Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Попадна ми нов материал по темата и се чувствам задължен да го споделя.

Малко предистория.

Познат се купил много на далавера лаптопа DELL от продавалника .........

Като цяло прилична машинка, но с един недостатък не и работи тъчпада и ме помоли да го отворя да видя защо.

И от там почна драмата.

Отварям машината и виждам, че някой гении е скубал клавиатурата с кирка и лъскавата пластмаса над нея е брутално нащърбена. Не е толкова фатално козметичен и естетически проблем но машената работи. Махайки клавиатурата установих, че липсва кабела на тъчпада, след малко забелязвам, че кабела за пауър бутона е нещо странно дълъг........... Продължавам с разглобяването и вдигайки капака тоя странно дългия кабел изпада и в другия му край се мъдри една капка топъл силикон. Почвам да се чешам където не ме сърби и да разглеждам.

Накрая стигам до факта че геният, който го е разглобявал не само, че вероятно е скъсал кабела за пауър бутона, но е изскубнал и буксата под бутона и е проявил „находчивост“ като е взел кабела от тъчпада и го залепва със силикон върху пистите под вече липсващата букса.

Намира се нужния кабел поставя се където трябва и кабела на тъчпада също и следва тест. Машината тръгва но след минута увисна на черен екран ....... Рестарт и след рестарта ..... две бипвания и нищо повече, нещата отиват на видео. Продължавам да разглеждам и виждам два елемента върху който е изцапано с бяла термопаста и платката около тях странно матова. Реших да сваля охлаждането и да видя какво се случва там защото тази бяла паста ме притесни. Свалям охлаждащия блог и гледам гледам и не вярвам на очите си. С колегата гледаме и мълчими щото никой не може да повярва на това което виждаме.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Охлаждането обслужва процесора, видеото и чипсета. Върху процесора е нанесена някаква странна смесица от нова бяла термопаста и остатъци от нещо мръсно бяло леко прозрачно, приличащо на силиконова подложка а честно да ки сажа приличаше на нещо като не добре омесено тесто. Върху чипсета имаша подобна адска смес. А виеото......... върху видеото имаше само термопаста вместо нужната термоподложка с нужната дебелина и тази паста седеше с връхче, а другото беше върху охладителя и напълно нормално след като е нямало никаъв натиск за да се разнесе ..........

Оказа се че матовото нещо по дъното е следа от греене с топъл въздух и поставен флюс и естественно след това никой не си беше направил труда да го почисти .....

Как от тук нататък да препоръчам на някого да си закупи лаптоп втора ръка без да съм го разглобил и огледал добе?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

сигурно ли е ,че въпросната смес не е така наричаното C4.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

*Силно нецензурно изказване*

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А успяхте ли да съживите машината след това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@pconline , 

хвала ти за търпението и се чудя как аджеба не си получил апоплектичен удар при видя на цялата тая меко казано свинщина.Направо се чудя тоя дали е бил с две леви ръце,не е ли чувал как се прави профилактика на лаптоп.То и лаптопа заради туй е в такова състояние,я.Направо нямам думи...кво повече да кажа/пиша.Все съм виждал изцепки в занаята,но туй ме остави безмълвен за малко повече от минута мълчание.Дано да успееш да го доведеш в работещо състояние.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

И после защо никой не вярва на българина в сайтовете за продаване и купуване! Макар ,че и аз ахнах колега PcOnline да ти кажа честно, вече нищо не може да ме учуди. Странното обаче е как е тръгнала тази машина преди да я разглобиш въобще. Поне може със сигурност да кажем, че DELL са страхотна марка. :)

Редактирано от Emokostov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Предишните собственици, да не са се опитвали да пекат хляб на тоз чипсет/видео карта?!?!?! Такова чудо никога не съм видал и по-добре и да не виждам :no-no: . Жалко за лаптопа.  :(

П.П. А успя ли да го съживиж?

Редактирано от ComerciaL (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз бях изненадан, че това нещо работи защото човека го е ползвал сравнително малко но все пак 4 седмици реално без охлаждане на видеото.

Много близък приятел ми е и направих това което той пожела понеже в момента няма възможност да си заплати ребол просто минахме отново с топъл въздух и машината тръгна въпроса е до кога.......

