Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

lavico

Луда машина - Fujitsu Siemens Amilo

Препоръчан отговор

Доста стар и използван лаптоп. Проблема е, че не мога да му сложа никаква ОС по никакъв начин. Пробвах чрез CD-ROM - не зарежда изобщо нито един диск - чува се лек шум и продължава. Зарежда ОС, която съм я прецакал по някакъв начин и сега няма оправия. В БИОС-а няма опция да заредя от Boot USB и се ограничавам от възможности.

Проблема е, че прецаках старата ОС, която беше някаква жалка имитация на Виста. Сега, искам да сложа каквато и да било  ОС, стига да буут-не нещо.

Можете ли да ми помогнете? Някакви съвети как да буут-на някаква ОС?

Имам чувството, че CD/DVD-ROM-а не работи, защото се чува леко прещракване и продължава да зарежда ОС.

Има ли вероятност да буут-на от USB Flash или не? Как да разбера дали работи изобщо CD/DVD-ROM?

А да пробвам с Floppy + Windows98? Но трябва да разбера дали работи РОМ-а.

Интересно ми Primary Master и Secondary Master съответно HDD и CD/DVD Rom ли са или е грешно?

Моля ви, помогнете...

Ето малко снимки на БИОС-а на машината:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах подобен проблем на скоро ,не работеше двд-то,но поне имаше опция да бутва от флаш!Сигурен ли си ,че си го настроил да буутва от CD-DVD?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, аз май нямам опция да буут-ва от флаш....Как да тествам тъпото ДВД?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, аз май нямам опция да буут-ва от флаш....Как да тествам тъпото ДВД?

Плейва ли по принцип други дискове?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като преебах старата ОС чрез РОМ-а, значи би трябвало да плейва, но в момента няма как разбера дали плейва, то тва е проблема...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А сигурен ли си ,че не пъхаш някой двд диск в cd rom ,че съм имал и такъв случай с един познат мъчил се да инсталира 7ца на компа си?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знаеш ли как се прави буутваща флашка? Правиш си такава, рестартираш и помпаш F12 докато ти излезе буут меню и избираш Removable Device 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А сигурен ли си ,че не пъхаш някой двд диск в cd rom ,че съм имал и такъв случай с един познат мъчил се да инсталира 7ца на компа си?!

хахаха :D Според мен, щом съм влязал в калдата, значи правя разлика между CD/DVD ROM :D Та, ROM-а е CD/DVD и чете двата вида, както и аз пробвах и XP на CD, и 7 на DVD. Иначе, готин си :D

Знаеш ли как се прави буутваща флашка? Правиш си такава, рестартираш и помпаш F12 докато ти излезе буут меню и избираш Removable Device 

Да, знам как се прави. Направих една буут флашка, пробвах я на Compaq, който в БИОС-а има опция за буут от флашка, но тоя фуджитсу има само Removable device, а там е само Floppy-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак казвам след рестарта не влизаш в биос, а в буут меню с F12 би трябвало да е. Опита ли?

P.S. Изключи това флопи от биоса-

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, пробвал съм, но не съм изключвал флопито преди тва. Сега ще пробвам така.

А, и да те попитам - Primary Master и Secondary Master така ли трябва да са? В Биос-а има настройки на тия двете, но съм ги оставил на ауто умишлено, защото само така ги разпознава.

След като махнах флопито от биос-а и буут-нах от removable device, даже и този странен шум, който по принцип се чува не се появи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, пробвал съм, но не съм изключвал флопито преди тва. Сега ще пробвам така.

А, и да те попитам - Primary Master и Secondary Master така ли трябва да са? В Биос-а има настройки на тия двете, но съм ги оставил на ауто умишлено, защото само така ги разпознава.

След като махнах флопито от биос-а и буут-нах от removable device, даже и този странен шум, който по принцип се чува не се появи...

Така трябва да са и не е от значение. Флопито не заради буута, а защото предполагам не се ползва такова?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползва се, даже мисля че работи. Просто ми излиза на removable device, а не излиза usb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползва се, даже мисля че работи. Просто ми излиза на removable device, а не излиза usb.

Верно ли? Какво записваш  на тия дискети?

Ползва се, даже мисля че работи        без коментар

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложи флашката в USB и рестартирай така. После влез в BIOS и ако няма USB пробвай на Removable Device. При мен на стария компютър също нямаше, но по този начин се появяваше. Замислял ли си се за външна CD/DVD записвачка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От посочените снимки, аз никъде не видях нещо за BOOT менюто.

