дихотомии., которая сама по себе суть плод ментального конструирования, и выражающемуся в языковых формах, которые полностью непригодны для описания того, что есть в действительности, а не наших представлений о нем,

Более того, мадхьямики резко критиковали не только идею личностного Бога-Творца, но и самосущего и самодостаточного Абсолюта наподобие Брахмана адвайта-веданты. Каковы аргументы мадхьямаки? Они очень просты: нет ни одной сущности (дхармы), которая обладала бы своебытием, будучи причинно обусловленной. Абсолют есть особая сущность. Следовательно, он также не может существовать вне причин и условий, но обусловленный Абсолют есть contradictio in adjecto ("сухая вода", "деревянное железо"). Следовательно, никакого Абсолюта нет и быть не может.

http://psylib.org.ua/books/torch02/txt08.htm#2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Śūnyatā написа:

Вярата е зависимост от нещо (продукт на спекулации), което изобщо не познаваш, затова го наричаш тайнство.

Не, не е така. Тя не е продукт. Да се разсъждава, че тя има материален облик е глупост. 

Да, разминаваме се, но именно защото не знаеш какво е да вярваш. И кое ти дава право да съдиш, че твоето е истина?! Именно това имах в предвид, че е тайнство. То за теб е тайна, но не смееш да си признаеш. В противен случай нямаше да свързваш вярата с вид продукт и вид спекулация. 

Успех!!!

преди 3 часа, insec написа:

Ма разбира се, да си зомбиран тъпан неспособен да осмисли две и две си е духовност та дрънка - па за религиите фундаментално условие за съществуването им.

Това твое разсъждение е толкова неистинско, че даже безсмислено. 

Определено не знаеш какво е духовност, какво е религия и какво ги обуславя, за да съществуват като вид слова. 

Поне малко научи какво е българското слово. Езика не стига. Трябва и мисъл, а уви явно не умееш да мислиш. 

Жалко е ... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

То за теб е тайна, но не смееш да си признаеш. В противен случай нямаше да свързваш вярата с вид продукт и вид спекулация. 

Успех!!!

За мен нито е тайна, нито е мистерия, а невъзможно за обяснение с думи. Затова наричам вярата изречена с думи - продукт.

Ако искаш да си едно с реалността или Бог, както го наричаш, то трябва само да мълчиш, с цялото си същество. Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, iИ.дИоNд.Ni написа:

бла бла бла

Твойта максима даже не "о свещена простота", ами да си прост значи да си свещен - сам си оряза претенциите какво знаеш, та .... ма за поп ставаш де, баш същия абдал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Śūnyatā написа:

За мен нито е тайна, нито е мистерия, а невъзможно за обяснение с думи.

Не е така. За всеки е различно. Ползва свои думи, които обаче само той си разбира. Затова е тайнство. В клира се ползват определени слова непонятни за миряните. 

Право Ви думам. От тук на сетне в зависимост до колко владееш словото, то в теб възникват асоциации до толкова, че или противоречат на истината или не. 

Не случайно е изказа: Неведуми са пътищата (пътеките, начините и т.н.) господни. В случая думите са без значение, а смисъла (правдата, истината, знанието, словото и т.н.) 

Ето математическия модел: Живота ти на този свят е от раждането (т.А) до смъртта (т.Б). Ти определяш по какъв начин да го изживееш (функцията по която от. т.А ще доведе до т.Б). Чак когато умреш се вижда дали си живял праведно или не. Дали твоя живот, твоя начин на мислене е бил правилен или не. Чак тогава се вижда дали е от значение въпросния твой начин на живот може да се ползва в бъдещето или не. 

Това нещо може да се разбере и приживе, но трябва да преживееш смъртта. Ето, има се модел = Иисус Христос. Той е имал определен живот. Затова се изучава. Просто изнамираш необходимите неща и само и единствено от теб зависи дали ще дадеш обет пред бога и ще отдадеш живота си в негово име или ще се покаеш и смириш, че си грешен и ще заживееш като обикновен мирянин. Да, има и отци, които изучават и проповядват. Завършват вид образование и приемат, че единствения им шеф е Църквата. След което служат (работят) за запазване на Църквата. Тя, за тях е и Държава, и дом, и всичко. 

Първоначално са били само 12 апостола, но в последствие се създава Църквата. Независимо от гоненията по ония времена, то вярата в Иисус Христос се е запазвала и я има вече в продължение на 2020 години. Не случайно новото летоброене е именно от там. Факти!!!

Сега какво, да връщаме календара на зад ли, а?! Дай тогава да се върнем на българския календар, а?! Който е май вечен ... и е направен преди колко време, а?!