За голямо съжаление има доста хора с голямо самочувствие, че могат много неща, но в повечето случаи само могат да убиват хардуер.

Тези дни бях изумен и от колеги някъде в Емил марков се намирали.

Обажда ми се една женица бил съм правил нещо на племенника той доволен и тя ме моли да и погледна РСто, че имало проблем. Лошо няма. Казах и да заповяда и на следващия ден дойдоха цялото семейство.

Хората бяха видимо на 60+ години и с тях имаше и едно момиче под 20 и започнаха да ми разказват чудесии.

Ползвали интернет на единственния доставчик уж в района Пауър нет. От доставчика им казали че операционна система задължително се преинсталира на 6 месеца защото се скапвала и да има по малко проблеми. За инсталация взимали 60лв. Веднъж им съставили „акт“ от 15лв., защото имали повече от две мрежови връзки и това причинило проблем и било по вина на собственниците, а въпросната втора мрежова връзка е отдавна неизползван блутут.

Та те ходели в друг сервиз и отишли тези дни с проблем. Машината е Sempron 3000+, 512MB RAM, 80GB диск, което според мен не струва и 100лв но те им взели повече за ремонт. Диагностика 20лв., профилактика 10лв., ремонт на дъно 25лв. И им продали захранване 400вата за 42лв. Хората се прибрали но интеренета не тръгнал. Дошъл доставчика и установил изгоряла мрежова карта. Хората се върнали в сервиза и от там им заявили че поради неправилно включено захранване са изгорили картата която е работела и им продали нова. Сложили и гаранционна лепенка на всичкото отгоре. А и ОС която са качили е ХР с Vista или 7 скин......

Просот не мога да проумея как може да вземеш за ремонт повече отколкото струва машината още повече че и след ремонта тази машина няма как да работи нормално с толкова памет. Девойката се оплака че работи много зле и няма как да е друго яче след кота цъка някаква момичешка онлайн флаш игра, скайп и фейсбук и рамта свърши и почва едно суапене и една мъка с тоя бавничък диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Хората слагат медни/алуминиеви пластинки, ако не могат да се намерят термоконтактни подложки. А що иде реч до 60годишните - намерили са си много хора хранило покрай тях и са ги ментили колкото си искат.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление - да... Като видят, че не знаеш и почват да им текат лигите и да смятат колко могат да изкарат...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....... А що иде реч до 60годишните - намерили са си много хора хранило покрай тях и са ги ментили колкото си искат.

Аз ли съм глупак, че не мога да работя по тоя начин ..........

Може и да не съм прав, но предпочитам да продължа да предлагам най-изгодния вариант за клиента и той да е доволен от свършената работа, пък и аз че съм направил най-доброто за него или поне съм му го предложил.

За съжаление - да... Като видят, че не знаеш и почват да им текат лигите и да смятат колко могат да изкарат...

Явно трябва да спра да приемам толкова лично когато по форумите се пише, че сервизите са измамници при наличието на такива "колеги".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно трябва да спра да приемам толкова лично когато по форумите се пише, че сервизите са измамници при наличието на такива "колеги".

Ами колега то е малко като с Док, той ако приемаше толкова лично само нещата от този форум, отдавна да беше "сринал" форума и да си беше изтрил акаунта... Просто наистина всяко стадо си има мърша ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Как от тук нататък да препоръчам на някого да си закупи лаптоп втора ръка без да съм го разглобил и огледал добе?

Много грубо :D На никой не препоръчвам да си взима лаптоп втора употреба, освен ако не е някоя стабилна 5-6 годишна машина. 

