Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

mmiinneevv

Full HD монитор - 1080p филми?

Препоръчан отговор

Колеги преди 2 дни си махнах стария 17 инчов SyncMaster и си взех нов SyncMaster 23 инча LED. Супер доволна картина вади, игри всичко 6, обаче имам питане за филмите. Тегля си 30GB 1080p full hd филм, който резолюцията му е 1920x1080, пускам го с KMPlayer и горе и долу има черни линии. Като качество картината е перфе, просто тия линии според мен мен няма логика да ги вади ? Резолюцията ми е 1920x1080, филма е 1920x1080? Иначе 720p са ми на цял екран, хем резолюциите им са 1280x680/700 (рядко съм виждал 1280x720), и като се приближиш към монитора се вижда че е с по-ниско качество. На какво се дължи тази аномалия ? Филма на еднаква резолюция с монитора и не ми е на цял екран ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много често риповете на Blu-Ray издания са не 16:9 (1920*1080), ами по-ниски, т.е. пак са 1920 пиксела широки, но по височината не са 1080, от там и черните линии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност са 21:9 а не 16:9 та е нормално да имаш черни линии. Единствено някой по-стари филми са 16:9 както и ТВ риповете. 

Има такива телевизори и монитори но са от скъпите и са слабо разпространени. Това че е намалена резолюцията или отрязани черните линии не променя АР-то. 

Демек въпреки че си сменил стария квадрат и на новия широкоекранен монитор пак ще страдаш понеже стандарта е още по-широк.  :P

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обяснявано е не един или два пъти- кино филмите стандартно са във формат 2.35:1, някои в по-редки случаи 1.44:1. 16:9 са само тв филмите и сериалите-само при тях няма да имаш черни ленти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурно тези 21:9 са 2500x1900

Резолюциите са различни. Гледа се Display aspect ratio. И се замисли сериозно по въпроса с филмите на 23 инча няма смисъл от 1080p дори и на 32 инча няма да усетиш разлика с 720p. А ти теглиш 30Gb филм! Повече от 2-3-4Gb филм няма смисъл. В тази големина почти всичките са 21:9.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурно тези 21:9 са 2500x1900

2560x1080 и още един по-евтин. Общо взето за около 1 000 лв. може да се намери монитор но не и телевизор. Иначе

имат такива.

пс. yHuKaT големината е без значение. Дали ще изтегли БлуРея или някъв жалък рип с намалена резолюция АР-то ще е едно и също и все ще има черни линии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

пс. yHuKaT големината е без значение. Дали ще изтегли БлуРея или някъв жалък рип с намалена резолюция АР-то ще е едно и също и все ще има черни линии.

Това го знам. Защо го обясняваш на мен? Аз не питам. Автора на темата е друг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами прочети пак какво го съветваш и ще разбереш защо ти го пиша на теб. В един момент говориш че няма да види разлика в качеството с което общо взето съм съгласен.

Но накрая намесваш АР-то в големината и излиза че едва ли не риповете са 16:9 за разлика от БлуРея. ;) Поне аз останах с такова впечатление като ти прочетох поста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

yHuKaT казва, че на такъв малък диагонал на практика не се вижда разлика между 720p и 1080p филми и за това няма смисъл да се свалят 30-гигабайтови 1080p рилийзи. Аз поне така го разбрах, а чертите са съвсем друг случай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

yHuKaT казва, че на такъв малък диагонал на практика не се вижда разлика между 720p и 1080p филми и за това няма смисъл да се свалят 30-гигабайтови 1080p рилийзи. Аз поне така го разбрах, а чертите са съвсем друг случай.

Людмиле, много те уважавам, всепризнат спец си във форума, но мисля че не си прав в случая. Разлика има! На 32" LED LG гледам от около 3 метра и 30GB релийзи са по-качествени! Със същото впечатление съм останал и на компа 23" LCD (TN) - гледам от метър и си личи разликата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе тя личи , но с добро зрение и напрягане :) но за големия екран разликата е очевадна :D не един път съм съветвал , като си купят голям телевизор и се приберат във къщи , пускайки си така наречената цифрова кабелна - да не се уплашат :) Щото едно е да си я гледал до сега старото си 21 инчово ТВ и изведнъж - 50/60 :shock11: Затова прехода трябва да е плавен 32  и нагоре :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Абе тя личи , но с добро зрение и напрягане :) но за големия екран разликата е очевадна :D не един път съм съветвал , като си купят голям телевизор и се приберат във къщи , пускайки си така наречената цифрова кабелна - да не се уплашат :) Щото едно е да си я гледал до сега старото си 21 инчово ТВ и изведнъж - 50/60 :shock11: Затова прехода трябва да е плавен 32  и нагоре :D

Ти как го предлагаш прехода бре?  32 инча една година гледане, после 33 инча, още една, после 34, Докато стигнем до 70 инча, ще сме опънали петалата! Поне аз!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Людмиле, много те уважавам, всепризнат спец си във форума, но мисля че не си прав в случая. Разлика има! На 32" LED LG гледам от около 3 метра и 30GB релийзи са по-качествени! Със същото впечатление съм останал и на компа 23" LCD (TN) - гледам от метър и си личи разликата...