За мен не представлява проблем, но дали ще се върне календара по някакъв лунен календар или слънчев, то е без значение.

Между другото: Във всяка религия има ортодоксални и безброй ереси. При християните има Православни и ред други течения. Някои са надлежно легитимни, други не. 

Да, във вид апокалипсис (откровения) живеем в момента. Думата е без значение, ако смисъла е един и същ. Св. Кирил е защитил тезата, че не само на три езика трябва да се проповядва словото господне. Да, българския език се е видоизменил от тогава. Дали ще се проповядва по старобългарски или новобългарски то всеки отец (поп) сам избира спрямо своята енория. Клира го допуска. (По-точно клира на нашата автокефална Църква). Това е така, за да може по-лесно да чуят миряните за какво идва реч. 

Волята на моите родители е била да съм покръстен в правата вяра. Не мога да предам тяхната памет. Не съм предател!!!

Прав ти път момко! Избрал си неправилна пътека. Няма проблем. Имаш свободна воля. След смъртта ти ще се види дали което си правил е било богоугодно или не. ако е било богоугодно = ще се помнят делата ти. Именно бъдещето ще е съдник, то ще те съди като грешен или прав. Не аз!!!

Бог да ти прости волните и неволни грехове! Амин 

преди 8 часа, insec написа:

Твойта максима даже не "о свещена простота", ами да си прост значи да си свещен - сам си оряза претенциите какво знаеш, та .... ма за поп ставаш де, баш същия абдал.

До известна степен твоята несериозност ми харесва. :) 

Нямам максима, нито кумир, нито началник, нито нещо от което да завися. Бог ми е дал всичко от което имам нужда и живея просто, елементарно и т.н. 

Надживял съм нисшите страсти момко ил бля бля к'во същество си. :) 

Дали съм аб дал, аб не, то едно мога да ти кажа: Да, аз избирам на кого да дам. ;) 

На теб = само слово, само вид алгоритми с които да заживееш в хармония със себе си. Това мога да ти дам. 

Ти, какво си очаквал от мен, а?! Не съм гуру, не съм поп, не съм отец, не съм проповедник, не съм учител, а един обикновен мирянин който живееш праведно. 

:) 

Бъди щастлив! Амин

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма права вяра, защото правата вяра предполага съществуването на крива вяра, което неизбежно създава конфликти. Затова баба ти и дядо ти никой не ще ги помни, докато Далай Лама, който получи нобелова награда за мир, ще бъде помнен докато има човеци на Земята. Мога да разбера страхливите баби в църквата, но ми е странно да гледам мъже, на които им липсва мъжество да погледнат истината в очите без страх, без надежда, треперещи пред смъртта като малки момиченца, изпитващи чувство за вина, въображаема вменена греховност и обливащи се в студена пот при мисълта, че някаква въображема душичка може да се затрие във вечността. Не такива са били нашите деди дали живота си за свободата. Сега има доста мърша.

Няма традиции и националности които да пребъдат во веки веков - има човеци, човечество, други чувстващи същества и природа, която поддържа проявлението им, но която можем да унищожим. И всичко това е пусто от вечност и това е което ни обединява и освобождава. Няма същностна разлика между религиите, но има въображаеми представи и разлики, произтичащи от въображаема права или крива вяра. Един текст по случай 85 годишнината на Далай Лама, която бе преди два дни.

КАК ДА ПРАКТИКУВАМЕ

Свършената поза за медитация е както следва: прав гръб, леко притворени очи, насочен надолу към основата на носа поглед, леко сведена брадичка, кръстосани крака с ходила върху срещуположното бедро, ръцете – нито прибрани към тялото, нито издадени навън, длани върху скута, обърнати нагоре, дясната върху лявата с допрени върхове на палците, затворена уста, езикът леко докосва небцето. Трудно е да останем за дълго в тази поза без продължителна практика, а ако е прекомерно мъчително, достатъчно е да седнем изправени на стол с прибрани в скута ръце. Въпреки това, положението на тялото недвусмислено отразява нагласата на ума ни, затова е важно да заемем поза, която позволява ефективно да контролираме мислите си, докато медитираме.

В началото на сесията оставяме настрани грижите, надеждите, страховете и спомените и довеждаме ума си до състояние на безпристрастност. Можем да го постигнем, като се съсредоточим върху дишането си и следваме с пълно, умиротворено състояние мисълта всяко следващо вдишване и издишване. Двайсет подобни вдишвания и издишвания би трябвало да ни позволят да установим спокойно и умиротворено състояние на ума. Ако си наложим да медитираме, преди в ума ни да се е установил покой, най-вероятно ще задълбочим обзелото ни безпокойство и напрежение.

