Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Наръчник на начинаещия хардуерен екстремист 2

Препоръчан отговор

• Отговори 113
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Ми оня убавец дето щеше да съживява Правеца дето още не сме видели и няма и да видим де, та той имаше стенд за подобно чистене "патентован" твърдеше даже. 

Те го те 

Публикувано изображение

Който поне един път е разглобявал лаптоп много добре знае, че такава процедура не може да почисти лаптопа. Да не говорим, че се налага и сменяне на термопасти, лепенки или подложки в зависимост от случая. Още повече. че лаптопите не се носят на профилактика, ами се носят вече когато случая е много тежък. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Който поне един път е разглобявал лаптоп много добре знае, че такава процедура не може да почисти лаптопа. Да не говорим, че се налага и сменяне на термопасти, лепенки или подложки в зависимост от случая. Още повече. че лаптопите не се носят на профилактика, ами се носят вече когато случая е много тежък. 

Емо нищо не знаеш ти бе човек Публикувано изображение

Виж кво авторитетно име има домейна на тоя хубостник laptopclean.com "професионално почистване" всички други сме любители аматьори.

Я глей, глей

ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО НА LAPTOPCLEAN.COM в Стокхолм, Швеция

laptopclean.se

Редактирано от pconline (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Емо нищо не знаеш ти бе човек Публикувано изображение

Виж кво авторитетно име има домейна на тоя хубостник laptopclean.com "професионално почистване" всички други сме любители аматьори.

Я глей, глей

E като се занесат няколко лаптопа и се изпочупят вентилаторите ще се види кой е аматьора и кой професионалиста. Самата станция, която е направил би била полезна ако лаптопа не е толкоз мръсен. Но ти знаеш, че има лаптопи в които вече няма мръсотия а толкоз "смрад", че дори и вентилатора не може да се движи. Лично аз съм отварял лаптоп, където по дъното имаше пясък и цимент. 3 дена с колегата го михме и чистихме. Направо ми беше странно как лаптопа работи. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

Ето и софтуерен ентусиазъм :)

7601133o.jpg

7601138R.jpg

Въпросната машина е 

МВ K8NF4G-SATA2

CPU Sempron 2800+

RAM 512MB + 256MB

HDD 40GB

7601139L.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро софтуерен мазохизъм, тая кочина дори и с XP е за пенсия

Редактирано от ined (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро софтуерен мазохизъм, тая кочина дори и с XP е за пенсия

Горе долу си прав. Странното е, че все пак работи сносно докато не помирише мрежовия кабел щото е бъкана с какви ли не лайна. Хората искат да я пригодя за пишеща машина и пасианси за което ще стане за един възрастен господин.

Имам и още един пресен бисер но няма как да го демонстрирам със снимков материал защото не очаквах такова развитие.

Случая включва коментираното във форума деградиране на пастата под капачката на процесора, но в случая потребителя беше помогнал доста.

Та стари клиенти ползвателя е 12 годишен ентусиаст и решил да попочисти машината. Лошо няма ама изскубнал процесора заедно с охладителя. Пак лошо няма случва се но го монтирал пак така както си е залепен за охладителя при заключен сокет. Та идва и вика абе почиствах го и ся не тръгва.

Свалям охлаждането естествено с процесора щото той изобщо не е влязъл в сокета но младежа успял да го закопчае и даже без да помаже краката. Както и да е правя го както трябва и машината тръгва. Това се случи по оня ден и дойдоха 5 минути преди да си тръгна та набързо го монтирах и машината заработи. Пратих ги по живо по здраво но след два дена. С оплакването че прегрява и се гаси.

Пускам Aida и машината работи на около 40 градуса в айдъл. Пускам товар скача бързо на около 60 и почва кривата дето трябва да стане на плато в един момент обаче НЕ. почва една права под ъгъл 30 градуса и не се изправя температурата си расте с постоянен темп и стега 80-90 и се гаси. Пробвах с един сериозен охладител ефект нулев. Остана да отворя процесора.

