Премини към съдържанието
cybercop

Промяна на яркостта на екрана при лаптоп с видеокарта Intel

Препоръчан отговор

Този въпрос вече е дискутиран, но го пускам отново, като самостоятелна тема.

При лаптопите с интелска видеокарта, често има проблем с настройката на яркостта на екрана. Настройката се променя с клавишна комбинация, но при всяка нова сесия, яркостта стартира на максимална стойност.

Този проблем го решавам с добавяне на скрипт в etc/rc.local, но този скрипт не работи в доста дистрибуции, включително Manjaro.

Желаната от мен стойност на яркостта е 20, при база 100.

Има ли други начина за задаване на фиксирана стойност на яркостта, освен този скрипт.

Благодаря предварително за отговорите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Видяли във /sys/class/backlight

# ls /sys/class/backlight/intel_backlight   # cat /sys/class/backlight/intel_backlight/max_brightness15 # echo 5 > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness

Може да пробваш и некоя програма http://xyne.archlinux.ca/projects/relight/

http://xyne.archlinux.ca/projects/relight/src/

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами и аз съм с интелска видео карта, и проблема го решавам пак във /etc/rc.local, Но слагам 15, а не 20. Пробвай с 15

http://www.kaldata.com/forums/topic/148114-линукс-обща-дискусия/?p=2377010              #711

Редактирано от AMD Fan (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами и аз съм с интелска видео карта, и проблема го решавам пак във /etc/rc.local, Но слагам 15, а не 20. Пробвай с 15

http://www.kaldata.com/forums/topic/148114-линукс-обща-дискусия/?p=2377010              #711

При Ubuntu/Debian нямам проблеми със скрипта. Но, скрипта не работа в Manjaro, затова търся алтернативни начини за фиксиране на яркостта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз яркостта я настройвам чрез Fn + (стрелката на горе за по-светло и следователно надолу за по-тъмно). Моята карта е малко стара :D - Intel GMA 4500m

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз яркостта я настройвам чрез Fn + (стрелката на горе за по-светло и следователно надолу за по-тъмно). Моята карта е малко стара :D - Intel GMA 4500m

Прочети внимателно пост №1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като не работи /etc/rc.local правиш си cron :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При Ubuntu/Debian нямам проблеми със скрипта. Но, скрипта не работа в Manjaro, затова търся алтернативни начини за фиксиране на яркостта.

Дай да видим прочутия скрипт?

По начина където писах пробва ли?

Има хилади програми за такива глупости какво ви пречи да пробвата някоя?

Аз съм със интелска видео карта и лаптоп и нямам проблеми на Арч.

Иначе може и така както каза Tux, правиш си същия скрипт на cron, гласиш го да изпълнява командата или скрипта всеки ден и после го правиш скрипта изпълним и това е. 

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Иначе може и така както каза Tux, правиш си същия скрипт на cron, гласиш го да изпълнява командата или скрипта всеки ден и после го правиш скрипта изпълним и това е. 

Тц  :P

@reboot /път/до/скрипта
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах странен проблем писъх във форуми правих какво ли не инсталирах си дистрибуция на линукс и екрана светеше много не се променяше яркоста рязко ами съвсем леко и екрана ме облъчваше грозно

реших да сложа кнопикс ли какво беше компа ми светеше като фенер като го сложих пак светеше по съвет сложих уин 7 и продължаваше да свети следвах доста съвети накрая се реших да флашна биоса и се управи всичко

така се реши при мен конкретния проблем, но не знам при вас дали ще се получи ,при мен се получи

Редактирано от Gangosa (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тц  :P

@reboot /път/до/скрипта

Ок ти си шефа ;), така сктрипта ще се изпълнява след всеки boot, точно това искаме :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай да видим прочутия скрипт?

По начина където писах пробва ли?

Има хилади програми за такива глупости какво ви пречи да пробвата някоя?

Аз съм със интелска видео карта и лаптоп и нямам проблеми на Арч.

echo 20 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

По- подробно ще ми обясниш ли за програмите и за cron. Темата е за това, така, че няма опасност да спамим.

Само не ми пускай линкове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По- подробно ще ми обясниш ли за програмите и за cron. Темата е за това, така, че няма опасност да спамим.

Ок.  

/sys/class/backlight/acpi_video0

Мм по принцип точно това е директорията която се използва от intel-ските карти за яркоста.

провери ли да не е сменена? Виж във /sys/class/backlight/  какви директории има.

Първо трябва да се открие директорията после скипта е лесен.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

cybercop  направи си скрипта и го именувай.Сложи го където искаш,направи го изпълним и със крона който съм дал ще стане

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

бихте ли обяснили по подробно как се оправя този проблем с видеокарти ati radeon система linux mint 13 xfce проблема е същият както беше описан по горе бутоните за намаляване на яркостта работят при мен fn+f2/f3 но при всеки старт на системата яркостта е на макс и се налага да се намаля ръчно благодаря ви 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

бихте ли обяснили по подробно как се оправя този проблем с видеокарти ati radeon система linux mint 13 xfce проблема е същият както беше описан по горе бутоните за намаляване на яркостта работят при мен fn+f2/f3 но при всеки старт на системата яркостта е на макс и се налага да се намаля ръчно благодаря ви 

Няма значени каква видео карта ползваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мъчих се да променям стойностите не стана макар да съм влязъл с парола като root накрая намерих решение оправих го

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://wiki.archlinux.org/index.php/Backlight

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Melmak: Поста ми е от преди две години. След, като го публикувах, почнах да фиксирам яркостта с xbacklight http://www.linux-bg.orgwww.linux-bg.org/forum/index.php?topic=45544 във всички дистрибуции, а след навлизането на systemd, вече нямам нужда от външно приложение. Системата стартира настройките на видеото, както съм го оставил в предишната сесия.Точно това ми беше проблема. Видеокартата си работи, защото модулите се зареждат с ядрото, но на следващата фаза - зареждането на услугите, upstart и sysvinit се проваляха и не можеше да стартират настройките на видеокартата от предишната сесия.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Melmak: Поста ми е от преди две години. След, като го публикувах, почнах да фиксирам яркостта с xbacklight http://www.linux-bg.orgwww.linux-bg.org/forum/index.php?topic=45544 във всички дистрибуции, а след навлизането на systemd, вече нямам нужда от външно приложение...

Съгласен и понеже темата пак се засегна, реших да добавя информацията. :)

Да е от полза на други, ако решат да търсят.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.