ПОСТИГАНЕ НА МЪДРОСТ

Сега съсредоточаваме ума си върху пустотата. Нека първоначално превърнем идентичността си в обект на своята концентрация. Повтаряме си “аз съм” и анализираме аз в това изречение. Какво и къде е “аз”? Макар белегът пустота, приписван на аз, да е тъждествен с пустотата при другите феномени и макар да не е наложително първоначално да се съсредоточим върху алтруизма си като личности, казват, че е по-лесно и по-ефективно да тръгнем от себе си като обект на своята медитация върху пустотата.

И така, къде е азът? Възможно ли е това да е тялото? Умът? Прецизно анализираме начина, по който азът би могъл да е, ако реално съществуваше. След това полагаме усилие да установим, че подобен аз не може да бъде установен сред съставящите ни елементи, нито пък извън тях. Стигаме до извода, че следователно той не съществува. Осведомеността ни също прави очевидно за нас несъществуването на подобен аз. Погледнем ли се в огледалото, непосредствено ще почувстваме, че “Аз всъщност не съществувам!”.

Впоследствие пренасяме вниманието си върху нещата, на които основаваме своето предположение за аз. Опитваме се да припишем индентичност на всяко едно от тях. Вглеждаме се в тялото си сред съставящите го части – това главата ни ли е, гръдният кош, ръцете ни, краката? – и стигаме до извода, че както не можем да установим аз сред мисловните елементи, които изграждат “азовостта”, така не установяваме и тяло сред неговите физически части. Отражението на тялото ни спонтанно ще ни напомни за собствената ни същностна лишеност от субстанционалност. Аналогично, запитаме ли се за ума си, стигаме до заключението за отсъствието на действителен ум, установим сред съставящите го части. Така се убеждаваме, че азът съществува единствено като име, което налагаме върху съставящите го елементи.

Изводите от нашата аналитична медитация не са непосредствено очевидни. С практика и в течение на времето все пак, когато привикнем към това ново отношение към себе си, ще забележим промяна. Чрез задълбоченото разбиране на пустотата ще разпознаем възможността, или поне принципната възможност, да постигнем свобода от цялата верига причинно-следствени отношения, посети от изначалното невежество, вкопчено в нашата представа за азовостта.

“Проникновен ум” – Далай Лама

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.07.2020 г. в 6:49, iИ.дИоNд.Ni написа:

Да, има вярващи хора и такива които се прекланят пред други. Вярващия човек изповядва, не се прекланя! 

Това е поредното изхърляне по тъпомера и не си заслужава въобще да коментирам неграмотията, маскирана за пореден път като "мнение". Мишмаша от "духовност, религия, вярване, изповядване и преклонение... само се подозират сред "мъглата". И това - само защото някой не се е постарал да си напише домашните си и да си "подреди стаята" преди да е почнал да се имитира по виртуала какъв е умник.

току-що, Śūnyatā написа:

Един текст по случай 85 годишнината на Далай Лама, която бе преди два дни.

толкова си неадекватен с повторителността и фиксациите си, колкото и в темите за будизма. Нямаш никаква идея вече къде какво пишеш, сред кои теми, дали има или няма основание - просто си пееш една и съща песен, научена от скалъпени думички от "свети писания".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, _ramus_ написа:

Това е поредното изхърляне по тъпомера и не си заслужава въобще да коментирам неграмотията, маскирана за пореден път като "мнение". Мишмаша от "духовност, религия, вярване, изповядване и преклонение... само се подозират сред "мъглата". И това - само защото някой не се е постарал да си напише домашните си и да си "подреди стаята" преди да е почнал да се имитира по виртуала какъв е умник.

толкова си неадекватен с повторителността и фиксациите си, колкото и в темите за будизма. Нямаш никаква идея вече къде какво пишеш, сред кои теми, дали има или няма основание - просто си пееш една и съща песен, научена от скалъпени думички от "свети писания".

Темата е "Религия и духовност" и пиша за будизъм. Не пиша за неграмотия, изхвърляния, изхождания, миризми, тъпомери, мишмаши, имитации, повторителности, фиксации, пеене на песни със скалъпени думички. Та сред коя тема последно пишем, понеже очевидно имаш някаква идея :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Śūnyatā написа:

защото правата вяра предполага съществуването на крива вяра

защото вярващия има потребност да си докаже че "вярва" в правилното, вярното - ВЯРА има общ корен с ВЯРНО - семантичен корен.