Ако можеш да дадеш снимка от него, може и да можем да те ориентираме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложи флашката в USB и рестартирай така. После влез в BIOS и ако няма USB пробвай на Removable Device. При мен на стария компютър също нямаше, но по този начин се появяваше. Замислял ли си се за външна CD/DVD записвачка.

Сложих флашката в USB, рестартирах и същата работа не става. Нито излиза в Removable Device, нито иска да Boot-не.

Замислям съм се за външна записвачка, но не знам как стоят там нещата....

От посочените снимки, аз никъде не видях нещо за BOOT менюто.

Ако можеш да дадеш снимка от него, може и да можем да те ориентираме.

Публикувано изображение

Тва е Boot Menu.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложих флашката в USB, рестартирах и същата работа не става. Нито излиза в Removable Device, нито иска да Boot-не.

Замислям съм се за външна записвачка, но не знам как стоят там нещата....

Публикувано изображение

Тва е Boot Menu.

Това не е никакво меню. Не знам дали разбираш значението на думата * Меню *

Това което си показал са някакви опции на твърдият диск.

Тук намерих нещо със което да покажа пример за меню. Във случая Boot Menu.

http://prikachi.com/images.php?images/507/6278507B.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей а защо не пробваш на друг компютър дали ще стане или си пробвал такъв биос за първи път виждам  :shock11: дано си оправиш проблема може и харда да си заминава вече 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не е никакво меню. Не знам дали разбираш значението на думата * Меню *

Това което си показал са някакви опции на твърдият диск.

Тук намерих нещо със което да покажа пример за меню. Във случая Boot Menu.

http://prikachi.com/images.php?images/507/6278507B.jpg

Ох, човеко....тва е менюто, просто биоса е странен и снимката е изрязана. То май и менюто е отрязано..

Здравей а защо не пробваш на друг компютър дали ще стане или си пробвал такъв биос за първи път виждам  :shock11: дано си оправиш проблема може и харда да си заминава вече 

Здравей! На друг лаптоп искаш да кажеш, нали? Тоест да сложа ОС чрез друг лаптоп...не съм пробвал. Не искам да прееба друг лаптоп заради този хард диск. Пък и както казваш ти може да си заминава харда вече.

А дали ще мога да сложа друг биос, може би тва ще помогне?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ха Ха!  Такава машина ми строви дните. В крайна сметка не можах да се оправя с нея, а проблема беше досущ, като на питащия. В прочем собственика реши проблема с въпросната машина, като и причини полет от 5-ти етаж :giggle1:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ще продължа да питам.

Като маркираш CD ROM какви опции има?

Какво ти изписва? Как разбираш че си го поставил на първо място?

И ако го поставиш на първо място, няма ли опция да натиснеш бутон F10 за да се запаметят настройките?

Питам понеже не виждам на снимката останалите опции?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ще продължа да питам.

Като маркираш CD ROM какви опции има?

Какво ти изписва? Как разбираш че си го поставил на първо място?

И ако го поставиш на първо място, няма ли опция да натиснеш бутон F10 за да се запаметят настройките?

Питам понеже не виждам на снимката останалите опции?

ОК, отговарям ти. 1. Никакви опции няма като маркирам CD/DVD-ROM. Избирам го като first boot, рестартирам зарежда съвсем малко, чува се някво щракане - може да е от харда, може да е от ром-а, не знам....

2. Поставям CD/DVD диск в ром-а и индикацията е зелена светлина - нищо друго! Няма никаква индикация, че върти диска или поне не се чува, ако го върти.

3. Има опция да запаметя настройките с ф10, разбира се че има, и го правя. Но след тва нищо...

А има ли как да се ъпдейтне биос-а?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК, отговарям ти. 1. Никакви опции няма като маркирам CD/DVD-ROM. Избирам го като first boot, рестартирам зарежда съвсем малко, чува се някво щракане - може да е от харда, може да е от ром-а, не знам....

2. Поставям CD/DVD диск в ром-а и индикацията е зелена светлина - нищо друго! Няма никаква индикация, че върти диска или поне не се чува, ако го върти.

3. Има опция да запаметя настройките с ф10, разбира се че има, и го правя. Но след тва нищо...

Виж, ако ти е неприятно че те питам, кажи, и аз ще спра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо да ми е неприятно, че питаш? Просто пита няколко въпроса, за тва написах - "отговарям ти".

Идеята ми е да направя един клип кое как правя, за да е по-лесно да ме разберете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.