Направо ме хвърли в тъча. И аз имам 32" LED LG само дето не го гледам от 3 метра защото от това разстояние дори споменатата цифрова телевизия изглежда кристал. Ти ми говориш, че имало разлика в 30Gb 1080p и 720p. Че и на 23 инча имало разлика. Искам да уточня, че няма проблем с очите преди месец ми ги прегледаха всичко е наред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо ме хвърли в тъча. И аз имам 32" LED LG само дето не го гледам от 3 метра защото от това разстояние дори споменатата цифрова телевизия изглежда кристал. Ти ми говориш, че имало разлика в 30Gb 1080p и 720p. Че и на 23 инча имало разлика. Искам да уточня, че няма проблем с очите преди месец ми ги прегледаха всичко е наред.

Може би имам професионално изкривяване! :D  Т.е. знам какво да гледам, човек аз виждам  и светещите пиксели, и неравномерността на подсветката ме дразни... Та баща ми като дойде на гости се чуди що се дразня, като си предавало супер :D

Относно разстоянието, нали знаеш формулата: диагоналът умножен по 4 = най-доброто разстояние за гледане на ТВ :)

32 инча * 2.54 (1инч= 2.54 см) = 81см * 4 = 3.20 м оптимално разстояние! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми аз съм с 0.75 очила за четене, като филми гледам без очила(на далеч виждам прекрасно) на 22" монитор и на 40" ТВ, и на монитора разлика между 720p и 1080р не виждам, докато на телевизора си личи при разстояние под 2.5 метра. Явно си прекалено претенциозен или имаш много остро зрение, че забелязваш разлика на малък дисплей. ;) А изчисленията ти за разстояние от дисплея важеха за CRT телевизорите. Оптималното разстояние за 1080p доста по-малко - http://carltonbale.com/1080p-does-matter/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми аз съм с 0.75 очила за четене, като филми гледам без очила(на далеч виждам прекрасно) на 22" монитор и на 40" ТВ, и на монитора разлика между 720p и 1080р не виждам, докато на телевизора си личи при разстояние под 2.5 метра. Явно си прекалено претенциозен или имаш много остро зрение, че забелязваш разлика на малък дисплей. ;) А изчисленията ти за разстояние от дисплея важеха за CRT телевизорите. Оптималното разстояние за 1080p доста по-малко - http://carltonbale.com/1080p-does-matter/

4х диагонала при SD, 3х диагонала при HD да бъда точен, за съжаление не мога да дам линк към статията, но се коментираха телевизорите на LG при нея :)

При лични наблюдения при 1080р картината е някак си по-"мазна", не знам как да го определя по друг начин. Мен под 2 метра ми е гадна картината :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И ще се чудя какво да гледам, телевизора ли или стената около него от това разстояние... Аз сега гледам във всекидневната 42-ка от 2.5 метра и ми малее, при все че първоначално сериозно се плашех от размера... :) 

Може би имам професионално изкривяване! :D  Т.е. знам какво да гледам, човек аз виждам  и светещите пиксели, и неравномерността на подсветката ме дразни... Та баща ми като дойде на гости се чуди що се дразня, като си предавало супер :D

Относно разстоянието, нали знаеш формулата: диагоналът умножен по 4 = най-доброто разстояние за гледане на ТВ :)

32 инча * 2.54 (1инч= 2.54 см) = 81см * 4 = 3.20 м оптимално разстояние! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И ще се чудя какво да гледам, телевизора ли или стената около него от това разстояние... Аз сега гледам във всекидневната 42-ка от 2.5 метра и ми малее, при все че първоначално сериозно се плашех от размера... :)

Колега, аз на работа гледам две 55"-ци от 2 метра и ми идва в повече! Виждам всеки дефект на картината :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми то този размер не е за такова разстояние, аз говорех за неправилното сравнение за 32-ката, че трябвало да се гледа от 3м...

Колега, аз на работа гледам две 55"-ци от 2 метра и ми идва в повече! Виждам всеки дефект на картината :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми то този размер не е за такова разстояние, аз говорех за неправилното сравнение за 32-ката, че трябвало да се гледа от 3м...

Ами понякога я гледам и от 2м, но ми парят очите после. Напълно сериозно. Но това може да е от факта, че работя в ТВ. 3м (2.80 да бъда точен)  на 32" ми е напълно оптимално и мога да гледам с часове :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

,,Оптимално разстояное за гледане,,-това наистина зависи от качеството на сигнала и до някаква степен и от предпочитанията на даден човек,но напоследък виждам доста хора,които се ,,плашат,, от големите екрани,явно правейки сравнение със старите кинескопени телевизори,които нямат нищо общо със сегашните.Ще си позволя да постна и тук една таблица,та който попадне на тази тема да я погледне и да има възможност да придобие представа за какво става въпрос.Има безброй ,,мнения,,по форуми от рода на ,,съжалявам,че не взех по-голям телевизор ,че сега ми малее,, и т.н.т. За тези ,,съвременните ,,телевизори -колкото по-голям,толкова по-добре.Едва ли някой (или поне повечето)хора гледат на по малко разстояное от около 2 метра поне и тези 32-ки за които питат ми се виждат едва ли не като портативни телевизори,че има питанки за такива и за 3D.Но...ето и таблицата все пак за тези,които се чудят какво е аджеба това ,,оптимално разстояние,, от което се гледа даден ,,размер,, телевизор. http://www.peter.and.bilyana.net/TVCalculator/  Надявам се да е полезно за някои!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.wired.com/magazine/2010/07/pl_recengine_tv/

I want that Panasonic 103-inch TV. My wife says that’s too big. Is she right? Optimal viewing distance at 1080p = diagonal screen size ÷ 0.84. Minimum OVD for 103-inch screen = 122.619 inches. Recommendation:If seat-to-screen distance > 122.619 inches: Purchase TV; If < 122.619 inches: Construct home theater space of necessary size; purchase TV.

;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.