Всеки последовател има потребност и особено фиксираните неадекватни последователи дори "не вярват" - те знаят, те мислят, те доказат... Ето това е корена на самозаблудата. Но не и за вярващия - той не може да си позволи да се откопчи от менталния капан, който му предлага усещане за спокойствие, сигурност... като намалее усещането за страх и тревожност. И всичко се върти около това - едно и също.

И при теб се върти, и ти си чудесен десетилетен пример за вкопчен последовател, вярващ иначе в "истината", че си прогледнал отвъд илюзиите и дори "пустотиите".

преди 2 минути, Śūnyatā написа:

пиша за будизъм

не пишеш за будизъм. Пишеш си за своята си версия на нещо си - което само ти наричаш така. Вече години.

Ти не пишеш нищо за духовност, защото според твоите фиксации не може да има такава. Не може да има, защото не съществувала и била илюзия. Будизмът също не може да го има... Теб също не може да те има, но си пишеш някъде си, след дежурното си сутрешно благо кафенце как вече си прозрял отвъд егото си, отвъд илюзиите - поредните си пориви и сънища.

В този смисъл - тук си пишеш каквото си имаш в ъкъла, нещо си... и с каквото  си го наричаш ти. Не че е забранено - и в теми за икономика, физика и биология... ти пак ще си пишеш за будизма, докато хвалиш или си преплюваш по ДалайЛама... Но пък песничката за крастави... упс - за пустотата, не е по-различна от тая на Мирча Кришан. Това си и така си можеш, не е забранено да си го изявиш, но е показателно кой си ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, _ramus_ написа:

В този смисъл - тук си пишеш каквото си имаш в ъкъла, нещо си... и с каквото  си го наричаш ти. Не че е забранено - и в теми за икономика, физика и биология... ти пак ще си пишеш за будизма, докато хвалиш или си преплюваш по ДалайЛама... Но пък песничката за крастави... упс - за пустотата, не е по-различна от тая на Мирча Кришан. Това си и така си можеш, не е забранено да си го изявиш, но е показателно кой си ти.

Не мога да схвана ти по какво се различаваш от критикуваните, които така остро и злостно нападаш? Може би разликата идва от това, че тази сутрин не съм бил в центъра на Пловдив да направя 105 пъти Ба-Гуа-Джан пред очите на всички, докато блажено си представям как докосвам ДАО под шлифера с твърдата убеденост, че съм част Лигата на Безсмъртните под тепетата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Śūnyatā написа:

Не мога да схвана ти по какво се различаваш от критиките които отправяш?

Това прави ли критиките му неоснователни или просто си търсиш оправдание?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Shiniasu написа:

Това прави ли критиките му неоснователни или просто си търсиш оправдание?

Безсмислено е да се оправдавам пред лъжите и сплетните на интриганти, на които им липсва елементарно възпитание и не знаят как се води диалог.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Śūnyatā написа:

Безсмислено е да се оправдавам пред лъжите и сплетните на интриганти, на които им липсва елементарно възпитание и не знаят как се води диалог.

Да, ама ти търсиш оправдание и го намираш за пред себе си. Дали някой е интригант, това е важно за него. За теб е важно когато четеш някого да се абстрахираш от създадената представа за него (нали вчера писа за представите) и да разгледаш думите му безпристрастно. Оценката е важна за теб самия и изобщо не е необходимо да я споделяш с останалите. Тук обаче повечето се чувстват длъжни да отговарят безспирно и ако може последната дума да е тяхната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Shiniasu написа:

Тук обаче повечето се чувстват длъжни да отговарят безспирно и ако може последната дума да е тяхната.

:offtopic_s:

Това пък как го измисли ... Дали думата ти (по моему словото ти ще е последно) не зависи от теб, а от това дали другия не смята да сподели още нещо. Диалога го приключва по-интелигентния ... (Си замълчава). За него вид диалог вече не може да се продължи с въпросния индивид. 

Тук не сме да се състезаваме, а да споделяме. Да, повечето го правят за спорта (спора), но това за интелигентния човек е от без значение. Докато има какво да сподели = споделя, после спира. 

Елементарно е! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

Това пък как го измисли ... Дали думата ти (по моему словото ти ще е последно) не зависи от теб, а от това дали другия не смята да сподели още нещо. Диалога го приключва по-интелигентния ... (Си замълчава). За него вид диалог вече не може да се продължи с въпросния индивид. 

Достатъчно е да отвориш която и да е "по-дълга" тема и ще видиш, как двете страни често си разменят едни и същи "аргументи" до безкрай и всеки гледа последният "аргумент" да е негов. Това не е споделяне, а опит за утвърждаване на собствените убеждения. И да, едната страна може и да си замълчи. Ама във форума има доста случаи в които това все не се случва. Т.е. "по-интелигентен" може и да няма (това сигурно ще прозвучи грубо).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

....