...Ползвали интернет на единственния доставчик уж в района Пауър нет. От доставчика им казали че операционна система задължително се преинсталира на 6 месеца защото се скапвала и да има по малко проблеми. За инсталация взимали 60лв. Веднъж им съставили „акт“ от 15лв., защото имали повече от две мрежови връзки и това причинило проблем и било по вина на собственниците, а въпросната втора мрежова връзка е отдавна неизползван блутут.   Та те ходели в друг сервиз и отишли тези дни с проблем. Машината е Sempron 3000+, 512MB RAM, 80GB диск, което според мен не струва и 100лв но те им взели повече за ремонт. Диагностика 20лв., профилактика 10лв., ремонт на дъно 25лв. И им продали захранване 400вата за 42лв. Хората се прибрали но интеренета не тръгнал. Дошъл доставчика и установил изгоряла мрежова карта. Хората се върнали в сервиза и от там им заявили че поради неправилно включено захранване са изгорили картата която е работела и им продали нова. Сложили и гаранционна лепенка на всичкото отгоре. А и ОС която са качили е ХР с Vista или 7 скин......

Ето такива директно влизаш в офиса с калашника и разстрелваш на място. Държавата я няма, живеем в джунгла и таквиа тарикати на дребно са изключително вредни. Кърлежи :mad:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

..но предпочитам да продължа да предлагам най-изгодния вариант за клиента и той да е доволен от свършената работа, пък и аз че съм направил най-доброто за него или поне съм му го предложил.

И аз. Но хора много и различни и някои са безскрупулни. Учудва ли те предвид целите и интересите в съвременният свят, а това е масово думата "пари", независимо от метода за достигане до "целта"? Как да не се възползват от всеки шанс/възможност за това!? Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз. Но хора много и различни и някои са безскрупулни. Учудва ли те предвид целите и интересите в съвременният свят, а това е масово думата "пари", независимо от метода за достигане до "целта"? Как да не се възползват от всеки шанс/възможност за това!?

Защо си мислиш че на лошите хора им трябват пари, за да съществуват... винаги ги е имало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.

.

Ползвали интернет на единственния доставчик уж в района Пауър нет. От доставчика им казали че операционна система задължително се преинсталира на 6 месеца защото се скапвала и да има по малко проблеми. За инсталация взимали 60лв. Веднъж им съставили „акт“ от 15лв., защото имали повече от две мрежови връзки и това причинило проблем и било по вина на собственниците, а въпросната втора мрежова връзка е отдавна неизползван блутут.

Извинявай,ама да не би леко да си преувеличил? Случва се....

Редактирано от miazmatik (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали казвам истината няма как и кой да те убеди явно. За да ти е още по странно ще ти кажа че хората живеят в Бояна и идват при мене в Надежда има няма около 40 километра им се връзва идването. А разказа за акта дойде след като видях забранен блутут и попитах какъв е случая. Възможно е и собствениците на фирмата да не са наясно какви ги вършат техните служители в тежкарския квартал. Като вземат заплата хората в края на месеца ще наминат да пооправя машината та да става за нещо и да взема да ги помоля да ми донесат и акта/казаха, че го пазят/ и да ви го сканирам щом толкова сте се притеснили, че послъгвам.

Редактирано от pconline (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, не се пали.

Ша ме извиняваш но когато някой ме обвини в лъжа си се паля, такъв съм си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Защо си мислиш че на лошите хора им трябват пари, за да съществуват... винаги ги е имало.

Въпросът нещо не е ясно зададен. Я пак?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето и малко актуализация на инфото. Хората дойдоха да подменим повечето неща за да става за нещо тая машинка и махнах "гаранционната" лепенка и видях ето това 

Публикувано изображение

Сменени са тези 5 кондензатора и един в страни. Та като гледам няма как кондензаторите да са били такива най малкото като размер не се събират а и два са на 16 волта другите три на 6,3.

А ето как изглежда обратната страна 

Публикувано изображение

Публикувано изображение

А ето и нови находки по темата.

Това обаче е сътворено от сервиз в Бургас

Публикувано изображение

И сега вече тази машина тотално не тръгва, не се случва нищо.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами последната снимка ме навежда на препоръките - КОЛКОТО ГРАХОВО ЗЪРНО  - ами колкото и дребен да е тоя грах :) ами , много е ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти мани яката мацаница, ами по средата трябва да е лепенка, а не паста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти мани яката мацаница, ами по средата трябва да е лепенка, а не паста.

Дебелата паста компенсира Публикувано изображениеявно малко е сложил че е останала само една точка на охладителя :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То като го гледам, все едно сандвичи е мазал :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...