При отварянето горе долу 2/3 от капачката нямаха нужда от рязане сама си се беше отлепила. Смених пастата залепих капачката и в момента процесора от 15 минути е на 100% товар и не минава 52 градуса. Та най интересното в случая е, че при изскубването на процесора от сокета младежа според мен е успял да отлепи почти и капачката му за да го доведе до това дередже.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Горе долу си прав. Странното е, че все пак работи сносно докато не помирише мрежовия кабел щото е бъкана с какви ли не ла**а. Хората искат да я пригодя за пишеща машина и пасианси за което ще стане за един възрастен господин.

Имам и още един пресен бисер но няма как да го демонстрирам със снимков материал защото не очаквах такова развитие.

Случая включва коментираното във форума деградиране на пастата под капачката на процесора, но в случая потребителя беше помогнал доста.

Та стари клиенти ползвателя е 12 годишен ентусиаст и решил да попочисти машината. Лошо няма ама изскубнал процесора заедно с охладителя. Пак лошо няма случва се но го монтирал пак така както си е залепен за охладителя при заключен сокет. Та идва и вика абе почиствах го и ся не тръгва.

Свалям охлаждането естествено с процесора щото той изобщо не е влязъл в сокета но младежа успял да го закопчае и даже без да помаже краката. Както и да е правя го както трябва и машината тръгва. Това се случи по оня ден и дойдоха 5 минути преди да си тръгна та набързо го монтирах и машината заработи. Пратих ги по живо по здраво но след два дена. С оплакването че прегрява и се гаси.

Пускам Aida и машината работи на около 40 градуса в айдъл. Пускам товар скача бързо на около 60 и почва кривата дето трябва да стане на плато в един момент обаче НЕ. почва една права под ъгъл 30 градуса и не се изправя температурата си расте с постоянен темп и стега 80-90 и се гаси. Пробвах с един сериозен охладител ефект нулев. Остана да отворя процесора.

При отварянето горе долу 2/3 от капачката нямаха нужда от рязане сама си се беше отлепила. Смених пастата залепих капачката и в момента процесора от 15 минути е на 100% товар и не минава 52 градуса. Та най интересното в случая е, че при изскубването на процесора от сокета младежа според мен е успял да отлепи почти и капачката му за да го доведе до това дередже.

Извинявайте, че се включвам не по-темата, но виждам че правите и разбирате от профилактика на компютри! Имам Probook 450 G1 с външна видео карта radeon hd8750m от около 6 месеца. Досега не бях играл игри и лаптопът е работил най-вероятно само на интелската вградена карта хд4400. От 2 седмици свалям, но като почна да играя за 5-10 минути при включена външна видео карта температурите на процесора скачат на 90 градуса, а на видеото около 82 градуса, а ако продължа сигурно ще стигнат и 100, което е и tjunction max на моят процесор i5-4200m. Въпросът ми е имате ли представа дали ако пусна  Intel processor diagnostic tool с тест на процесора, който е дълъг 2 часа, и ако процесорът стои около 50-60 градуса (попринцип без да се играе стои на 44-45 градуса, но тогава сигурно и не се товари много), тогава ще мога ли да отхвърля проблем с процесора или пастата, и да отдам високите температури изцяло на външната видео карта? Пуснах такъв стандартен тест, но той е 4 минутен и температурите на процесора при 100% натовареност скочиха до към 60 градуса, но ако е 2 часа сигурно със сигурност ще може да се заключи дали процесорът прегрява? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинявайте, ...............

