Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

искам да се науча да пиша на Java, но незнам от къде да започнна. Намерих едни книги за Java-та, за които четох много добри отзиви :

1) Thinking in Java
2) Clean Code
3) Pragmatic Unit Testing in Java with JUnit
4) Java Concurrency in Practice
5) Data Structures and Algorithms in Java

Вие какво ще кажете за тях ? Другото което искам да питам е Java има ли процедурен начин на писане или е само обектно ориентиран език ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен книгите са хубави. Дано някой съфорумник ти даде повече информация около въпросите ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Java е обектно-ориентиран език, следователно може да пишеш само обектно.

Книгите са добри, но Java не е добър език като за начинаещ програмист.

Съветвам те първо да започнеш от чистото C за да схванеш как работи идеята на програмирането като нещо цялостно.

Редактирано от programings (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Редактирано от dpk (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много ! Всичко което написахте ми беше адски полезно !!  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3) Pragmatic Unit Testing in Java with JUnit

Начинаещ програмист да започва с писане на Unit Tests, звучи някак доста озадачаващо като идея.

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Начинаещ програмист да започва с писане на Unit Tests, звучи някак доста озадачаващо като идея.

Казвам какви книги съм намерил и понеже не знаех от къде да започна пуснах темата. Все пак благодаря за поста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казвам какви книги съм намерил и понеже не знаех от къде да започна пуснах темата. Все пак благодаря за поста.

Най-добре си намери свестна книга за начинаещи, които започват от нулата. Пък като задобрееш и почнеш да си пишеш някакви програмки, ще дойде ред и на разучаването на тестовете. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре си намери свестна книга за начинаещи, които започват от нулата. Пък като задобрееш и почнеш да си пишеш някакви програмки, ще дойде ред и на разучаването на тестовете. ;)

Мисля да си закупя тази книга Java 2 . Четох за нея добри отзиви, а и ми беше предложена в по-горния пост на dpk.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля да си закупя тази книга Java 2 . Четох за нея добри отзиви, а и ми беше предложена в по-горния пост на dpk.

Книгата има пето издание от 2011 година:

http://www.mhprofessional.com/product.php?isbn=0071606327

докато даденото от теб е от 2001 година. ;)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не почвай с Java, ще се осакатиш умствено. По-добре C.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-напред кажи възраст и математическа компетенция, а след това ще мъдрим с кой език да почнеш, какво да научиш първо и откъде.

И все пак си мисля, че ако нямаш някакви конкретни желания за бъдеща реализация като програмист, а просто желаеш да научиш програмирането като цяло, то би било разумно да се започне с C++. А след няколко годинки да се премине на C#, освен ако не си си сменил религията, в този случай - Python.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И все пак си мисля, че ако нямаш някакви конкретни желания за бъдеща реализация като програмист, а просто желаеш да научиш програмирането като цяло, то би било разумно да се започне с C++. А след няколко годинки да се премине на C#, освен ако не си си сменил религията, в този случай - Python.

Към автора на темата. :)

Не е препоръчително да слушаш какво ти казва ftpkid, тъй като той е един така доста несериозен човек откъм предпочитания на програмни езици - съвсем доскоро беше голям фен на PHP, сега пък мина на С++. Един вид не се знае дали следващия месец няма да мине на Pascal, примерно, и да почне да препоръчва съвсем различни работи.  :wub:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е препоръчително да слушаш какво ти казва ftpkid, тъй като той е един така доста несериозен човек откъм предпочитания на програмни езици - съвсем доскоро беше голям фен на PHP, сега пък мина на С++. Един вид не се знае дали следващия месец няма да мине на Pascal, примерно, и да почне да препоръчва съвсем различни работи.  :wub:

А ти какво мислиш за започването с Java. С математиката никога не съм имал проблеми както имам и свободно време и желание да науча java.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към автора на темата.

Не е препоръчително да слушаш какво ти казва gothirock, тъй като той е един така доста несериозен човек, щом си мисли, че всеки език трябва да си има фен клуб, а един сериозен програмист избира да пише софтуера си винаги само и единствено на любимия си език, независимо от изискванията. Тъй като е такъв голям фен, утре ще пише драйвери за Линукс на PHP.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти какво мислиш за започването с Java. С математиката никога не съм имал проблеми както имам и свободно време и желание да науча java.

А какво общо има математиката с Java? :P

Към автора на темата.

Не е препоръчително да слушаш какво ти казва gothirock, тъй като той е един така доста несериозен човек, щом си мисли, че всеки език трябва да си има фен клуб, а един сериозен програмист избира да пише софтуера си винаги само и единствено на любимия си език, независимо от изискванията. Тъй като е такъв голям фен, утре ще пише драйвери за Линукс на PHP.

Нещо не си спомням да съм писал някъде по темите подобни неща, докато твоите постове отпреди няколко месеца могат се прочетат и да се види, че това, което казвам, е вярно. :P

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би малко встрани от темата ще направя това словоизлияние, но все пак ... 