Ма не се коси - ни най- малко отричам правотата ти. Да така е и точно за това не се имам, и не искам да се имам за какъвто и да е било вярващ - християнин, мюсюлманин, будист; щом мисленето е забранено, за критично такова па да не говорим, то да ти ева и духовността, и религията. Така че за мен право казваш - рационалния поглед и съмнението нямат нищо общо с религията, религията означава да си кух, като гъдулка и покорно да изпълняваш накъдето ти дърпат юздите. Те що Исус е казвал - "вие сте овце", нали, добитък, малограмотни, прости и наивни до безобразие, от вас става само да блеете по цял ден и да пасете трева, туй то. Хич не се наричайте човеци - овце сте, а естествено на овцете им трябва и пастир ..... и касапин разбира се. И те така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, insec написа:

Ма не се коси - ни най- малко отричам правотата ти. Да така е и точно за това не се имам, и не искам да се имам за какъвто и да е било вярващ - християнин, мюсюлманин, будист; щом мисленето е забранено, за критично такова па да не говорим, то да ти ева и духовността, и религията. Така че за мен право казваш - рационалния поглед и съмнението нямат нищо общо с религията, религията означава да си кух, като гъдулка и покорно да изпълняваш накъдето ти дърпат юздите. Те що Исус е казвал - "вие сте овце", нали, добитък, малограмотни, прости и наивни до безобразие, от вас става само да блеете по цял ден и да пасете трева, туй то. Хич не се наричайте човеци - овце сте, а естествено на овцете им трябва и пастир ..... и касапин разбира се. И те така.

Не се кося! ;) 

За религията не думаш слово, а нещо заучено. Нещо прочетено от теб и прието за истина. 

Дали еваш духовността в случая не ми е известно. ;) Няма резултат от въпросното "еванство". ;)

Като няма резултат, то признай пред себе си, а не пред мен, че нещо не ти достига.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Shiniasu написа:

Да, ама ти търсиш оправдание и го намираш за пред себе си. Дали някой е интригант, това е важно за него. За теб е важно когато четеш някого да се абстрахираш от създадената представа за него (нали вчера писа за представите) и да разгледаш думите му безпристрастно. Оценката е важна за теб самия и изобщо не е необходимо да я споделяш с останалите. Тук обаче повечето се чувстват длъжни да отговарят безспирно и ако може последната дума да е тяхната.

Не си ме разбрал. Пак вземаш пръста за луната. Представите са полезен инструмент, който ми е помогнал и който може да помогне на други. Накрая се изоставят напълно. Ако всички мислеха само за себе си, мъдростта нямаше да достигне до нас и трябваше сами да се бъхтим от "нулата". 

Самсара е идентична с Нирвана. След осъзнаването на този факт, пристрастно и безпристрастно стават еднакво пусти.

Оценките са на повърхността и се дават с определена цел. Под тях има цял океан от спокойствие и безметежност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Śūnyatā написа:

сутрин не съм бил в центъра на Пловдив да направя 105 пъти Ба-Гуа-Джан

егати неграмотника... който пледирал че "можел да води диалог". :lol6:Сутрин ти си пиеш сутришното благо кафенце, кво ще се бъхтиш, пък и да си починеш от нощното "медитиране".

преди 30 минути, Śūnyatā написа:

Под тях има цял океан от спокойствие и безметежност.

да де - огромен океан, дето го гледаш от другата галактика, но четеш свещените текстове, според които имало океан и усещаш че дори са ти мокри краката от "водичката му". ( пък то от другаде идва "мокрото усещане" )

Не си ме разбрал

ма как ще те разбере... Добре че Буда и Далай Лама те разбират. Некакви форумци - кво да ти пука, те не схващат как си нагазил вече някъде сред дълбокия океан на пустотията защото ясно усещаш че "ти е мокро".

Ако всички мислеха само за себе си, мъдростта нямаше да достигне до нас и трябваше сами да се бъхтим от "нулата".

амиии - тя е стигнала, та чак е "подминала" форумните виртуални отворковци. Направо ги е заляла като водопад. :lol6:Мъдростта "била стигнала до нас" - няма такъв каламбур и такива 'примери" за веселото дето тече.

преди 8 часа, Śūnyatā написа:

Не мога да схвана

не можеш, не е срамно. Жалко за "мъдростта" дето се леела, но вероятно си чакаш на някаква гара, по която пише че минават много влакове, даже си си резервирал билетче... Една линия... много влакове, все към мъдростта отиват даже я носят и раздават щедро.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...