Дръпнете си Aida64. Там има стрес тест който може да натовари само процесора и да видите до какви стойности стига. За около 5-10 минути процесора трябва да вдигне максималната температура и тя да остане постоянна. Температурата е препоръчително да не надвишава 75 градуса. Ако е така може да пуснете стрес теста отново но този път да сложите отметката и да се товари и видеото и пак следите температурите. ако са високи е желателно да отидете в официалния сервиз за профилактика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дръпнете си Aida64. Там има стрес тест който може да натовари само процесора и да видите до какви стойности стига. За около 5-10 минути процесора трябва да вдигне максималната температура и тя да остане постоянна. Температурата е препоръчително да не надвишава 75 градуса. Ако е така може да пуснете стрес теста отново но този път да сложите отметката и да се товари и видеото и пак следите температурите. ако са високи е желателно да отидете в официалния сервиз за профилактика.

Имах я свалена, но е Trial Version, пуснах System Stability Test - Stress CPU, надявам се че това имаш предвид! Температурите на двете ядра почнаха от 44-43 градуса, към 8-10 минута стигнаха 74-73 градуса, към 20 бяха 77-76 градуса, като макс им е било 79 на първо ядро и 77 на второ! А средната 72 градуса за първо, 71 за второ ядро. Според теб можем ли да заключим, че процесорът си е ок? Иначе самият тест ми прецака touchpad-a, и трябваше да рестартирам лаптопа за да се оправи, надявам се че това си е някакъв бъг в Aidata, а не че е прегрял! Попринцип при игра пласмасата отдолу се напича в пъти повече за същото време 15-20 мин и температурите на ядрата стигат на 90 градуса. Ще пробвам теста и по-вторият ти начин : Stress CPU i GPU. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имах я свалена, но е Trial Version, пуснах System Stability Test - Stress CPU, надявам се че това имаш предвид! Температурите на двете ядра почнаха от 44-43 градуса, към 8-10 минута стигнаха 74-73 градуса, към 20 бяха 77-76 градуса, като макс им е било 79 на първо ядро и 77 на второ! А средната 72 градуса за първо, 71 за второ ядро. Според теб можем ли да заключим, че процесорът си е ок? Иначе самият тест ми прецака touchpad-a, и трябваше да рестартирам лаптопа за да се оправи, надявам се че това си е някакъв бъг в Aidata, а не че е прегрял! Попринцип при игра пласмасата отдолу се напича в пъти повече за същото време 15-20 мин и температурите на ядрата стигат на 90 градуса. Ще пробвам теста и по-вторият ти начин : Stress CPU i GPU. 

Вероятно като натовариш и видеото ще се вдигне. Вероятно се е насъбрала прах и с профилактика стойностите ще паднат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно като натовариш и видеото ще се вдигне. Вероятно се е насъбрала прах и с профилактика стойностите ще паднат.

Направих и вторият тест за CPU+GPUs, веднага включи външната карта на 99%, това го видях на AMD System Monitor! На 5тата минута GPU: 66 градуса, CPU1/2: 80/79 градуса, на 10 мин: GPU: 70 градуса, CPU1/2: 83/82 градуса, на 15мин: GPU: 68 градуса, CPU1/2: 81/80 градуса, на 20мин: GPU: 67 градуса, CPU1/2: 81/79 градуса.Тоест доста стабилни са температурите! Е аз наистина не мога да си дам обяснение защо като играя 15 мин: GPU e 82 градуса, а CPU1/2: 94/93 градуса, а външната карта е натоварена не повече от 50-60%. Също пластмасата под вентилатора е много по-гореща отколкото при този тест, а уж тук всичко е на макс! Единственото обяснение е че при теста се чуваше вентилаторът на по-високи обороти, а като играя не влиза чак в такива! Но това само по слух, защото Aida не ми показва оборотите, явно няма такъв датчик за вентилатора. Може ли някакъв друг компонент да е причина за това загряване, макар че се съмнявам де? Иначе защо вентилаторът примерно не охлажда толкова  добре при игра, при условие че температурите толкова скачат? Въобще много странно, аз не намирам логика! На колко време е редно да се прави профилактика на нов лаптоп? Мерси, ако намериш време да отговориш!