До колкото си спомням от университетските дни, там ни казваха, че Java-та наистина не е най-добрия пример за типичен програмен език - не само за начинаещи. Казваха ни, че това е езика, който се използва едва ли не да предадем физическа реализация на онези клас-диаграми и схеми на последователност от Project Management-а. Което практически никога и не правихме. 

За сметка на това да кажем по дисциплините, в които ползвахме С/С++, буквално се влизаше в матрицата - там memory leak от 1-2 байта, кой не дефинирал деструктор, кой забравил копи-конструктор, кой цяла библиотека отвял. Весело беше, когато някой колега докарваше забиване на компютъра и понякога и BSOD, но и доста нерви и "благословии" се лееха. 

Донякъде съм съгласен с maxim4o, че стартирайки с език като Java може да не схванем много добре типичната идея за процедурно програмиране, но пък тогава по-лесно ще схванем по-разпространените концепции на OOP-то, тъй като тя е по-застъпена като идеология именно с Project Management-a. Ако gotohell я е избрал поради тази причина, то няма проблеми да започне с нея, а ако не - пак няма проблеми :D

А какво общо има математиката с Java?  :P

Колега, трябва си - как иначе ще броим OutOfMemoryError-ите ;) ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, трябва си - как иначе ще броим OutOfMemoryError-ите ;) ?

Идеята ми беше, че за програмирането трябва по-скоро математическа логика отколкото математика.

Иначе щом опира до броене, все ще се оправим някакси. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм решил да се занимавам с Java и мисля да не я пускам докато не се намразим или обикнем взаимно пък каквото ще да става  :D  :D

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо не си спомням да съм писал някъде по темите подобни неща, докато твоите постове отпреди няколко месеца могат се прочетат и да се види, че това, което казвам, е вярно. :P

Прочети отново какво написах, но този път го осмисли.  

Идеята ми беше, че за програмирането трябва по-скоро математическа логика отколкото математика.

Това означава, че нямаш широк поглед над нещата. Дори ординарните дизюнкция и конюнкция са чиста булева алгебра. Използваш MySQL, заради напредъка на някои хора в релационната алгебра. За обикновените класчета, които пишеш, може и да не е нужна някаква математика и алгоритми, но в един момент може да изникне нещо по-трудно, по-математическо, по-алгоритмично и тогава ще подходиш към проблема, не като програмист, а като обикновен занаятчия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това означава, че нямаш широк поглед над нещата. Дори ординарните дизюнкция и конюнкция са чиста булева алгебра. Използваш MySQL, заради напредъка на някои хора в релационната алгебра. За обикновените класчета, които пишеш, може и да не е нужна някаква математика и алгоритми, но в един момент може да изникне нещо по-трудно, по-математическо, по-алгоритмично и тогава ще подходиш към проблема, не като програмист, а като обикновен занаятчия.

Тази мисъл, но в малко по - различна форма би трябвало да влезе като задължителен ред в книгите за програмиране :D - в действителност, програмирането и писането на програми може спокойно да се причисли като занаят. Дори в писането на един обикновен клас се влага някакво изкуство. И подобно на изобразителносто изкуство, всеки код носи подписа, подчерка и оттенъка на своя създател. Преди време имаше една лекция точно по тази тематика - беше изнесена във Факултета по Математика и Информатика, и за щастие я има качена тук. Може да я изгледате - поне според мен няма да съжелявате. Тя е полезна за всеки един един програмист, особено за тепърва прохождащите. Ще е полезна за доста колеги :).

P.S. Извинявам се за off-topis-а ,  но не успях да подмина това мнение с лека ръка :) !

Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тц.

Това, за което говориш, се нарича формална логика.

Ей ти едно четиво да видиш за какво иде реч:

http://en.wikipedia.org/wiki/Principia_Mathematica

:P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тц.

Това, за което говориш, се нарича формална логика.

Ей ти едно четиво да видиш за какво иде реч:

http://en.wikipedia.org/wiki/Principia_Mathematica

:P

Както ти е удобно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази мисъл, но в малко по - различна форма би трябвало да влезе като задължителен ред в книгите за програмиране :D - в действителност, програмирането и писането на програми може спокойно да се причисли като занаят. Дори в писането на един обикновен клас се влага някакво изкуство. И подобно на изобразителносто изкуство, всеки код носи подписа, подчерка и оттенъка на своя създател. Преди време имаше една лекция точно по тази тематика - беше изнесена във Факултета по Математика и Информатика, и за щастие я има качена тук. Може да я изгледате - поне според мен няма да съжелявате. Тя е полезна за всеки един един програмист, особено за тепърва прохождащите. Ще е полезна за доста колеги :).

P.S. Извинявам се за off-topis-а ,  но не успях да подмина това мнение с лека ръка :) !

Поздрави !

Аз гледах лекцията и ми беше доста ползотворна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мой голям късмет намерих въпросната книга въпреки годината и на издаване (2001г.). :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.