Редактирано от Vayu.Ap (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Направих и вторият тест за CPU+GPUs, 

Да температурите са около очакваните. Малко високи, което вероятно е от насъбрала се прах. Няма правило на колко време да се чисти. Всичко зависи от начина на ползване.

Желателно е да не го ползваш в легло, върху покривки или какъвто и да е текстил.

Ако живееш на запрашено място или има повече текстилни подови покрития там прахта е повече.

Можеш да пробваш следното. Две капачки от минерална вода под задните крачета на лаптопа за да го повдигнат. Това улеснява достъпа на въздух и понижава температурите. Понякога и 5-6 градуса. Или дебела книга може да подложиш в задната част така, че корпуса да е под лек наклон. И виж пак с теста какви температури ще докара. 

Това за вентилатора ако е вярно наистина е странно. Обърни му повече внимание. Аидата също показва оборотите но те са в следващия таб след температурите. Можеш да я оставиш пусната без да пускаш стрес теста докато играеш за да видиш тя какво ще отчете по време на игра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

То и мен трябва да ме има тука. С един калпав поялник в службата ме караха да правя нещо, като преди мене някой е вадил кондензаторите с духалка, повреден е лака и припоя се разля където беше повреден лака. Резултата беше - казвам им, че така не става - те ми казват "така ще стане". Не стана. А сега трябва електрическа вакуум помпа и търпение...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И нови попълнения :)

7663691t.jpg

7663695s.jpg

Не че е нещо невиждано .........

Малко примери как не се сменя паста в лаптоп.

7663696g.jpg

7663697y.jpg

7663699o.jpg

7663700y.jpg

Лаптопи от готини материали 

7663704e.jpg

7663726X.jpg

Изпочупени 5 от 6те винта държащи пантите и корпуса в следствие на което корпуса е като отворен с тесла.

7663727h.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Последните снимки не ми се отварят :(

Нещо prikachi не работеше и са на друго място......

Преместих ги.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Те много лесно се чупят пластмасовите гнезда в рамката, където влизат/завиват се винтовете. Това е по принцип. Когато се счупят - няма оправия, освен да се сложи един цял винт винт през долната част на корпуса(т.е пробива се корпуса, излиза от другата страна с шайба).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Те много лесно се чупят пластмасовите гнезда в рамката, където влизат/завиват се винтовете. Това е по принцип. Когато се счупят - няма оправия, освен да се сложи един цял винт винт през долната част на корпуса(т.е пробива се корпуса, излиза от другата страна с шайба).

Е поне за сега успявам да ги правя:) Май трябваше да го снимам и след като го оправих.

А и тоя проблем със бързото стареене на пластмасата е предимно при бюджетните модели.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е поне за сега успявам да ги правя :) Май трябваше да го снимам и след като го оправих.

А и тоя проблем със бързото стареене на пластмасата е предимно при бюджетните модели.

И как оправяш пластмасите?
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И как оправяш пластмасите?

Ми изграждане с пластмаса от корпуса леките проблеми а по сериозните заливане с двукомпонентните течни метали и оформяне с дремел. Има неща правени преди повече от година и още държат.

Ако не забравя следващия път ще ти снимам преди и след.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ми изграждане с пластмаса от корпуса леките проблеми а по сериозните заливане с двукомпонентните течни метали и оформяне с дремел. Има неща правени преди повече от година и още държат.

Звучи доста интересно. Снимай следващия път ако не забравиш. ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С лепила обикновено не се получава здраво, така че ще изразя доза учудване. Аз пробивам корпуса отдолу, там където е бил пласмасовият цокъл с металното щифтче и слагам преходен винт, който главата ми е от външната страна, а от вътрешната през пантата минава, където е бил оригиналният и отгоре е завито с гайка със зегерка.

Опитвал съм с по-разпространените двукомпонентни епоксидни лепила - резултатите разочароващи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване